29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Honzíkova cesta

„Jak jsi mohl být v BSP?“ otázal se mě jeden známý. Neptal jsem se ho, jak on mohl být v KSČ. „S dobrými úmysly jsi napomáhal zlu,“ dorazil mě další. Proč jsem se jen ostýchal dát mu podepsat Několik vět?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 3.6.2021 13:23

pí.. Rybnická, nenechte se ovlivnit dojmy. Jestli opravdu jasnovidíte, pak zde mrháte silami.

L. Písařík 3.6.2021 13:19

Taky jsem nějakou dobu pracoval v zahraničí. Dostal jsem k podpisu instruktážní list že nemám mluvit o politice ani o náboženství, zato bedlivě poslouchat a po návratu sepsat s kým a o čem jsem hovořil. Nepodepsat - nejel bych, nepodat zprávu, nejel bych příště. Peníze, co jsem si ušetřil byl z diet, tedy těch peněz, co jsem neprojedl. Howg.;-(!!

J. Špicner 3.6.2021 2:01

Ad BSP: taky jsem kdysi nastoupl do kolektivu, který o tohle soutěžil, a měl už několik bronzových medailí. Nárok by prý byl teoreticky už na zlatou BSP, ale ta se udělovala jen těm nejsprávnějším, což jsme nebyli. Tak jsme dostali stříbrnou medaili. Byla, ehm, z hliníku. A jedna naše laborantka si získaný skvost prohlížela, a uzavřela to výrokem: "No, ten bronzovej byl aspoň z bronzu!"

J. Ticháček 2.6.2021 21:55

Část čtvrtá a poslední.

Jak jsem psal, narodil jsem se v šedesátém osmém. Pro mne jsou devadesátá léta vrcholem svobody. To se mi vyplnily sny o Hendrixovi, posledním kabrioletu, a tuláku z širých plání. Ale já jsem tu samou svobodu zažíval už v letech osmdesátých. Když pominu policejní zátahy uprostřed skal, nebo v nějaké jiné p.. konci světa.

A přešlo pár let. A vstali noví bojovníci. Znám pár lidí, kteří mi vyčítají, že jsem neměl modrou knížku. Ale já jsem se snažil tak usilovně, že jsem s tím měl problémy ještě léta po převratu.

Když si uvědomím, jak jsem byl hloupý v roce 89, neumím napsat, jak hloupí jsou bojovníci proti režimu, kterým tenkrát bylo třináct let. Když jako novináři píší o komunistické učitelce, která je nepustila na demonstraci na náměstí. A nedají si vysvětlit, že ta svině, komunistická úča měla jak občanskoprávní, tak i trestněprávní zodpovědnost za svěřené děti.

Kurňa, já mám obćas, několikrát ročně pár děcek na krku. Jsou tam, kde je napsáno ve smlouvě. A neumím pochopit pár kamarádů, kterým se děcka odeberou na páteční vstávku proti počasí. Nebo režimu. Nebo mimo jejich dohled.

Boj proti režimu? Jsem stárnoucí chlap. Kdyby mi dnes někdo přinesl k podpisu Chartu, poslal bych ho... A že mi někdo vyčítá mé mládí? Tak ať. Stejně tak mohou vyčítat Sváťovi R. se kterým jsem nastoupil na vojnu jeho vstup do KSČ. Jenže jemu nebyli devatenáct, ale šestadvacet. Měl ženu a dvě děti. A dělal účtařinu v JZD. Vstoupil do strany. A proč ne. Místo jedné cimry v chalupě se dostal do 2+1. Tak byl komouš. A co? Za to by pár faràřů obětovalo svou nesmrtelnou duši.

Ono se krásně bojuje proti komunismu. A totalitě. A čím je ta doba vzdálenější, tím statečnějším se ten bojovník jeví.

Bože, jakým borcem jsem byl v roce 1995.

P. Han 2.6.2021 21:20

No, to jste byl pěknej hajzlík.

J. Moravec 2.6.2021 20:57

Naprosto souhlasím. Jen bych doplnil. Babiš se stal nejen úspěšným politikem, on se stal i úspěšným podnikatelem, kteří tu po revoluci nebyli, a tehdejší ekonomové (Klaus) po takových lidech volali a říkali, že takové lidi naše země potřebuje.

