19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Můžou i zabít

Tušili jsme, že se ten pátek 17. listopadu 1989 něco semele, ale nic převratného jsme nečekali. Vysokoškoláci, krytí záštitou SSM, organizovali na Albertově vzpomínkovou manifestaci k 50. výročí pohnutých událostí z dob německé okupace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Grigar 17.11.2019 19:09

.. paní Kanioková, před malou chvílí, cca.v 18:35 na ČT 2 vzpomínala Monika Pajerová na události 17.listopadu 1989... studentský průvod "jaksi spontánně" odbočil z dohodnuté trasy směrem na Národní třídu a v jeho čele byli právě studenti/organizátoři z hnutí STUHA*.

Viděla jste někdy závody psích spřežení? Tam vždy tažní psi spontánně odbočí za vůdcem smečky. ;-D

* https://cs.wikipedia.org/wiki/Stuha_(hnut%C3%AD)

Takže blbost? ;-D;-D;-D;-D

P. Grigar 17.11.2019 17:24

..prosil bych trochu konkrétněji, paní Kanioková. Co je tou blbostí?

J. Kanioková 17.11.2019 16:51

Blbost !

P. Grigar 16.11.2019 14:04

..panu L.Písaříkovi 11:42

P. Grigar 16.11.2019 14:00

..oni si ti dva stavitelé MOSTů fandili a fandí pořád. Tohle kuňkání "mluvte s námi, budeme řešit spolu.." Husákova tvrdá lajna nebrala na vědomí. Nebýt jasného vyjádření z Moskvy prostřednictvím sovětské ambasády, nikdo by se s nimi nebavil. Generál Václavík se hodil marod, na ÚV KSČ si mysleli, že postačí škatulata hejbejte se, jenže sověty tlačil termín Malty a tak se vyjádřili jasně a stručně. Moskva už v té době obchodovala ve světových cenách a tak naši soudruzi museli začít šturmovat, aby nezůstali mimo hru.

StB vládli Lorenc s Vykypělem, ani jeden z nich nebyl blbec a uměli si vybrat schopné a disciplinované lidi. To jenom nám se věší bulíky na nos, že si tam evidovali mrtvé duše a hráli malá domů, propracovaný systém nic takového neumožňoval, kdo to zkusil, brzy pohořel.

L. Písařík 16.11.2019 11:42

Velmi dobře, Pavle, pobavil jste mně a vystihl jste přesně tehdejší situaci. Jeden nejmenovaný ale prohlašuje, že nebýt jeho iniciativy MOST, nikdy by nedošlo k jednání - jak s vládou tak i s armádou. Dnes už je to jedno, ale stejně by mně zajímalo, jak to skutečně tehdy bylo. A taky vím, že STB nebyli žádní hlupáci. To byli sakra nebezpeční protivníci.

P. Grigar 16.11.2019 9:36

..buďme rádi, že moskevští soudruzi začali svoje jednotky stahovat ze satelitů už v roce 1988 a dali jasně najevo, že se do ničeho nebudou po brežněvovsku míchat, pokud se vše obejde bez vystupování proti nim, bez násilí na komunistech a hlavně co nejdříve, než dojde k setkání Bush-Gorbačov na Maltě. A dokázali udržet v klidu i armádu a milice. Tož bylo nutno nějak popostrčit naše váhavé salonní diskutéry, milující konsensus. Potom už vše bylo jako v té pohádce.. jak řekli, tak udělali.

P. Grigar 16.11.2019 9:22

..včera na ČT, v jednom z pořadů k výročí 17.listopadu 1989, zazněla také informace, že tehdejší vzpomínková akce vysokoškoláků na Albertově (bez účasti disidentů!) měla skončit úplně jinde, než v kotli na Národní třídě. O neplánovanou změnu trasy, směrem proti kordonu nažhavených mladých mužů s bílými přilbami a pendreky, se prý postarali jiní dva mladí mužové, nějaký Benda a Dienstbier. Tož neví, že by ČT zase ... nebo snad ne?

J. Franke 16.11.2019 8:28

Bravo!

L. Písařík 16.11.2019 5:38

SOCIALISMUS SE SYPAL V OKOLNÍCH ZEMÍCH, VŽDYŤ MY JSME BYLI SKORO POSLEDNÍ. Mezi lidmi byla stále napjatější atmosféra, informace o dění v okolních státech prosakovaly dík západním vysilačům, ze všech stran, ve vzduchu viselo očekávání, že se něco musí stát. Režim zavřel Havla v přesvědčení, že tím to má v rukách a když došlo k listopadu, už se neodvážil použít sílu a moc, nikde okolo se tak taky nestalo a to bylo naše štěstí, na rozehnání lidí nebylo třeba moc tanků ani kulometů, prakticky šlo jen o Prahu a několik dalších měst a to se pomocí SNB, milice a vojska dalo snadno zvládnout, ani obavy, že by se mohla armáda postavit proti vládní moci tak velká nebyla. Sám jsem se domníval, že by k převratu mohlo dojít až v r. 1990 při oslavách vítězného února, ale nebylo to tak, už před Vánocemi se zvedly hraniční závory a mohli jsme se podívat na Západ. Buďme rádi, že se to obešlo bez krve.