23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


ŠAMANOVO DOUPĚ. Jsou hypotéky sádlo nebo maso?

4.8.2010

Zlý ministr financí Miroslav Kalousek na nářky ohledně škrtů různých státních podpor a řezání do masa odpovídá redaktorkám Práva Nadě Adamičkové a Marii Königové v článku ze dne 17. 7. 2010 takto:

"Nedomnívám se, že budeme řezat do masa. Budeme řezat do sádla. Trvám na tom, že jsme stále ještě výjimečně bohatá a šťastná země a že toho sádla je relativně dost. Kroky, které děláme, jsou daleko citlivější než ty, které bychom museli dělat, pokud bychom se dostali do řecké situace. Ano, je namístě očekávat protesty proti nepopulárním krokům. Nicméně je také třeba vysvětlovat, že nejsme v situaci, kdy pro nás je možné buď to udělat, nebo neudělat. Jsme v situaci, kdy existuje alternativa buď to udělat hned, relativně sociálně citlivě, nebo to neudělat, a potom se budou muset dělat mnohem tvrdší a bolestivější zákroky."

Kalousek hodlá "zvýhodnění hypoték" (odpočet splácených úroků z daňového základu) zrušit, ale "ještě o tom povede diskusi": "Myslím si, že to bude složitá diskuse, ale chci ji alespoň podstoupit. Netvrdím, že s tím stojí a padá svět. Není to v koaliční dohodě. Proto se ani nebudu tolik zlobit, když mi to neprojde."

Projde? Neprojde? Bude to boj, tedy spíše politická hra či divadýlko tlustohlasých demagogů. A už to začalo - zatímco se v citovaném článku hovoří o různých omezeních, a kvůli hypotékám by se Kalousek nezlobil, článek sám má nadpis "Chci zrušit daňové zvýhodnění hypoték"... Dobrá, zde se rovněž pro zjednodušení soustředím jen na ten jeden bod - "podpora hypoték" a vynechám příbuznou "podporu stavebního spoření" (jež bylo spořením, i když často nikoli stavebním...)

Nejdřív jsem zaregistroval zařvání pravicového demagoga. V Hospodářských novinách 26. 7. 2010 se ozval pedagog z VŠE Luboš Smrčka, který hodlá slavit konec dotovaných hypoték. Tento ekonomický učitel, učící naše budoucí ekonomy, použil dosud nečekaný argument k podpoře zlého ministra. Krom mnoha rozumných argumentů (i demagogové uvádějí rozumné důvody) uvádí, že za současnou krizí "stály mnohé postupy vyvolávající nerovnováhy v celém ekonomickém systému a podpora hypoték z veřejných prostředků byla jedním z nich. Kdyby americká vláda nenasměrovala do podpory bydlení během posledních deseti let několik bilionů dolarů, nevznikla by hypoteční bublina. Neexistovaly by ani hypoteční půjčky pro lidi, kteří na žádné půjčky nemají peníze a kteří se k úvěru mohli dostat jenom díky konjunktuře a brutálně měkkým podmínkám. A dále, různé deriváty k hypotékám a jiným obdobným úvěrům by nevznikly a nebyly s takovým nadšením obchodovány bez toho, že na jejich začátku stála v podstatě sice oficiálně nevyslovená, ale zjevná systémová státní garance..."

Pan pedagog si jaksi nevšiml, že my nejsme v Americe. U nás banky nepůjčovaly lidem, kteří nemají peníze. Žádné "brutálně měkké podmínky" neexistovaly! Žádný zákoný nárok na vlastnické bydlení pro nemajetné náš stát nepraktikoval! Naše banky si dobře spočítaly příjmy svých možných klientů, než jim půjčily na hypotéky. Nu, a do těch příjmů započítaly už to daňové zvýhodnění! Prostě banky si k příjmům žadatele připočetli zhruba tu tisícovku měsíčně. Ono to není moc - ale mít tu tisícovku nebo nemít ji také znamenalo dostat hypotéku nebo ji nedostat! Nyní zrušit tento započítaný příjem, příjem, se kterým banka počítala na 20 či 30 let dopředu, by znamenalo, že se o něco zvýší počet hypotékařů, kteří nebudou schopni úvěr dále splácet. Ti lidé ručí svým bytem, který tedy přijde na trh - samozřejmě levněji. Zvýší se počet nabízených bytů, sníží se jejich cena - a to i pod cenu dlužné částky, a ona známá americká hypotéční spirála se roztočí. Nikoli proto, že majitel hypotéky nemá peníze (což v USA neměl už při podpisu smlouvy), ale proto, že nemá peníze stát (což nevěděl, že nebude mít). Zrušit daňové zvýhodnění placených úroků u již sjednaných hypotéčních smluv rovná se tedy přiznání toho, že náš stát už zbankrotoval. Nejdříve půjde o "morální bankrot", který bude následován bankrotem finančním. Mezitím ještě může přijít ústavní žaloba na podvod státu, či jak to nazvat.

