17.10.2021 | Svátek má Hedvika


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Konec Jendova bezstarostného dětství

Když jsem tady minule přemítal o nemyšlení, slíbil jsem, že někdy příště napíšu, jak jsem jsem sám nalétl nějakým „fake news“ (kravinám). První kravině, na niž jsem si naběhl, byla (s)myšlenka komunismu. Ale snad mi může být odpuštěno, stalo se mi to, když jsem bylo ještě dítě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Košťál 27.1.2021 4:26

Nám někdy ve třetí třídě soudružka učitelka vykládala, že my, kluci, už nepůjdeme na vojnu, jelikož, až dorosteme do vojenskýho věku, bude už nastolen celosvětový mír. Až asi v pátý třídě mi došlo, že soudružka učitelka možná trochu přeháněla.

R. Polášek 24.1.2021 18:30

Věty o Rudé Armádě, Rudé třídě májových průvodech atd se v českém jazyce na rozbor používaly možná v padesátých letech. V době, kdy jsem do školy chodil já, na začátku 70 let, se už dávno nepoužívaly, bo by jsme se jim jako děcka otevřeně smáli a dělali si z takových vět srandu.

Ale o vykořisťování a o boji proletářských tříd proti jiným třídám se ve škole učilo. Ostatně vykořisťování bylo v předmluvě či doslovu v prakticky každé tehdy vydané knize, která byla překladem nějakého západního autora. Protože se nějak muselo zdůvodnit cenzuře, že zrovna tako kniha byla vybrána pro překlad a zpřístupnění socialistickým čtenářům. Tudíž musela popisovat každodenní boj chudých a vykořisťovaných proti bohatým kapitalistům nebo tak nějak.

Blábol je potom tvrzení autora, že knížky, ze kterých se ve škole učil, asi v těch padesátých nebo šedesátých letech, přežily a byly dávány žákům ještě po sametu. To je čistý nesmysl, protože minimálně po okupaci 1968 se všechny školní učebnice kompletně předělávaly, staré se stahovaly a tiskly úplně nové. A za dalších asi 10 let se většina učebnic zase předělávala. Většina učebnic ze základní školy po roce 1980 byla úplně jiná než jsme měli my po roce 1970.

Navíc komunisté dávali do škol dostatek prostředků, takže obvykle učebnice starší než 4 roky se automaticky vyřazovaly do sběru nebo se dávaly rozebrat žákům a nahražovaly novými.

R. Polášek 24.1.2021 18:12

Taky jsem četl Juráška a nějakou dobu tomu věřil. Pak se mi dostala do ruky kniha od Čvančary, kde realisticky popisoval protifašistický odboj tady na Severní Moravě. Bílou Lvici, Štramberské partyzány a ještě jednu skupinu. A tak jsem pochopil, že Jurášek je komunistická pohádka.

R. Polášek 24.1.2021 17:45

Taky trochu ano, asi si pozor na ústa dávali.

Ale taky jsem třeba v pozdějším věku od rodičů slyšel, kdo tady z rodin na vesnici okamžitě, jak jen to bylo možné, spěchal, aby vložil své hospodářství, krávy a pole, do JZD. ( Mimochodem, obvykle byli první, kdo potom po sametu pospíchali vyřídit návrat svých polí do svého vlastnictví z družstva a taky byli první , kteří chodili po kravíně a sledovali a ohmatávali krávy, která má nejvíc masa. Protože rovnou, jak jim je vrátili, tak ty krávy šly na jatka, protože ani na okamžik už nezamýšleli znova hospodařit.)

Je to prostě jen ode zdi ke zdi, za socíku jak všichni lidi prý nadšeně pospíchali do JZD a po sametu jak najednou nikdo prý nechtěl za žádnou cenu vstupovat do JZD a všichni byli proti komunistům. Obojí jsou bláboly. Až na těch pár rodin, co komunisté prokazatelně zkrouhli a až na těch pár rodin, co za socíku prokazatelně bylo komunistických.

R. Polášek 24.1.2021 17:33

Pamětníci, kteří si to už raději nepamatujou.

