1.3.2021 | Svátek má Bedřich


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Co uděláme, až...?

Co uděláme, až Čínská lidová republika zaútočí na Čínskou republiku, aby ji obsadila? Tedy až pevninská komunistická Čína zaútočí na demokratickou ostrovní Čínu, aby prosadila svůj dlouhodobý záměr sjednocení?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Skoupý 12.9.2020 21:44

Co uděláme?

Návod je ve hře Blaník (DJC):

UČITEL: Poslali jsme odtamtud císaři do Vídně ostrou petici, že chceme...

SMYL: Pomalu, pomalu! Co je to petice?

UČITEL: To je z latiny. Česky bychom řekli prosba.

SMYL:... poslali z lázní ostrou prosbu... a dál?

Rv

B. Skoupý 12.9.2020 21:44

Co uděláme?

Návod je ve hře Blaník (DJC):

UČITEL: Poslali jsme odtamtud císaři do Vídně ostrou petici, že chceme...

SMYL: Pomalu, pomalu! Co je to petice?

UČITEL: To je z latiny. Česky bychom řekli prosba.

SMYL:... poslali z lázní ostrou prosbu... a dál?

B. Skoupý 12.9.2020 21:44

Co uděláme?

Návod je ve hře Blaník (JdC):

UČITEL: Poslali jsme odtamtud císaři do Vídně ostrou petici, že chceme...

SMYL: Pomalu, pomalu! Co je to petice?

UČITEL: To je z latiny. Česky bychom řekli prosba.

SMYL:... poslali z lázní ostrou prosbu... a dál?

V. Kučer 9.9.2020 16:54

Armáda tam pošle zahraniční misi. Hrdinů zde máme dost.

F. Navrátil 9.9.2020 15:58

My, Evropané asi neuděláme nic. Ale Tchajwanec Vystrčil by se měl přihlásit v nejbližším mobilizačním středisku.

J. Sinnreich 9.9.2020 15:38

Embargo proti Rusku? Zatim co do Nemecka proudi rusky plyn z plynovodu Nordstream I a stavi se druha vetev Nordstream II ? Aby Nmci meli cim svitit a topit, kdyz nefouka vitr.

J. Krynický 9.9.2020 14:34

1. Autor by si měl zopakovat zeměpis.

"my evropané" ... jasně.

2. Zpochybňujete-li embargo, které je evidentně naprosto neúčinné a poškozuje nás ekonomicky, pak jste zcela jednoznačně ruský agent.

F. Kusák 9.9.2020 13:02

Evropané, tedy EU nic nemůže udělat, protože to jaksi ani nejde. Aktivní mohou být pouze národní státy, a pak možná NATO, jenže myslím, že to zakazuje přímo smlouva a v rámci NATO bychom se stejně nedomluvili. Jedině armáda Francie může být trochu významná, ale v porovnání s tou z ČLR, pak je to trochu k smíchu. Takže můžeme podporovat Američany nebo tvářit se, že se nás to netýká, nebo nadávat. To je tak asi všechno.

L. Severa 9.9.2020 12:11

Uděláme to, co obvykle když si nějaký stát něco přivlastní . Plamené protesty, možná nějaké ekonomické sankce, ale po čase přestaneme trucovat a vše se vrátí k normálu.

T. Klíčník 9.9.2020 11:08

Co uděláme, až si to spolu rozdají dva členové NATO a oba požádají o aktivace mystického článku pět?

Tímto nepochybuji o agresi Číny ani o skutečných motivech USA, kvůli kterým vypovídají bilaterální smlouvy s Ruskem (Rusko nikoho neohrožuje, na rozdíl od Číny - která se ale žádnými dohodami neřídí. Proto si USA musely oficiálně uvolnit ruce.)

Jenže problém mezi Řeckem a Osmany máme za rohem a tím je to pro nás daleko hmatatelnější a rizikovější (pátá turecká kolona v Německu, miliony "syřanů" a dalších veteránu IS, natěšených na svoje evropské nevěsty, zženštilí politici...)

