24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo je tady energetický šmejd II.

Ve stínu nastupující energetické krize, probíhající ruské války proti našemu světu, nevídané inflace a dalších ztracených miliard za prohranou arbitráž s firmou Diag Human, tedy za odkloněného zájmu veřejnosti, se do oběhu navrátila před šesti lety zavržená změna konstrukce sdružené platby za odběr elektrické energie/práce. Ta změna spočívá hlavně v tom, že se do platby zásadním způsobem promítne cena za jistič, tedy za rezervovaný výkon.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kalina 24.8.2022 21:31

Prasárna. Jestli se zavede platba za jistič, tak ten kdo to zavede u mne končí. Např. ve vesnici s chatovou osadou je vše dávno nataženo a připojeno a dodavatel dobře ví jaké jsou odběry a špičky na vstupu do obce a jistě maximum není součtem všech jističů, ale nějaký dlouhodobý průměr plus nějaká rezerva. Dávno to funguje a nejsou problémy. Co je problém, že se dotují neefektivní yýroby elektřiny a má to platit mlčící většina. Firem, které např opravují baráky a mají odběr na míchačkách a nevím na čem není zase tolik, takže jdou sice od zakázky k zakázce, ale postupně za sebou a nejede to všechno v jeden okamžik, jak se nám snáží ti lumpové předstírat.

J. Novotny 24.8.2022 22:29

I natažené dráty, rozvodny a transformátory mají svou životnost a musí se pravidelně obnovovat.

R. Polášek 25.8.2022 11:42

Platba za jištič už přece dávno existuje. Akorát většina těch nákladů je vázána na odebranou kilowathodinu , v platbě za jistič je jen malá část skutečných nákladů. Aby lidi neviděli, kolik elektrifikace skutečně stojí. V době, kdy lidi elektřinu vyrábět nemohli, tak to jakž takž fungovalo.

Ale nyní hrozí, že ti, co mají peníze na střešní FV se z placení nákladů na distribuci vymaní a náklady na placení elektrifikace tak z převážné části spadnou jenom na ty, co peníze na FV elektrárnu nemají nebo si FV elektrárnu na střeše nemohou z nějakých důvodů udělat. Proto se ty náklady rozpočítané na kilowathodinu musí přesunout na platbu za jistič.

Alternativou by totiž bylo zvláštní zdanění každé kilowathodiny vyrobené střešními fotovoltaikami ve prospěch distributora elektřiny. A to by bylo ještě mnohonásobně víc neprůchodné než zvýšení platby za jistič.

R. Polášek 24.8.2022 14:43

Tentokrát se Śaman silně netrefil a stal se z něho v tomto článku neználkovský zelený populista.

Dokud mohli klienti distribuční společnosti elektřinu jenom odebírat, mohly být náklady na distribuci elektřiny z velké části uvedeny v ceně za kilowathodinu a společensky se to sneslo. Například když pár bohatých si koupilo chaty někde v horách daleko od jiných obydlených míst a distribuční společnost musela nákladem třeba několik miliónů tahat dráty třeba 5 kilometrů, aby zbohatlíci mohli co druhý víkend spořebovat pár kilowathodin na bazén a na cirkulárku či elektrickou pilu na dřevo do krbu. A ty milióny na to vedení a třeba desetitisíce každý rok na údržbu se rozpočetly do ceny elektřiny ostatních, co si třeba chatu dovolit nemohli.

Jenže jak technický pokrok umožnil, aby každý spotřebitel mohl elektřinu střešní fotovoltaikou produkovat, tak už to rozpočítat do ceny za odebranou kilowathodinu dost dobře nešlo. Fotovoltaická elektrárna totiž, když slunce svítí, svou produkcí snižuje spotřebu, zatímco požadavky na odběr a tím na jistič, když slunce nesvítí, jsou pořád stejné. A pokud odběratel koupí s FV elektrárnou i nějakou tu aplikaci, která formálně někde v distribuční síti jeho vyrobenou elektřinu v létě ve dne "akumuluje" a v zimě, když slunce nesvítí, "zase uvolňuje", teoreticky nemusí formálně spotřebovat z distribuční sítě ani kilowathodinu. Přitom ale pro tu zimu připojení sítě a s příslušným jističem potřebuje stejně jako když žádnou FV elektrárnu nemá. A náklady na údržbu distribuční sítě nutné k jeho připojení přirozeně zůstávají pořád. Ty, pokud jsou rozpočítávány na kilowathodinu , pak platí těm bohatým, co na FV elektrárnu mají, ti chudí, co peníze na svou střešní FV elektrárnu nemají.

