29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, Maxim


ŠAMANOVO DOUPĚ: Čas na tvrdou ruku (2)

23.2.2019

Široká škála prostředků venezuelské vlády, Chávezův ptáček, strategické partnerství s Ruskem a zlaté turecké nudle.

Pokračuji výběrem z deníčku přítele Moby Dicka, který se týká nedávné historie Venezuely, tentokrát zfalšovaných prezidentských voleb v roce 2013. Tyto postřehy byly psány aktuálně v daném datu, je proto zbytečno jim vytýkat, že snad jsou vyrobeny pro potřebu dnešního dne. Aktuální je jen dovětek.
***************************

Pondělí 15. dubna 2013
Bostonský maraton byl napaden dvojitým bombovým útokem.

Venezuelská volební rada potvrdila vítězství Nicoláse Madura. Svého soka Caprilese porazil o zhruba 235.000 hlasů. (Země má asi 26,5 milionu obyvatel.) Navzdory protestům, stížnostem a výzvám k přepočítání výsledků už dnes tato dělnicko-revoluční složka bolívarského státu označila výsledek voleb za „nezvratný“.

Mrtvá Kočka: „To známe: Na věčné časy a nikdy jinak!“

Předseda Národní volební rady Venezuely Vincente Díaz přitom souhlasil s přepočítáním hlasů voličů. Rozdíl mezi účastníky prezidentských voleb je totiž „minimální“. Ale možná ho Hlas Ruska jenom nepřesně citoval.

Mikuláš volební radu nepožádá, aby sčítání hlasů překontrolovala. Pro sichr.

K přepočítání volebních hlasů zato vyzvaly USA i Organizace amerických států. Národní volební rada jejich žádost odmítla a označila ji za „vměšování“.

Mrtvá Kočka: „A imperialistické rejdy.“

Francie nepovažuje výsledky sčítání hlasů za „konečné“.

„Vyzýváme všechny politické síly v přátelské Venezuele, aby respektovaly vůli voličů a ukázaly vyvážený a odpovědný přístup k výsledkům hlasování.“(Ministerstvo zahraničí, Ruská federace.)

Žena Moby Dicka: „Tohle není vměšování?“
Mrtvá Kočka: „Ne, internacionální pomoc.“

Vítěznému Vůdci poblahopřál telefonicky i V.V. Putin (Rusko, car). Putin pak vyjádřil „jistotu“, že pod Mikulášovým vedením bude Venezuela i nadále „upevňovat vztahy strategického partnerství s Ruskem“. Potvrdil rovněž „ochotu dále rozvíjet konstruktivní dialog v celém spektru bilaterárních a mezinárodních otázek v zájmu obou zemí a jejich lidu“.

Žena Moby Dicka: „Što éto takóje »konstruktivní dialog« a »strategické partnerství«?“
Mrtvá Kočka: „My vám dáme zbraně a vy nám ropu.“

„Volba venezuelského lidu ukazuje obrovskou důvěru a uznání vašich výjimečných zásluh v oblasti ochrany veřejných zájmů Venezuely.“ (Alexandr Grigorjevič Lukašenko, Bělorusko, diktátor.) Saša při té příležitosti pozval kolegu do Minska.

„Jsme připraveni spolupracovat s venezuelskou stranu, abychom i nadále rozvíjeli přátelské vztahy, založené na spolupráci za účelem pomoci lidem v obou zemích.“ (ministerstvo zahraničí, Čínská lidová republika.)

Mikuláš rovněž přijal gratulace všech pokrokových latinskoamerických Vůdců. Jako první se ozvala Cristina Fernández de Kirchner (Argentina, prezidentka), jež si bude nového prezidenta držet v paměti „s vděčností jako věčného přítele a soudruha Huga Cháveze“.

Rafael Correa, (Ekvádor, křesťanskohumanistický prezident) pochválil volební proces jako „spravedlivý a demokratický“ a poslal Venezuelanům „bratrské pozdravy“ z „Amazonských výšin“.

