24.4.2024 | Svátek má Jiří


ŠAMANOVO DOUPĚ: Jakou cenu má energetická nezávislost ČR?

9.11.2006

Na tuto otázku hledalo odpověď pravidelné Fórum Hospodářských novin, které se 1. listopadu 2006 konalo v hotelu Jalta. V diskusi moderované šéfredaktorem HN Petrem Šimůnkem se střetli Petr Pudil, generální ředitel skupiny Czech Coal a předseda Strany zelených Martin Bursík. Dalšími řečníky byli ředitel divize obchod Skupiny ČEZ Alan Svoboda, Filip Thon z RWE Transgas, Radomír Daněk ze společnosti Colosseum a Jiří Schneider z Prague Security Studies Institute.

Petr Pudil prohlásil, že nejdůležitější je - ochrana životního prostředí, pak bezpečnost dodávek (je třeba využít energetický MIX, hlavně z uhlí a jádra) a až na třetím místě stojí zvyšování dodávek energie za "nejmenší možnou" cenu. A dál mluvil jako Klaus. "Pokud přijmeme pohled, že CO2 zvyšuje skleníkový efekt a pokud je tento efekt zodpovědný za globální oteplení".... A pak prohlásil, že jestli nejpozději příští rok vláda nerozhodne o prolomení těžebních limitů na hnědé uhlí, pak v roce 2015 bude milión lidí v severních a severozápadních Čechách bez tepla a teplé vody.
"Včera už bylo pozdě. Musíme zajistit kontinuitu těžby. Milion lidí bude mít zítra zimu - do kdy chcete odpovědět?“ Pan Pudil ovládá Mosteckou uhelnou společnost, krom toho, že je ředitelem, je i spoluvlastníkem...

Martin Bursík překvapivě nepřeceňuje roli obnovitelných zdrojů. Jejich dominance nastane až za desítky let. Nejdůležitější je však ochrana klimatu - protože podle Eurobarometru je pro 85 % veřejnosti problematika enviromentální stejně důležitá jako energetika...
Bursík napadl princip obchodování emisních povolenek, který prý neměl sloužit k zvyšování zisků energetických společností, ale ke snižování emisí.

Alan Svoboda Bursíkovi oponoval, že veškeré úspory z emisí se v energetické společnosti ČEZ investují do moderních technologií, snižujících emise. Poté mluvil o tom, jak zajistit dodávky elektřiny. Sestavil překvapivé pořadí :

1. Pomáhat odběratelům radami a demonstrací užitečných projektů při úsporách,
2. rozvíjet obnovitelné zdroje jako významný doplněk výroby elektrické energie,
3. pěstovat biomasu,
4. významná je role plynu pro vyrobení špičkové energie v plynových elektrárnách,
5. uhlí není opominutelné. "Věřím, že limity prolomíme."
A jako jediný nepoužil slovo "mix"...

Filip Thon prohlásil, že má globální a tržní pohled. "Transgaz nemá problém se spolehlivostí ruských dodávek plynu. Musíme si uvědomit, že závislost na dodávkách plynu je vzájemná!"
Rovněž doporučil energetický MIX, kde sám dal na první místo uhlí, případně jádro, načež začal chvalozpěv na FLEXIBILITU A EKOLOGICKÝ ASPEKT PLYNU. Upozornil, že RWE už má postaveny dva "terminály pro příjem elendží", (přístavů pro příjem zkapalněného plynu), a tím pádem budou dodávky diverzifikovány. Zatímco letos na jednu molekulu LNG připadá 13 molekul plynu, v roce 2020 to bude jen 9 molekul! No, jen si to představte!

