23.1.2022 | Svátek má Zdeněk


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Demokracie je více než antirasismus

Dnes to vidíme ještě naléhavěji než Šaman před 20 lety. Zatímco drbani slaví v OSN svoje tehdejší vítězství na antisemitské konferenci Durban IV!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Šimáček 26.9.2021 19:57

no a neměli by černoši žádat odškodnění od těch co je do otroctví uvrhli, tedy hlavně po arabských otrokářích a vládcích sousedních kmenů? vždyť evropané kteří si je koupili je z velké části zachránili od mnohem horších osudů co by je čekali v musulmanském otroctví případně místa na jídelníčku silnějšího kmene ?

J. Jurax 26.9.2021 15:14

No, tak za tenhle článek by dnes byl na ksichtoknize doživotní ban.

I. Samson 26.9.2021 3:09

Ano, bola to neslávne pamätná konferencia nazývaná odvtedy Durban I, všetky nasledujúce konferencie sa volajú po po tej prvej, teraz to bola konferencia Durban IV. Konferenciu Durban I oznamovalo Valné zhromaždenie OSN už od roku 1997 a nazvala ju ako podujatie OSN “proti rasizmu, rasovej diskriminácii, xenofóbii a iným druhom netolerancie”. Ešte predtým, kým nad konferenciou prevzala ochranné krídla - a teda mandát - OSN. Vrelo sa k nej hlásil aj Izrael, ktorý, ako členský štát OSN, okamžite prisľúbil účasť. Dopadlo to ale inak. V pôvodnom návrhu vedenia konferencie prevážil “africký blok” a vzniesol voči západným krajinám požiadavku na kompenzácie za kolonializmus a otroctvo a nastolil agendu palastínskeho rasizmu. Námietky niektorých rečníkov, že otroctvo prostredkovali čierní Afričania a že značná časť “objemu” svetových otrokov boli “belosi”, nenašla odozvu. Vtedajší minister zahraničných vecí, Afroameričan Colin Powell, ktorý odmietol do Durbanu cestovať, si na margo konferencie neodpustil legendárnu poznámku v tom zmysle, že nevie, či má prijímať kompenzácie ako potomok afrických otrokov alebo či ako vysoký úradník establišmentu USA si má na svoje osobné kompenzácie sám prispievať.

Durban sa vtedy všeobecne kompromitoval, ale z delegácií z OSN len dve (Izrael a USA) konferenciu opustili. Poukázali na to, že na konferencii sa distribuovali Protokoly siónskych mudrcov (plagiát cárskej ochranky doslovne odpísaný z pamfletu francúzskeho autora proti Napoleonovi III) a priloženou fotografiou Adolfa Hitlera a nápisom: Keby som bol zvíťazil, nijaký Izrael by dnes neexistoval”). ale skôr o prejav rasizmu a útoky na sloboodu slova. Konferenciu Durban IV v septembri 2021 bojkotovalo už 34 krajín, medzi nimi nájdeme aj kompletnú Vyšehrádsku štvorku, teda aj Slovensko.

J. Farda 25.9.2021 21:20

R^!

H. Lukešová 25.9.2021 9:18

No na půdě OSN byl Izrael odsouzen z všelikých ohavností.... Vezměme si jen rok 2020...Např. v září 2020 Hospodářská a sociální rada OSN odsoudila pouze Izrael za údajné porušování práv žen, přestože Izrael je jediným státem na Blízkém východě, který ctí práva žen. Na rozdíl od mnohých muslimských zemích jako je Írán, Saudská Arábie, Afghánistán a mnohé další

V květnu 2020 Světová zdravotnická organizace OSN obvinila Izrael z porušování zdravotních práv Palestinců v souvislosti s COVID-19-jednalo se o zlovolně nepravdivé tvrzení a Izrael byl opět jedinou zemí, která byla během celého shromáždění vyčleněna.

Jen v loňském roce 2020 Valné shromáždění OSN přijalo 17 jednostranných rezolucí proti Izraeli a pouze šest proti kterémukoli z dalších 192 členských států za porušování lidských práv.

F. Navrátil 25.9.2021 9:10

Netouží po odstranění rasismu, ale po majetku, který se jim sám nabízí. Vždyť sama pátá kolona našich politiků považuje snahu o obranu demokratických hodnot euroatlantické civilizace za projev náckovství, fašismu a rasismu.