20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Husitsko-bolševický teror české soldatesky

Zatímco Čechoslováci napjatě čekají, kdy se rozhoří skutečný boj, slétají se do Mnichova zástupci evropských velmocí, aby pomohli Hitlerovi naporcovat do chřtánu ještě živou oběť. Je čtvrtek 29. září 1938, čs. armáda zažívá pátý mobilizační den. Den, na který je naplánován konec mobilizace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 30.9.2018 16:41

Skvělý článek i odkazy, díky.

Dokonce i solidní diskuse. Nádhera..

"Francouzská vláda nestrpí, aby se Praha pokoušela o nějaké výhrady.” Ano, toto prohlásil Daladier, tak přísný ke svému spojenci, a tak vstřícný k nepříteli svého spojence."

Konečně chápu tátovu obrovskou zlobu vůči Francii. Na Anglii zanevřel taky, ale mnohem méně než na Francii.

J. Urban 30.9.2018 21:34

Re: Skvělý článek i odkazy, díky.

Pokud bychom to měli posuzovat na základě toho, co dosud víme, je to tak. Chamberlain v podstatě vystupoval jako moderátor mezi FR, D a CS. Tím, že GB neměla přímo spojeneckou smlouvu s CS, tak to šlo. A tam ale je ten kámen úrazu. Mezi 23. a 29. září 1938 probíhala mezi Prahou a Londýnem čilá diplomatická aktivita - o které ale skoro nic nevíme. Šla i mimo čs. velvyslance Jana Masaryka. A opět - na základě toho co víme: Beneš si u Chamberlaina Mnichov v podstatě objednal. Dohodl s Chamberlainem, jak to v Mnichově zaonačit, aby on sám nemusel dohodu podepsat a ukázat ji čs. národu jako: "heleďte, to oni". GB byla ráda, FR ještě víc, v podstatě si zachovali aspoň na chvilku tvář. A Mnichovská dohoda? Jde už jen o dohodu o technickém provedení vyklizení území, které právě předcházela dohoda JINÁ, na niž se Mnichovská dohoda v preambuli odvolává.

J. Kanioková 30.9.2018 22:36

Bylo to hrozné,

a můj otec to mentálně nikdy nepřijal. Do mobilizace šel briskně a nadšeně, ale když to odvolali, vrátil se jako frustrovaná troska. Po čase se z něj stal alkoholik. Nikdy se s tou "zbabělostí" nevyrovnal. Ústupky vždycky ve všem nenáviděl. Byl to tvrdý sebevědomý chlap, ale ta odvolaná mobilizace jej zlomila.

V. Čermák 30.9.2018 22:47

Re: Bylo to hrozné,

No, ale za to Vy jste na světě, že?

J. Kanioková 30.9.2018 22:37

Re: Skvělý článek i odkazy, díky.

Mnichovská krize: Čekání na konec světa - https://www.historytoday.com/julie-v-gottlieb/munich-crisis- waiting-end-world

V. Čermák 30.9.2018 22:45

Re: Skvělý článek i odkazy, díky.

Á, tak se nám ozval samotný Jan Urban. A Mnichovská zrada prý není zrada velmocí, ale zrada Beneše. A ta čecháčkovská lůza si to vlastně zasloužila, že pane Urbane? A proč se tady vlastně krčíte v diskuzi? Napište samostatný článek o té zradě Benešově, ať si to mohou všichni přečíst...

J. Urban 1.10.2018 23:56

Re: Skvělý článek i odkazy, díky.

Češi a Slováci si to podle mne nezasloužili. Češi a Slováci chtěli bojovat a mělo jim to být umožněno. Na spojencích by pak bylo, zda by v tom odhodlaný národ skutečně nechali. Veřejné mínění u spojenců tomu appeasementu zas tak moc nakloněné nebylo. Hitler by s velkou pravděpodobností nezaútočil. Pokud ano, měl by to těžké - velké ztráty jistě, Čechoslováci taky, zůstali by v tom sami (dlouhý čas určitě, asi až do úplného pádu ČSR), FR a GB by zůstaly stranou jako v případě Polska v září 1939. I ta pomoc SSSR by byla nanejvýš podobná, jako "pomoc" Polsku v září 1939. A stanovisko, že by GB a FR postupovaly vůči ČSR jako vůči narušiteli míru tady skutečně bylo - ale jen proto, že si ho u nich Beneš objednal, aby měl alibi u svých lidí.

