20.4.2024 | Svátek má Marcela


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Magor Milda 8.10.2007 20:31

Re: Smutný pohled.

I u nás těch ryb silně ubylo, měli jsme vloni asi dvojnásobný počet kaprů v rybníčku, letos jsem našel už nejméně čtyři ožrané kapří kostry. Přemnožily se nám tu pod Brdy vydry, jednu jsem viděl vloni docela drze plavat odpoledne ve tři hodiny na hladině.

Ale co naděláme, jsou chráněné, tak ten rybník alespoň denně obcházím, aby tam byl můj pach.

Magor Milda 8.10.2007 20:23

Holoseče v Jizerkách i na Brdech

letos nám tu vysekali téměř polovinu stromů, vše napadeno kůrovcem. Při mé poslední cestě na Ještěd si pamatuji ty pahýly stromů, zničených kyselým deštěm z Německa a z Krušnohoří. Dnes je to snad o něco lepší, soudím alespoň podle nálezu hříbků, ti nesnáší kyselý déšť ani vítr.

U nás ale ty hříbky letos opravdu rostly, před dvěma týdny jsem přinesl plný koš (a ne malý) hříbků, pomalu ale zase přestávají. I křeměňáky jsem našel v celých houfech, už je ale zase v lese moc sucho.

Je čas, starat se o nové stromky, tam, kde povstaly mýtiny, jsou už asi půlmetrové smrčky, pouze trávu bylo třeba udržovat krátkou, aby měly dostatek světla. Dnes jsem zasadil na slunečné místo Gingko Bilobu, asi 60 cm velkou rostlinku, o kus dál zase Sekvoj, ta je o něco větší. Snad nám tu časem vznikne naučná stezka pro dětičky z místní školy. Něco jiného je, o přírodě kázat a zase jinak to je, děti přírodou doprovázet.

lucina 23.9.2007 17:56

Re: Holoseče

Možná, že se tomu tenkrát říkalo stejně, ale vypadalo to jinak - dřevo z lesa se stahovalo mnohem šetrněji (jistě i pracněji), takže mýtiny pamatuji jako jakési loučky se semenáčky, ne do tříčtvrtěmetrové hloubky vyrytá koryta, kam se hrabe tankodrom, křížem krážem.

Kanuk 19.9.2007 20:28

Re: Kanuku,

Hawku, tak trochu bych věděl o situaci v Jizerkách a Krušných horách. Ale co se mělo dělat s těmi odumřelými lesy, než to všechno vykácet? Nechat to stát, nejen aby se zničila cenná surovina, ale aby se také vytvořily líhně pro další generace škůdců? To nám říkali snad už v obecné škole, že mrtvé dřevo se z lesa musí odstraňovat, a proto se "dobývaly" pařezy, aby vznikly čisté paseky, které pak byly postupně zalesňovány.

Ivanhoe 19.9.2007 20:27

Oprava, nikoli rytí!

V jedné z posledních vět článku si laskavě opravte "bílé chmýří černobýlu" na "bílé chmýří suchopýru". Jedná se o absolutně odlišné rostliny, odborníci vědí, zájemci si to mohou vygooglovat, nezájemce nebudu otravovat výčtem rozdílů: je to prostě tak. Čímžto se nikterak nemíním dotknout autora článku, jehož si vážím a jeho články čtu rád; je to prostě a jednoduše oprava překlepu, kteroužto se coby botanik cítím povinován učinit.

I. Laengsfeld 19.9.2007 20:24

Re: Kanuku,

Souhlasim s tim, ze lesaci v Jizerkach zaslouzi velky respekt. Asi bylo i vic vzajemne domluvy a mene dogmatismu u ochranaru, nez napriklad na Sumave. S tim

"vnucovanim sazenic" to ale nebylo tak doslovne. Mam na to nasledujici  bonmot,

popis lesniho zatisi v Jizerkach:

"Zimni nalada,  plno snehu, lesik mladych stribrnych (ne jen  od pocukrovani snehem

ale i  diky tomu, ze jde o smrky ze Skalistych hor)  smrku  a pod nimi na bezkach odpociva navstevnik - cernoch".   A my se muzeme zamyslet nad otazkou, zda do nasi prirody  patri jen druhy puvodni nebo i nepuvodni... ;-D

Hawk 19.9.2007 18:33

Kanuku,

autor má vcelku pravdu. Já jsem tenkrát to odcházení lesů v Jizerkách sledoval jako zimní běžkař a letní pěšák., příšernost. Exhalace např. v oblasti Holubníku (jeden z poměrně dlouhých hřebenů) porost poničily tak, že během krátké doby uschnul. Jel jste na běžkách dlouhé úseky mrtvým lesem.To nebyly paseky. Odešel celý hřeben....A tamní lesáci byli fantastičtí. Nenechali si tam vnutit sazenice z jiných oblastí, ale sbírali semena z ještě zdravých stromů v méně zasažených oblastech a piplali to ve školkách.

Gablonzer 19.9.2007 11:52

Ještěd

A to s tím Ještědem neznám, a to jsem prosím v Jablonci narozen a od posledního stěhování, nějakých 30 let, na Ještěd čumím z vokna :-)

Joža 19.9.2007 8:32

Smutný pohled.

Kam zmizeli siveni z Blatenského rybníka? Asi pytláci.

Kanuk 19.9.2007 3:04

Holoseče

v době zběsilého plošného kácení dovedli v podrostu zachránit tyhle stromečky před holosečí.

Teda nevím, co pan autor má na mysli pod pojmem holoseč. Ale pokud moje paměť sahá (a sahá dost daleko), tak existovaly dva druhy kácení. Jednak probírka mladých stromků, kdy byly ponechány jen ty vyvinutější a mrzáčkové byli vyříznuti, aby těm zdatnějším nepřekážely, a kácení dorostlého lesa, kterým byly vykáceny všechny stromy  - tedy holoseč - na určitém bloku, Tak 100xněkolik set metrů.Tak vznikaly paseky, asi důležitý prvek lesního hospodářství. Výběrové kácení, teda kácení jen jednotlivých stromů, se - pokud vím - nikdy nepraktikovalo.