Holt za komunistů se množili partyzáni z druhé světové, až nakonec bylo za války v lese pomalu co strom to partyzán, tak nyní se takhle množí antikomunističtí bijci. zvláště ti, co byli zásadně proti komunistům, ale bohužel všechny doklady a důkaz o tom se kdesi ztratily.;-D;-D

R. Langer 24.1.2021 16:36

Kolik že je vám let? 8-o

J. Jurax 24.1.2021 15:32

Ok, to nic :-)

J. Sinnreich 24.1.2021 15:19

Obavam se ze podobny ideologicky brainwashing probiha i dnes pri vyuce ve skolach. Pouze zarny priklad Sov, Svazu je zamenen za EU a velebi se boj za klima a transgenderova tematika. Historie nikoho nezajima.

P. Kmoníček 24.1.2021 13:41

Nevím proč tam naskočilo Polsko. Správně má být napadení SSSR. To byla "druhá fronta ". Omlouvám se, promiňte.

J. Jurax 24.1.2021 12:08

????

P. Kmoníček 24.1.2021 11:42

No, vidíte a nikdo se nepozastavil nad jménem Hitler a nezmínil se o tom, že to byl Džugašvili.

P. Moravčík 24.1.2021 11:31

Vidíme to podstatne inak. Poľsko napadnuté 1.9.1939, Francia v lete 1940.

P. Kmoníček 24.1.2021 10:50

!Nerozumím ! Prvni fronta 1939 Francie a Belgie a druhá fronta 1941 Polsko. Nebo to vidíte jinak ?

J. Trmal 24.1.2021 10:17

To snad byla první fronta, už v r. 39. Nejste Vy náhodou

zemanovský diplomat ?

P. Kmoníček 24.1.2021 9:43

Ještě jste se měl zmínit o tom, že "druhou frontu" otevřel už v roce 1941 Hitler napadením Polska.

P. Kmoníček 24.1.2021 9:39

40 je správně.

P. Kmoníček 24.1.2021 9:37

Bohužel z Vámi krásně popsaného snu se ještě mnoho lidí neprobralo a stále mu věří.

J. Babička 23.1.2021 20:28

Na které planěte ste žil. Já měl tu smůlu že sem prožilto co autor článku

J. Jurax 23.1.2021 15:48

Kecáte ... ono to spíš bylo tak, že si dávali pozor na ústa - bezelstné dítě někdo něco vykecá a bude průser.

Jako cca desetiletý jsem si přečetl dílo Jury Sosnara Jurášek, o partyzánech. A dodnes si pamatuju, jak u dědy i strejdů jsem, když jsem bájil o těch partyzánech, zaznamenal nápadný nedostatek nadšení. I u toho strejdy, co opravdu partyzán byl ...

J. Jurax 23.1.2021 15:33

To máte těžký ... mně rodiče nenápadně podstrkovali knížky ... takže jsem v deváté třídě (1963-1964) při návštěvě soudruha inspektora na otázku "Kdy naši vojáci poprvé bojovali proti fašismu" jsa jako výborný žák soudružkou učitelkou vyvolán chtěje se ukázat bezelstně odpověděl ve smyslu "1940 naši letci a divizní pěchota ve Francii, později téhož roku letci v bitvě o Británii, 1941 11. východní prapor bránil Tobrúk a pak 1942 u Sokolova". Očekával jsem naivně pochvalu a dostalo se mi rozpaků, protože tehdy správně bylo to akorát a jedině to Sokolovo ... inu, nečetl jsem jenom ty správné knížky. Soudružka učitelka přes dějepis mne pak nějak neměla ráda a po třídních schůzkách jsem dostal doma opravdu strašlivé vynadáno; dokonce si pamatuju, že jsem posléze pochopil proč. A přitom jsem to měl mj. z knihy Brod-Čejka Na západní frontě, co vyšla tuším v nakladatelství Naše vojsko v roce 1963 a doma jsem si ji hned přečetl, poněvadž mně to bavilo.

