28.11.2022 | Svátek má René


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Limity Mišky Hovorky

Michaila Sergejeviče Gorbačova jsme si vymysleli spolu s ženou Ivanou někdy začátkem osmdesátých let. Leželi jsme takhle jednou večer v posteli a přemejšleli, jak změnit to hnusno,ve kterém jsme žili a do kterého jsme povili své děti. Brainstorming dvou nejlepších mozků v Nuslích došel k jednoznačnému závěru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 4.9.2022 10:33

Poučení z krizového vývoje ve společnosti i ekonomice.

Vězte, že rozhodující vliv na vaše konání má konkurence, nikoliv vaše ideologie. Opakuji KONKURENCE! Tedy pokud si vůbec připustíte, že konkurence existuje. Například ve státním programu ekonomického výzkumu (SPEV) jsme, v dobách českého reálného socialismu, 1948-1989, výraz "konkurence" nesměli nikdy použít, protože úředně neexistoval. Gorbačov ale věděl, že konkurence k někdejšímu nedostatkovému socialismu existuje, a že nespí. Že skutečně koná. A že socialismus výrazně zaostává.

Dále pak se, za nedostatkového reálného socialismu, mylně předpokládalo, že se Komunistické straně podaří vychovat nástupnickou generaci přesvědčených komunistů, kteří započaté dlouhodobé dílo svých otců a dědů dokončí. Že jednou v budoucnosti, sice pomalu, ale jistě dospějí do kýženého komunismu (kde beránek ulehne s vlkem!). Jenže v Komunistické straně vychováni byli vyčuraní Pepíci, kteří velmi úspěšně oklamali kované komunisty - a také je ve straně přehlasovali. Ti vyčuraní Pepíci se dali koupit privatizačními projekty, takže z potenciálně největších komunistů se, po listopadu 1989, v Česku stali největší kapitalisté.

Konsekvence: S projektem kapitalistické privatizace bylo nutno po tzv. Sametové revoluci 1989 spěchat, takže nebyl čas organizovat nějaké poctivé referendum o rozdělení údajně demokratického Československa na dva státy. (Kuriozita: Ústavní právník Rychetský, který nevěděl, že k rozdělení demokratického státu je třeba referendum, byl navržen na státní vyznamenání v české polistopadové montovně. Ha. Ha. Ha.)

Dnes je produktivní kapitalismus v konkurenci nikoliv s ruským Putinem, ale s čínským kapitalistickým socialismem, respektive čínským socialistickým kapitalismem. A Čína rozhodně nespí. Čeká na chyby svých protivníků. A kapitalismus ty vážné chyby skutečně dělá. Následoval by dlouhý výčet.

Závěr: Budoucnost lidstva na planetě Zemi je dnes otevřena. Otevřeny jsou všechny možné alternativy. Doporučení: Čeští Pepíci

M. Pivoda 4.9.2022 10:33

Doporučení: Čeští Pepíci, nevykřikujte svá ideologická hesla, uvažujte jako vojevůdce, který chce zvítězit. Proč? Historii totiž píší vítězové, nikoliv poražení. Poučte se z chyb poctivého Gorbačova. Samotný poctivý přístup nestačí, je třeba porazit konkurenci!

R. Meišner 3.9.2022 21:39

Gorbačov významně pohnul kolem dějin --mohl totiž v klidu sedět a papouškovat to,co jeho předchůdci. jen díky jemu se vše urychlilo o desítky let. díky,Gorbi.

V. Čermák 3.9.2022 18:41

Gorbačovovi bychom měli především Děkovat, že nás zbavil nadvlády Komoušů. Není podstatné, co byl, či co chtěl a co se mu podařilo a co ne. A povyšovat se na něj po více jak 30-letech jako generál po boji je Nabubřelá Pitomost, viz Pábení o Mišce od autora Kovaného přímo Havlem Hovorrrkou..Rv

M. Pivoda 3.9.2022 13:36

Ano, problém byl se socialismem (který měl dospět do budoucího komunismu). Poctivý Gorbačov si tehdejší problémy socialismu plně uvědomoval, ale nedokázal o nutnosti radikálního řešení přesvědčit své blízké okolí. To je dnes již historie.

Jenže! Jenže dnes je docela vážný problém i s kapitalismem. Kapitalismus byl v minulosti sice výrazně produktivnější a inovativnější, než někdejší reálný nedemokratický socialismus, ale dnes (tj. v roce 2022) americký kapitalismus záměrně v USA zpomaluje technologický pokrok. Nejlépe to ilustruje právě případ amerického excentrického inovátora Elona Muska (který si usmyslil, že přistane na Marsu).

