30.11.2022 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Klidná práce zahradníků

Chodívám teď z práce pravidelně přes zahradu jednoho ústavu choromyslných. Dnes ji připravovali zahradníci k zimnímu spánku. Shrabovali listí. Totiž jenom jedna paní shrabovala. Protože nejvíce se činil operátor mobilního vzduchotechnického zařízení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Honza J 1.12.2005 23:19

jak kdy

No jo, pane Kovanic, máte v zásadě pravdu, ale rád bych k tomu dodal malou poznámečku:
Kosit kosou umím a dělával jsem to docela rád. Jenže příroda - v tomto případě senná rýma mě do kosy od jisté doby vyhnala. Zkoušel jsem to (v jihomoravském pohraničí u Znojma) s najmutím nějakého chlapíka, který tyto problémy nemá. Zašel jsem do místní hospody - tam se sežene skoro všechno. Nabízel jsem (před pěti lety) kilo (100 Kč) za hodinu (práce by se zvládla za dvě hodiny), argumentoval jsem tím, že to je vlastně hrubý příjem 20 000 měsíčně (tehdy - před pěti či více lety jsem sám /vysokoškolák/ takový plat ani zdaleka neměl). A místní nezaměstnaní, vesměs voliči Sládka, mi sdělili, že "je to ke mně do kopce" a oni mají konec konců pivo za pětikačku (tenkrát) a ať se tedy nezlobím. Takže mi nezbylo, nežli tu motorovou kosu zakoupit. Moje žena mě sice prokjlíná právě proto co Vy naznačujete - smrdí to a dělá to randál - já skutečně musím mít na hlavě drahou kuklu abych neohluchl, ale pozemek si pokosím kdy chci a celkem dobře. Nevím, jak je možné, že mi sečení motorovou kosou sennou rýmu nevyvolává - nejsem lékař, ale je to tak. Navíc musím šíci, že komplikovanější terén, mezírky, kamenité tarasy apod. kosou nevysečete. Snad srpem.
Takže přeju všechno dobré, chápu Vás, ale v tomto - bohužel - nemohu souhlasit bezvýhradně.
Honza J.
Kočka 15.11.2005 16:58

Re: Re: Jde o výkon

Nevím, jestli je třeba sekat zahrádku motorovou kosou. Mám elektrickou sekačku (i sousedé mají) a při pravidelné údržbě není kosa ani el. nebo motorová kosa potřeba. Pokud má někdo na zahradě komunismus, tj. odkvetlé pampelišky a kopřivy, tak musí sekat kosou, jedno jakou.
Kosu mám, ale že by se mi líbilo s ní sekat, to tedy ne. A trávník posekaný sekačkou také lepší vypadá.
A tatínka mojeho spolužáka při tom sekání kosou ranila mrtvice a vezli ho vrtulníkem do nemocnice a protože byl z vesnice, tak byl asi zvyklý sekat,  tak co je na té kose vlastně zdravého?
Jura 12.11.2005 13:06

Re: Re: Re: Autore, jak často sekáte trávu na své zahradě?

souhlas
Jura 12.11.2005 13:04

Re: připojil bych se

No sečení ruč. kosou znám, a mockrát mně napadá, jak Vy píšete "údržba zelených ploch" já opravdu nepotřebuji kraťoulinký zelený trávníček, to je jen taková móda, já bych klidně vyměnil trochu vyšší trávu za méně řevu motorových pomůcek ... (jen na okraj na vesnici jsem jen zíral, jak kosou lidi udělali totožně krátký šťavnatý trávník - uznávám je to dřina a u velkých areálů jak tu poznamenávali odborníci to nikdo nezaplatí (dokud je ropa levná nebo nebude jiný zdroj energie)
Jura 12.11.2005 12:59

Re: Jde o výkon

No jen na okraj mám opravdu malou zahrádku, ale kosu mechanickou jsem vyměnil za ruční ... protože pokud se to umí (naučen na vesnici kam jsem jezdil každé léto) tak se naopak vaše záda posílí a sedíte při vaší sedavé práci lépe a ještě zhubnete. jinak ptal jsem se jak to lidi dělali dřív ... vstávali o hodinu a půl dřív a sekali své velké pozemky každé ráno pořád dokola ... (pár takových lidí znám a mají opravdu požehnaný věk bez kardiovaskulárních chorob, ale já nevím jestli bych si na toto už někdy zvykl .. to se musí od mala)
Jura 12.11.2005 12:53

Re: To chce Radko chvíli počkat,

Souhlas, myslím, že máš pravdu ... 90% ropy se prostě spálí .... (jen ten náš tuk se moc nespaluje :-))) )
jonáš 11.11.2005 20:02

