19.4.2024 | Svátek má Rostislav


ŠAMANOVO DOUPĚ: Nelehká volba

18.1.2023

Teď to bude lehká volba, vybrat si jen ze dvou kandidátů na prezidentský stolec. Nelehká volba to byla, když si měl člověk vybrat z devíti, potažmo osmi kandidátů. Pomáhaly nám v tom různé volební kalkulačky. Já zkusmo použil dvě, i když jsem už měl kandidáta předběžně vybraného. Ta první se nacházela v Mladé frontě Dnes, ve čtvrtečním předvolebním vydání, připomínající spíš volební leták Andreje Babiše. Šlo vlastně o tabulku s deseti otázkami a odpověďmi kandidátů, které jsem si při zakrytí první řádky zaškrtl. A vyšlo mi toto pořadí:

1. Danuše Nerudová (shoda v 7 z 10 odpovědí)

2. až 4. Karel Diviš, Marek Hilšer, Petr Pavel (6 z 10)

5. až 6. Andrej Babiš a Pavel Fischer (5 bodů)

7. až 8. Jaroslav Bašta a Tomáš Zima (jen 3 shody)

Při pohledu na konkrétní otázky byla jedna, jejíž kladné zodpovězení pro mne vylučuje volitelnost kandidáta: „Podpořil byste zrušení Senátu?“ „Ano“ odvětili jen dva: Jaroslav Bašta a Andrej Babiš.

To na Seznam.cz byla kalkulačka z 42 otázkami, tam šlo nalézt míru shody s větším rozlišením. A vyšlo mi (pro mne) toto nečekané pořadí:

1. Pavel Fischer (72 %)

2. Petr Pavel (70 %)

3. Josef Středula (65 %)

4. Danuše Nerudová (64 %)

5. Marek Hilšer (63 %)

6. Karel Diviš (59 %)

7. Tomáš Zima (56 %)

8. Andrej Babiš (51 %)

9. Jaroslav Bašta (45 %)

Samozřejmě, že každý volič má jiné názory, ale třeba u Josefa Středuly mne překvapil stupeň konvergence mých s těmi jeho! Středula pak zahodil flintu do žita - ale stejně bych ho nevolil, svoje výtky vůči němu jsem vznesl už dříve. Podobně jako výtky vůči kandidátovi SPD Jaroslavu Baštovi.

Co mne ještě překvapilo byl naopak soulad mezi mými pocity a výsledky kalkulačky, kdy se na konci pelotonu ocitli dva kandidáti dvou opozičních stran. Takže pro druhé kolo budu mít při výběru lehkou volbu. Já budu mít lehkou volbu - a skoro dva miliony voličů pana expremiéra Babiše budou mít ale také lehkou volbu. Je jisté, že se voliči rozdělí na dva tábory, a už se rozdělili. Losna kontra Mažňák.

Dvě hodiny po vyhlášení výsledků prvního kola voleb si Andrej Babiš lízal rány (vpodstatě ale jen lehký šrám!), než vystoupil před své příznivce s projevem. A stejně jako Mažňák o Losnovi, začal ihned o Petru Pavlovi vykládat různé pomluvy. Velmi se podivil, že antikomunistická Praha volila komunistu Pavla (51 %)! To jako fakt? S tím se odvážil přijít? Skutečně mi poklesla čelist, že ausgerechnet bývalý kariérní komunista toto vytahuje. Pavel, jakožto kariérní voják (od 14 let na vojenském gymnáziu, poté vojenská akademie) byl do KSČ byl přijat v r. 1985. Babiš do KSČ vstoupil jako kariérní zahraniční obchodník r. 1980. (A navíc i do Svazu českoslovesko-sovětského přátelství, což se poněkud pomíjí. Ale co by mohlo objasnit jeho angažovanost k přijetí ruského míru.) Oba tak rozběhli svou kariéru. Co je ale pro dnešek důležité je, jak se svým členstvím - a svou kariérou - naložili po roce 1990.

