29.5.2023 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Antonín Hrbek 5.12.2006 11:02

Vážený Šamane

Jižní části Mrtvého moře jsou dobře přístupné přímo od silnice u které jsou hotely a lázně s prodejnami a občerstvením. Nerad bych se koupal ve vodě ve které je rozpuštěn hořčík (ten je dokonce ve vodě prakticky nerozpustný), brom a jód. Patrně si to pletete s chloridem hořečnatým a dalšími solemi, které se z Mrtvého moře průmyslově těží a hned na místě zpracovávají. Máte pravdu v tom, že plavání v Mrtvém moři není žádná pohoda. Proto jsou jeho mělké části z valné části obsazeny mokrými kroužky rusky brebentících "Izraelek". Boty jsou nutné nejen kvůli kamenům, ale hlavně proto, že se na dne usazují ostré krystaly chloridu sodného, po kterých není příjemné chodit. Bahno z Mrtvého moře si klidně můžete koupit ve všech prodejnách. Místní obyvatelé Vás ale ujistí, že to "není ono", jako si přímo do něho na břehu lehnout. Už prý to bahno ve vanách v lázních má menší účinnost.

Šaman 5.12.2006 20:54

Re: Vážený Šamane - soli

Opisoval jsem to z bedekru, který je přeložený z angličtiny. Nenapadlo mne, že rozpuštěny jsou vlastně soli, ne samotné prvky. Jiný zdroj, který jsem si právě zkusmo vygoogloval

(http://www.salt.cz/) uvádí:

"Složení soli z Mrtvého moře je charakteristické vysokým obsahem některých minerálů, především solí hořčíku /MgCl/ - asi 30% a draslíku /KCl/ - asi 22%. Chlorid sodný /NaCl/ - asi 7%, tvoří již méně podstatnou složku. ...Běžně se uvádí, že obsah minerálů v něm dosahuje až 30%."

Dík za upozornění,  pro případnou knížku opravím. S tím místem na koupání: proto píšu "bylo to zde a bylo to tenhle den" protože o pár kilometrů dále a o jeden den jindy to v Izraeli může být úplně jiné... Na severu je voda řidší (25 % roztoku) než na jihu (30 a více) A začátkem století byla hladina Mrtvého moře o kolik, 12 metrů, tuším, výše.... (A pokud tam začnou lejt vodu z Rudého moře od Ejlátu, tak už hladina klesat nebude...)

Bahno si mohu koupit, nabízeli ho v Tiberias i v Jardenitu - ale již poměrně draze. Nakonec, zakoupit si ho lze i v Česku. Anebo mrtvomořskou sůl do vany...

certik 5.12.2006 0:10

utopit se v Mrtvem mori

...lze, a dokonce se to pravidelne stava. Musite byt velmi tlusty a nedopatrenim se otocit tvari (a brichem) dolu, a pak je obtizne se dostat zpet do pozice kdy se opet muzete nadechnout. Je to jeden z nejpotupnejsich zpusobu jak zemrit.