28.9.2023 | Den české státnosti


ŠAMANOVO DOUPĚ: Moskevská snowdeniáda

3.6.2023

Ještě než začala zimní olymblbáda v Soči, proběhala v Moskvě nečekaná snowdeniáda. Při pročítání Deníčku Moby Dicka z roku 2013, kdy vyhledávám včerejší zmínky o Putinovi a jeho Rusku (abych pomohl lépe pochopit dnešek), jsem narazil na tuto aféru, kterou vám teď poněkud osvěžím. Nechybí samozřejmě ani další deset let staré postřehy z tehdejšího Putinstánu:

---------------------------------------------------------------------------------------------

Neděle 23. června 2013

Americký odpadlík Edward Snowden* opustil Hong-Kong, kam zamířil ze své rodné zrazené země přesto, že jeho americký pas byl zneplatněn. Z Číny odletěl do jiné demokratické země, totiž do Ruska. Odtud hodlá odcestovat do dalších demokracií: Kuby a skončit má v Ekvádoru. K jeho letadlu prý bylo přistaveno auto s diplomatickou značkou (???), které ho i se zavazadly odvezlo neznámo kam. K pomoci Snowdenovi se přihlásil jeho kolega z WikiLeaks Julian Assange, který už má ekvádorskou cestu prošlápnutou.

*[2023: E. Snowden je americký „disident“, „whistleblower“, který jakožto zaměstnanec CIA a sub-kontraktor US Národní bezpečnostní agentury (NSA) předal jednomu novináři informace o celosvětovém sledování telefonů a elektronické komunikace. Bezpečnostní služby USA se toho dopouštěly i vůči svým spojencům. Podle amerických zákonů tak vyzradil tajné údaje – jakožto příslušník tajných služeb, nikoli novinář. Zajímavo jest, ve kterých zemích hledal útočiště a kde nakonec zakotvil. V rámusu kolem ruské války na Ukrajině zaniklo, že mu v září 2022 prezident V.V. Putin nakonec udělil ruské občanství.]

Úterý 25. června 2013

„Cestu si (Snowden) naplánoval sám, dozvěděli jsme se o tom z médií. Ruskou hranici dosud nepřekročil. Považujeme pokusy dát vinu ruské straně za absolutně nepřijatelné a neopodstatněné.“ (Sergej Lavrov, ministr zahraničí, RF.)

„Rusko by mělo stranit právu a zákonu, a ne uprchlíkovi před spravedlností.“ (John Kerry, ministr zahraničí, USA.) Kerry vyzval Rusko „ke klidu a rozumu“ – kvůli nějakému Snowdenovi není třeba stupňovat konfrontaci.

V.V.Putin (Rusko, car) se při přátelské návštěvě blízkého Finska, se kterým jeho zemi pojí dávné vztahy (konkrétně se tak stalo v přístavním městě Turku v rámci výročí družby s Leningradem), vyjádřil nikoli konfrontačně, ale s pravým ruským humorem. Americkou žádostí o vydání Snowdena přirovnal k pokusu ostříhat prasátko: „Vřískotu bude spousta, ale vlny málo.“

Mrtvá Kočka: „Jen aby se stříhání prasátka nezměnilo na zabijačku!“

Podle Putina Snowden jako tranzitní cestující může letět, kam chce, a protože nepřekračuje hranici, nepotřebuje ani vízum. Jeho přílet do Moskvy byl neočekávaný. Ruské tajné služby s ním nikdy nepracovaly a nepracují. Jakákoliv obvinění na adresu Ruska ve věci Snowdena jsou „fantazírování a nesmysl“. A vůbec: Rusko Snowdena nevydá, protože nemá odpovídající dohodu s USA. A co vlastně Američané čekají – když právě teď vyrábějí nepřátelskou atmosféru vůči Rusku?

Mrtvá Kočka: „Svými Magnitského zákony a různýma dalšíma provokacema?“

Snowden je poněkud v úzkých. Pravděpodobně uvízl v tranzitu na Šeremeťjevu, protože nemá platný pas. Rusům je „lhostejný“, ale bez pasu si ho zase nelajsnou nalodit na žádné letadlo.

Žena Moby Dicka: „Dokud nezíská venezuelské občanství.“

Úterý 2. července 2013

Snowdeniáda pokračuje: Edward se zabydlel v terminálu Šeremenťjeva, odkud nevystrkuje nos. Ruské bezpečnostní síly ho nechávají na pokoji.