J. Moravec 2.6.2021 20:47

Myslím, že jste to pochopil správně. Ve fabrikách nad určitý počet zaměstnanců existovala oddělení tzv. “Zvláštní oddělení” což bylo detašované pracoviště STB. Tam se museli hlásit pracovníci před výjezdem a po něm. A byli školeni. Ano a byli s titulu své práce evidovaní. Tož tak. Taky jsem v jedné takové fabrice pracoval.

J. Ticháček 2.6.2021 20:44

Díl třetí

Osobně znám pár bojovníků proti komunistickému režimu. Jen s nimi mám problém. Člověk časem zjistí, že polovina disidentů tuze trpěla režimním útlakem, jen proto, že ten režim byl pro ně málo komunistický. Takže tady.mame disidenty, kteří za komoušů trpěli. No a co. Ćást chartistů tvořili lidé, pro které byl i Stalin změkčelým zrádcem revoluce. Ale vzal to čert. Magoři byli, budou. Jen kdyby ta legenda o jejich utrpení negenerovala tolik následovníků.

A jako další bod. To, o čem psal autor článku. Boha, co jsi dělal proti režimu? Nic. Kromě keců v hospodě. Svazarm byl užitečný. V Bulharsku, Egyptě, Španělsku i Francii se díky Svazarmu dalo potápět na prapodivných místech. Že se tam nesmí? Doveze vás tam vojenská loď.

R. Polášek 2.6.2021 20:23

Babiš má bohužel smůlu, že se rozhodl jít do politiky a že v tom se stal úspěšný. Takže "odkorytoval" spousty bossů a loutkovodičů Modrých ptáků, TOp i dalších a to na hezky dlouho. Proto se stal po geogelsovské mnohaleté kampani té opozice tím, čím dnes je.

Ovšem kdyby do politiky nešel, ani pes by po něm neštěkl a téměř nikdo by o něm nevěděl.

J. Ticháček 2.6.2021 20:11

Tak pokračuji

Mne osobně se okupace nedotkla. . Nebyl jsem u začátku, a neumím se podílet na emocích, které se mne vlastně netýkají. Tedy, už v dětství jsem dokázal chápat, že během průvodu k výročí osvobození u tohoto pomníku někteří lidé brečí. To nebylo těžké. Kór když o pár metrů vedle byl pomník z první světové. A člověk ví, že ta babka od naproti přišla v jedné válce o manžela, a v druhé o dítě. V tomto ohledu jsem díky své prababičce emicionàlně zainteresován i na Prusko-Rakouské válce. Ale k srpnu 1968 necítím nic. Sdílené emoce nefungují. Je to pro mne stejné, jako když mi táta řekne, že se tenkrát pohádal s kámošem z volejbalu.

A boj proti tehdejšímu režimu? Mohl bych hrdě napsat, já jsem bojoval. A jakou jsem utrpěl škodu. Je pravdou, že mi byl jednoho krásného dne zrušen tzv. odklad vojenské služby, a místo nástupu na VŠ jsem nastoupil na vojnu, ale to nic neznamená. Nic neznamená ani moje handrkování s politrukem během PŠM. Stačilo bpár let, abych si uvědomil, že mé protikomunistické postoje byly trapné. A že ten plukovník by názorově mnohem blíže Reaganovi, nežili Havlovi. Bože, je krásné vědět, jak jsem byl hloupý.

BYl jsem pionýrem, členem SSM, RO, i BSP. I Svazarmu. Pamatuji chlap z PS VB a Lidových milicí, kteří tam byli, protože na ně během losování vyšla špatná volba. Ale to oddělení tam někoho muselo delegovat.

J. Ticháček 2.6.2021 19:08

Každý z nás má za sebou svůj vlastní život.

A ty životy a zkušenosti se nedají přenášet. Maximálně sdílet a nechat k posouzení. Já se narodil na jaře 68. Svůj protest proti vstupu vojsk jsem vyjádřil zcela jasně. Podělal jsem se v kočárku. Řekl bych, že sovětskému vedení to bylo zcela ukradené, a omlouvám se mámě za protest, jehož následky nakonec nesla ona.

