25.4.2024 | Svátek má Marek


ŠAMANOVO DOUPĚ: Komunismus dle Falmera

29.7.2009

Náš fiktivní spolupracovník Šaman se vypravil za fiktivním předsedou fiktivně demokratické komunistické strany, aby mohl čtenářům poskytnout skutečná slova a skutečné myšlenky skutečného komunisty.

Šaman: Pane předsedo, blíží se znovu volby a nová naděje pro vás, že se dostanete do vlády. Jejich budoucí vítěz Jiří Paroubek koncipoval před čtyřmi lety tři věci, po jejichž splnění byste se stali akceptovatelní pro vládní koalici. Volně řečeno: museli byste se distancovat od vlastní minulosti, museli byste změnit svůj postoj k NATO a museli byste si nechat zajít chuť na rozhazování sociálních dávek.

Falmer: Já si nedovedu představit, že by v současné krizi, kterou zavinil chamtivý kapitalismus, bylo co rozhazovat. To by naši voliči jistě pochopili. Bezplatné školství a zdravotnictví, štědřejší podporu mladých manželství, vědy, umění, zvýšení důchodů – to můžeme slíbit do budoucnosti.

Šaman: A co to vyrovnání se s vaší temnou minulostí?

Falmer: Každé velké hnutí má ve své historii temné kapitoly. Bylo by pošetilé připomínat křesťanům upalování čarodějnic, a vidíte, nikdo nepovažuje za pošetilé hrabat se v minulosti naší. Co se toho týče, tak s naší minulostí jsme se už vypořádali v řadě usnesení našich orgánů včetně usnesení sjezdu.
Ovšem únor 1948 byl proveden ústavní cestou, dokonce ústavnější, než byla takzvaná sametová revoluce v roce 1989. Teprve pak nastaly excesy, které samozřejmě odsuzujeme. Nevím, proč je po nás za ně neustále znovu a znovu požadována omluva, ačkoli zazněla už v roce 1989. Tak dobře, ať je po vašem:
Omlouváme se za zlo..., ehm přečiny padesátých let. Byla to taková doba. V Americe zase řádil mccartismus a byli popravováni nevinní sovětští vyzvědači. Ostatně za přehmaty mohl Stalin.

Šaman: No počkejte, ale házet všechno na politika cizí mocnosti... A co váš vůdce, Klement Gottwald, který svým podpisem pečetil justiční vraždy, to nebyl zločinec?

Falmer: Klement Gottwald byl představitelem tohoto státu a představitelem KSČ ve velmi složité době. Já nevím, co věděl a co nevěděl, co mohl a co nemohl rozpoznat... ale říkám, že označit ho jen tak za zločince, to sice můžete, ale dovolte těm, kteří mají jiný názor, aby si ho ponechali.
Samotného mne trápí, a nesmiřuji se s tím, například to, že byl někdo v minulosti označen za občana, který neměl úplnou důvěru tehdejšího lidově demokratického státu a například nemohl nastoupit do vojenské služby tak, jako ostatní, chudák. Nastoupil tedy na vojenskou službu a místo služného mu byla ve zvláštních vojenských útvarech vyplácena za práci mzda. Sloužil beze zbraně. To znamená, že na tom byl finančně lépe než ten, který měl důvěru lidově demokratického státu, sloužil tomuto státu se zbraní v ruce, ale peníze dostával tak v minimální výši, protože se o něj stát staral!
Dnešní komunisté pak s těmi deformacemi padesátých let nemají vůbec nic společného. Já sám jsem se narodil v roce 1955 a nic zavrženíhodného jsem před rokem 1989 neudělal; poctivě jsem pracoval v hospodářských funkcích, jako právník, nikomu jsem neublížil, nespáchal jsem žádný trestný čin. Osobně se nemám komu za co omlouvat.

Šaman: Když mluvíme o vaší právnické praxi. Někteří vaši soudruzi zpochybňují kvalitu vaší advokátní kanceláře. Při tolika funkcích prý nemůžete být i kvalitním praktikujícím právníkem.

Falmer: Funkce předsedy politické strany není funkcí dovnitř strany, ale zásadně navenek a myslím, že zde nejsem ani v rozporu s tím, co jsem dělal jako poslanec - nebo dnes jako místopředseda poslanecké sněmovny. V Českých Budějovicích mě zastupují v kanceláři koncipienti, za jejichž práci se stydět nemusím, jsou dostatečně soběstační. Ostatně se dvěma z nich máme dlouhodobě prověřené vztahy, jsou to moji bývalí řídící důstojníci. A pozor – u soudu dosvědčili, že jsem nevěděl, že kontrarozvědka, s níž jsem ideově spolupracoval proti nekalým rejdům západních ideodiverzních centrál, je formálně vedena jako součást StB. Na to pozor, to bychom se mohli soudit!

Šaman: Och, to bych opravdu nerad. Nicméně, vraťme se k minulosti samotné KSČ, nikoli vaší. Nebyla jen 50. léta, přišel i tragický okamžik sovětské okupace, kdy část komunistického vedení sloužila cizí mocnosti jako zrádci a kolaboranti...