„Rusko nikoho nevydalo, nevydává a nevydá.“ (Dmitrij Peskov, mluvčí V.V.P., prezidenta RF.) Azyl ale Snowdenovi Rusko neposkytne, protože sám se té myšlenky vzdal. A to po včerejším Putinově televizním projevu, ve kterém Vladimir pravil:

„Přeje-li si zůstat tady, musí přestat s činností zaměřenou na způsobení škod našim americkým partnerům, ať už to zní z mých úst jakkoli podivně.“

Mrtvá Kočka: „Edward asi přestat nechce.“

Žena Moby Dicka: „Evidentně existuje bratrství ve zbrani špionážních složek USA a RF.“

Spíš elementární shoda na dodržování jistých pravidel.

Snowden si požádal o azyl u 21 států. Už osm z nich žádost výslovně odmítly, jiné (Ekvádor, Rakousko) požadují nejen dostavení se na konzulát, ale přímo na území konkrétní země. Bolivie by ho prý vzala.

„Proč by ne? Bolívie je ochotna přijmout lidi, kteří odhalují špehování, pokud to tak lze nazvat.“ (Evo Morales, socialistický indiánský prezident Bolívie pro televizi Russia Today.)

Evo je v Rusku na přátelské návštěvě v rámci summýše zemí států Fóra zemí vyvážejících plyn. S několika předními členy Fóra se osobně setkal i sám V.V.Putin, slunko jasné. I s Evem. Ten pak pozval ruskou ropnou společnost Rosněfť, aby zahájila průzkum „uhlovodíkových surovin“ na území Bolívie. Budou jí zajištěny „dobré investiční podmínky“.

Žena Moby Dicka: „Jistě s nadějí na dodávky ruských zbraní za ruské půjčky.“

Mrtvá Kočka: „A tučné úplatky.“

Gosudar pohovořil i se svým novým přítelem Nicolasem Madurou, lžiprezidentem venezuelským. Pochválili se navzájem za zvyšování rusko-venezuelského obchodu, jenž za první měsíce t.r. vzrostl o 300 %

„Tento výsledek zajistilo samozřejmě uzavření několika velkých smluv o dodávkách po linii vojensko-technické spolupráce, a také o dodávkách průmyslového zařízení, celková kladná tendence je ale jasná. Jde také o ruské investice do venezuelské ekonomiky v celkovém objemu 21 miliard dolarů.“ (V.V. Putin, prezident širé Rusi od Vladivostoku po Caracas.)

Mrtvá Kočka: „Tak ta »linie« je nám jasná, soudruzi.“

Samovládce se také rozloučil se svým starým přítelem Ahmadí Neřádem, odcházejícím prezidentem Íránu. Oba vůdcové projednali „regionální součinnost“ a spolupráci v oblasti energetiky (včetně mírového atomu). A obranu „společných zájmů“.

Vitalij Čurkin (velvyslanec RF při OSN) předal Pan Ki-munovi (OSN, generální tajemník) výsledky ruské expertízy, která potvrzuje, že chemické zbraně, zabíjející 19. března v Aleppu, použili opoziční ozbrojenci.

Žena Moby Dicka: „A jak zněla expertíza, předložená doktorem Josephem Goebbelsem o incidentu u vysílače Gliwice?“

Mrtvá Kočka: „Což neznamená, že Poláci nezačali druhou světovou válku.“

Moby Dick: „Jak jim už připomněl V.V. Putin.“

Pátek 12. července 2013

Ruský stát pořádá další monstrproces s Alexejem Navalným. Tento blogger a bojovník proti korupci je souzen za – korupci. Podrobnosti netřeba znát, než tuto: Alexejovým osobním nepřítelem je carPutin. Možná i proto je text rozsudku slovo od slova stejný s textem obžaloby!!!

Mrtvá Kočka: „Oproti stalinským procesům je jediný rozdíl v tom, že se obžalovaný k obžalobě nepřidá svým přiznáním – slovo od slova…“

Jeden rozdíl tu je: Navalnyj vyfásl jen pět let v pracovním lágru.

Druhý rozdíl: Spadly akcie ruských firem.