Z. Lapil 9.9.2020 13:03

Coby, svoláme schůzi.

I. Lyčka 9.9.2020 16:57

A semkneme se.

J. Krynický 9.9.2020 14:37

Požádat mohou.

"

Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem, a proto odsouhlasily, že dojde-li k takovému ozbrojenému útoku, každá z nich uplatní právo na individuální nebo kolektivní obranu, uznané článkem 51 Charty Spojených národů, pomůže smluvní straně nebo stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne sama a v souladu s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a udržet bezpečnost severoatlantické oblasti."

Tedy smluvní strany se shodly a udělají, co kdo uzná za vhodné.

J. Krejčová 9.9.2020 10:52

...testovaly je svým blízkým průletem americké stíhačky... Hmm. Co tam dělají tak daleko od svých hranic. Nikdy jsem neslyšela, že by čínské stíhačky testovaly průletem nad nebo u USA. 8-o

Z. Lapil 9.9.2020 13:22

Coby, spolupracují se svými spojenci.

A armáda - to nejsou jen letadla: Indie v pondělí obvinila čínskou armádu z provokativních vojenských přesunů ve sporném pohraničním regionu Ladákh. V této himalájské oblasti došlo v červnu ke střetu obou armád, při které zahynulo 20 indických vojáků. (https://magazin.webtrh.cz/indie-obvinila-cinu-z-vojenske-provokace-na-hranicich/)

Čína během pandemie covidu-19 podnikla několik akcí a kroků, aby posílila svou kontrolu nad spornými územími. Nejpatrnější byl střet s indickými vojáky v půlce června v Himálajích v údolí řeky Galvan. Čína dále upevňovala své pozice v Jihočínském moři, na které si v rozporu s verdiktem soudu v Haagu klade nároky a kde buduje umělé ostrovy.

(https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cina-zneuzila-pandemie-aby-prosazovala-sve-uzemni-zajmy-40330471)

Vyostřování situace v Jihočínském moři dosahuje dalšího vrcholu: koncem března se ve světových médiích objevily zprávy, že tři čínské umělé ostrovy v řetězu Spratleyho ostrovů jsou téměř dokončeny. Americké Středisko strategickým a mezinárodních studií publikovalo výsledky analýzy nejnovějších satelitních snímků ostrovů a definitivně potvrdilo svá dlouhodobá podezření (https://sinopsis.cz/jihocinske-more-turisticky-rezort-i-vojenska-zakladna/)

„Vzhledem k těmto provokacím se stává jasným, že Komunistická strana Číny (KS Číny) rapidně podniká kroky k teritoriálním ambicím bez ohledu na mezinárodní odsouzení a odpor,“ uvádí se v prohlášení. (https://www.epochtimes.cz/2020/07/30/americky-kongresman-navrhuje-zakon-pro-nasazeni-armady-v-pripade-utoku-ciny-na-tchaj-wan/).

V. Novák 9.9.2020 10:42

Co udělala Evropa, když se slovinští, chorvatští a muslimští nacionalisté a separatisté snažili rozbít Jugoslávii - v rozporu s SBSE? Podpořila nacionalisty a separatisty!

Co udělala Evropa, když se gruzínská armáda pokusila o "Endlösung osetské otázky"? Podpořila - aspoň hubou - etnické čističe!

Co udělala Evropa, když se moldovští nacionalisté pokusili splnit své heslo "Rusa za Dněstr, Žida do Dněstru"? Držela svorně kolektivní hubu a tajila to seč mohla! I Gagauzy museli před pogromem ochránit ruští separatisté z Podněsterské republiky.

V. Novák 9.9.2020 10:23

No to je jasný - Šaman sbalí velkou polní, přidá záchranný kruh, aby se v průlivu neutopil a půjde hájit Tajwan vší svou silou. Vší...

I. Lyčka 9.9.2020 16:59

Móc vtipné. To jste vymyslel sám?