Ruská posádka v mém rodném městě mi byla lhostejná. Nepotkal jsem oficíra, snad až jako mladý tramp jsem ocenil fakt, že u zdi se dá vyměnit pivo za něco z výstroje.

Pokračování na jiném přístroji, dochází baterie.:-)

J. Ticháček 2.6.2021 18:50

Jenže ono je to trochu složitější.

Ono se tomu Babišovi vyčítá ledacos. Včetně té spolupráce s STB. Ale kupodivu, zatím nikdo ještě nenapsal že by ten Babiš psal hlášení o spolupracovnících, jejich názorech a politických postojích. Dokonce bych byl nakloněn názoru, že někde kolem něho byl jiný člověk, který to dělal, a psal hlášení o něm. Jestli jsem to za ty roky pochopil, Babiš opravdu byl spolupracovníkem STB. Už jenom z titulu své práce. Vše co napsal pro vedení svého zaměstnavatele samozřejmě v kopii končilo u STB. U té části, která měla na triku ekonomickou rozvědku. Nedělám si iluze o tom, že nebožtík děda a můj strejda, kteří jezdili po celém světě montovat textilní stroje byli v tomto smyslu spolupracovníky STB. Protože své firmě přirozeně hlásili, jak to tam chodí, která konkurence montuje jiné mašiny ve vedlejší hale. A to nakonec končilo u hospodářské rozvědky. Tedy u STB. A je mi zcela jasné, že ti chlapi z druhé haly hlásili šéfovi, že tam pobíhá parta od konkurence, a že se o to zajímala CIA, nebo francouzská rozvědka, nebo nějaký talián.

Fajn. Babiš byl v tomto smyslu spolupracovníkem STB. Ale je mi to ukradené. Protože ta spolupráce, o kterou by nám mělo , takové to udavačství, to se Babiše netýká. To měl na starosti řidič, nebo kuchař.

J. Nevrkla 2.6.2021 17:20

Vy jste hodně pomatený. Takový pokrokarsky úderný svazak, který je úplně mimo realitu.

J. Ganaur 2.6.2021 17:14

Ano, bohužel!Ale to neznamená, že chceme donašeče bolševickým darebákům za předsedu vlády.Agent STB je přecijenom jiná úroveň než řadový pionýr (mimochodem anglické slovo;-D)!

J. Ganaur 2.6.2021 17:10

Konzervativec jak noha!Největší Republikán u nás byl přeci Sládek!Pitomio je jen jeho reinkarnace!:-P:-P:-PKomunismus v Rusku byl jen přechodný jev, velkoimperiální choutky jsou setrvalým stavem.:-(:-(:-(

T. Zlesa 2.6.2021 15:33

Dneska jsem se tu pobavil, článkem i příspěvky v diskusi. Asi to znamená, že je ta etapa už za námi... a nikdo už s tím nehne. :-)

H. Rybnická 2.6.2021 13:58

...na rozdíl od nás? ?????

H. Rybnická 2.6.2021 13:58

Paní Bytová, Vás komentář působí dojmem, že jste patřila mezi nejúspěšnější vedoucí těch pionýských skupin.

H. Rybnická 2.6.2021 13:56

Jistě, prostředí ve kterém vyrůstáme, ovlivňuje. Jak by jinak bylo možné, že lidé jako Vy se bezproblémově přizpůsobili? Otázka zněla, co dělali rodiče?

A. Bytová 2.6.2021 11:52

Takže ovlivněna pasivní resistencí do každého neohroženě rejete.

R. Langer 2.6.2021 11:41

To je kdo? Nějaký váš příbuzný? 8-o

R. Langer 2.6.2021 11:40

Hm, evidentně vás prostředí ovlivnilo víc, než si uvědomujete... ;-)

V. Kuhaj 2.6.2021 11:34

No, k tomu agentovi StB, lépe řečeno všem agentům StB, v duchu tohoto článku, a také v duchu mých morálních zásad, bychom měli pohlížet na pracovníky StB, tedy policisty, mnohem přísněji než na ty, které ke spolupráci zverbovali, byť Babiš má být zrůdou nejzrůdovatější, takže je vykreslen coby dobrovolný (tedy nikoli zverbovaný) dárce. Tohle mi fakt nikdo nevysvětlil - tady se dodnes řeší kdo byl agent estébáků, ale kdo byli estébáci, to je všem šumák. Divné, ne?