Evo Morales Ayma, (Bolívie, indiánský náčelník) pogratulovat venezuelskému lidu za jeho „občanskou statečnost a demokratickou vyspělost“. „Ačkoli každá oblast Latinské Ameriky je jiná, můžeme říci, že toto vítězství Venezuely je vítězství celého latinskoamerického kontinentu.“

A samozřejmě nemohl chybět ani Raúl Castro (Kuba, diktátorský prezident), jenž poblahopřál Madurovi k „nadpřirozenému vítězství v konsolidaci Latinské Ameriky a Karibiku.“

Žena Moby Dicka: „Zdá se, že šlo skutečně o zázračné vítězství.“

Z Mexika se ozvala Komunistická strana, jež poslala jak speciální pozdrav Komunistické straně Venezuely, tak i bratrské Spojené socialistické straně Venezuely. Zasalutovala vítěznému prezidentovi Madurovi, jehož triumf značí, že venezuelský lid ratifikoval práci, již začal Hugo Ch. (Poslední odstavce podle anglické verze ruské komunistické Pravdy.)

Podle opozičníků vyhrál Henrique, a to o 350.000 až 400.000 hlasů. Proto vyrazili do ulic. Provolávali antisocialistická hesla a snažili se dojít k sídlu prezidenta a vládních úřadů. Demonstranty zastavili ozbrojení policajti, kteří přitom použili slzného plynu a střelby, zatím pouze gumových projektilů.

Kontrarevolucionáři a agenti imperialismu se objevili i ve vítězné socialistické straně. Těsné vítězství není podle nich „dobrým výsledkem“: „Jsme povinni učinit hlubokou sebekritiku.“ (Diosdado Cabello, předseda parlamentu a dvojka chávistů, na sociální síti.)

Mrtvá Kočka: „Bacha, Dio! Začíná to »hlubokou sebekritikou« – a končí oprátkou“

Úterý 16. března 2013
Při včerejších demonstracích ve Venezuele bylo zabito 7 lidí a 61 osob utrpělo zranění.

Mrtvá Kočka: „A co teprve, kdyby se střílelo ostrejma!“

Generální prokurátorka Luisa Ortegová k tomu pravila, že oběťmi byli „prostí pracující“. Naznačila tím, že se jednalo o Mikulášovy příznivce a voliče.

Žena Moby Dicka: „Generální prokurátorka by neměla naznačovat.“
Mrtvá Kočka: „Asi neznáš principy revolučního práva.“

135 nepřátel revoluce bylo zatčeno.

„Je čas na tvrdou ruku.“ (Mikuláš Maduro, bolívarský prezident, Venezuela, oznamuje své další demogratické kroky). Zítřejší plánovaný protest opozice pan bolí-prezident nepovolí. Henrique si tak chce vynutit přepočítání hlasovacích lístků – a to by byl „státní převrat“. Současné násilí v ulicích „sponzorují a řídí Spojené státy“.

Ve Venezuele dochází denně k asi 40 vraždám. Ty současné, dle Huga, páchají „neonacistické gangy“. Tedy opoziční Caprilesovy gangy.

Mrtvá Kočka: „Vyjádření starokomunistického činovníka.“

Středa 17. dubna 2013

Henrique Capriles odvolává dnešní demošku. Ne proto, že to pan bolí-prezident zakázal.

Žena Moby Dicka: „To může zakázat, v demokratické zemi?“
Mrtvá Kočka: „Stejně demokratické, jako ČSR po roku 1948.“

Henri se obává střetů, neb Mikuláš vyhlásil na stejnou dobu antidemošku. Mezitím revoluční lid vyjadřuje svoje revoluční rozhořčení: Jezdí na motorkách ulicemi města Los Teques (metropole venezuelského státu Miranda, kde je Capriles guvernérem) a vykřikují hesla „Chávez žije!“ či „Maduro prezident!“

Žena Moby Dicka: „Proč je vlastně Maduro prezident, když Chávez žije?“

Motorkáři vhodili do kanceláře opoziční strany zápalnou bombu. Rozbíjejí výkladní skříně a rabují krámky Henriho příznivců.

„Pro přepočet hlasů neexistuje žádná zákonná opora a případná oficiální stížnost kandidáta Henriqueho Caprilese bude zamítnuta.“ (Soud, Nejvyšší, Caracas, Venezuela.)

Žena Moby Dicka: „To věděla volební komise už v pondělí.“
Mrtvá Kočka: „Ale stejně, jak soudruzi soudci a soudružky prokurátorky už předem vědí, jak co dopadne, že?“
Žena Moby Dicka: „Protože pracují dle pokynů Ústředního výboru Strany.“

Francie výsledky venezuelských voleb „bere na vědomí“.