To chce Radko chvíli počkat,

až napůl dojde ropa a bude litr za kilo, bude ruční práce zase ve fóru -- akorát dévédéčka za pětku už zůstanou vzpomínkou, jak pro mou babičku vajíčko za dvacetník. A zase ubydou starosti s nezaměstnanejma, a jak naložit s volnym časem -- byly doby, kdy zemědělství dokázalo zabavit od slunka do slunka až devadesát procent populace.
Zahradník 11.11.2005 19:57

dřina

Jsem středoškolsky i vysokoškolsky vzdělán v tomto oboru a mám s ním letité zkušenosti.Pokusím se vnésti do problému jasno.Je velký rozdíl mezi zahrádkařením na chalupě a zahradnickou firmou,která se touto prací živí.Aby se  firma, ve které pracuji jako mistr, uživila, musí procházet výběrovými řízeními na údržby velkých areálů, kde většina práce je právě spojena se sekáním trávy a úklidem listí.Když máte areál o velikosti 25 ha jen zelených ploch,včetně svahů a je to v podstatě park s mnoha stromy, tak se bez mechanizace prostě neobejdete.Představa sekání celého takového areálu jen kosou je absurdní.Jednak z důvodu finančních, tak z důvodů časových, neboť termíny jednotlivých sečí a úklidu listí se musí dodržet.A hrabání listí v takovém areálu hráběmi, když mnoho stromů opadává postupně, je holý nesmysl.
Další věcí jsou třeba údržby soukromých zahrad.Nedovedu si představit, že by se kvalitní trávník, mnohdy pokládaný, ne vysévaný, dokázal udržet esteticky vzhledný, i s náležitou vitalitou a zdravotním stavem, sekáním pouze starobylou kosou, věřte mi, nejde to.
Motorové kosy, vysavače na listí i fukary na listí jsou drahé, hlučné a skutečně produkují nepříliš vonné látky.Jenže,pokud se takovou prací živíte, je to nezbytnost.V menším počtu lidí zvládnete o mnoho více práce.Klasické sekání kosou je spíše práce pro zábavu,málokdo dnes dokáže kosu řádně vyklepat a nabrousit.   
Pišta 10.11.2005 21:53

Re: Re: Re: Pro Pištu

No to je něco přes desetinu hektaru - tedy 0,12 ha, neboli do hektaru je třeba takových pozemků asi devět. Takové drobnosti nestojí za řeč, brnkačka . Sekačkou s pohonem je to za hodinu hotovo a bez námahy a jdu na další práci. Kosou - podle zkušeností sekáče za 2 až 4 hodiny a potom už pravděpodobně se mu do ničeho dalšího chtít nebude.
Hezký den.
jakovy 10.11.2005 15:22

Re: Re: Pro Pištu

30x40 to je pro mně  1200 m2. Mám změnit desetinnou čárku ?
Jojin 10.11.2005 11:32

Re: Re: Re: Autore, jak často sekáte trávu na své zahradě?

Říkám: že když začne pražák(aby nebyla mýlka,jsem rodilý pražák ale 25let jsem na venkově)začne kecat do sečení trávy tak se lidé kterí tu trávu umí kosit pobaví.
Pišta 10.11.2005 11:28

Re: Pro Pištu

A jen mimochodem a bez toho, že bych se Vás chtěl dotknout, protože mám zkušenost, že občas někdo nepřevede správně čtvereční metry na hektary... Půl hektaru je 5000 m2. Jste si jist, že Vaše zahrada je až takhle velká?
Hezký den.
Pišta 10.11.2005 11:07

Re: Pro Pištu

Zdravím,
pokud máte zahradu po práci, asi Vám rozumím, že si na ní budete chtít hrát. Pro mne není sekání trávy a sušení sena relaxací, ale prostou nutností a další práce kolem domu a pozemku mám nad hlavu, (pro doplnění - nejsem víkendový chalupář, žiji na vesnici). Takže si nemohu dovolit ztrácet čas a sílu činnostmi, které lze dělat efektivněji a rychleji za pomocí přiměřeného technického vybavení. Viz ostatní diskutující. Mimochodem - sekat udržovaný trávník motorovou kosou je z mého pohledu nesmysl.
Hezký den.
Pišta 10.11.2005 10:49

Re: Re: Autore, jak často sekáte trávu na své zahradě?