Proto je třeba, aby distribuční společnost nebyla inverzním Jánošíkem, který chudé obírá a přidává bohatým, veškeré náklady na distribuci elektřiny musí být přesunuty z účtování za spotřebovanou kilowathodinu na účtování za rezervovaný příkon - jistič.

J. Dobrý 24.8.2022 16:59

Jen pro poradek. Malo se to vi, ale v pripade "virtualni" baterie se plati distribucni cast platby za kazdou odebranou kWh a za dodanou nedostane nic.

PS: ne, nejsem "solarni baron", jen si umim zjistit informace.

Ś. Svobodová 24.8.2022 17:45

Podle naší smlouvy funguje virtuální baterie tak, že každou dodanou kwh dostaneme zpět v noci, nebo když nesvítí. Za "správu" kilowatového účtu si účtují asi 80 Kč měsíčně.

J. Dobrý 25.8.2022 10:24

Jasne kWh je "zadarno", ale jeji "distribucni cast" uz neni. Tedy alespon ve smlouvach, ktere jsem zahledl. Urcite za ni nic neplatite?

M. Malovec 24.8.2022 14:22

Dnes jsem četl tři scénáře vývoje na Ukrajině a jejich důsledky. Ty nejčernější jsou rozpad EU. Pro mnohého holt je černá v jiné části spektra. Pro mne je onen rozpad označen bílou.

L. Zídek 24.8.2022 17:12

Zářivě bílá nejen pro tebe !

A. Teply 24.8.2022 13:29

Ještě by měla být zmíněna dezinformace o "rezervované" kapacitě.

V síti neplatí, že "vyšší" jistič (větve) má kapacitu rovnající se součtu kapacit připojených jističů "nižších" (odběratelských). Tj. jistič v nájemním domě má nižší kapacitu, než součet všech napojených bytů - automaticky se počítá se "stochastickým" průběhem odběru.

Pokud by všichni odběratelé spustili odběr ve výši kapacity jističů - větev spadne.

R. Polášek 24.8.2022 14:18

Kde tam vidíš dezinformaci?

L. Novák 24.8.2022 14:30

Agregace - to je známý pojem v datových sítích s mnoha uživateli, kde se počítá s tím, že nebudou všichni odebírat maximum datového toku ve stejnou dobu, ale rozloženě (náhodně) v čase. Pak není nutno připojit je na součtovou hodnotu max. datové zátěžě jednotlivých linek, ale jen na zlomek této součtové hodnoty.

S el. vedením je to podobné.

R. Polášek 24.8.2022 14:47

Přesně tak.

Zlomek počítaný z nějakého algoritmu průměrného využití toho odběru, podle mnoha kritérií . Plus možná nějaká přiměřená rezerva.

L. Novák 24.8.2022 14:24

Tohle už se řešilo jednou v době, kdy byla A. Vitásková šéfkou ERÚ. Někde v archivu NP o tom budou taky články... Tehdy taky připravili úředníci ERÚ razantní zvýšení plateb "za jistič", ale bylo z toho velké vzbouření na vsi a zvýšení plateb za jistič se nekonalo.

Zazněla spousta demagogie o "výši rezervovaného výkonu", který ve skutečnosti ČEPS reguluje a "rezervuje" podle statistik spotřeby v minulosti. Největší záložní výkon v pohotovosti vyžadují OZE - fotovoltaika a fofrníky. Tak ať jim je strhnou z vyplácených peněz za dodanou el. energii.

Něco jiného je ovšem nutný minimální průřez vodičů, výkon transformátorů atd., který má s hodnotou jističů společného mnohem víc než samotná průměrná spotřeba odběratele.

L. Novák 24.8.2022 10:13

Zelená blbost, Energiewende, Green Deal... přináší své ovoce. Ješště více OZE! :-P

J. Farda 24.8.2022 9:45

Ovce jsou provždy od toho, aby byly stříhány! :-/

P. Diviš 24.8.2022 9:37

Stručně řečeno, budeme platit více, aby někdo zamázl zelené bláznění. Nikdo jiný to nezaplatí a bláznění je z Brusele nařízeno.

J. Prikner 24.8.2022 8:54

pokud se soláry nevyplatí bez dotace na pořízení , údržbu a dotace na práci odvedenou do sitě, je řešení oze zcela neefetivní a jde o nestydaté vyssávání zdroje dotací - tedy státního rozpočtu, ano na ty dotace doplácejí všichni ze svých daní. proto pryč od bruselu, z takto vyhozených peněz může stát postavit energetický zdroj obecně sloužící - JE, plynové potrubí, vodní dílo . odstranit ekomagory-příživníky bude jen záslužná činnost.

