29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, Maxim


ŠAMANOVO DOUPĚ: Čas na tvrdou ruku (1)

20.2.2019

Široká škála prostředků venezuelské vlády, Chávezův ptáček, strategické partnerství s Ruskem a zlaté turecké nudle.

Pokračuji výběrem z deníčku přítele Moby Dicka, který se týká nedávné historie Venezuely, tentokrát zfalšovaných prezidentských voleb v roce 2013. Tyto postřehy byly psány aktuálně v daném datu, je proto zbytečno jim vytýkat, že snad jsou vyrobeny pro potřebu dnešního dne. Aktuální je jen dovětek.
***************************
Úterý 5. března 2013

Zesnul demokratický diktátor Venezuely Hugo Rafael Chávez Frías. Jeho velkými vzory byli Simon Bolívar, Ježíš Kristus a Marx.

Středa 6. března 2013

Vedení Venezuely vyhlásilo sedmidenní státní smutek na počest padlého neinaugurovaného prezidenta Hugo Cháveze. Nové prezidentské volby mají být do 30 dnů. Hugo před odjezdem na svou poslední operaci na Kubu označil pro všechny případy svého korunního prince: Je jím viceprezident Nicolás Maduro

Pondělí 11. března 2013

V Česku ve vyšších polohách nasněžilo.

Budovu, kde v Caracasu sídlí volební komise, obklíčily tisícihlavé davy místních Lidových milicí. Když se přišel registrovat současný dočasný prezident Nicolás Maduro, spolubojovník padlého venezuelského prezidenta Cháveze, mohly se zbláznit nadšením. Kandidátovi opozice Henrique Caprilesovi zabránil dav ve vstupu do budovy, takže se nemohl včas registrovat. Capriles požádal proto komisi o prodloužení doby pro zápis.

Žena Moby Dicka: „No moment, a co dělala policie?“
Mrtvá Kočka: „To se naši dědečkové ptali v roce 1948 taky.“

Pondělí 18. března 2013

Dočasný prezident Venezuely Nicolás Maduro odhalil americké spiknutí: Agenti CIA mají zavraždit kandidáta na prezidenta v dubnových volbách. Ale ne jeho, nositele odkazu Bolívarsko-chávezovské revoluce, avšak opozičníka Henrique Caprilese. Jejich zvrhlým záměrem je „vyprovokovat ve Venezuele chaos“.

Henrique pravil, že ano, že by ho zabít mohli, ale nikoli agenti CIA, ale agenti Nicoláse.

Žena Moby Dicka: „Tak takovéhle grády u nás prezidentská kampaň neměla.“
Mrtvá Kočka: „A to je náš lid stejně zemitý, jako ten venezuelský.“
Žena Moby Dicka: „Naštěstí nejsme světovým producentem nafty.“
Mrtvá Kočka: „A mezi lidem není zatím tolik kalašnikovů z ruské hospodářské pomoci…“

Maduro je ostatně velikým znalcem imperialistických pletich. Minulý týden oznámil národu, že padlého prezidenta Cháveze „otrávili rakovinou“ Američané…

S Nicolásem bude ještě sranda, ale rádi ho nemáme.

Sobota 30. března 2013 (Bílá)

Venezuelská státní televize začala v rámci Velikonoc vysílat animovaný klip o nanebevzetí Hugo Cháveze. Svatý Hugo je v nebi vítán vrahouny typu Che Gevary nebo zkorumpovanými levicovo-odborářskými latinoamerickými diktátory. Krom toho Chávez nejspíše zvolil týden před svou oficiální smrtí i papeže Františka:

„Chávez může kdykoli na nebesích svolat ústavodárné shromáždění, aby pozměnil katolickou církev tak, aby lidé, očištěný lid Kristův, vládli na zemi.“(Nicolás Maduro, úřadující prezident a kandidát na prezidenta, Venezuela.)

Neděle 31. března 2013 (Velikonoční)
Na Moravě leží 30 cenťáků sněhu, Beskydy hlásí 50 cm nového.

INRI má skutečně těžkou konkurenci: Hugo Cháves je, dle jistého Nicoláse Madura nejen svatý, ale dokonce sám „Ježíš Kristus pro chudé“. Už to štve i místní církev římskokatolickou:

„Ježíš není žádným společenským či politickým vůdcem nebo velkým umělcem, nýbrž samotným Bohem, který se učinil člověkem.“ (Jorge Urosa Savino, arcibiskup, Caracas.)

Ostatně Ježíšem je Hugo i podle Ahmadíneřáda, prezidentského kolegy z presumptivně jaderného Íránu…

Mrtvá Kočka: „To se nám ta apokalypsa pěkně rýsuje.“

Madurovi se podařilo Chávesovo jméno po jeho smrti umístit do médií už asi pětitisíckrát. Sám se pasoval za Hugova apoštola.
Podle Nicoláse je opoziční kandidát na prezidenta Henrique Capriles vinen za kampaň proti přítomnosti kubánských lékařů, čímž se stal „dědicem Hitlera“:

„Kampaň proti Kubě je stejná jako kampaň proti Židům v Hitlerově Německu.“
Mrtvá Kočka: „Kubánci nejsou Židi, vole.“
Žena Moby Dicka: „Bohužel.“

„Cítím, že se tento souboj proměnil v duchovní bitvu, protože ti, kdo ve Venezuele žijí, jej cítí jako možnost svrhnout vládu zla.“ (Henrique Capriles říká, že stoupenci Madura lžou, vydírají veřejnost a manipulují s ní.) Prarodiče Henrique Caprilese-Radonskiho utekli z Polska – před antisemitismem.