Tábory obou prezidentských kandidátů to hodnotí různě. Mezinárodní společenství také. Zatímco se Babiš prsí svou skvělou diplomacií, nadělal nám v EU čerpáním dotací ve střetu zájmů náramnou ostudu. Zatímco se Pavel na můj vkus málo prsí, nadělal nám v zemích NATO a EU náramný respekt. (Evropské velitelství NATO se nachází v Bruselu a síť vztahů oficiálních i osobních mezi oběma organizacemi je velmi bohatá.)

Babiš mluví o Pavlově nakonec nikdy nerealizovaném „rozvědčictví“, a přitom odmítá své prokázané estébáctví. Slovenský soud prý řekl, že si stěžoval na špatném ouřadě. Připomenu zde, že jediné, o co se Babiš opírá v tomto sporu je, že neexistuje podepsaný vázací akt. Neexistuje samotný vázací akt - ale existuje dokument o tom, že byl zničený. Podle jiných dokumentů byl veden pod číslem 25085 jako důvěrník (od 12. 11. 1980) a posléze i jako agent StB (razítko uvádí 23. 11. 1982). K tomu existuje ZPRÁVA o získání ke spolupráci: „Krycí jméno: BUREŠ - Vázací akt byl vykonaný ve vinárně U obuvníka dne 11.11.1982 v době od 16.30 do 18.00 hod.“ Navíc byla před dvěma lety ve slovenských archivech objevena statistická karta, kterou zavedla Státní bezpečnost na Andreje Babiše jako svého agenta. Tak jaképak „neoprávněné vedení“???

Další dezinformací (posunutou pravdou), kterou Babiš vypustil při tomto svém nešťastném a příliš dlouhém projevu bylo, že Pavel „vítal“ v roce 1968 sovětská vojska. Neposunutá pravda je, že to Pavel ve svém „motivačním dopise“, tedy v žádosti o vstup do KSČ zmiňuje: „Velký vliv na mé pozdější názory mělo léto roku 1968. Tehdy byli u nás na návštěvě přátelé ze Sovětského svazu, právě na kontrastu mezi nimi na jedné straně a protisovětskými náladami na druhé mi otec srozumitelně k věku vysvětlil podstatu situace. Bylo to účinnější než cokoliv jiného a také trvalejší. Posměch ve škole ze strany spolužáků pro mou obhajobu našich přátel mne v názoru pouze utvrdil.“ Ten věk, který Pavel zmiňuje, byl sedm let. Já sám jsem ve svých sedmi letech (*1951) také samozřejmě věřil v komunismus jako nejlepší režim a v Sovětský svaz, našeho osvoboditele, jako nejlepšího přítele. A ještě jednu poznámku pro mé kritiky mohu dodat: Miloval jsem soudruha Stalina, tak si to přeberte. A pokud jste schopni si vzpomenout na své dětství, tak si vzpomeňte na to, jak dlouho jste věřili v dobrotivého Mikuláše a že dárky pod stromeček nosí Ježíšek... A ještě poznámka - i vlastnoručně psané životopisy musely obsahovat konkrétní body, a jedním z nich byl i „postoj ke vstupu bratrských vojsk“. Rád bych si přečetl i Babišův motivační dopis, co v něm napsal k roku 1968 (kdy mu bylo čtrnáct) - kdyby byl k dispozici.

Petr Pavel se dnes za své mladické poblouznění omlouvá, avšak Andrej Babiš své estébáctví stále popírá. A navíc - stále se chová jako estébák! Je to povahově vadný hoch, stejně jako Mažňák. Zatímco Pavlovi vyčítá předsednictví v základní organizaci KSČ, zamlčuje, že sám v Petrimexu vedl základní organizaci SSM...