V. Novák 9.9.2020 17:04

Ne. Zásadně cituji.

I. Schlägel 9.9.2020 10:11

Děkuji autorovi za inteligentní, věcný a hodnotný příspěvek. Co udělá Evropa? Nic, co by směřovalo proti čínským soudruhům. Kromě verbálního poštěkávání a následného semknutí.

J. Krásenský 9.9.2020 8:58

Co uděláme? Vydáme ostrou protestní nótu, rozhorcime se, možná stáhneme své diplomaty ke konzultacím. Co také můžeme dělat jiného? Naši vojáci jsou v počtu s vybavení schopní bránit jeden okres po dobu dvou týdnů... Je čas obnovit povinnou vojenskou službu, domácí zbrojní výrobu, vystavět kasárna, obnovit vojenské prostory... Konec dějin nenastal, naopak jsme na prahu zajímavých časů. Budeme-li připraveni, přežijeme a s námi evropská civilizace spíše vsak jen její část. Ubranime-li se sami, dokážeme bránit i Evropu.

A. Novák 9.9.2020 8:38

jediný pozitivní signál, který Vystrčil vyslal, je neexistence xenofobie v Česku: předseda vlády Slovák, místopředseda sněmovny Japonec, předseda senátu Thaiwanec...:-)

P. Černý 9.9.2020 8:07

Obávám se, že mnohem aktuálnější je pro nás otázka, co (u) děláme v případě napadení jisteho člena EU nejmenovaný členem NATO.

Co se týče Vystrcilovy cesty na Tchajwan, tak k té už došlo. Proto bychom se měli ptát, co jsme touto cestou udělali.

Mimo jiné jsme znovu ukázali, že jsme státem, se kterým nemá smysl uzavírat smlouvy, protože nemáme vládu, která jej schopna řídit a udržovat konzistentní zahraniční politiku.

Kromě toho, že jsme zničili dlouholetou práci stovek lidí, jejímž cílem bylo vybudovat základy pro rozvoj obchodních vztahů se současným světovým ekonomickým a technologickým gigantem, znovu jsme se přesvědčili, že ODS není nic jiného, než postnormalizacni partaj, která kdykoli se jí to hodí, vymění skutečné zájmy České republiky za hrst prázdných ideologických frází.

A. Novák 9.9.2020 7:58

Vystrčil řekl "jsem Tchajwanec". Nemá ale klíče od generálního štábu, který by poslal Formose na pomoc oba naše grippeny. Ani mu je nikdo nepůjčí.

Prostě prázdná, nediplomatická fráze, nic víc.

I. Pávek 9.9.2020 7:42

Co uděláme ... já osobně nic a taktéž všichni naši občané, i když někteří zabouří průbojnými výkřiky. Snad až na jednoho, který se hrdě nazval thajwajťanem. Ten vzhledem ke své subtilní tělesné konstrukci, ( i když duchem velký), se vyzbrojí škorpiónem a s výkřiky na Čínu se postaví na čelo šiku demokratických armád ... jezuzmarját, co mě to jen napadlo - spíš se projeví těmi průbojnými výkřiky. ;-)

P. Dvořák 9.9.2020 7:02

Co uděláme, až...?

Fakt to slovo neznáte?

R. Vacek 9.9.2020 5:56

Uděláme to samé, co v případě, když se USA rozhodnou vojensky někde na druhém konci světa zavést (marně) svou verzi fungování společnosti.

Pošleme tam svých pár vojáků, aby dohlíželi na pořádek, pokud nás o to velmoc požádá, aby v tom nebyla sama.:-)

J. Pokoutný 9.9.2020 8:01

A víte, že značná část Jihokorejců je dodnes USA a jejich spojencům vděčná? Divný, že jo.

R. Vacek 9.9.2020 8:09

Výjimka, potvrzující pravidlo.

R. Langer 9.9.2020 9:36

Hm, ovšem takových "výjimek" se ze strany Ruska nebo Číny asi nedočkáme nikdy, co? ;-)