Mrtvá Kočka: „To si nepomohli…“

Sobota 6. dubna 2013
V Česku konečně začíná jaro.

Venezuelská státní televize vysílá seriál projevů Nikoláse Madura (to se za předvolební kampaň nepovažuje). Tento dlouholetý spojenec padlého prezidenta Cháveze voličům předvádí pravou jihoamericko telenovelu: Emotivně vzpomíná na Huga, jehož je nezpochybnitelným dědicem. To dokazují i pravidelné návštěvy Chávezova ducha v podobě malého ptáčka.

„Nekandiduje Chávez, kandiduje Maduro!“ (Henriqe Capriles, prezidentský kandidát opozice, marně připomíná voličům.)

(Protože Nikolás v předvolební kampani slíbil mnoho dárků pro chudé Venezuelany, odírané americkým velkokapitálem, začali jsme mu říkat „Mikuláš“. Na dárky bude mít – stačí sáhnout na ty miliardy dolarů, co si bývalý nejvyšší bolívarský Vůdce Hugo nashromáždil, a co si ještě Mikuláš nasyslí.

Neděle 7. dubna 2013

Mikuláš Maduro (prezidentský kandidát, Venezuela), vyhrožuje těm odpadlíkům od bolívarského lidu, kteří ho snad nebudou volit, že na ně pošle svoje prokletí. Tím bude stižena celá opozice, která si je ostatně zaslouží, neboť provádí sabotáže elektráren.

Žena Moby Dicka: „Energetické výpadky vysvětleny!“
Mrtvá Kočka: „Americký brouk by tam nebyl, vole?“

Pátek 12. dubna 2013

Ve Venezuele vrcholí příprava na nedělní prezidentské volby. Jednou její zábavnější součástí je tato „hospodská hra“:

„Posloucháte Madurův projev – ne že byste chtěli, ale vysílají to povinně všechny televizní kanály – a napijete se pokaždé, když řekne ‚Chávez‘. Bohužel si moc nezahrajete, za první čtvrthodinku jste opilí.“ (Russ Dallen, obchodník a analytik, autor hry. Není známo, že by se prsil o autorská práva.)

Žena Moby Dicka: „Navrhuji českou variantu: Napít se pokaždé, když zazní slovo »demokracie«, »demokratická«.“
Mrtvá Kočka: „To bys byla vožralá furt. Zejména při projevech komunistů.“

Sobota 13. dubna
Česko zasáhlo rekordní oteplování

Diega Maradona (Argentina, exfotbalista) návštívil v Caracasu hrob tatíčka jihoamerického lidu Hugo Cháveze, a to bok po boku s jeho zarmouceným synem Mikulášem Madurem. S tímto prozatímním prezidentem také odvysílala rozhovor státní televize. Opoziční kandidát Henrique Capriles obvinil Madura, že „nestoudně porušil volební pravidla“. (Ofiš předvolební kampaň totiž skončila ve čtvrtek.)

V televizi se pan prezident Maduro objevil asi tak sto šedesátkrát častěji než jeho rival. Přesto ho Capriles dotáhl z nedávných minus 20 % na ztrátu jen 10 % (poslední předvolební průzkum).

Henrique dnes, poněkud pozdě, spustil internetový kanál k vysílání vlastní kampaně. Obviňuje zde „mocné“, kteří „neznají nic jiného než zneužívat moc“.

Mikuláš to označil za „špinavou válku“, zosnovanou prý z kolumbijského hlavního města Bogoty. Venezuelská vláda uzavřela hranice s Kolumbií. Opozice to chápe jako snahu zabránit desetitisícům Venezuelanů, kteří žijí v Kolumbii, aby se zúčastnili voleb.

Neděle 14. dubna 2013

Venezuelský lid se houfně (79 %) dostavil k prezidentským volbám.

„Chavezův chovanec to zvládl!“ (Der Spiegel) Hugo získal 50,7 % platných hlasů. Teda vlastně Mikuláš. Proti předpovědím dost ubohé vítězství. Zdá se, že se na tom podílelo i doporučení, které dostali státní zaměstnanci od svých šéfů. Opozice rovněž tvrdí, že mezi voliči byli i Kubánci, dlící v zemi na soudružské pracovní návštěvě, obdaření falešnými dokumenty.

„Upozorňujeme zemi a svět, že je snaha změnit vůli, kterou (ve volbách) vyjádřil lid.“ (Henrique Capriles, opoziční prezidentský kandidát, krátce před ukončením hlasování.)

„Dnes jsem nebojoval proti kandidátovi, ale proti celkovému zneužití moci.“ (Henrique Capriles, opoziční prezidentský kandidát, krátce po ukončení hlasování.)

Počet případů, ve kterých došlo k volební manipulaci, byl prý větší než malý, konkrétně přes 3.000. Vládní podporovatelé použili „široké škály prostředků“: od střelby až po otevírání volebních místností po oficiálním ukončení hlasování.

„Dnes můžeme říci, že jsme spravedlivě vyhráli.“ (Mikuláš Maduro, vítězný kandidát.) Ale pro sichr požádá volební radu, aby sčítání hlasů překontrolovala.

Psáno v Praze na Lužinách v úterý 19. února 2019

Dějiny venezuelského socialismu 21. století v Moby Dickově kostce budou pokračovat.

Viz i předcházející přehled z let 2008-2013 Duch Hugo Cháveze smrdí dál.

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.