28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Harpyje 10.10.2006 15:57

Mangold?

Opět díky za pěkné počtení. Nemohly by ty zelené listy být mangold ( beta vulgaris subsp. vulgaris var. vulgaris)? Latinský nazev trochu mate, mangold chutná lépe než špenát.

botanik 10.10.2006 17:10

Mohly

ale taky to mohlo být cokoliv jiného a nechutného ;-P

Antonín Hrbek 10.10.2006 8:55

Byl jsem na Via Dolorose před čtrnácti dny

Je to zcela falešné jako celá sláva církve svaté. Je to zcela obyčejná arabská ulička, která za dob Krista vůbec neexistovala a je jenom symbolickou "připomínkou" jeho utrpení. Kdejaká církev pak do uličky vsadila na jednotlivých "zastaveních" (dle Bible jich bylo devět, ale církve  jich pro větší slávu Boží udělaly čtrnáct) nejrůznější "památníky" počínaje deskami (například s otiskem Kristovy ruky) přes kapličky až po kláštery a chrámy. Ačkoliv jsem byl ve výpravě a nejsem Arab, tak jsem nikde žádné ozbrojence neviděl a nikdo nás nepopoháněl. Ani u jiných výprav. A z rabínského tunelu nás bez jakýchkoliv problémů pustili. Jediným problémem bylo, že v tunelu tekla na podlaze voda a bylo nutno se ji vyhnout. To jen asi přislušníci určitého národa tam potřebuji ozbrojený doprovod. Přitom jediné nebezpečí hrozí od arabských kluků, kteří na Via Dolorose hrají s krabicí od ovoce fotbal. A všude okoli je zcela běžný život.

Perlou všeho je konečná stanice - Chrám Božího hrobu, o který se doslova v duchu křesťanské lásky pere šest církví, římskokatolická, ortodoxní, arménská, syrská, egyptská a koptická. Takže když náhodou při úklidu katolický sluha vytře navíc jeden metr v prostoru jiné církve, je z toho obrovský poprask a musí se provést nové požehnání tohoto "znesvěceného" metru podlahy v ritu "poškozené" církve.

Vše je jen ohromný byznys a kromě věcí pro denní potřebu lze v krámcích nalézt nespočet šmejdu nejrůznějších tvarů a ceny. V poslední době začíná v krámcích převládat vliv ruských mafií.

Návštěvu "svatých" míst lze každému doporučit, aby přišel o veškeré iluze, pokud ještě nějaké má.

joe 10.10.2006 9:53

Re: Byl jsem na Via Dolorose před čtrnácti dny

Pane Hrbku,

nevím proč jste vzhledem ke své komunistické minulosti vůbec do Jeruzaléma jezdil. Možná jste měl pro zbavení se komunistických iluzí zvolit návštěvu mauzolea v Moskvě, kde jsou u kremelské zdi srovnáni sovětští vládcové, kteří se postupně navzájem likvidovali. Vámi zmiňované ruské mafie jsou výsledkem sedmdesátileté demoralizace v zemi sovětů.

P.S. Pokud jde o Chrám Božího hrobu - opak je pravdou. Místo je příkladem staleté koexistence různých křesťanských církví.

Antonín Hrbek 10.10.2006 10:46

Re: Re: Byl jsem na Via Dolorose před čtrnácti dny

Vážený pane, když nemáte věcné argumenty, tak plácáte nesmysly. Výrokem o příkladné staleté koexistenci různých křesťanských církví jste mne skutečně pobavil

joe 10.10.2006 15:25

Re: Re: Re: Byl jsem na Via Dolorose před čtrnácti dny

Pane Hrbku,

nemluvím o historických sporech mezi křesťanskými církvemi, ale mám na mysli přímo místo Chrámu Božího hrobu, které společně spravují již desítky let vámi uváděné církve, aniž byste kdy slyšel o nějakém konfliktu. Do Jeruzaléma přijíždějí tisíce lidí z celého světa a navzdory kraválu ze strany arabských prodejců cetek si odvážejí domů hluboký zážitek. Chce to ale přijet s dobrou vůlí a tu jste Vy zřejmě neměl.

Antonín Hrbek 10.10.2006 16:10

Re: Re: Re: Re: Byl jsem na Via Dolorose před čtrnácti dny

Rozdělení chrámu Božího hrobu musel po dlouhých hádkách provést roku 1852 samotný turecký sultán a chrámový prostor je rozdělen na centimetry. Protože se církve nedohodly na tom, kdo bude otvírat chrám, otvírá chrám muslim. U vchodu do kaple Andělů, kde je údajný Ježíšův hrob dohlíží na pořádek vždy příslušník jedné ze šesti církví, kteří se střídají podle pevně stanoveného harmonogramu. Při každém střídání je nutno prostor znovu vysvětit, aby byly zahlazeny veškeré stopy po předchozím kacíři.

Jerusalem je krásné město, kde ovšem z Ježíšova působení skoro nic nezbylo, protože byl po jeho smrti dvakrát srovnán se zemí a během staletí došlo navíc k četným přestavbám. Přesto stojí za vidění. Měl jsem velmi dobrou vůli, ale když mi nějaká církev ukazuje lahvičku s mlékem Panny Marie, jiná kádě ve kterých Ježíš proměnil vodu ve víno, otisk Ježíšovy dlaně, otisk na kameni, se kterého vystoupil na nebesa, atd. atd. tak jsem přece jen trochu skeptický.

Ano, lze si připomenout památku Ježíše, ale nelze z něho dělat obchod. Jak jistě víte, sám penězoměnce vyhnal důtkami z chrámu. Nejhlubší dojem na mne udělala getsemanská zahrada, i když je tam jen šest hodně starých olivovníků a ne z Ježíšovy doby. Ale je to prostředí, ve kterém byl.

S pozdravem

Josina 3.11.2006 13:49

Re: Byl jsem na Via Dolorose před čtrnácti dny

Hm, divné. Můj naprosto ateistický přítel přijel z Jeruzaléma šokován právě Via Dolorosa. "Já to vždycky bral jako pohádku," žasl nad osahatelností minulosti. Já nevím, je-li to přesně ta cesta kterou Ježíš šel, ale ukažte mi dějiště jediné historické skutečnosti, které je ověřitelné. Namátkou princové v Toweru, které měl popravit Richard III., tam ani nevědí, v které části Toweru žili a ukazují křídla o 200 let mladší