26.10.2021 | Svátek má Erik


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Křivé zrcadlo sudetoněmeckých dějin

V předvánočním období se ke svým „milým krajanům s kořeny v českých zemích, milým sudetoněmeckým krajanům, milým českým krajanům a přátelům sudetoněmecké etnické skupiny“ obrátil s adventním poselstvím Bernd Posselt.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Barák 10.1.2021 14:07

Pan Kovanic motá do sebe výraz etnická čistka (ano, jde o výraz z 90. let minulého století, který se začal používat v souvislosti s rozpadem Jugoslávie a na rozdíl od pojmu genocida, nemá právní definici. To na věci nic nemění, jen dnes máme lepší jazykový prostředek pro popis tehdejších událostí) a genocida, jen aby vybudil ten správný strach, že zlí Sudeťáci si přijdou pro pole a chalupy.

Potom přidal celkem bez souvislosti zmínku o nějakém plátku, který je prý považován za extrémistický a k tomu první stranu antisemitské publikace Jedovatá houba. Tím považuje svoje vítězství za úplné. :-)

V podstatě žádné zajímavé argumenty neuvádí, protože kromě nacionalistických klišé nic smysluplného k vyhnání Němců ani uvést nejde.

Po pravdě, každá společnost, každý člověk má v sobě nějaké běsy a po 2. světové válce se nebylo čemu divit. Jenže, místo aby státní moc v okamžiku příchodu míru to špatné v lidech tlumila, ona je naopak vyvolávala a podporovala.

V této souvislosti se sluší připomenou a zároveň opět zdůraznit. Na Západě, v Dánsku, Belgii, Alsasku-Lotrinsku, Jižním Tyrolsku k vyhánění nedošlo (případné pokusy spojenecká vojenská správa zatrhla), tedy jeho historická „nevyhnutelnost“ je fikcí.

Š. Hašek 10.1.2021 14:41

Státní moc v ČSR (i jinde) měla plné ruce práce, po tom německém marasmu a vraždění. Všude, nejen u nás.

Mezi mezinárodními dohodami a zákony (Benešovy dekrety byly zákony) .... a lynčováním, je pramalá souvislost.

Spíše bych viděl souvislost s Lidicemi a červeně tištěnými vyhláškami "popraven s celou svojí rodinou". A uvítáním "krajanů" okupační moci v březnu 1939. My, Češi jsme triumfálně nevjeli do Berlína!

Posselt je loutka, chytrý živnostník v Neziskovce "Zlí Češi po roce 1945 a německé trvalé majetkové nároky". Jeho předci byli státními příslušníky Říše, na základě tajných voleb v benešovské ČSR. Lžou a překrucují. Breptají o nějakém plebiscitu.

V posledním odstavci jmenujete oblasti, které Reinhard Heydrich nezahrnul do oblastí Endlösung. Jmenujete neslovanské oblasti. Tedy křivíte fakta. Fest. Celkem chápu, že Norové nevlítli na souseda Müllera. Norové měli být vzorem pro německého Müllera.

T. Krystlík 10.1.2021 14:59

Tak si to pěkně srovnáme, pane Hašku! Válečné ztráty Čechů činily bez židů a cikánů maximálně 43 000 osob za 6 let. (Ztráta 343 000 se vztahuje na všechny osoby usedlé v ČSR v hranicích roku 1937 s výjimkou padlých ve Wehrmachtu.) Češi vyháněním svých německých spoluobčanů jich zabili podle vlastních odhadů 35 000 za necelé dva roky. Takže, kdo byl výkonnější?

Š. Hašek 10.1.2021 15:18

"Ausgleichen möglich".

Maximálně 43 000 osob za šest let!!! Hezké je, že Židy a Cikány počítáte v jiném sloupečku. Jaksi mimo. Dáte jim koeficient 0. 15, jako Heydrich? Co takhle sloupeček z Auschwitz a Lidic, milý historiku.

Chlapče zlatý, snad nám tady nebudete vykládat, že president Beneš si vymyslel válku? Řval na tichého Hitlera, který nabízel naší republice sudy bavorského piva zdarma.

Stále jsem měl určitou malou naději, že máte načteno. Nyní vidím, že máte pouze naplněno senem/Goebbelsem.

Kdo Vás platí? Volič z Kadaně volil veřejně??? Zvolil Hitlera a spoluúčast. Nebo byl úplně vymaštěnej?

Předpokládám dále, že hrdinné padlé v seznamech Wehrmacht (např. u Pardubic), považujete za strůjce Nové Evropy, Lidic, Varšavy, Stalingradu, Leningradu, Ležáků.

Uznávám, že vlivem neplánovaného opuštění rodného stavení u Kvildy došlo k úmrtí. Rovněž došlo k plánované vraždě v plynové komoře. Ale to Vy nepočítáte.