Zdravím,
samozřejmě, že zahrada je kšeft a znám rozdíly, které uvádíte. Ale znáte Vy rozdíl v námaze? Nemluvím o zahrádkách jako dlaň kolem milionářského baroka, které se dnes staví. To je sranda. Takové pozemky zvládnu krejčovskými nůžkami  (nadsázka).
Proč si "to svinstvo" tahají domů chalupáři? Zkuste si to někdy ručně s kosou a s motorovou sekačkou s pohonem. Rozdíl v kvalitě, spotřebě času a námaze je nesrovnatelný. A s kosou to musíte navíc i umět.
Pokud jde o Mountfieldy, tam už léta nenakupuji. Dávám přednost kvalitě před akcemi  .
Moje "latifundie" mají cca 8000 m2. Rodiče a prarodiče sklízeli trávu kosou a hráběmi. Nedovedu si představit, jak tohle dokázali zvládnout - podotýkám při zaměstnání.
Takže nejspíše se shodneme na tom, že u malých pozemků je používání výkonných zahradních strojů spíše námětem do diskuse, u větších holou nezbytností - co říkáte?
Hezký den.
 
 
huhu 10.11.2005 9:42

Re: zahradni prace

Radko, zkuste si jednu šichtu s ruční a jednu šichtu s motorovou pilou. Tu šichtu s ruční kosou byste asi nedokončila únavou. S motorovou dokončila určitě a měla za sebou mnohem více práce. A představte si, že byste to dělala celý život. Dala jste si otázku, proč lidé jezdí na mopedu a ne na kole ? Obojí jede stejně rychle a kolo je asi více zábavné.
žižka 10.11.2005 9:15

Re: Autore, jak často sekáte trávu na své zahradě?

...ale jděte do prčic.Tady jde přece o něco jiného než o technologii.Zahrada je kšeft, zeptejte se u Mounfieldů.Víte jaký cenový rozdíl je mezi kosou manuální a motorovou,neřkuli pojízdnou sekačkou či malotraktůrkem? Veřejná zeleň se bez mechanizace asi neobejde, ale proč si to svinstvo tahají domů chalupáři, to mi nikdo nevysvětlí.
radka 10.11.2005 9:00

zahradni prace

To je neco, ceho si vsimam uz dlouho. Hlavne mi nejde na rozum, kolik se zbytecne vyhazuje penez, protoze zatimco kosa, srp a hrabe vyzaduji pouze fyzickou praci, stroje vyzaduji benzin a to neco stoji, nehlede na ten hluk, ten je opravdu neprijemny. Vzdycky jsem se divila, jak muzou byt naklady na verejne prospesne prace a technicke sluzby tak velke, ale uz se nedivim. podle me je to plytvani. vetsinu techto praci by mohli delat nezamestnani s klasickymi nastroji a nakladu by ubylo.
Venkovan 10.11.2005 7:59

To je v pohode, v Praze rozumi vsemu nejlip

Brzy se po kose dozvime, ze ten venkov strasne smrdi hnojem, zatimco ta Praha ne. V Praze jsou tudiz schopnejsi zemedelci, kteri si poradi s exkrementy zde neexistujicich krav lepe !
SP 10.11.2005 7:14

Pro Pištu

Zahradu mam asi pul hektaru, ale nejde přeci o to, rychle ji posekat motorovou kosou, jde o to si to uzit a pritom zrelaxovat, budu-li se na zahradě honit a dřít, nebudu si přeci pořizovat zahradu. Ja říkal kdosi kdysi Práce šlechtí.
SP 10.11.2005 7:11

Jde o výkon

Motorová kosa je výkonnější, fyzičku sice taky potřebujete, ale kosa vám visí na rameni, vyvážená (pokud si umíte nastavit řemeny). A poseká kdeco. Ruční kosu musíte držet v rukách, více bolí záda.
Na obhospodařované louce nepošlapané je sekání ruční kosou zábavou, ale zkuste sekat nějaké bejlí na sídlišti, brzy kosu ztupíte, a spíše  budete fungovat jako shrnovač kamenů či jiného bince.
Osobně mám ovšem radši ruční kosu, má to svoje kouzlo a když jdete sekat postaru s kamarády, za ranní rosy, je to pohoda.
honzak 10.11.2005 6:59

připojil bych se

předchozím komentářům. Je propastný rozdíl mezi sečením obhospodařované louky ruční kosou a údržbou zelených ploch. Jen si to zkuste!
Zdraví obojetný sekáč!
huhu 10.11.2005 4:52

zkuste to

zkuste si tu klasiku a modernu osobně. Pak napište své poznatky znova.
fakír 10.11.2005 3:41

pane Kovanici stává se z vás EKOLOGISTA

sekačkou to začíná a továrními komíny to končí. vy dostanete od Langra tak přes držku ..... bože už teď je mi vás líto!!!
Pišta 10.11.2005 1:47

Autore, jak často sekáte trávu na své zahradě?

A jak velká je Vaše zahrada? Při vší úctě k Vám mám pocit, že tomu celkem málo rozumíte a jen kecáte.
Přeji hezký den.