Falmer: Když to beru jako právník, tak to byla realizace tehdy platných mezinárodních smluv. Byli jsme součástí Varšavské smlouvy. Teď jsou tady zase vojáci NATO. Ale vstup vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do tehdejšího Československa já osobně odsuzuji, protože to nejvíce poškodilo komunistické myšlenky.
Proč se však nezeptáte, proč muselo zemřít tolik lidí v konfliktu ve Vietnamu, což je po druhé světové válce v moderní historii nejodpornější válečný konflikt, který vedly USA proti civilnímu obyvatelstvu. Zajeďte si do Hočiminova města, do muzea zločinnosti a pokuste se pochopit, že historie není černobílé vidění světa. Ostatně Američané v tom mají praxi: I kdybych sečetl všechny, kdo tady byli odsouzeni k trestu smrti – a to včetně těch, co byli odsouzeni po právu, nikoli v politických procesech –, tak za osm minut leteckého náletu Spojených států na Prahu před koncem druhé světové války zemřelo mnohem více nevinných lidí než v padesátých letech.
Tady musím souhlasit s uznávanými historiky Pichlíkem a Bartoškem: Těsně před koncem druhé světové války provádělo letectvo USA na území naší vlasti barbarské nálety , které nemohly mít a neměly význam pro vojenskou porážku nacistického Německa a při kterých přišly o život stovky lidí, s nadějí očekávajících příchod míru. Mrtví z trosek domů na Vinohradech a Pankráci i zničená historie památných Emauz jsou volajícím vykřičníkem obžaloby amerického bombardováni Prahy na samém konci války, 14. února 1945. Krev zabitých a zmrzačených obyvatel Brna, Z1ína a Kralup je věčnou připomínkou barbarství amerického letectva.

Šaman: Tak to snad ani nemá se cenu ptát na zločiny z doby normalizace...

Falmer: To skutečně ne. Ptejte se na to těch, kteří v té době společnost řídili. A už jednou jsem řekl, že mi není líto těch, kteří odešli ze strany a teď dělají ostudu jiným politickým stranám.

Šaman: Ještě zpátky ke třem podmínkám vašeho kolegy Jiřího Paroubka. Jak jste na tom s postojem k NATO?

Falmer: Svůj zásadní nesouhlasný postoj neměníme. Ovšem v podstatě jsme rádi, že v Alianci jsme. Budu tady opakovat z projevu kolegy Ransdorfa, který pronesl na mezinárodní konferenci, svolané KSČM v listopadu 2002 k aktuálním otázkám architektury evropské bezpečnosti, a jež měla za cíl aktivizovat mírové hnutí na evropském kontinentě: "Levice v situaci pozičního boje musí využívat vnitřních rozporů Aliance k tomu, aby prosazovala svůj minimální program: oslabení vojenské a posílení politické složky Aliance tak, aby se přiblížila možnostem přeměny v systém kolektivní bezpečnosti. Musíme přemýšlet zcela objektivně o tom, jaké možnosti dává současné rozšiřování paktu. Což nenapsal Mistr Sun v knize O umění válečném, že největší umění vojevůdce - a dodal bych i politika - je porazit protivníka jeho vlastníma rukama? Jinak řečeno, obratným posunováním jeho vlastních kroků."
K NATO bych ještě podotkl, že oproti jeho agresím vojska Varšavské smlouvy nikdy nevstoupila na území státu, který nebyl jejím členem.

Šaman: A co Afghánistán?

Falmer: Tam nebyla vojska Varšavské smlouvy. Tam byli vojáci Sovětského svazu. Ovšem dnes jsme proti cizím vojenským základnám na našem území . V tom jsme stejní, jako kdysi.

Šaman: Počkejte, vždyť za komunistů tady byly sovětské základny?

Falmer: Ne, my držíme linii. Za dřívějšího režimu jsme rozhodně protestovali proti americkým základnám na celém světě, v tom pokračujeme.

Šaman: Chtěl byste ještě na závěr našeho rozhovoru něco dodat?

Falmer: Jistě. Musím podotknout k údajným špatnostem komunistického režimu toto: Já vám říkám, že jsem schopen snést vám stejné důkazy o tomto současném systému, jaké se vytýkají tomu minulému. Tady byl do roku 1989 určitý režim, který měl ta a ta pozitiva a ta a ta negativa. Jestli ten režim chci změnit, tak bych ho přece neměl měnit k horšímu. Vidíme i to, co se změnilo k lepšímu. Bohužel, mnohé věci se změnily k horšímu.
Musím zdůrazmit, že Komunistická strana Čech a Moravy podporuje pluralitní politický systém! My pouze bojujeme proti tomuto režimu.
Pokud i vy chcete bojovat proti režimu, který u nás vládne, angažujte se v politické straně, která není s tímto režimem spojená, např. KSČM, případně pracujte v takových občanských sdruženích, které vyjadřují opravdový zájem lidí, nikoliv zájmy panujících kapitálových skupin, včetně vojensko-průmyslového komplexu USA.
Šaman: Nevážený Falmere, neděkuji za slova, která jste poskytl médiím. Jděte do pekla! Jo, vidím, že tam směřujete. Ale voliče prosím – bez nás!

Vybráno a namixováno ze skutečných výlevů současného předsedy KSČM, jen minimálně dopsáno a linkováno v Praze dne 28. června 2009

Viz i čtyři roky aktuální skutečný rozhovor skutečného novináře Alexandra Kramera s reálně existujícím Vojtěchem Filipem.