Radomír Daněk z Colossea mluvil konečně o cenách. A že jsou u všech komodit "korelové". Neb existuje SUBSTITUCE. I když (dle předchozího vyjádření Bursíka) nezávisí cena plynu na ropě, jak se zdraží jeden druh energie, zvýší se poptávka po jiném. Po zdražení plynu dojde ve středním období ke zvýšení cen topných olejů... A ceny šponuje nahoru i mezinárodní terorismus, což nejsou jen útoky na lidi nebo mrakodrapy, ale hlavně na produktovody a rafinerie. Obchodníci už kalkulují s krátkodobými výpadky dodávek a to promítají do cen ropy dopředu... Dramaticky přitom roste odběr energetických surovin v Indii a Číně. Ani ostatní zdroje nebudou levnější, protože je táhne cena zdrojů, které by měly nahradit.
Daněk se ještě ptal, jestli opravdu chceme VŠECHNY zdroje energie, - i za cenu vystěhování lidí. Když se přitom nejedná o zájem ČR ale -aktivitu SOUKROMÝCH firem...(?)

Jiří Schneider už neměl moc času. Jen připomněl problematiku blackoutu, kdy může být ohrožena i bezpečnost dopravy. Diverzifikovat zdroje by se měly nejen kvůli ceně, ale hlavně kvůli bezpečnosti a enviromentu. Rusko a Evropa jsou sice na sobě navzájem závislé , ale jde o "závislost asymetrickou". I kdyby byli Rusové spolehliví a chtěli dodržet závazky, může se stát, že z politických důvodů budou preferovat domácí spotřebu.
(Šamanova poznámka: Ve skutečnosti nikdo neví, kolik plynu Rusové vlastně mají! Ani jaké mají zásoby, ani jakou mají těžbu. Jejich politické hrátky s přivíráním kohoutků mohou ve skutečnosti zakrývat, že možná oni sami neměli zrovna kapacity...)
Schneider vyjádřil velkou skepsi k vytvoření jednotné energetické koncepce Evropské unie. "Po zelených knihách následují bílé knihy a jsou to všechno jenom deklarace..." Privatizace je pěkná, ale bojí se, že stát ztrácí kontrolu nad strategickými rozhodnutími a není už jak propojit cíle společnosti a bezpečnostní politiku.
Taky poukázal na nebezpečí, které při výpadcích hrozí jednotlivým obcím a lidem. V budoucím vývoji nás čekají "drastická opatření" o vysoké důležitosti, a je otázkou, zda k nim dojdeme DEMOKRATICKY, anebo k nim budeme DOTLAČENI ...

V diskusi jsem se zeptal Martina Bursíka, proč, když teď propaguje uhlíkovou daň, kdy za vyšší emise COX by se měly platit vyšší daně, tak proč před rokem ve svém návrhu ekologické daně zatížil vyšší částkou elektřinu z jaderných elektráren než spalování plynu. Na to odvětil:
"To není návrh zelených, ale můj, který jsem před rokem udělal pro ministerstvo životního prostředí"... Prý na základě podkladů odborníků z University Karlovy. Ale on na podobném fóru před rokem seděl stejný Bursík jako tenhle, ne? A jaký Bursík hodlal polpotovsky zakazovat spalování uhlí v domácnostech od r. 2010?

Fórum proběhlo jako trošku mimoběžná diskuse přítomných. Načež propojená evropská energetická síť, která nemá centrální řídicí velín (!) v neděli nato zcela nezkolabovala jen proto, že se rozpojila na tři nezávislé okruhy. Záchvěv perutě motýla v severním Německu vyvolal blackout v jižním Španělsku. Svůj podíl na výpadku mohl mít i neregulovatelný nárůst výroby elektřiny z větrníků, kterou jsou ze zákona rozvodné firmy povinny kdykoliv vykoupit za cenu dotovanou...

Ještě více takových výpadečků! Teprve pak se snad přestaneme bavit o „ceně", ale hlavně o spolehlivosti, bezpečnosti a efektivitě našich energetických zdrojů.

Psáno v Praze ve dnech 2. a 8. listopadu 2006

(Poznámka o objektivitě: Autor může být předpojatý, neb jest silnoproudým elektroinženýrem a zaměstnancem Skupiny ČEZ)