H. Rybnická 2.6.2021 11:33

Klidně se ptejte. Když jsem přinesla papír ze školy a řekla tátovi že jej má podepsat, řekl že nepodepíše. Přihláška do Pionýru. Jsou to ti samí lumpové jako byla Hitlerjugend chtějí jen podchytit děti a mládež. Následovala první politická lekce o tom, že o čem se hovoří doma, se nesmí hovořit venku. A proč. Byla jsem jediná ve třídě, až do konce 9 třídy bez toho šátku. Samozřejmě že studium nebylo. A tak dále. Existuje něco jako pasivní resistence, do dnes toho nelituji.

A. Bytová 2.6.2021 11:19

A že se tak naivně ptám a co vy? Poučena rodiči, určitě jste hrdinně bojovala?

P. Hatina 2.6.2021 11:08

A to jste ještě prošvihl ty budovatelské verše, které psali naši pokrokoví umělci na oslavu komunistického režimu už za první republiky:)))

P. Hatina 2.6.2021 11:00

Když ono jest to strašně složitý, posuzovat zpátky. Už když se podíváme na zmíněný román pana Forsytha, tak jen zdánlivě ten novinář odhaluje bývalé esesáky protože byli za Hitlera esesáky. Zatímco na posledních stránkách se čtenář dozví, že hledá a pronásleduje jen ty, co mu na konci války bezdůvodně zastřelili tátu. Takže tento motiv pomsty lze pochopit - a i ti, kteří požadovali už po listopadu 1989 potrestání skutečných komunistických zločinců na to měli osobní právo.

Zatímco hodnotit dneska, kdo byl za komunistů u něčeho a proč, je stejně složitý, jako pochopit jednání postav v románech od Kafky.

Takže, jestli byl někdo v ROH, potažmo v BSP, protože věřil idejím komunismu, a nebo protože byl rád, že měl aspoň nějakou slušnou práci, i za tuhle cenu, a nechtěl o to nějakýma zbytečnýma kecama přijít?

Co z toho měl, s úspěšným BSP pár stovek odměny navíc ,

v ROH párkrát za rok podnikovou chlastačku, na Vánoce kolekci cukroví a občas dovolenou v NDR či v Bulharsku. Ti co se nejvíc snažili, mohli dostat i Krym :)))

A pak jsme se stejně vždycky (i s těmi komunisty v podniku) společně ožrali a nadávali na ty papaláše nahoře. Kupodivu, to nikdo, ani z nich nepráskl, ani naše kádrovačka ne. ;-D

H. Rybnická 2.6.2021 10:54

Pane autore, možná se naivně ptám, ale co Vaši rodiče? Nikdy Vám nevysvětlili, že to co se děje kolem má nějakou vadu?

J. Ptáček 2.6.2021 10:34

Já jsem se také v padesátých letech učil přiblblou říkanku, kterou si dodnes pamatuji:

"Už vím táta každý večer, čte si dřív, než usíná, dám mu tedy tuhle knížku od soudruha Lenina."

Nebo skvost od Pavla Kohouta po Stalinově smrti 1953:

"Ne, nepadne svět do rozvalin, přes bolest, kterou zažívá. Je v našich srdcích mrtvý Stalin, silnější než zaživa."

J. Nevrkla 2.6.2021 10:21

Ale vůbec ne, jsem konzervativec, dříve volič ODS, nyní buď Trikolory nebo SPD. A v zásadě souhlasím s názory těchto stran, záleží na převažujícím tématu. Vymezuji se proti dnešním opozdilym bojovníkům proti Rusům a jeho komunismu, když už tam třicet let není a hrozí ze západu, kde slavnostně odhalují sochu Marxe a hlásají neomarxisticke myšlenky nesrovnatelně více. A nesrovnatelně více nás řídí. Až se dopouštíme nemorálního jednání, za jaké považuji třeba kauzu Vrbětice. Jsme na úrovni Skotů s Kamalou, ale o pár stupňů výše. Já se za to stydím.