Nebudu zde detailně rozebírat velmi zajímavý případ inovátora Elona Muska, ale předvídám, že zvolený americký postup Muskova záměrného zpomalení povede i ke konci amerického produktivního kapitalismu. Takže alternativa budoucnosti je otevřena. Nedá se předem vůbec nic vyloučit. Jenom toho Gorbačova se už na planetě Zemi nepodaří vzkřísit.

F. Navrátil 3.9.2022 12:15

Gorbačov byl přesvědčený komunista, který chtěl ruský socialismus pouze vylepšit. Bohužel v té době už v Rusku žádný socialismus neexistoval. Zhroutil se ideově, ekonomicky i personálně. Jak zjistila pěrestrojková kontrola, např. v Tbilisi existoval výzkumný ústav ekonomický, který dvacet let nevypracoval žádnou zprávu a nezaznamenal žádný vstup a výstup. Zaměstnanci brali plat, ale povětšinou nechodili do práce a někteří ani nevěděli, že jsou tam zaměstnaní. Předseda ÚV KSSS Uzbekistánu Rašidov měl stočlenný harém krasavic z celého světa a k padesátinám mu podřízení věnovali jeho sochu ve vlastní velikosti ulitou ze zlata. Je něco takového možné reformovat?

V. Kučer 3.9.2022 13:30

Uzbekistánu se říkalo chudobinec SSSR. Jižních států se Gorbačov potřeboval zbavit, měli velkou porodnost a Rusy by brzy přečíslili. Nechtěl ztratit Ukrajinu.

V. Čermák 3.9.2022 18:36

Gorbačovovi bychom měli Děkovat, že nás zbavil nadvlády Komoušů. Není podstatné, co byl, či co chtěl a co se mu podařilo a co ne a povyšovat se na něj po více jak 30-letech jako generál po boji je Nabubřelá Pitomost...Rv

V. Čermák 3.9.2022 12:08

Gorbačov patří k nejvýznamnějším osobnostem 20 století. Díky němu ČSSR a ostatní Sovětské satelity získali svobodu a zrušení Varšavské "Mírové" smlouvy, Německo sjednocení a Svět díky němu, Reaganovi a ostatním z velké 5-ky ukončení Studené války. Pindy pana Kovaného Havlem a ostatních generálů po boji, zda to bylo náhodou, či úmyslně jsou Pindy Nepodstatné. Podstatné je to, že se to Stalo. Svobodu rychle ztrácíme a do vojenského Mírového paktu NATO jsme rychle znovu zabředli...;-DRv

M. Pivoda 3.9.2022 11:28

Ano, Gorbačov věděl o skutečném stavu sovětské ekonomiky a sovětské technologie v SSSR. Proto musel nějak radikálně jednat. Toto jsem ale již napsal v diskuzi dříve. Takže teď už jen jedna věcná poznámka k textu článku nejchytřejšího mozku z Prahy-Nuslí (Jana Kovaniče).

Nejprve cituji text: "... Vztahy mezi Československem a Sovětským svazem měly být propříště založeny na „rovnoprávnosti a suverenitě“. Tak by to ale mělo být mezi všemi státy světa, ne?, pomyslel jsem si, když to Havel v Moskvě vítězně prohlašoval. ..."

Komentář (O tom, co by kdyby. Nebo jinými slovy, jak by to ideálně mělo na pozemském světě vypadat). Praktické cvičení občanů v českém zanedbaném kritickém myšlení:

Kdyby totiž velikost a síla států v mezinárodních vztazích na planetě Zemi vůbec nerozhodovala, pak by ani ostrov Taiwan nemohl být v minulosti brán za reprezentanta celé (tj. miliardové) Číny. Jenže on byl - až do roku 1979. ...

Toto není politická kritika, ale jen cvičení v zanedbaném kritickém myšlení ve stávající české demokratuře.

F. Zrcek 3.9.2022 11:19

Gorby byl první bolševik, kterému se povedlo porazit komunismus. Udělal to jako nezamýšlený důsledek své reformy totálně uhnilého režimu sice nerad, ale úspěšně. Čiňani se poučili, že to takhle dělat nejde.

Teď možná putínek provádí druhé kolo - porážku ruského impéria. Může to být nezamýšlený důsledek jeho totálně zpackanéno plánu invaze Ukrajiny. V tom případě poučí Číňany podruhé.