Andrej Babiš se chvástá, že deset let obětoval pro blaho republiky (od voleb roku 2013, kdy jím založené a financované hnutí ANO skončilo na druhém místě a složilo s první ČSSD vládu, ve které zasedl jako ministr financí), kdežto Pavel „neudělal nic“. Poznamenejme, že od roku 2012 do půlky roku 2020 získal Babišův Agrofert (sice ve svěřenských fondech, které ovládá jeho rodina, ale je veden jako konečný příjemce všech benefitů) dotace v celkové výši přes 11 miliard korun. To se to pak panečku „slouží republice“! Andrej Babiš se chvástá, že deset let obětoval pro blaho republiky (od voleb roku 2013, kdy jím založené a financované hnutí ANO skončilo na druhém místě a složilo s první ČSSD vládu, ve které zasedl jako ministr financí), kdežto Pavel „neudělal nic“. Poznamenejme, že od roku 2012 do půlky roku 2020 získal Babišův Agrofert (sice ve svěřenských fondech, které ovládá jeho rodina, ale je veden jako konečný příjemce všech benefitů) dotace v celkové výši přes 11 miliard korun. To se to pak panečku „slouží vlasti“! Připomeňme, že ještě než byl Agrofert celý jeho, koupil si nejdříve 10 % jeho akcií za 2,5 milionu Kč v době, kdy měly hodnotu 368 milionů Kč, čili asi stopadesátkrát levněji. Navíc tím získal 10 % z nerozděleného zisku Agrofertu, tedy 5,6 milionů Kč. Babišovi dal Agrofert za to, že Agrogfert Babišovi zdarma předal desetinu svého majetku, navíc ještě 3,1 milionu korun. Inu, není prodej zadarmo. To se to pak velkopodniká! Stalo se za vlády velkého Babišova příznivce a podporovatele Miloše Zemana.

No a ono se ve službě státu jako ministr financí také dobře „kleká“ pomocí finanční správy na konkurenci, která nechce dobrovolně podlehnout. A když to nejde zneužitím pravomoci, tak vypomůžou chemické zbraně. (Míním tím akci z května roku 2015, kdy Agro Jevišovice, které pod Agrofert spadá, zničilo 115 ha pšenice a 172 ha kukuřice svému konkurentovi Bohumírovi Radovi totálním herbicidem Roundup.)

Petr Pavel se nechvástá, že dobré jméno České republiky propaguje ve světě nejméně od ledna roku 1993, tedy od samotného začátku existence nového českého státu. Ačkoliv bylo tehdy Československo rozděleno, existovala ještě v mírové misi UNPROFOR společná vojenská jednotka. A to prakticky jediná bojeschopná jednotka v rámci celé nešťastné mise. Jeho jednotka při dobrovolné operaci, které velel, zachránila 53 francouzských vojáků, do kterých se soudružsky svými děly strefovali Srbové i Chorvati. A na co bývá zapomínáno - jako velitel při této operaci neztratil Pavel jediného vojáka! Dokázal to kombinací válečného umění i vojenské diplomacie. Pavel tehdy od Francouzů získal Kříž za vojenskou chrabrost (nejvyšší francouzské vojenské vyznamenání) a dodatečně „za nevšední odvahu“ i Řád čestné legie (což je pro změnu francouzské nejvyšší státní vyznamenání).

Do portfolia Pavlových vyznamenání připojil k tomu prezident republiky Václav Havel i Medaili Za hrdinství.) Po skončení vojenské služby pokračoval Pavel bojem proti covidu, načež sestavil tým expertů, který vypracoval doporučení pro zvládání krizí...

Poslanec Babiš (účast na hlasování v tomto volebním období jen 14.8 %) se kasá tím, že si před týdnem (mimo rámec své předvolební kampaně, selbsfrštendlich) promluvil se samotným francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, s nímž během 40 minut vyřešili válku na Ukrajině a energetickou krizi v Evropě. (Aniž by o tom mělo jakékoli ponětí české zamini a česká vláda.) A možná pohovořili i o postupu francouzských úřadů v kauze problematického nákupu francouzských nemovitostí, které smrdí praním špinavých peněz), když byl předtím posnídal trochu teplé žemle s nejbohatším mužem planety Bernardem Arnaultem (zatímco francouzský a původně český bard Milan Kundera s ním odmítl povečeřet). Petr Pavel se nekasá tím, že se nedávno setkal s jiným Francouzem a to Ericem Zanolinim, velitelem roty, kterou před 30 lety českoslovenští vojáci pod velením kapitána Pavla zachránili...

