22.6.2021 | Svátek má Pavla


ŠAMANOVO DOUPĚ: Chvála vládě

30.1.2021

„Disciplína, vy kluci pitomí, musí bejt, jinak byste lezli jako vopice po stromech!“

Minule jsem tady lál premiéru Babišovi do lodyh, a zdůvodňoval jsem proč. Jeden s diskutujících se mne ptal: „Bude to k něčemu užitečné?“ A vida, je! Vláda čtvrteční nepřikročila k dříve slibovanému uvolnění! Nejspíše zde není příčinná souvislost, protože láli i mnozí jiní, a to nejen opoziční a koaliční politici, ale i epidemiologové a lékaři (ti opoziční). Nicméně zrnko jsem přiložil a lavina spadla.

Na večerní tiskové konferenci se před národ za čočkami televizních kamer a chytrých telefonů postavili tři ministři. A tentokrát se nevedly řeči o „pomalejším zpomalování“ epidemie, ani „stagnaci“ či „mírném zrychlování“. Až při náznaku nástupu čtvrté vlny se nejspíš lekly i všechny lodyhy ve vládě - včetně té první. Jsme sice matematicky už nějaký čas ve stupni No 4, avšak začíná opět růst „erko“ a hlavně neklesá počet koro-pacientů v nemocnicích. Z té chebské už rozvážejí pacienty po republice vrtulníky vojenské záchranné služby - vlastně nepřetržitě. Takže zůstává i nadále vyhlášený pátý psí stupeň, a to navzdory nešťastným provozovatelům ski areálů, kterým se slibovalo otevření. A dokonce došlo ke zpřísnění - jsou zavřeny i lanovky, vyjma záchranných a technických jízd.

No, jak chcete totiž zpřísnit nejpřísnější stupeň? Zavést ještě přísnější! Což se zatím nestalo, vláda alespoň na současném vysvědčení ze zvládání krize uplatnila známku pět minus. Přičemž už 20. ledna vyzýval spoluautor PSA Jan Kulveit, že by se měl připravit i šestý stupeň. A to zejména kvůli britské mutaci. (Kulveit působí na Oxfordské univerzitě, takže má nepochybně s Brigitou delší zkušenost.)

Obávané omezení pohybu na 15 km od bydliště (s výjimkou dojíždění do zaměstnání a.t.d.) se nevyhlásilo. Bylo by totiž problematické ho kontrolovat. Že to šlo třeba v Izraeli, kde byla dištanc omezena až na kilometr? Jenže u nás nemá každý chytrý mobil a naše tajné služby nemohou dle něj určovat polohu zájmových osob - leda až potom, co s tím samy souhlasí. (Ironie jen mírná.) A taky nemáme zkušenost s trvalým ohrožením. A s povinnou vojenskou službou i pro ženy. Tedy ani tu disciplínu. I po sto letech se potvrdila maxima obrlajtnanta Makovce:

„Disciplína, vy kluci pitomí, musí bejt, jinak byste lezli jako vopice po stromech, ale vojna z vás udělá lidi, vy blbouni pitomí.“

No a skutečně, Češi dnes lezou po stromech, jako ty vopice. Blbouni pitomí, jako třeba druhý muž ANO Jaroslav Faltýnek, jeho spolupracovník šíbr Jan Gottvald (jun.), plukovník Roman Prymula (tehdy zdravoministr za ANO), ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant (útrata na neformální pracovní schůzce těchto lodyh v ze zákona uzavřené restauraci páčila 40 tisíc Kč) nebo středočeský zastupitel za ANO Martin Herman, který chodí na zasedání uvážlivě urážlivě bez roušky, či expremiér Jiří Paroubek, exposlanec a současný místopředseda Rady ČT Jiří Šlégr (exhokejista), ústecký kmotr Petr Benda (marný severočeský poslanecký kandidát za „Dělnickou stranu sociální spravedlnosti - NE imigrantům, PROTI nepřizpůsobivým, PRO pořádek!“, navíc všichni exČSSD a exLEV 21), poslanec (za ANO, dnes už ex) Milan Hnilička, předseda Národní sportovní agentury (ministr sportu Babišovy vlády) a pro doplnění i liberecký policejní ředitel (a policejní exprezident) Vladislav Husák (řidič, který to na rychlostní silnici vpodstatě bez trestu vytáhne na 190 km/h).

Pokyn k papalášství jim ostatně vydal sám vůdce koalice a všech lodyh premiér Andrej Babiš už vloni začátkem srpna, kdy po dvouhodinové schůzce s koronapozitivní hlavní hygieničkou nenastoupil do (pro nižší kastu povinné) karantény. A předtím si ještě vyjel na rodinnou dovolenou na Krétu, zatímco ještě začátkem července vyzýval lid sprostný, aby na dovolenou zůstal v našem krásném Česku a utrácel zde naše krásné peníze. (Čímž náramně naštval cestovky.)