Ano, "jasný podvod", tak to nazval i levicový demagog Bohuslav Sobotka (statutární místopředseda ČSSD) v Hospodkách už 29. 7. 2009 ve svém článku Důvěra ve stát je v zásadě ohrožena: "Stát musí postupovat seriózně, předvídatelně, jako spolehlivý partner občana. Ne se chovat jako podvodný prodejce neplatných pojistek... Velká část rodin s touto podporou přirozeně kalkulovala, když se rozhodovala, zda jí rodinný rozpočet umožní půjčku splácet. Vycházela z platného zákona, důvěřovala ve stabilitu pravidel, jež nastavil stát. Koneckonců, hypotéky se splácí 10, 20 nebo i více let. Nečekala, že přijde ministr Kalousek, který podporu hypoték zruší. Nejen do budoucna, ale i pro staré hypoteční smlouvy. Jak má občan s takovou zkušeností ještě někdy státu důvěřovat? Přitom všichni mluví o důchodové reformě, o potřebě individuálního spoření na penzi. To však vyžaduje pravidla, jež budou platit alespoň 50 let. Jestliže Nečasova vláda podlomí v oblasti stavebního spoření a hypoték důvěru lidí v dlouhodobost pravidel, nastavených vládou, skutečná penzijní reforma nebude nikdy úspěšná. Kdo by za takových podmínek věřil penzijním slibům takovéto vlády?"

Ano, pravda zůstává pravdou, i když ji vyřkne demagog. Když vynechám Sobotkovo demagogické volání ("Sociální demokracii záleží na důvěře občanů ve vlastní stát, a proto takovou politiku retroaktivního podvodu nikdy nepodpoří"), pak nelze logickému závěru jeho článku, který vychází ze správných výšeuvedených úvah nic vytknout. Totiž, že při tomto omezení podpory hypoték ( a stavebního spoření) bude tím skutečným poraženým "věrohodnost České republiky v očích vlastních občanů". Opravdu, to napadne každého myslícího člověka - proč si mám šetřit čtyřicet let soukromě na důchod, když mi to stát zase ukradne? ("Sníží podporu" či "zvýší daně".)

I ten nemyslící občan si vzpomene na úděl prapředků. Můj dědeček si vždy šetřil na spokojené stáří. Nejdřív přišel soudruh Hitler, a úspory mu ukradl. Pak přišel soudruh Gottwald, a další úspory mu znárodnil. Pak přišla štědrá platová politika soudruha Husáka a úspory mu znehodnotila. Pak už děda umřel... Na takové věci se nezapomíná ani po generacích, pane Kalousku! Důvěra státu bude otřesena a odnese to zejména důvěra v důchodové fondy! To říkám já, jako liberál, nebo jak nazvat člověka, který si nade vše cení své svobody a nezávislosti, a který nemá rád podvody, ať už je dělá kdokoli s jakýmkoli ušlechtilým záměrem.

Tak ano, šetřit je třeba a začít se musí sádlem. Jsou ale hypotéky skutečně tím sádlem?

Hospodky na své úvodní straně ze dne 22. 7. 2010 uvádějí překvapivou novinu: Stát zruší silniční daň na osobní auta. Malí a střední podnikatelé ušetří kolem tří tisícovek ročně. Taky jsem podnikal, taky jsem platil silniční daň (naštěstí jen stovku měsíčně z téměř půlitrového Trabanta). Při mém občasném "podnikání" (stání u pultu s barevnými knihami) jsem narážel na desítky potíží, legislativních i finančních, ale problém se silniční daní jsem tedy nikdy neměl. Toto je podle mne sádlo, kterým chce koaliční vláda mazat ústa voličů z řad malých podnikatelů, ale úplně zbytečně! Neslyšel jsem nikdy žádného podnikatele, že by si na tuto daň stěžoval. Ale má-li se zrušit? "Bylo by to příjemné" - zejména pro stavební a formanské firmy...

""Návrh na zrušení silniční daně na osobní automobily bude součástí daňové reformy, kterou chceme prosadit od ledna roku 2012," řekl včera (21.7.) HN ministr financí Miroslav Kalousek." Stejný Kalousek, který redaktorkám Práva pár dní před tím důležitě vykládal: "Proč by lidé s nízkými příjmy, kteří na hypotéky nikdy nedosáhnou, měli připlácet na hypotéky těch středně a vysoko příjmových osob? Já jsem pro rovné šance."

Rovné šance, nu dobrá, ale pro ty budoucí smlouvy, pane ministře. Teď se vybodněte na zrušení silniční daně, která by ze státní kasy odčerpala odhadem kolem 5 miliard (4,8 to bylo v roce 2009, rok předtím 6 mld.) a přestaňte prosazovat neslušné zpětné rušení daňových úlev, které by do stejné kasy přineslo navíc asi stejných pět miliard... Nula od nuly pojde, aby ale nepošlo mnohem více!

Podtržením hypoték by se mohla roztočit americká spirála finanční krize. A politická spirála smrti pro "pravicovou" politiku. 118 máte jen do příštích voleb - nebo do příštího hlasování véčkařů ve vládě...

Nechci, aby mi vládli levicoví demagogové, ale nechci ani, aby pravice byla demagogická - anebo ještě hůře - hloupá!

(Autor je majitelem vlastního bytu na vlastním pozemku. Dokud mu ho někdo neznárodní.) Psáno v Praze dne 3. srpna 2010
(K tomuto článku lze volně diskutovat v hospůdce U hřbitova, která byla pro tyto účely otevřena na Šamanově blogu.)