V. Povolný 24.8.2022 8:43

Když čtu o implementaci nějaké EU směrnice, tak je mi jasné, že to pro nás bude nevýhodné, ať už se to týká čehokoliv. Protože EU směrnice se nevydávají ve prospěch malých států jako je ČR, ale ve prospěch velkých států jako je Německo nebo Francie. Případně aby se vyhovělo nějakým, samozřejmě bohulibým, záměrům ekomagorů. Od takových jako my se očekává, že budou souhlasit nebo aspoň držet hubu. Občas se dokonce objevuje snaha podivné malé státy z východu a sovětské pohrobky vyřadit z rozhodování úplně, jako naposled od německého kancléře. Velké Německo, vedoucí to síla EU, má už zkrátka dost okopávání kotníků od jakýchsi východních trpaslíků. Což o to, z pohledu Německa je to docela logické. Ale co náš pohled? Ozveme se, nebo budeme jásat? Zatím to vypadá spíš na to jásání.

J. Novák 24.8.2022 8:54

Již se necítím být hrdým a svobodným občanem svobodné země, ale díky našim politikům pouhým příslušníkem Německem ovládaného bruselského protektorátu Čechy a Morava s kolaborantskou vládou. Žijeme v takovém novém Sovětském svazu a zažíváme obdobný ekonomický propad vycházející z nesmyslných devastujících ideologií, jako po převzetí moci komunisty v osmačtyřicátém. A mimochodem, zeptal se někdy některý významný politik občanů, co si vlastně myslí a přejí? Ukazuje se, že zastupitelská demokracie díky politikům nefunguje. Jako jediný vůči voličům spravedlivý politický systém se ukazuje švýcarský systém referend, kterému se i politici musí podřídit. Proto proti němu tak agresivně a nenávistně vystupují.

V. Povolný 24.8.2022 9:23

No, občané u nás vyjádřili svůj názor v posledních volbách. Proto teď máme, co jsme chtěli. Upřímně řečeno, podle mě většina voličů stran pětikoalice netušila, co vlastně volí. Jenže byli natolik zpitomění antibabišovskou propagandou, šířenou i za přispění "veřejnoprávních" médií, že jim to nedošlo.

Ale vy jste měl zřejmě na mysli referendum. Tady je situace zajímavá. EU se naposledy ptala na něco občanů v členských státech při příležitosti euroústavy. A dostala výprask. V Irsku ještě odmítnutí zvládli pomocí prasárny zvané opakování referenda. Jenže pak to odmítli občané ve Francii a Holandsku, a tam si na opakování referenda už netroufli. Jenže EUpolitici vymysleli skvělý fígl. Euroústava se přejměnuje na normální smlouvu, která nepodléhá referendu. Tedy tu Lisabonskou. A s vládami členských států to už nějak zařídí. Což se také stalo. Co ale stojí za zdůraznění je fakt, že od té doby si EUpolitici netroufli na něco se ptát občanů. Je to pochopitelné, pravděpodobně by se dozvěděli, že EU kráčí někam, kam občané členských států nechtějí. A co pak s tím, že?

L. Novák 24.8.2022 10:32

:-) R^ !!

A. Pakosta 24.8.2022 11:31

Přesné a výstižné.

R. Polášek 24.8.2022 14:51

R^R^

A kdoví jak by to dopadlo už teď, kdyby Brusel neuplácel eurohujetrským stranám voliče masívními dotacemi.

J. Novák 24.8.2022 7:56

Ještě jste zaomněl na naši protektorátní povinnost transportovat germánskou elektřinu ze severních větrníků na jih. To bude ten hlavnů důvod.

M. Pecina 24.8.2022 9:24

To už dávno neděláme, máme tam za několik mld. instalovaná PST trafa, která sem přetoky nepustí.

P. Diviš 24.8.2022 9:38

Nadále děláme.

L. Novák 24.8.2022 10:35

Ta trafa se dají regulovat. Když chtějí pustit tolik, co síť vydrží, pustí.

O. Vašíček 25.8.2022 12:22

Ale ty trafa někdo musí zaplatit. Pořízení, údržba, výměna. Cena za přenos. Účtuje se to Německu?

F. Navrátil 24.8.2022 7:24

Zásadní otázkou není jakou technickou placení hradit odběr elektrické energie. Zásadní otázkou je kolik platit!