24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Cesta k odsunu německého obyvatelstva

Je to už 75 let, kdy odjezdem posledního vlaku se sudetskými Němci oficiálně skončil jejich odsun z Československa. Na půdě CEVRO institutu k tomu v pondělí 25. října proběhla minikonference s názvem Odsun – proč a jak?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Loula 27.10.2021 12:28

Jenom osobní poznámku: Matka mojí manželky ochází ze Svatavy u Sokolova, tedy Sudet. A mnohokrát nám vyprávěla, a ukazovala i dokumenty, jak její rodina (byla ze šesti dětí) jednoho dne dostali příkaz odstěhovat se do 24 hodin z domu, kde po generace bydleli, do vnitrozemí s tím, že vzít si mohou pouze osobní věci.

T. Krystlík 27.10.2021 21:17

Žádný příkaz k vystěhování se nebyl žádným historikem nalezen! 41 Čechů bylo požádáno, aby se vystěhovali do zbytku ČSR a to i s rodinami = dohromady i s manželkami a dětmi 41 osob.

J. Vlček 27.10.2021 22:28

Pane Krystlíku, moje prarodiče se museli rovněž vystěhovat ze Sudet. Jestli to bylo na příkaz, to už dnes mi nepoví ani rodiče. Faktem je, že mezi tou Sudeťáckou sběří se žít dál nedalo.

Vy byste tam vydržel? Patrně ano, neboť vy byste byl němečtější než Němec.

V. Loula 27.10.2021 23:09

Pane Kryslíku, nemohu tvrdit, že šlo o příkaz nebo něco jiného. Pouze tvrdím, že rodina manželčiny matky generace žila ve Svatavě, a museli otamtud odejít s osobními věcmi.

T. Krystlík 28.10.2021 10:49

Pane Loulo, přečtete si svůj původní příspěvek: "odešli na příkaz."

M. Hoblík 27.10.2021 11:54

Holubičí povaha českého lidu nedovolila, aby spravedlivá pomsta byla dokonalá. Teď se nám to vrací...

J. Jurax 27.10.2021 11:52

Dobře připomínat. Historie se nemá zapomínat, aby se nevrátila ...

V. Novák 27.10.2021 11:35

Versailleský systém nebyl založen na idealismu, ale na triumfalismu vítězných mocností, zejména Francie. Hlupáckém triumfalismu - takový stát a národ nelze tak ponížit a zůstat při tom. Buď měli Německo zničit úplně, rozkouskováním na stav před sjednocením případně ještě důkladněji, a nebo chápat, že se jednou vzpamatuje a bude se mstít.

Např. nebyl důvod, proč by se zbytkové Rakousko nemohlo připojit k Německu, jak si ostatně odhlasoval dočasný Parlament. Kromě "důvodu" francouzského, že "Německo musí být potrestáno a nesmí po prohrané válce získat území!".

Bylo to hlupácké. Ještě hlupáčtější ovšem bylo nedávat na ponížené a vysávané Německo pozor a ustupovat mu dokud nebylo pozdě..

P. Hatina 27.10.2021 12:22

Nějak tak, ono tedy pro vysvětlení na rozdíl od konce 2 světové, se Spojenci v roce 1918 vůbec neprobojovali do až Berlína, aby mohli eliminovat německou vládu a sami si rozkazovat, to kouskování, dlouhá okupace, úplně odzbrojení, trestání procesy s viníky , právě že vůbec ne.

Německo nabídlo kapitulaci a ta se politicky dohodla. Nic víc, ani poměry v Německu, natož v Rakousku už pak interně ovlivňovat nebylo možné.

Pak se tedy později dohodla Versailská smlouva, v ní byly sepsány další značně omezující podmínky pro Německo - ovšem předpokládalo se, že je Německo bude plnit dobrovolně. Na to aby si je západní státy vynucovaly vojensky, už neměly, ani zdroje, ani větší zájem

T. Zlesa 27.10.2021 11:01

Taky máte ten pocit, že válka ještě úplně neskončila? Je to tu neustále. V televizi několikrát týdně pořady o válce, na internetu každý den nějaké články a diskuse. Válčit na hubách se bude až do příští války se zbraněmi? Nebo to jednou přestane?! :-/

J. Jurax 27.10.2021 11:55

Osvěta o historii neuškodí. Poučíte se ... a v TV je to furt nekonečně lepší než telenovely ...

