5.12.2022 | Svátek má Jitka


ŠAMANOVO DOUPĚ: Nešikovný poslanec a šikovní hajzlíci

20.1.2006

Psal jsem tady předevčírem, když jsem rozebíral nepravosti poslanců ČSSD Michala Krause a KSČM Vojtěcha Filipa: »"Kauza" poslance ODS Vladimíra Doležala do těchto případů zdánlivě zapadá, ale zatímco u Doležala jde jenom o tvrzení zhrzených podnikatelů, u jeho poslaneckých kolegů jde o veřejně dokumentované případy.«

No vida, a dnes se už Doležal ke svým nešikovným kolegům přiřadil. Neznámý dobrodinec rozeslal novinám záznamy policejních odposlechů pánů Doležala a Rittiga. Ausgerechnet ve stejný den, kdy Michal Kraus položil i poslancování. Ve stejný den, kdy vychází ve známost, že tohoto bývalého šéfa poslaneckého klubu ČSSD a předsedu důležitého rozpočtového výboru vyšetřuje policie kvůli podezření z podvodu a z praní špinavých peněz. Teď se zkoumá, zda dobrodinec, která práskl Doležala, pochází přímo z policejních složek, nebo jestli se náhodou nejedná o nějakého nespokojeného konkurenčního poslance z mandátové komise. Tady ještě připomenu, že policie ani poslanci nemají veřejně práskat věci, ve kterých jsou vázáni mlčenlivostí. Ale práskli, a tak už víme něco více o bývalém poslanci ODS.

Nevíme, jestli žádal o úplatek. Vypadá to však, jako by se snažil zasahovat do vyšetřování svého případu. A možná ani nezasahoval - ale určitě nechal zasahovat někoho, kdo zasahovat chtěl. Řeč je o šikovném panu Ivo Rittigovi.

Proč by se nemohl virtuálně poctivý občan Doležal zajímat o průběh svého vyšetřování? Protože jest poslancem a každé přímé i nepřímé zasahování je zneužitím ne snad pravomoci, ale možností veřejného činitele. Nemůže zasahovat, nemůže nechat za sebe zasahovat, ba nesmí ani naznačovat, že by mohl zasáhnout!!! Prostě se to nesluší. No dobře, nezapomeňme na Doležala, nezapomeňme na Krause, ale vzpomeňme si i na lokomotivového Filipa!

Ale hlavně: podívejme se trochu na ty šikovné lidi, kteří nenápadně proplouvají parlamentními předsálími, kancelářemi, bufetem, záchodky - prostě "kuloáry" - jako rybky lodivodi mezi žraloky moci. Poslanci jsou pod dohledem médií, v předsálí a na ulici je stíhají kamery televizních štábů, v zasedací síni je monitorují 24 hodin kamery poslaneckého televizního systému. Poslanci se musí drát o své místo na kandidátce, musí předkládat svá daňová přiznání a vůbec.

Kdežto jistí lidé nikoli. Přitom se kamarádí s bankéři, jednají s náměstky a "řeší" věci na ministerské úrovni... Volby promíchají osazenstvo sněmovny, ale tito šikulkové jen přeplují od jednoho žraloka ke druhému. Ve skutečnosti jsou sami těmi žraloky!

Dávejme si pozor nejen na nešikovné poslance, ale hlavně na tyhle šikovné hajzlíky! Protože ti jsou skutečnou hrozbou pro demokracii. Takže, páni poslanci, vždyť ty lidi přece znáte. Mohli byste se jich už konečně zbavit! Jste našimi zástupci, ne zástupci svých zájmů. Neupisujte svou duši těmto ďáblíkům - nebo vám nakonec stejně zavaří! Neriskujte ani s Rigem, ani s Rittigem...

Dovolte mi na konec zmínit určité zadostiučinění. Před týdnem mi někteří komentátoři nevěřili, když jsem psal: »Naštěstí stále ještě máme nezávislé (i když zaujaté) novináře, stále máme nezávislé státní zástupce a nezávislé soudce, máme stále ještě opoziční strany, máme svobodně volené poslance a senátory. Máme demokracii...«

A vidíte - Mirkové Dušínové skutečně ještě nevymřeli!

Psáno v Praze dne 18. ledna 2006