J. Urban 2.10.2018 0:00

Re: Skvělý článek i odkazy, díky.

A Beneš nesplnil, co sliboval v přísaze. Raději abdikoval, následně utekl do GB, kde už měl "za vstřícnost" vyjednaný pobyt. Do britského exilu mu Beran posílal své vlastní peníze. Za to ho Beneš nechal po r. 1945 odsoudit a vsadit do Leopoldova, kde Beran po letech věznění zemřel.

V. Čermák 30.9.2018 22:53

Re: Skvělý článek i odkazy, díky.

Pan Urban pod vámi by ale měl větší radost, kdyby váš táta cítil obrovskou zlobu proti Benešovi....

P. Harabaska 30.9.2018 11:17

Vzpomínáme-li Mnichova, povšimněme si

vývoje v myslí našich tehdejších i současných "spojenců". Stručně shrnuto, jejich postoj k nám se příliš nezměnil. Jen trochu zjemnil: Daladierova slova práskala bičem, to Chirac jen připomněl, že jsme propásli dobrou příležitost mlčet.

J. Urban 29.9.2018 21:35

No, moc nám ta média o Mnichovu neinformují.

Ohraná a prolhaná bolševická klišé, jak "nás zradili" spojenci, nejsou už účinná. A pravda, že nás především zradily naše demokraticky zvolené špičky s Benešem v čele, není ještě pořád in.

V. Kotas 30.9.2018 11:15

Re: No, moc nám ta média o Mnichovu neinformují.

No, uvidíme, co nám dnes předvede na ČT, mladej Železnej.

J. Lukavsky 30.9.2018 16:54

Re: No, moc nám ta média o Mnichovu neinformují.

No zrada to byla od Francie. Ta měla dokonce větší a lepší armádu než Hitler, ale chyběla jí vůle bojovat. Anglie s ČR neměla smlouvu o pomoci, závazek měla jen morální. To také konstatoval válečný štváč Churchill "Mohli jsme volit mezi válkou a hanbou, zvolili jsme si hanbu - a válce jsme se nevyhnuli". Anglie měla smlouvu o pomoci s Polskem a také Německu vyhlásila válku když napadlo Polsko (a spojenec Hitlera SSSR ho napadl z druhé strany). I když Anglie neměla skoro pozemní armádu ani letectvo tak smlouvu dodrželi. Zásadní chybou bylo, že evropské země nevěřily, že Hitler opravdu půjde za tím co zřetelně a jasně oznámil v Mein Kampfu, nadvládu Německa nad celým světem. Zbrojit a jednat měli všichni a včas. Např. když ovsadil Porůří, to bylo jasné porušení smlouvy.... a nic. Proto učinil další krok, obsadil ČR... a zase skoro nic, akorát těm papalášům začalo pómaloučku svítat, že to myslí vážně. Ale to je nevýhoda demokracie, všechno je strašně pomalé a těžkopádné, parlament, hlasování, politické strany, handrkování a tahanice... to Vůdce praští do stolu a je to. Prostě to zařídí! Historie učitelka života! No a E.Beneš sice zklamal morálně a ustoupil, ale nevzdal to a nakonec se vrátil domů jako prezident a Hitler se oddělal v bunkru. Takže místo čestného marného boje Beneš zvolil hanebný politický ústup, ale vlastně zvítězil. Nu Jan Lucemburský z boje neutekl, ale tu bitvu prohrál. Jsou to Vaňku paradoxy.

J.L.

V. Čermák 30.9.2018 22:56

Re: No, moc nám ta média o Mnichovu neinformují.

Myslím, že se vám, Klvaňovi a lidovcům historii změnit Nepodaří...

J. Urban 2.10.2018 0:04

Re: No, moc nám ta média o Mnichovu neinformují.