Žena Moby Dicka: „Není divu: Budete v Rusku investovat, a buďto vás okradou, nebo zavřou.“

Mrtvá Kočka: „Anebo oboje.“

Žena Moby Dicka: „Ještěže budeme mít v Moskvě Remka!“

Mrtvá Kočka: „Komunisti ho tam budou mít.“

*

Ze sportu: Olympijský výbor USA odmítl návrh na bojkot Zimních olympijských her v Soči. Tuto možnost dal k uvážení senátor Lindsey Graham (REP, za Jižní Karolínu). Rusům je prý potřeba vyslat co nejsilnější signál. Linsdey přirovnal ZOH v Soči k OH 1936 v Mnichově:

„Miluji olympijské hry, ale nesnáším všechno, co ruská vláda dělá ve světě. Pokud poskytnou azyl osobě, která se podle mě dopustila vlastizrady vůči USA, překročí další hranici. Neříkám, že Rusové jsou nacisti, ale jejich vláda chrání zlo a lidi, které nenávidí celý svět. Snažím se říct, že co je dost, to je dost. Pokud dlouho to budeme tolerovat? Dovolil byste Adolfu Hitlerovi uspořádat olympiádu v Německu?“

Krom toho, že chrání Snowdena, spolupracují Rusové s režimem syrského prezidenta Bašára Asada, vyhrožují Izraeli a podporují íránský jaderný program.

„Pokud jsme se v něčem poučili z roku 1980, tak v tom, že bojkot her nefunguje.“ (Patrick Sandusky, hodnostář US OH zmiňuje bojkot moskevské olympiády kvůli sovětské invazi do Afghánistánu.)

„Pokud jsme se v něčem poučili z let 1936 a 2008, pak v tom, že totalitní režimy dokážou olympijských her dokonale zneužít k propagandě jak pro svůj národ, tak pro mezinárodní společenství.“ (Moby Dick zmiňuje potěmkinovská divadla, jaké zrežírovaly německý nacismus a čínský komunismus.)

[2023: Platí to i pro účast ruských sportovců v Paříži 2024.]

Pátek 19. července 2013

Ze sportu: V.V. Putin (gosudar, RF) se setkal s ruskými sportovci, jimž pogratuloval ke skvělým vítězstvím na letošní univerziádě v Kazani. Skoro v každé sportovní disciplíně byla ruská reprezentace úspěšná. Ruští sportovci celkově získali 292 medailí, z nichž 155 bylo zlatých.

*

Soud s Navalným skončil. Byl odsouzen, jak se čekalo. Odvolal se, což se také čekalo. Co se nečekalo, že bude propuštěn z vazby, než bude pravomocně rozhodnuto.

Mrtvá Kočka: „Žeby obavy z amerického bojkotu Soči?“

Žena Moby Dicka: „To ne. Rusko večer prohlásilo, že Snowdena »nevydá«.“

„Rusko není autorem situace okolo Edwarda Snowdena, ale vydat ho nějaké jiné straně neodpovídá pravidlům země.“ (Dmitrij Peskov, tiskový mluvčí V.V Putina.) Avšak „nikomu, včetně Snowdena, nemůže být umožněno zabývat se jakoukoli činností, která by poškodila rusko-americké vztahy.“

Prioritní a mimořádně důležité jsou tyto vztahy! A to jak v bilaterálním formátu, tak i z hlediska světových otázek, včetně zajištěné globální bezpečnosti a světového míru.

Mrtvá Kočka: „Tak snad nevypukne světová válka.“

Čtvrtek 1. srpna 2013

Edward Snowden získal potvrzení od ruské Federální migrační služby, o poskytnutí dočasného azylu po dobu 1 roku. Mohl tak opustit tranzit moskevského letiště Šeremetěvo, kde pobýval od 23. června.

„Rozhodnutí o poskytnutí azylu Snowdenovi je fackou všem Američanům.“ (John McCain, US senátor, REP.)

Hlas Ruska prezentuje tento a jiné výroky kongresmanů jako „protiruskou hysterii“.

„Jsme velice zklamání tímto rozhodnutím ruské vlády. Pan Snowden není žádný bojovník za pravdu, ale člověk obviněný z úniku tajných informací. Byla proti němu vznesena obžaloba a musí se vrátit do USA. Je jasné, že jde o negativní vývoj situace a proto posuzujeme účelnost moskevské schůzky.“ (Míněno plánované setkání Obama-Putin v září.) „Je ale absolutně jasné, že politika restartu našich vztahů s Ruskem měla pozitivní výsledky pro národní bezpečnost USA a jejich občany.“ (Marie Harf, US ministerstvo zahraničních věcí, mluvčí.)

Mrtvá Kočka: „Jakože se zlobíme, ale pozitiva vidíme.“

Pátek 2. srpna 2013

„USA připravily Snowdena o možnost odletu a tak nedaly Moskvě na vybranou.“ (Z tvítu Alexeje Puškova, předsedy výboru Státní dumy pro mezinárodní záležitosti, o vydání dočasného azylu Snowdenovi.)

