ŠAMANOVO DOUPĚ: Cesta z krize, cesta do krize
A tak jsem zjistil, že jsem přišel nepřipravený! Ano, měl jsem k dispozici zprávu z ČTK, aktualizovanou ve 12:36, podle které Jiří Paroubek prohlásil, že Janotův balíček je v současné době pro ČSSD těžko přijatelný. Jenže v "současné době" 18:00 už přijatelný byl - balíček pod číslem asi 4. Zítra tedy budou schválena úsporná opatření, jež povedou k sestavení státního rozpočtu, přijatelného se skřípěním zubů pro všechny demokratické strany.
Každý z účastníků měl asi deset minut na svůj projev. Celý záznam debaty se objeví na webu HN, noviny o něm budou informovat, zájemci mohli sledovat i přímý přenos na Z1. Proto budu referovat jen stručně a vyzdvihnu rovněž několik drobností, na které nebývá v tisku místo. První drobnost byla, že Topolánek byl připravený, protože poskytl všem zájemcům svůj projev, jenž držel na 12. mezinárodní konferenci "Sociální spravedlnost v Evropě neboli Etika hospodářské krize a její důsledky". Tedy jedině Topolánek rozdával svoje materiály.
Z Topolánkova projevu mi v hlavě utkvělo jeho prohlášení, že v současné krizi politické, ústavní, etické, bezpečnostní... jsme se vyhnuli krizi bankovní. Naše banky jsme napravili už v devadesátých létech - za velkých státních intervencí, ale dnes jsou stabilní. To, co jsme si už odpracovali, čeká dnes ostatní evropské státy. V podobné situaci s bankami jako my jsou ještě Turecko, Kanada a Slovensko. Svoje podzimní výroky o neexistenci bankovní krize onačil za "kurzotvorné" a upozornil, že jediný ztracený bod ratingu znamená navalit na dluhovou službu dalších 10 miliard korun ročně! Pochválil "nenáviděný Topolánkův batoh", který vytvořil pro dnešní Janotovy balíčky alespoň nějaký manévrovací prostor. Konstatoval, že souběh všech krizí namíchal smrtící koktejl. Společnost se z něj bude vzpamatovávat dalších 10 - 15 let.
Šamanův dojem: Státnický projev.
Karel Schwarzenberg přišel s "jinou tezí": Jde hlavně o morální krizi, o selhání odpovědnosti a aspoň nepatrné skromnosti v uplynulých 20 letech. Po rozpadu SSSR se kapitalismus - bez svého odpůrce - do jisté míry utrhl ze řetězu. Každý se snažil vyhnat svoje krátkodobé příjmy, aniž by se staral o budoucnost. Většina vlád projevila nesmírnou zbabělost. Aby se udržely u moci, rozdávaly a rozdávaly, vědouce, že zadlužují další generace. Vymizela skromnost, objevila se nezodpovědnost. Výkon našeho hospodaření není takový, abychom si mohli dovolit i nyní předsjednaný deficit kolem 160 miliard korun. I v 21. století pravidla matematiky platí: Když se vydá víc, než vydělá, pak to vede k bankrotu. Bez odvahy říci NE půjde vývoj do hluboké propasti.
Šamanův dojem: Morálně hodnotný, avšak poněkud bezzubý projev.
Cyril Svoboda je přesvědčen, že rozpočet bude schválen i s balíčkem. Vyhlásil krizi morální: všechno se může, všechno smí. Přijetím zákona o předčasných volbách popřela politická elita princip právního státu. Nové volby nevymění tváře, bude jen nový poměr sil. Horoval proti korupci, proti které se musí zasáhnou už teď - je to odpovědnost už současných ministrů. Pokud se sáhne do balíčku - což lidovci neučiní - ale pokud tam už někdo sáhne, dají oni své připomínky v oblasti sociální. Dále vyzval k přípravě na vstup do eurozóny. O budoucnosti EU totiž rozhodne právě společná měna. "Eurozóna s Velkou Británií je síla, kterou nikdo neporazí." Načež nás upozornil, že "konec světa se blíží". Čeká nás konflikt světa: Kolem nás jsou lidé, kteří nemají vodu a energie a nemají co ztratit. Co nám schází, je víra v posmrtný život. Proto nás v Afghánstánu poráží mudžáhedíni, i když my máme lepší výstroj.
Šamanův dojem: Přihřívání si populistické polívčičky, ukázalo se také, že Cyril se už duševně připravuje na návštěvu papeže...
Jiří Paroubek se jako hlavní strůjce naší současné politické krize nehodlal s námi podělit o svou vizi, jak ji překonat. Jeho hodnocení se vlastně projevilo v odpovědi na anketní otázku: "Myslíte si, že dnešní dohoda bude platit i zítra?" Převážila odpověď NE.
V následné diskusi jsem položil přítomným politiků otázku: "Jiří Paroubek mohl shodit vládu. Nemusel - ale udělal to. Jiří Paroubek nemusel shodit předčasné volby. Ale mohl - a udělal to. Ptám se vás ne jako hospodářů, ale jako politiků. V případě, že Jiří Paroubek shodí Janotův balíček, rozpočet a vládu, víte, jak dále postupovat?"
Mirek Topolánek pravil, že na to se ho ptá každý a sám na tuto otázku hledá odpověď už od roku 2006, kdy sedm měsíců vedl jednání o vládě. Dnešní Fischerova vláda není vůbec apolitická; zejména ministr Pecina na vnitru a Šebesta v zemědělství (oba nominovaní za ČSSD) neplní dohody, se kterými šli do vlády. Dnes neexistuje žádná většina, kromě té "přirozené" (ČSSD s KSČM). Všichni - politici, novináři - ho budou tlačit ke spolupráci s ČSSD. Topolánek netuší, co bude, žádný "plán Bé" nemá. Oba další politici - se nevyjádřili. Nuž tak. Vypadalo to chvílemi, že je tam jenom jeden politik.
Na další otázku z publika, jak bude pokračovat akcelerace státního dluhu, Topolánek odvětil: V roce 2011 to bude 41 % státního rozpočtu. Když se budeme hodně snažit a přijmeme další, tentokrát už skutečně efektivní "balíčky", pak bychom se mohli dopracovat k 33 % pro rok 2017. Měl jsem pocit, že je tam jediný ekonom...
Na závěr ještě pronesli vůdci našich politických stran (a přípravného výboru strany dosud neexistující) několik vět.
Cyril Svoboda slíbil schválení rozpočtu. Apeloval na dodržování discipliny ve státních firmách. Vyhlásil boj proti korupci.
Karel Schwarzenberg prohlásil že současný Janotův balíček je jen nesmělý krůček k nápravě věcí a budou muset následovat mnohem tvrdší "balíčky". Politická třída není schopna vyvést republiku z hospodářských potíží. Měla by sama sebe omezit tak, aby nepřekážela zotavení. Velkou důvěru vkládá do podnikatelů, ale i do dělníků.
Topolánek přijal Cyrilovu výzvu k disciplině a dodal: "A já podpořím vznik pravidel, podle kterých se ta disciplina bude dodržovat." Úspěšné nemá stát trestat, ale motivovat. Jedině živnostníci a podnikatelé vytvoří pracovní místa - to pracovní úřad neudělá. Sám v sobě hledá sílu a odvahu, aby byl i dále účasten politického dění. Protože - Karle - bez těch politiků to nejde. A tak se snažme, aby i politici byli normální lidi.
V půl osmé diskuse skončila. Zmizely televizní kamery i morální lídři. Ještě půlhodinu se tísnil chumel občanů kolem občana Topolánka.
Psáno v Praze dne 23. září 2009