Jistěže ne. To zkoušel bolševik a taky Goebbels. Jen je třeba ji vynést na povrch. Jen fakta, žádné ideologické žvásty.

J. Ptáček 29.9.2018 13:10

Husitská stavební kultura

Nezastávám se ani husitů, ani jejich protivníků. Středověk nebyl procházka růžovou zahradou. Ale při návštěvě spousty našich českých historických památek nás průvodci seznamují s tím, co všechno husité zničili, spálili nebo zbourali. Co pěkného a trvalého postavili, kromě Tábora, obyvatele města prosím o prominutí, to se návštěvníkům památek neříká. Jistě je jednodušší něco rozmlátit, o tom bolševici vědí své, než postavit. I to o něčem svědčí, bez ohledu na krutosti na obou stranách.

J. David 29.9.2018 15:59

Re: Husitská stavební kultura

Holt to byl středověk. Jak kdy, a dnes. Ti naši emigrační musulmanští obohatitelé to mají "dnes" 2018-622=1396 ve jménu Prorokově. A ty subsaharské poloopice nás mají "vengi msjuri njama", tak nějak to ve svahilštině zní. Vyžrat, "velmi dobrý gábl".

Zemřela matka, siroty ubohé po ní zvostaly... strýci a tetičky hořce plakali. A i Šojdrová v PS. Nu nevím, zdali paní Šojdrová umí vládnout s Robertkem tak, jak ty nebohé 12-17. leté jinošské siroty s fršlusem AK47? Víte, je vždy nebezpečné, byť jednu veš si do košile nasadit, následne nastane rojeni, a košile budou zavšivené, že ani DDT nebude účinné. Prevence a prevence parforsní, jako Jan Sobieski 1683 musulmanským nájezdníkům nakopal řiť, necelých 300 let po zavedení "hidžry", viz výpočet k LP výše. Je mi 68, bolševika jsem přežil a chci i přežít dobu "multikulti" debility, kdy musím obrnit své bytí, futrálem se zbraní na svém "oprdelí", či svém "podplecí". Ony i ty patrony v magacínu začnou vibrovat a řachtat, když je nablízku jakýsi "engemét". Skrytě. ZP mám na vše, jenom ne "F", pyrotechnický průzkum. A co burka, či čádor? Ve futrálu lepá dívčina, neb nezletilec sirotný, opásaný roličkami dynamitu? Rád se od mladých nechám poučit. Jenom přípodotek, s musulmanem jsem kamárádil (student z Kadáfího džamáhirie). My jsme ti vyvolení, vy budete pouze kafiři, blábolil v putyce, ožralý rumem. Proč to piješ vole, Allah chlast zapovídá? Protože mne, ty vole, Allah v putyce nevidí a lhát kafirům je povoleno, není to hřích. Nu, tak dále o husitech...

S. Rehulka 30.9.2018 11:13

Re: Husitská stavební kultura

Je mi trapné se opakovat, ale miluji Vaše příspěvky a názory, mluvíte mi z duše ! Zdravím !

J. Sova 30.9.2018 19:47

Re: Husitská stavební kultura

Od husitských válek jsou některá města česká. Třeba Kutná Hora a další.

Němečtí konšelé před husity uprchli z města.

J. Vaníček 29.9.2018 12:31

a co Čt a Beneš

v pořadu čt naznačovali/sdělovali, že to s nimi domluvil Beneš. Mladý historik, ten to ví nejlépe. asi je to učí na univrzitě v Olomouci. Pořad myslím od Voelnera. Tak nás nepleťte.

J. Ptáček 29.9.2018 11:39

ČSR a jejich přátelé

Odmítnutí pomoci Československu a podpis Mnichovské dohody Francií a Velkou Británií spolu s Führerem a Ducem je hanebný a absolutně neomluvitelný. Druhým extrémem jsou spekulace, zejména mezi československými a sovětskými komunisty po válce, že nám SSSR nabídl vojenskou pomoc. Místo toho Stalin prohlásil "Vím jak německý národ miluje svého vůdce, tak se tomu přizpůsobím". Nebo noviny Izvěstije uvedly dne 9. října 1939:

"Vést válku za účelem zničení hitlerizmu se rovné zločinné hlouposti". A jako potvrzení správnosti orientace na nacistické Německo bylo předání Leninova řádu nacistickému ministru zahraničí Joachimu Ribbentropovi dne 23. srpna 1939.