T. Zlesa 27.10.2021 12:25

Už jsem se přistihl, že jsem z takového pořadu přepnul na Rosamunde Pilcher příběh a už tam zůstal. :-/

Všeho moc škodí. Tuším, že dnešní mladí lidé na to koukají jen jako na neuvěřitelné události. Jako na esenci lidské blbosti a selhání civilizace, které se už nebude opakovat. Jako na čarodějnické procesy. Radost mají jen takoví, co si kupují řopíky apod. To nevidím jako příznivý stav.

O. Kaucký 27.10.2021 13:10

Mě víc vadí, že ty novější pořady jsou plné nepřesností a v některých případech i překrucovaných skutečností.

J. David 27.10.2021 8:47

"Heim ins Reich", vyřvávali. Jejich přání bylo vyslyšeno. Co je na tom divného?

F. Navrátil 27.10.2021 8:09

Pozornost si zaslouží nejen vyhánění českého obyvatelstva z území, které Mnichovská zrada přiřkla Německu. Více je třeba připomenout vyhánění českého obyvatelstva z obcí Benešovska, Sedlčanska a Neveklavska a na Moravě z 33 obcí mezi Olomoucí a Brnem pod záminkou vzniku výcvikových prostorů SS. Tyto prostory měly být osídleny německým obyvatelstvem a Protektorát rozdělen pruhy německého osídlení od severu k jihu a od západu na východ. Naštěstí po bitvě u Stalingradu měli Němci jiné starosti a jejich osidlovací plán byl pozastaven.

J. Lukavsky 27.10.2021 8:00

Základní problém je, co byla příčina a co následek. Byl odsun Sudeťáků následek? Ano a čeho? Inu toho, že z 80% volili Henleina, čili vsadili na špatného koně. A za chyby se platí. Jinak ale úvahy o nároku na připojení k Říši. Byl to český král, který na své vlastní, pusté území pozval kolonisty a kdyby mu někdo začal vykládat, že tito se časem budou chtít odtrhnout k sousednímu království... tak by se smíchy plácal do břicha. J.L. end

V. Novák 27.10.2021 11:06

Spíš by s nim naložil jako nějaký Béla s Německými rytíři - když se ukázalo, že nebrání zem proti Kumánům pro něj, ale pro sebe, vykopal je z Maďarska. A oni se pak usídlili na Baltu, a museli si to s nimi vyřizovat až Jagellonci v 15. století.

P. Hatina 27.10.2021 12:12

Víte, k tomu prvnímu, ono je naprosto klamavé vysvětlení, že by onen odsun po válce byl pro ty sudetské Němce nějakým trestem, který by si sami zasloužili. Dá se sice v širším smyslu diskutovat, o tom, že řada z nich ten nacistický režim podporovala, o to nešlo.

To podstatné bylo to, že byli odsunuti jako celá menšina , preventivně, právě proto aby se taková situace nemohla znovu opakovat, a aby tedy Německo nemohlo ani v budoucnu znovu požadovat toto území připojit ke svém území.

Tedy, čistě preventivní opatření, které bylo (v dohodě s mocnostmi) v režii vedení státu.

Abych dal docela názorný příklad, jestli se někde stát rozhodne postavit přehradu (aby tím zabránil záplavám), tak to že odtud nařídí vystěhovat lidi, není pro ty lidi "trestem", akurát tedy musí ten stát poslechnout, vystěhovat se a držet hubu...

H. Rybnická 27.10.2021 16:32

Pane Hatina nějak postrádáte logiku. Pokud se stát rozhodne kvůli stavbě přehrady vystěhovat lidi tak je a) odškodní buď finančně nebo dokonce i materielně - v brně existují Nové Kníničky - a zajisté je nebude pobíjet, a zvláště ne ženy a děti a staré lidi.

P. Hatina 27.10.2021 18:16

Aha, pokud Vám jde o odškodnění, tak to si potom, jak dobře víte dohadovalo Československo přímo s Německem v celkovém vypořádání za ztráty způsobené nám za války. Že je to tak?

No a pokud se týká oněch opravdu drastických incidentů, ty jak dobře víte, náš stát nenařídil, staly se naprosto živelně. Je fakt, že se to těsně po válce velice těžko vyšetřovalo, nicméně jestli znáte konkrétní viníky, a máte proti nim přesvědčivé důkazy, tak to můžete jít oznámit na nejbližší oddělení policie i dnes, rádi Vás vyslechnou, tyhle případy jsou tuším nepromlčitelné

J. Krejčí 27.10.2021 7:52

Panu autorovi patří poděkování za snahu o objektivní pohled na tyto události. Sud. Němci podlehli vábení velkoněmců- prušáků-a vyhnání bylo důsledkem jejich slepoty.Jen bych dodal, že velkoněmectví bylo zase plodem pruského šovinizmu, který víc jak sto let vychovával Němce k pohrdání východními sousedy, až uvěřili že mají právo si je podrobit. A nakonec :Díky Bohu za dnešní demokratické Německo ! Myslím, že jsou v něm spokojeni i ty zbytky "sudeťáků".