„Myslíme si, že by mělo dojít k přepočtu hlasů.“ (John Kerry, ministr zahraničí, USA.)

Čtvrtek 18. dubna 2013

"Překazili jsme státní převrat, ale oni budou život v naší zemi i nadále sabotovat.“ (Mikuláš Maduro, úřadující venezuelský prezident, na Twitteru o podlé opozici.)

Pátek 19. dubna 2013

Národní volební rada (Venezuela) nakonec rozhodla o auditu výsledků prezidentských voleb. Už má vlastně 55 % spočítaných, protože tolik lístků se počítá ručně pro kontrolu; volby jsou jinak elektronické. Zbývá tedy dopočítat jen 45 %. Poražený opozičník Henrique Capriles toto rozhodnutí „vítá“.

Mrtvá Kočka: „Hele, jaký je rozdíl mezi auditem a kontrolou?“
Žena Moby Dicka: „Kontrola kontroluje, jestli nejsou lístky falešné. A audit – je jenom sčítá…“

Nový Moskvou uznaný prezident Venezuely Mikuláš Maduro navštíví začátkem června Rusko. Ruský zbrojní průmysl doufá v další dodávky zbraní do Venezuely, ale je „skeptický“. Alespoň dle Viktora Semjonova, vedoucího Institutu Latinské Ameriky Ruské Akademie věd jenž pro Hlas Ruska pravil:

„Venezuela prakticky vyčerpala potřebu ve znovuvyzbrojení své armády. Zbrojní kontrakty byly uzavřeny v hodnotě asi 11 miliard dolarů. Přitom v roce 2012 byly všechny venezuelské finanční zdroje věnovány na zajištění Chávezova vítězství v říjnových prezidentských a prosincových guvernérských volbách jeho stoupenců. A to nejen vlastní peníze, ale také vypůjčené. Čína, například, půjčila Venezuele v posledních letech 36 miliard dolarů. Dnes činí venezuelský rozpočtový schodek asi 13%, kdežto inflace a tempa růstu HDP se blíží nule. V této situaci bude těžké něco kupovat.“

Ruští zbrojbaroni cítí šanci v údržbě venezuelských zbraní a v dodávkách pro „státy, jež nikdy nepatřily k tradičním zákazníkům ruského zbrojního průmyslu“.

Sobota 20. dubna
V Česku skončila zima a začalo léto.

„Mikuláši, já jsem Jerry.“ (Kulturní vložka nemístného taškáře do inauguračního projevu nového venezuelského prezidenta. Co více pěkného Jerry, který Madurovi sebral mikrofon, ještě řekl, není známo, neb televize pro sichr přerušila přímý přenos.)

„Mohl jsem být zastřelen.“ (Mikuláš Maduro, nový prezident, se zlobí na ochranku. Vypadá to, že jí amnestii neposkytne.)

Jsme žádostivi, zda se moci vzdá stejně ochotně, jako se vzdal mikrofonu. Venezuelská Národní volební rada totiž přecejen příští týden rozběhne „audit voleb“. Což potrvá celý měsíc!

K čemu audit, když v úřad uvedeno? Neměla se inaugurace o ten měsíc odložit? Inu, prý nemohla. Dnes Venezuela slaví přesně 203. výročí nezávislosti z roku 1810, a jinak by se to nestihlo.

Mrtvá Kočka: „No ale – co bude s platností dekretů, jež v tom měsíci případný lžiprezident Maduro vystaví?“
Žena Moby Dicka: „Něco mi říká, že tyto starosti jsou liché.“
Mrtvá Kočka: „K čemu tedy celá ta šaškárna s přepočítáváním hlasů?“
Žena Moby Dicka: „Aby administrativa USA mohla říci svému lidu: Vybojovali jsme Venezuele demokracii, a nemuseli přitom bombardovat.“

„Jsme tam, kde jsme chtěli být.“ (Henrique Capriles, prezidentský opokandidát, k rozhodnutí Národní volební rady o provedení auditu.)

Mrtvá Kočka: „Já bych ti řekla, kde jste, ale ještě není deset večer.“
Moby Dick: „Ve Venezuele.“

Kam na inauguraci dorazila také pravidelná squadra jihoamerických papalášů a věrný přítel venezuelského lidu Mohamed Ahmadíneřád (prezident, končící, Írán.)