P. Milan 10.1.2021 14:57

U komoušů to štvaní chápu, u pana Kovanice jen částečně.

T. Krystlík 10.1.2021 11:48

Nikdo z diskutujících si dosud nevšiml, že pan Barák v článku v MFDnes kritizovaném panem Kovanicem psal o voze a pan Kovanic ve své replice o koze. Konkrétně: že západoevropské země své Němce nevyháněly, kdežto východoevropské ano - konkrétně CS, PL, YU a částečně i H, RO a SSSR je za hranice nevyháněly. A že Češi se na vyhnání svých Němců připravovali skoro celé století.

R. Toman 10.1.2021 12:47

ČSR byla v té době tzv. východoevropská země ? A ty ostatní také ? Pletete hrušky a jablka. Takové dělení v té době neexistovalo. Takže není divu, že se tomu nikdo nevěnoval.

T. Krystlík 10.1.2021 12:52

Když tyto země začaly vyhánět, byly již zcela jasně v sovětské sféře vlivu.

Š. Hašek 10.1.2021 14:54

Předpokládám, že stavitelé pevností na francouzsko německé a česko německé hranici byli pod vlivem SSSR.

Předpokládám, že můj otec, za mobilizace v roce 1938, vyslechl na Wilsoňáku projev nějakého komisaře SSSR.

Hodil bych tam zpátečku, milý Krystlíku.

Nejedná se o vyhánění. Jedná se o to, že německý národ a jeho volební kámoši (Liberec, Jihlava), mají na rukou tolik krve, že odjezd a pochod z rodné vsi (u Volar) ...... je skoro selanka.

Berete tu historii jak televizní manekýna.

Bezvadný vlastenec od Volar podával určitě bohatou snídani v Treblince. Jako kuchař a velitel ubytovny. Pro děti tam byly houpačky.

A neříkejte, že pantáta od Varnsdorfu "to tak nemyslel". Ale zvolil si to. Tajně. Svobodně. A v květnu 1945 si myslel, že začneme s čistým stolem. Stolem, u kterého chyběly miliony duší. I jeho prací.

T. Krystlík 10.1.2021 15:01

Domníváte se, pane Hašku, že Vašim zmateným žvástům někdo porozumí?

Š. Hašek 10.1.2021 15:21

Znám jich asi deset.

Buďte rád, že s nimi nechodíte na pokec do hospody. Já jsem lidumil, polovina z nich ne.

H. Rybnická 10.1.2021 18:04

Jen deset těch žvástů? Myslím že jich znáte o hromadu více, nic za zlé.

R. Toman 10.1.2021 16:07

Takže Češi byli sto let ve sféře sovětského vlivu, když se připravovali na vytlačení českých Němců z pohraničí, jak jste psal. Dost dobrý.

T. Krystlík 10.1.2021 17:27

Vyhánění za hranice začalo po WW II a ne v 19. století!

R. Toman 10.1.2021 18:04

Už nevíte ani co jste napsal, jste z toho nějaký rozrušený.

J. Vyskočil 9.1.2021 21:55

Vůbec bych se nedivil kdyby pan Posselt prohlásil takzvané vlkodlaky , německy wehrwolfy nebo jak se to píše za správný odboj a požadoval pro ně výhody jako pro jiné partyzány!

Š. Hašek 10.1.2021 9:36

Domnívám se, že toto neudělá. Zas tak hloupý není. Ví, že by se ocitl na velice tenkém ledě.

Svůj úspěch buduje na uplakaných ženách, vdovách, dětech, které byly "vyhnány Benešem a Čechy". Pro něho historie začíná 8. 5. 1945. Třetí Říše po dobu dvanácti let, německé vraždění po celé Evropě - to jsou pro něho málovýznamné epizodky, a pojled na ně je třeba "sjednotit"!

Ten pán ví, že jeho živnost pokvete. Mám osobní zkušenost, že příznivců má dost (i když sumárně, z celého Německa málo). Podobným stačí okruh dárců a vyhlášení se za "okrašlovací spolek". Viz u nás neziskovky a Minář.

T. Krystlík 10.1.2021 12:54

Werwolfové se v cz-zemích nijak neprojevili, pokud to cz-propaganda tvrdí, je to výmysl.

Š. Hašek 10.1.2021 15:01

V tem připadku jste Goebbels/Herman propagandista.

Všichni z Chomutova, navrátilci od Varšavy, ti všichni se hlásili, že budou okopávat řípu a zakroutí krkem každému, kdo by se jen slůvkem otřel o nějakého Čecha/Moravana/Slezana/Poláka/Rusa ........ !

