4.12.2022 | Svátek má Barbora


ŠAMANOVO DOUPĚ: Kakao, lokomotivy a nešikovní poslanci

17.1.2006

Kakaová kauza poslance ČSSD Michala Krause byla již dosti provařena, ale stále nevychládá. Dovolte mi přiložit další polínko. Připomenu jeden aspekt, který zatím jaksi unikl pozornosti, ačkoliv se pan Kraus na něj neustále odvolává. Citujme, co sám říká o svém výletu do Ghany:

(Rigo) "po té co mi několikrát ukazoval dokumenty z cest po Ghaně, ale ukazoval mi i další různé záležitosti, souhlasil s tím, že s ním na cestu vyrazím. Pan Kmenta z Mladé fronty se mě ptal jaké bylo moje poslání na této cestě. Já jsem odpověděl, že žádné, protože jsem tam jel jako turista. Možná to může znít jako určitý rozpor s tím, co se objevilo v těch dalších informacích, já skutečně tuto cestu považuji jako cestu turistickou, soukromou, nikoli jako cestu, ve které bych fungoval jako reprezentant státu, či snad jako člověk, který by tam měl nějaké poslání. Samozřejmě, že z mého pohledu převážná část té cesty byla turistická, měl jsem možnost poznat africké moře, pláže, viděli jsme různé místní trhy, ale skutečně součástí té cesty bylo několik dní, kdy se řekněme realizovaly jednání, která směřovala k uzavření obchodu."

Tedy pro tentokrát odvraťme pozornost od oněch, řekněme, obchodních jednání. Ale z obrany pana poslance vyplývá, že vzal úplatek od podnikatele ve formě protislužby, to jest turistického zájezdu.

Z toho plyne ponaučení: turistické zájezdy nebrat!

To poslanecký kolega pana Krause, současný předseda KSČM Vojtěch Filip šel na turistické zájezdy do zahraničí před časem mnohem chytřeji. Když se dověděl, že Vietnamské státní dráhy se zajímají o dodávku deseti lokomotiv z ČKD, spoluzaložil obchodní firmu BM Export s.r.o. s jediným předmětem podnikání: "koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej". Společnost je zapsána v obchodním rejstříku od 28. listopadu 1994. V březnu 1995 navštívila obchodní delegace ČKD Lokomotivka Vietnam. "Jeden soudruh z ÚV KSČM" byl její součástí. Úspěšnou součástí, neb silou své osobnosti vietnamské vládní a stranické funkcionáře přesvědčil, aby lokomotivy z nedávno ještě bratrského Česka nakoupila.

Píšu "jeden soudruh", protože přesně nevím, jestli to byl JUDr. Vojtěch Filip, tehdejší jednatel a společník firmy BM Export nebo jeho poslanecký kolega PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc., který se ale společníkem jmenované firmy stal až v únoru 1996, či snad jiný soudruh ÚV.

Co je na tom špatného, když komunisté pomáhají našemu zahraničnímu obchodu? Špatného je to, že cestu obchodní delegace zaplatila Lokomotivka a/nebo česká vláda. Že se přitom poslanci a delegáti vykoupali, to jim nemějme za zlé. A proč by nemohl komunistický poslanec vlastenecky lobbovat za zájmy důležité státní firmy v zemi, kde dodud vládne komunistická strana? Protože nelobboval za zájmy českého státu, ale za zájmy soukromého eseróčka komunistických papalášů. Špatné, nejhorší je, že vejvar měla slíznout firma soudruha poslance Filipa! Nakoupit od státní firmy české a obratem prodat státní firmě vietnamské, ale až po podepsání smlouvy, tudíž bez rizika, pouze s výdělkem - za zprostředkování. Úplatek je protentokrát kryt v "obchodní marži" jinak zbytečné firmy BM Export.

Jestli ono se nejednalo o střet zájmů jako prase, případně zneužití pravomoci veřejného činitele u jednatele a poslance JUDr. Filipa??? Jmenovaní soudruzi již firmu BM Export opustili, zůstali tam jiní, méně nápadní soudruzi, neposlanci.

Společné na obou kauzách je i to, že se takto dojednané kšefty nakonec neuskutečnily. Nedovezli jsme ani kakaové boby z Ghany, ani nevyvezli lokomotivy do Vietnamu. Snad proto se o těchto turistických výpravách alespoň něco ví. Na nešikovné poslance práskají jejich nespokojení obchodní partneři.

"Kauza" poslance ODS Vladimíra Doležala do těchto případů zdánlivě zapadá, ale zatímco u Doležala jde jenom o tvrzení zhrzených podnikatelů, u jeho poslaneckých kolegů jde o veřejně dokumentované případy. A proto taky asi policie "řeší" Doležala, kdežto u Krause nějak váhá - a na Filipa už zapomněla... A Doležal už poslancem není, kdežto jeho kolegové ano. Filip je dokonce místopředsedou Poslaneckou sněmovny! Ale on možná předseda KSČM neprovedl nic nezákonného. Nezákonného možná ne, Michal Kraus třeba taky nepřekročil hranice zákona, ale oba provedli něco velice nesprávného. A jestli nevědí co, tak by jim to měli říci straničtí kolegové. Anebo voliči.

Myslím si, že zavádění etických kodexů samo o sobě smutnou situaci v Parlamentu nespasí, pokud nebudou určitá pravidla ctěna, pokud podle nich nebudeme vychovávat svoje děti od nejútlejšího mládí - a to hlavně příkladem!

Musím si vzpomenout na film V+W Pudr a bentín, tuším. Starosta, hraný Frantou Černým, vrací policejnímu řediteli nalezený diamantový přívěsek. Ten mu chce předat balík peněz, které jsou připraveny jako nálezné. Starosta na peníze smutně pohlédne a praví:

"Tohle já nemůžu vzít."

Ó, kéž by naši dnešní poslanci byli někdy taky tak smutní!

Psáno v Praze dne 16. ledna 2006 ještě před tím, než se Michal Kraus stal prostřednictvím papá Paroubka velice smutným

PS: Kraus je sice smutnej, ale pořád nepochopil... Alespoň se bude moci přestěhovat ze Semil zpátky do Prahy.