Šamanova poznámka 2019:

Příští volby v roce 2018 zfalšuje Mikuláš ještě mazaněji: Když prohraje v parlamentních volbách, najmenuje si svůj vlastní parlament. Tentokrát to s mazaností přežene, takže prozatímním prezidentem je padesátkou rozumných států – včetně většiny jihoamerických! a České republiky!!! – nakonec uznán předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó, který v souladu s venezuelskou ústavou složil přísahu 23. ledna 2019.

„Českým komunistům se to nelíbí.“ (Mrtvá Kočka)
„Ti by své příští výjezdní zasedání mohli udělat na Krymu.“ (Žena Moby Dicka)
„A už se nevracet.“ (Mrtvá Kočka)

Madura – krom českých a čínských komunistů – podporuje i Ruská federace (včetně bílé i černé propagandy ve státních médiích). A také Turecko. Proč Rusové a Číňani víme: bojí se, že by přišli o své investice i možnost strategické vojenské přítomnosti na americkém kontinentu. Ale proč Turci?

Protože Turci mají rádi zlato. Ve venezuelské džungli ho v potu tváře dobývají vpodstatě ilegálně prostí Venezuelané, kteří už nevědí, jak jinak zabezpečit svoje rodiny. Neprofesionalita a drancování přírodního bohatsví vede k otravám rtutí – horníků i okolní přírody. Občas jejich nory zaplaví voda a pár desítek se jich utopí. Následně se z vody líhnou komáři a roznášejí nemoci.

Toto krvavé zlato od nich přes prostředníky vykupuje venezuelská státní banka. (Tedy to, co jim zůstane po vydírání vojáky.) Od roku 2016 nakoupila od 300 tisíc amatérských horníků (či norníků) 17 tun zlata v aktuální ceně 650 milionů dolarů. Ovšem norníci nedostali dolary, leč bolívary, ale za ně si ihned kupují potraviny. Zlato pak putuje do Turecka přímou leteckou linkou, která byla zřízena pro tento kšeft. Za část zlata si Venezuela nakoupí naftu a ropu z tureckých rafinérií (kam ji dodával synáček pana nejmenovaného tureckého prezidenta, který si ji nakupoval od Islámského státu). Letadly se zpět do Venezuely za zlato vozí turecké těstoviny a sušené mléko. To pak jde do dotovaného programu – pro podporovatele tatíčka Madura…

Středa 13. února 2019

"Humanitární pomoc nepotřebujeme, protože žádná krize v naší zemi není. Jsou to pomluvy. Nejde o pomoc, ale o přípravu intervence ze strany Spojených států.“
(Presumptivní exprezident Mikuláš Maduro, či spíše Magoro)

„Musíme jít 23. února v karavaně (k hranicím), abychom tu pomoc (která na tam trčí už asi týden) dostali.“ (Vzdoroprezident Guaidó Juan.)

„Musíme udělat z Venezuely produktivní a autonomní zemi a toho lze dosáhnout jen s odchodem Mikuláše Madura.“ (“Opoziční“ politička María Corina Machadová pro TV Venezuela.)

Poznámka: „Opoziční“ vůči Mikulášovi je demokraticky zvolený parlament. Tak kdo je tu vlastně „opozice“?
Mrtvá Kočka: „Ten, kdo nemá pod palcem armádu.“

No, když se to dostalo až do televize, tak tedy už v sobotu uvidíme, jak to dopadne se sametovostí budoucí revoluce. Bude záležet na vojácích.

„Buď zůstanou s diktaturou, nebo půjdou s lidem.“ (Vzdoroprezident Guaidó, Juan.)

Kalkuluje se s možným účinkováním ozbrojených sil USA při obnově demokracie. (Aby tady totiž nevznikla nová Sýrie.) Před tímto krokem USA „ostře varoval“ ruský ministr zahraničí Sergej Larvov.

„No ale do Venezuely je to přece jen trochu dále než do Sýrie.“ (Syrská želva)


Menažerie Moby Dicka společně se Šamanem doufají v lepší příští kdysi nejbohatší země subkontinentu.

Psáno v Praze na Lužinách v úterý 19. února 2019

Dějiny venezuelského socialismu 21. století v Moby Dickově kostce budou pokračovat.

Viz i předcházející přehled z let 2008-2013 Duch Hugo Cháveze smrdí dál.

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.