J. Ptáček 9.1.2021 17:44

Pan Berndt Posselt je zcela mimo mísu celou dobu, co ho sleduji. Na jedné straně bojuje za "německé" Sudety, na druhé straně mlčí o bývalých územích české koruny. Stačí se podívat na jména obcí v prostoru (nejen Lužice) od Krušných hor téměř po Berlín: Doby, Horka,Wětrov, Jitro, Horňja Horka a stovky dalších. Mladičké Marii Terezii to ukradl, s podstatným kusem Slezska, Bedřich II. Veliký. Co kdyby se pan Posselt vyjádřil taky k bývalým českým územím. Platnost a neplatnost termínu zabrání cizího území zřejmě stanoví pan Posselt. Jemu oponovat argumenty je jenom ztráta času. Naštěstí většina německých politiků odsouvá pana Posselta svými názory do koše na odpadky.

H. Rybnická 9.1.2021 18:03

Sand myslíte země Koruny české, tedy německy Böhmen,( k rozdílu k výrazu Tschechien !!) což nemá s českou národností jak jí rozumíte dnes, prachsec nic společného.

Š. Hašek 9.1.2021 18:14

No jo, tady se nikdy česky nehovořilo.

Když krájíte cibuli pod maso, krájíte ji česky, Böhmen, Deutsch, internetově, štrasbruselsky, ......?

Jak Vy dnes rozumíte národnosti? Jako okrsku brusele? Jako zbytečnosti? Jste číslo identifikační karty (bruselské)???

Mám rád německý herinky ..... ale s Váma to dost mává. Široce. Štrasbruselsky/německy.

J. Ptáček 9.1.2021 18:57

Koruna česká jste napsala správně s velkým K, já jsem to napsal schválně s malým "k", aby to nebylo tak oficiálně. Je fakt, že se pořád mele dokola o německých Sudetech, ale hovořit o bývalém českém území je tabu. Z toho pak těží Psseltové a je to škoda.

H. Rybnická 10.1.2021 10:31

Pane Ptáčku, ještě jste nerealizoval že se u zemí t.zv. Koruny České nikdy nejednalo o ryze české území. správně to vyjadřuje německý jazyk výrazem "Böhmische Länder" /tedy nikoli "Tschechische Länder\. Bylo to území na kterém sídlily po staletí různé národnosti, ponejvíce osídlenci ze západních evropských zemí až po dnešní Belgii, kteří hovořili francouzsky a německy, z jižních zemí jako dnešní Rakousko a také na př. Italie atp. Český jazyk toto všechno poznačuje nesprávným a zavádějícím pojmem " Čechy" a udržuje tím nesprávnou představu, že se jedná o území "naše" a ono infantilní ospravedlnování etnické čistky roku 1945.

Š. Hašek 10.1.2021 11:04

To se nedá .....

Faktem je, že jste nám krátce (odborně) nastínila, jak se to tady jmenovalo, kdo tady žil. Měla jste jít ještě dál, za Kelty. Možná k mamutům. Asi fakt se tady mluvilo mnohoosídlenecky.

Zamyslím se nad tím, jestli teda ta Praha, Říp a Haná jsou vůbec naše! Abychom zas nespustili nějakou infantilní etnickou čistku!!!

Vypadá to, že ten čurbes územní, národnostní a osidlovací chtěl konečně řešitelsky uklidit jistý Adolf Hitler.

Heleďte se, paní Rybnická, unter vier Augen, že si z nás tady děláte jenom prču?

H. Rybnická 10.1.2021 11:21

Pane Hašku vyjímečně máte pravdu, že totiž pokud by se konstituovalo Československo na základě korektních údajů, tedy podle správného národnostního osídlení regionu, by pozůstávalo z několika kilometrů kolem Prahy - asi opravdu dokonce s jedním kopcem. O Hané už bych pochybovala tam se nacházely povětšinou německé vesnice. O Slovensku už vůbec nemluvě.

Š. Hašek 10.1.2021 11:29

Tady Češi venkoncem nikdá nebyli ......

Stran potřebného národnostního složení ke konstituování ČSR v roce 1918 - to se nehádám.

Mám dojem, že se ale bavíme o vystěhování po roce 1945. Vystěhování kolaborantů. Vystěhování voličů (tajně !!!) hitlerovského zrůdného režimu, který měl v plánu Endlösung. Pro koho?

To se jim to fňuká, když zamlčují svoji spoluúčast a historii 1933 - 1945! Drze fňuká.

T. Krystlík 10.1.2021 13:13

Pane Hašku, Sudetoněmci se provinili na nacistickém režimu v Německu, jako Češi na komunistickém v Československu. Takže Češi měli být v roce 1990 jako kolaboranti vystěhováni do SSSR, KLDR nebo na Kubu!

Š. Hašek 10.1.2021 15:24

Tě noha!

Sice všechno souvisí se vším. Ale co je moc, to je zu moc. Pane Krystlíku.

T. Krystlík 10.1.2021 17:19

Ale, jaký je v tom rozdíl?