BTW: Jak dnes obhajuje Babiš kontroverzi s 16 francouzskými a monackými nemovitostmi? Smázl to tím, že prej o tom píše Le Mond, což je - levicový deník, a my víme, co je levice. Levicoví voliči - nevolte miliardáře Babiše!

BTW: Babišovi přihrálo čerstvé rozhodnutí Městského soudu v Praze, který prvoinstančně rozhodl, že v případě dotací nešlo o trestný čin. (Ačkoli evropská agentura OLAF tvrdí, že šlo. A dotační peníze nám posílá EU, takže by třeba příště už nemusela tak ochotně.) Je s podivem, že příznivcům pana Babiše nevadí v této kauze veřejně přiznaná lež jejich favorita. A nepěkné shrnutí jeho nepěkného chování z úst soudce Šotta. V předvolebním randálu zaniká i to, že Finanční správa doměřila pěti firmám z holdingu Agrofert daň za to, že si před lety zadaly nepotřebnou reklamu na farmě Čapí hnízdo. (Agrofert se proti rozhodnutí odvolal.)

Myslím si, že povolební Babišovo kňučení (jak jeho projev trefně ohodnotil generál Pavel) snížilo body pro pana expremiéra na hodnoty, které uvádí Tipsport: 82 % pro Pavla, 18 % pro Babiše. (Dle reklamy v metrostanici Lužiny.) Je tu nebezpečí, že Babiš přitvrdí ve své hnojometnosti, přičemž sám má mnoho vlastního hnoje na hlavě. To nebezpečí shledávám v tom, že tento způsob kampaně ještě více rozdělí českou společnost. Je tu jisté tvrdé jádro Babišových příznivců, které neodradí ani to, kdyby Andrej zaživa spolkl Moniku. Je tu český „venkov“, který nejvíce trpí současnou multikrizí. (Ale to už od likvidace venkovských hospůdek a krámků Babišovým EET.) Je tu neobratný, nedokonalý, pomalý a nedostatečně komunikovaný postup české vlády v boji proti energetické krizi, která dopadá hlavně na obyvatele menších sídel. Je tu nechuť bohatších a vzdělanějších „velkoměšťáků“ vůči „vidlákům“, takže rozpad společnosti může akcelerovat s touto „dvojicí sil“.

A je zřejmé, že pokud bude příštím prezidentem pan Andrej Babiš, bude pokračovat i jeho způsob, jakým nejdříve likvidoval podnikatelskou konkurenci a posléze i konkurenci politickou. (ČSSD to má za sebou, SPD před sebou.) A bude rozeštvávat českou společnost ještě více, než činil odcházející pan prezident Miloš Zeman...

Já mám volbu v druhém kole evidentně lehkou. Nelehká je ale má volba, jak upozorňovat na hříchy vadného hocha Mažňáka, který má na své straně Bratrstvo kočičí pracky i Černé jezdce. Abych se totiž od těch Babišových mnohých hnojů sám příliš neumazal. Nejlepší asi bude zapojit více humoru. Jak to učinil generál Pavel, když s díky přijal Babišovu ironickou poklonu na svůj knír.

Psáno v Praze na Lužinách v úterý 17. ledna 2023

PS: Babiš považuje za neevropské, aby byl generál prezidentem. Přirovnává ho k Putinovi, přičemž právě s válečným zločincem Putinem by chtěl sjednávat mír. Ale my jsme už jednoho bývalého generála za prezidenta měli, armádního generála Ludvíka Svobodu, hrdinu od Zborova i od Sokolova, který ve své funkci zabránil v srpnu 1968 vzniku Indrovy kolaborantské „vlády rolníků a dělníků“.

PPS: Zde je (ve slovenštině a v PDF) k dispozici veřejně přístupný materiál o spolupráci Andreje „Bureše“ Babiše s ŠtB.