L. Beneš 27.10.2021 13:12

No, když myslíte?

P. Blecha 27.10.2021 7:00

Hm, zajímavé, Kovanic, co vždycky Sudeťáky tak miloval, taky najednou otáčí, stejně jako Fištejn. Copa se to děje?

V. Braun 27.10.2021 5:56

Docela by mne zajímalo, z osobních důvodů, jak to bylo s tím vyháněním Čechů z pohraničí, bohužel táta už nežije a nemohu se ho zeptat. Pocházím totiž z české rodiny z vesnice, která již byla v Říši a pokud vím, tak v době mého mládí v šedesátých letech prakticky všichni byli starousedlíci a žili tam i během války. Možná se to tedy netýkalo ani tak starousedlíků jako českých státních zaměstnanců v převážně německých obcích?

J. Hoza 27.10.2021 7:57

Z vesnice Blatnice na Plzeňsku kousek od hranic šli všichni Češi, včetně mé osmileté babičky. Měli povoleno jedno příruční zavazadlo na osobu. Zbytek jejich movitého i nemovitého majetku Němci zabavili. Jejich bývalí "dobří" sousedé se jim smáli z oken a plivali na ně. Stejně se k vysídlencům chovali i místní Židé. Ty si tam totiž Němci nechali a ti naivkové tehdy ještě nevěděli, kam půjdou oni sami.

Tož tak z vyprávění mé babičky. Ošklivá historie, což?

V. Braun 27.10.2021 9:58

No táta, v době války dítě školou povinné, také do konce života říkal všem Němcům fašisti a o zážitcích z té doby nechtěl mluvit, ale po Mnichovu se vystěhoval jen ten, kdo chtěl a měl kam jít. Asi to bylo místně odlišné. Jinak se jedná o vesnici v Krkonoších.

L. Beneš 27.10.2021 13:21

Dnes je to všechno naopak. Československo okupovali nacisté, Němci o tom ani nevěděli. Němci nevěděli ani o nějakých koncentrácích, kde řádili nějací nacisté.

L. Beneš 27.10.2021 13:18

Čeští židé byli ve své většině duševně Němci. Vnímali, ke komu se mají jako k silnějšímu přimknout. Jakpak honem si po válce rádi měnili svá z němčiny odvozená jména měnili na česká, což vedlo k řadě problémů při restitucích, když p. Nováček chtěl dům po p. Neumannovi a p. Kamenický zase polnosti po p. Steinerovi. Národu vyvolených se muselo vyhovět.

H. Rybnická 27.10.2021 15:26

Člověk by nevěřil jaké nesmysly tu plácáte.

POkud se židovským spoluobčanům vůbec podařilo ty hrůzy pežít a vrátit se do svých domovů, shledali, že jejich majetek nebyl jen zabaven nacisty, ale po 1945 i českou vládou. Tito lidé totiž podléhali Benešovým dekretům, často se i stávalo, že krátce po návratu z koncentračních táborů podlehli další etnické čistce, tedy pardon, museli do odsunu. Ze zoufalství hledali tedy možnosti, jak zachránit svůj vlastní majetek. jedna z možností bylo nějakým způsobem doložit "češství". V případech které jsou mi známy, matka a dcrta, přežily, Terezín, Osvětim, pochod smrti až do severního Německa, těžké práce na rozbombardovaném Hamburgu pobyt v Bergen-BElsen. Po návratu jim bylo sděleno, že na svůj vlastní rodinný domek nemají nárok. Zachránila je skutečnost, že dcera v první republice navštěvovala české lyceum. To byl důvod k počeštění příjmení.

L. Beneš 28.10.2021 7:54

Uvedené příklady jsou pravdivé (jen jména pozměněna), vyprávěla mi je moje bývalá spolužačka pocházející ze smíšené rodiny. Po r. 1989 pracovala pro židovskou obec. Tehdy se také přihlásila k víře své židovské matky, ač se mnou chodila ve škole na římskokatolické náboženství.