Při tom vynadání mi byla sdělena závažná skutečnost, že ona ta soudružka přes dějepis byl především soudružka předsedkyně ZO KSČ a v dějepise moc v kramflekách pevná nebyla (to jsem poznal i jako žák); pamatuju si, že mi dalo práci si to pospojovat a pochopit. Ono taky šlo o to, abych se dostal na střední školu ...

J. Jurax 23.1.2021 14:55

Teď nevím, zda mám Váš text chápat jako humoresku nebo ironii nebo jen diplomaticky řečeno kecáte ... nebo je Vám tak nanejvýš 40 ... :-)

J. Ráž 23.1.2021 12:50

Největší podvod komunistů bylo,když roce 1968 tvrdili, že chtějí budovat socialismus s lidskou tváří. Tehdy jsem jim na to skočil. A to už jsem nijak malé dítě nebyl.

V. Kolman 23.1.2021 11:00

Hezká pohádka. A teď ještě tu o Červené Karkulce pánové Polášku, Houso, ........

Ještě naštěstí žije dost pamětníků těch "krásných" časů, kdy "lid radostně budoval socialismus a těšil se na světlé komunistické zítřky.";-D;-D;-D

I. Mertl 23.1.2021 10:28

Pane Polášku, tohle je jen výpověď o Vás, Vy "Všichni ostaní byli pro".

J. Housa 23.1.2021 8:44

Pan Jan Kovanic buď sprostě lže nebo si dětství (ve stařecké senilitě) idealizuje, resp. přibarvuje, projektuje, v duchu - přání je otcem myšlenky - myšleno: myšlenky článku.

V dějepise jsem se nikdy a nikde neučil o vykořisťování (tak blbé učebnice ani učitele jsem neměl) a v češtině jsme nikdy nečetli ani nerozebírali věty o Rudé armádě, Rudé třídě, májových průvodech či čem, jak se nám Jenda snaží namluvit.

Uvedu příklad věty, kterou jsme dostali na slovní rozbor (mám jich mnoho zapsaných, naše úča byla šoumenka):

"Všechny ženy, znásilněné známým násilníkem, nechť se přihlásí na místn stanici Veřejné bezpečnosti"

"Z otevřených dveří kravína vyšel pan předseda Šule se dvěma rozesmátými dojičkami s roztomilými dolíčky ve tvářích."

A do žákajdy, kam jsme si do sdělení pro rodiče skoro každý den museli napsat, na co se zase vybírají peníze (na Rudé právo, na ruské časopisy, na Kambodžu, na černoušky v Angole, na Fond solidarity, na SRPŠ) jsme si jednou museli napsat:

BEZ PENĚZ DO ŠKOLY NELEZ!

a dát to doma podepsat.

Atd. ...

R. Polášek 23.1.2021 8:39

Jak tehdy rudá masírka, tak dnes úplně stejně na děcka ve školách působí zelená a alarmistická masírka.

Taky bude muset spousta lidí prozřít a zjistit, že spousta těch zelených věcí jsou idealistické od reality odtržené nesmysly.

R. Polášek 23.1.2021 8:34

A proč by mu měli něco naznačovat, když v té době byli proti komunistům tak zásadně, aby bylo nutno poučovat i děti, pouze ti, kterým něco sebrali proti jejich vůli a potom pár těch, kteří byli proti a pár rodin těch komunistů, ze kterých vyrobili své nepřátele? Všichni ostaní byli pro. Včetně například i některých drobných sedláků nebo živnostníků, kteří svůj majetek a živnost "do společného " ke komunistům dávali i dobrovolně.

Zlomilo se to až po okupaci 1968 a úplně převrátilo , kdy jen pár fanatiků bylo pro komunisty, až nějak v osumdesátých letech.

H. Rybnická 23.1.2021 6:38

Jen by mne zajímalo, kde byli Vaši rodiče, pane autore. Nikdo Vám v dětských letech ani v rodině nenaznačil, že "venku" kolem se dějě něco nesprávného? Nechali Vás prostě věřit a obdivovat ty pitominy bez jakéhokoli zásahu?