Snowdenův otec doporučuje Edovi, aby v Rusku zůstal.

Mrtvá Kočka: „Zatím ještě lepší než Venezuela.“

Úterý 6. srpna 2013

Ruští senátoři chtějí chránit soukromé údaje ruských občanů, a hodlají si na to zjednat Edwarda Snowdena (exCIA).

Žena Moby Dicka: „Kozla zahradníkem?“

Mrtvá Kočka: „Amerického agenta ruským kozlem.“

Středa 7. srpna 2013

Barack Obama (prezident USA) nakonec přece jen zrušil zářijový summýš s gosudarem Putinem – a to kvůli ruskému humanitárnímu azylu pro odpadlíka Snowdena. Musel: Bílý dům už vypustil tolik jasných náznaků, že teď Barack nemohl couvnout, aby ze sebe neudělal kašpara. A taky s ohledem na domácí náladu. Ruští nacionalisté zase rozdmýchávají svou domácí náladu studenoválečnickými řečmi o potvorných Američanech. Legrační je, že Obama stejně do Ruska pojede, a to už 5. září. Ale ne za Putinem, ale na schůzku G20 v Petrohradě. Kde se ovšem s Putinem uvidí, a jistě prohodí i několik krátkých nehledaných souvětí!

Neděle 25. srpna 2013

Na Rudém náměstí zatkla policie 10 lidí, kteří zde rozvinuli repliku historického transparentu ze srpna 1968: „Za vaši i naši svobodu“. Rudé náměstí je zakázanou zónou, takže přestupníky okamžitě zatkli. Už nepojedou do gulagu ani do psychiatrické léčebny, jenom zaplatí pokutu až 20.000 Kč.

„Tentokrát byla policie na místě rychleji – a ani nás nebila.“ (Natalija Gorbaněvská, básnířka, účastnice z 1968.)

Žena Moby Dicka: „Možná tam mohli jít jako na procházku, když jich bylo jen deset?“

Mrtvá Kočka: „Nezáleží, kolik jich je, ale co vzkazují.“

Co? Za naši a vaši svobodu!

Car-prezident V.V. Putin vydal prezidentský dekret, kterým na dobu měsíc před a měsíc po konání ZOH 2014 zřizuje v Soči „zvláštní zónu“, ve které budou dočasně a místně omezena určitá občanská práva, jako třeba právo shromažďovací a právo otevřít si hubu.

Žena Moby Dicka: „Dnes Rudé náměstí, zítra Soči…“

Mrtvá Kočka: „…a pozejtří celé Rusko!“

Právník Pavel Čikov pravil pro Echo Moskvy, že carputinovský výnos by mohl být „legální“ jen v případě, pokud by bylo přijat jako zákon, případně při vyhlášení výjimečného stavu.

Mrtvá Kočka: „Pavle, nenapovídej!“

Pondělí 26. srpna 2013

Snowden už mohl být někde v bolívarské Latinské Americe, kdyby Kuba nepodlehla výhrůžkám USA a neodmítla Edovi tranzit. Jinak už měl koupenou letenku do Havany, kam chtěl odletět 23. června. (Informace nejmenovaného zdroje ze „státních struktur RF“ pro list Kommersant.)

*

„Mnozí homosexuálové se chtějí vrátit k normálnímu životu, být heterosexuály.“ (Michail Degťjarev, kandidát na moskevského starostu za Liberálnědemokratickou stranu Ruska.) A měl by jim k tomu pomoci i zákon o dobrovolných anonymních konzultacích s psychology, psychoterapeuty, sexuology a dalšími odborníky.

Mrtvá Kočka: „Třeba penology.“

Středa 25. prosince 2013, Narození Páně

Edward Snowden (víte, kterej) pronesl na kanálu britské televize Channel 4 vánoční poselství. Pravil v něm, že dnešní děti nebudou mít ponětí o pravém soukromí a jeho nedotknutelnosti.

„Zejména když právě »dnešní děti« se začasté cizího soukromí dotýkají.“ (Žena Moby Dicka)

Předcházející Putinovy roky v zrcadle Deníčku Mony Dicka:

2007: Ďéduška Maróz existuje!

2008: Z historie politické kultury Rusáků

2009: Vykašlat se na Rusáky!

2010: Buzení Stalina

2011: Pik Putina

2012: Ruský ministr obrany padl

2013 leden-duben: Pohodlný život na území Ruska

2013 duben až červen: Co se může Evropa naučit od Ruska