Ozvala se jedna čtenářka k mému minulému článku: „Nač tolik slov? Prostě nemáte rád Babiše.“ Avšak to by nebylo přesné. Ne že bych ho neměl rád. Já ho mám nerad. Jsem s ním nespokojený. Po předcházejícím výčtu by se mohlo zdát, že nerad mám i politické stranohnutí ANO, expolitiky z exČSSD, ba snad ani dělníky - a že dokonce připravuju vpád nepořádných a nepřizpůsobivých připrchlíků. Konstatuju: Není tomu tak. Já jenom nemám rád papaláše, šíbry, kujóny a mafiány. A jediným důvodem, proč se v onom výčtu nenacházejí politici, šíbři a kujóni z opozičních stran, je - právě že nejsou papaláši, protože jsou v opozici. Nejsou u lizu - a nemohou rozdávat prebendy, lampasy, fedrpuše, pozamenty, kyrysy a šavličky, ba ani šněrovačku pro generála Belgiosa.

Jo, jasně, ještě je tu Jeho Šedá Eminence Kalousek (netřeba více představovat, může za všechno). Ten chodil pravidelně na pivo a maskoval to tím, že jen v hospodě „čekal na jídlo“ - no a to pivo si dal k němu. V době, kdy se v hospodě nesmělo „čekat“, ba ani jít na záchod. Kuriózní bylo, že předtím tvrdě tepal poziční politiky za papalášství. No ale teď právě odešel do politického důchodu.

Vida, málem jsem zapomněl na toho troubu, co vede lidovce, Mariana Jurečku. Ten se vyfotil na ulici s kelímkem piva v době, kdy se sice smělo čepované pivo podávat z okének - ale nesmělo se pít „na veřejnosti“. No sociálně se tím pochlubil a magistrát uznal, že Twitter je veřejnost.

Jo, ještě je tu jeden všeopoziční expolitik, který se ale chce zbavit svého „ex“, a proto se chová jako blboun pitomý (citace z díla Jaroslava Haška), aby se zalíbil nespokojeným „vopicím“: Václav Klaus (sen.). Jak jsem si dříve pana prezidenta vážil (zejména za mírové rozdělení České + Slovenské Federativní Republiky, za což měl dostat Nobelovu cenu míru), i když jindy kritizoval (přílišná sebestřednost a neschopnost přijmout jiný rozumný nápad než svůj), teď se mi zdá, že snad skutečně zblbnul - když si svou bezrouškovou „nezávislostí“ (i na úkor zdravotnických doporučení a zdravorozumu) chce získat přízeň prezidentských voličů. Tedy až se provalí, že současný státní prezident Miloš Zeman není schopen samostatně vést tuto zemi, či podlehne svým zlehčovaným chronickým potížím (cukrovka v kombinaci s nedodržovanou dietou a nepřiznaný alkoholismus).

A právě tohle papalášské svinstvo, včetně lodyžího neřízení státu, rozložilo morálku národa. Lidé se slejzají na soukromých večírcích, veřejných manifestacích, jezdí na „pracovní cesty“ s celými rodinami do horských hotelů. Maminy s kočárky debatují bez ochrany obličeje. Adolescenti se houfují nechráněni mimo školu, manažeři se slejzají ke společné kuřbě. No a policajti nezasahují - raději jsou zalezlí. (Alespoň v Praze.) Protože v těch desítkách stran nařízení, přikázání, zákonů, novel, místních vyhlášek, hodinových tiskových konferencí a nekonečných výjimek, v těch aby se prase vyznalo.

Ale víte vy co? Prase se v tom vyzná! Jedna kamarádka se mi přiznala, že byla na podnikovém vánočním večírku, který se protáhl dlouho přes celostátní zavíračku, tehdy v devět večer. Jejich šéf jim slíbil, že kdyby je v MHD chytili policajti, že jim vydá potvrzení o pracovní schůzce. Ale policajti se nikde nenacházeli. Taky jsem je už dlouho nepotkal. Leda revizora...

Tři ministři ve svém vystoupení apelovali především na morálku národa. Jenže protože už nejsme disciplinovaní, my, klucí pitomí, mělo by se asi přistoupit i k represi. Ale začal bych u těch papalášů. Protože ve stínu korony se snad ještě nikdo nezeptal:

Proč se ministr zdravotnictví setkává se zlobbisty v hospodě a ne ve Sněmovně? Připravuje snad za mimořádného stavu nákupy milionů nevhodných čínských stříkaček? Já jsem je před časem poznal na vlastní kůži a žíly. Nejen, že byly jejich jehly silnější, ony i jejich špičky byly okrášleny groty, takže když měly sestry čas, očišťovaly je pilníčkem na nehty! Jo, svinsky to bolelo. Vhodné akorát k trestnému opíchání lodyh!

Proč se proslulý severočeský mafián setkává ve svém podniku s krajským ředitelem policie, expremiérem, exposlanci a místopředsedou Rady ČT? Připravují snad státní či televizní převrat?

A opravdu je na tom prezident Zeman tak špatně, že ho chce co nejdříve vystřídat Václav Klaus?

Takže tenhle text je jen částečná chvála vládě, protože ta je odpovědná i za své partajní místopředsedy a jiné kujóny. A měl by být i výzvou všem z nás, kteří se někdy chováme jako vopice na stromech:

Trochu více disciplíny, spoluobčané a spoluvopičáci!

Psáno a hořekováno v Praze na Lužinách v pátek 29. ledna, ještě před informací o zdravotním kolapsu pana krajského policejního exředitele. Tenhle článek mu ho nezpůsobil.

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?
TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?

Otestovaly jsme za vás čtyři nové druhy masa od Krahulíka z řady sous-vide. Masa jsou bez lepku, „éček“ a velmi pomalu vařená, aby si zachovala co...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.