A pokud je poučí dostatečně, můžou se v Rusku na oplátku začít učit čínsky. A u zbylých oligarchů budou brzy in šikmé oči.

M. Pivoda 3.9.2022 12:08

Pro jistotu se učte čínštinu, tzn. mandarínštinu, i v Česku.

F. De Winter 3.9.2022 7:19

Gorbačov byl idealistický trouba, něco jako Dubček. Naštěstí pro nás. Dostali jsme tak příležitost získat svobodu, tu příležitost jsme v normální promarnili vstupem do dalšího sojuzu.

P. Hák 3.9.2022 8:43

R^

R. Polášek 3.9.2022 9:08

Hlouposti. Být dnes samostatných našich 10 miliónů obyvatel je totéž jako by před 100 lety chtělo být samostané třeba jenom město Ostrava. Každá samostatnost musí být ekonomicky podložená aspoň nějakou ekonomickou samostatností. Před 100 lety jsme mohli ve svých fabrikách svou armádu kompletně vyzbrojit českými či československými výrobky. Od letadel, tanků, děl až třeba po boty. Je pravda, že leccos se nepovedlo, třeba letadla se moc nepovedla,, tanky až na jeden typ taky ne, ale produkovali jsme to. Totéž v civilním průmyslu, snad 20 fabrik u nás vyrábělo auta různých značek, a skoro cokoliv, co člověk mohl nakoupt, jsme vyráběli. Proto tehdy dávalo velký smysl, abychom jako Československo, tehdy s průmyslovou částí Čechy a Morava a zemědělské Slovensko, byli bez problémů samostatní.

Dnes už to smysl nedává. Letadla dávno neumíme, protože to je tak složitý výrobek, že tam musí být komponenty z celého světa, tudíž víc než 2 - 4 výrobci se už globálně nevejdou. Tanky v podstatě totéž. Umíme dobře ruční zbraně, umíme dobře houfnice a raketomety na terénních autech a nějaká obrněná vozidla, ale jinak většinu zbraní už ne. V civilní průmyslové výrobě všechno, co je složitější než skládací kapesní nůž musíme dělat v kooperaci se zahraničními výrobci komponent a současně toho muséme dělat aspoň desetinásobek naší české potřeby, menší série s eprostě nevyplatí.

V takové situaci se dnes prostě nevyplatí být samostatní, protože bychom byli výrazně chudší, výrazně zaostalejší a mnohem snadněji bychom se mohli propadnout mezi zaostalé země. Nebo bychom byli snadno dobyti, obsazeni a vykořisťováni.

P. Diviš 3.9.2022 9:44

Souhlas, s podotknutím, že ani za ČSR jsme nebyli zcela samostatní. Při naší velikosti a lokalizaci to v podstatě není možné.

R. Langer 3.9.2022 11:09

Jasně, takže prostě vždycky musíme lézt nějakým komoušům do prdele, to jste tím chtěl říct... ;-)

P. Diviš 4.9.2022 15:52

To tvrdíte vy, ne já.

V. Kučer 3.9.2022 13:50

Ty povedené tanky Němci vyráběli celou válku, později z nich sundali věž, přidali jejich kanón a předělali na stíhače tanků. Za socíku jsme vyráběli 90% světového sortimentu ale naše výrobky nebyly konkurenceschopné. Na světové úrovni byl částečně těžký průmysl, pivo, kola Favorit, jablonecká bižuterie a zbraně.

J. Hruška 3.9.2022 9:25

Gorbi byl "marxista-leninovec", přesvědčený komunista, vůdce "říše zla". To nemá s idealismem nic. Je to prachsprostý materialismus. Tedy byl "materialistický lhář"! Vychytralý bolševik, nikoli trouba, to byl Gorbačov. Naštěstí pro nás byl poražen, prohrál i se svou "glasností a perestrojkou", podvodnou metastází "socializmu s lidskou tváří" i "svobodou, jako poznanou nutností". Amen.

V. Čermák 3.9.2022 18:33

Tak jste si Nenávistně zaBlábolil, ale zapomněl jste na to hlavní, že právě tu Svobodu nám přinesl Gorbačov, nikoliv Havel a jeho kamarádíčci, kteří z toho žijí dosud. Poražený nebyl, vyšachoval ho Jelzin skrze konec SSSR a jeho myšlenky se neujaly, protože předběhly dobu. Studenou válku nicméně s Reaganem zastavil. A Říši zla nasměroval do USA, kam se již dávno přesunula. A se slůvkem Amen šermuje jen Idiot....Rv