Potom v klidu jejich Joseph Goebbels mohl nahlas filozofovat:

"My přece nechceme ty lidi, my chceme jenom jejich území".

K zblití!

E. Hávová 29.9.2018 10:43

Husité?

Proč do toho všeho jsou zapleteni? Nikdo jsme v té době nežili a nikdo nedokážeme pochopit zoufalství tehdejších lidí. Nelíbí se mi, že jsou husité osočováni za hnusoty a našim dětem je vsugerováváno, jací to byli darebáci. Dějiny lidstva jsou plné dacanů a to nebojovali proti takovému útisku, jako byl v té době. Myslím si, že se srovnává nesrovnatelné. Jen proto, že Havel označil husity za darebáky, to ještě nemusí být pravda. On také nebyl zrovna svatý.

F. Houžňák 29.9.2018 10:58

No ale husité, jak je možno se ze soudobých

pramenů poučit, darebáci byli. Možná se tu a tam vyskytl i spravedlivý a nenásilný husita, ale těch bylo nepochybně málo, protože se v psané historii nevyskytují. Husité loupili, vraždili, ničili na co přišli, a jejich přičiněním se nejbohatší a vlivná země střední Evropy, české království, změnila během deseti let na nejistý Chudákov bez vlivu, ze kterého si každý soused chtěl něco urvat. Zkuste číst něco jiného než Jiráska.

J. Vrška 29.9.2018 11:25

Re: No ale husité, jak je možno se ze soudobých

Ktož jsú boží bojovníci

a zákona jeho,

prostež od Boha pomoci

a dúfajte v něho,

že konečně vždycky s ním svítězíte.

F. Houžňák 29.9.2018 11:28

Jo, songy měli pěkné,

ale to na věci nic nemění. Víte, že Žižka patří k šesti historickým vojevůdcům, kteří nikdy neprohráli bitvu? Ale ani to na věci nic nemění, že husité byli banda loupežníků a vrahů. Škoda, že ten Žižka nebyl na opačné straně, ten by s nimi rychle zatočil.

V. Kotas 29.9.2018 12:14

Re: Jo, songy měli pěkné,

Husité se chovali/jednali/bojovali tak, jak bylo v té době běžné a jak všichni proti nim.

F. Houžňák 29.9.2018 16:06

No, dobře víte, že nejde o styl bojování v nějakých

bitvách, ale o to, že cíleně vraždili civilní obyvatelstvo, jako byly třeba jeptišky, vypalovali kláštery, cíleně ničili a drancovali to, čemu dneska říkáme "kulturní památky" a vůbec to, co činí základy kultury, jako jsou písemnosti a podobně. Poté, co Čechy rozvrátili, pořádali loupežné výpravy do okolních zemí. A zaštiťovali to ideově tím, že prý bojují za "lepší a spravedlivější společenský řád". Něco jako dneska muslimové.

F. Navrátil 29.9.2018 16:10

Re: No, dobře víte, že nejde o styl bojování v nějakých

Husité bojovali tak, jak to bylo zvykem. Opravdu jste přesvědčen, že křižáci na svých výpravách do Čech jednali jako humanitárně demokratické pacifické sdružení, které se zabývalo opravami památek, léčením vesničanů a likvidací negramostnosti?

F. Houžňák 29.9.2018 16:35

Nedělejte ze sebe hloupého po způsobu Švejka,

o bojování nejde. Dobře to víte, takže nemá smysl s vámi diskutovat. Nazdar.

V. Kotas 29.9.2018 17:54

Re: Nedělejte ze sebe hloupého po způsobu Švejka,

Právě že jde. Nebýt Husitů, tak český národ skončil už před Bílou horou, po ní k tomu nebylo daleko. A pořád někomu překážíme.