6.12.2022 | Svátek má Mikuláš


ŠAMANOVO DOUPĚ: Bibi ve Strakovce, lidi před Strakovkou

6.12.2012

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil Českou republiku, aby osobně poděkoval zejména premiérovi Petru Nečasovi za zásadový a v evropském a světovém kontextu i statečný postoj, který ČR vyjádřila svým hlasováním proti uznání palestinské entity za "pozorovatelský stát" při OSN. Asi stovka lidí přišla před Strakovku vyjádřit stejné poděkování Petru Nečasovi a ministrovi zahraničních věcí Karlu Schwarzenbergovi, a rovněž i podporu izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi a celému státu Izrael.

bibi2
bibi1

Za stejným účelem jsem přišel i já. Drobný zádrhel nastal, když se ochrance Úřadu vlády nelíbilo naše srocení na chodníku na rohu před Strakovkou. Shromáždění se mají oznamovat nejméně pět dní předem a to se svolavatelům z ICEJ pro překvapivost návštěvy nepodařilo dodržet. Řeči o tom, že by nás vytlačili policajti na koních, jsme vzali jako vtip a přešli na protější dva rohy dobrovolně. Uznali jsme, že bezpečnost hosta má prioritu. Taky se mezi nás mohl vtlačit nezvaný host s izraelskou vlaječkou v ruce a pistolí v kapse.

Tentokrát se na transparentech neobjevily žádné zoufalé nápisy, jen optimistická hesla. Modrý transparent s českou a izraelskou vlajkou hlásal: DĚKUJEME, VYDRŽTE. Byly míněny zřejmě obě vlády. Totéž nejspíš platilo i o dalším transparentu s dvěma vlajkami a s nápisem DÍKY, JSME NA VÁS HRDI. Velký modrý transparent s bílým srdcem a izraelskou vlajkou pak hlásal We Love You.

bibi4
bibi3

Protože byla první středa v měsíci, zaduly ve dvanáct hodin sirény. Zkušebně. Být to v Izraeli, máme jen 15 vteřin na to, abychom se schovali do protiraketového krytu. Bylo to v mírové Praze, a tak řev sirén doprovázelo troubení šófarů. Po půl jedné zmizeli reportéři a televizní štáby, tudíž bylo jasné, že vládní kolony zajedou do baráku zadním vjezdem. Na tu chvíli byl zablokován provoz po nábřeží Edvarda Beneše. Nečekaný klid v centru Prahy jsme využili k zapění Hatikvy i české hymny. Ale než jsme se rozešli, odhrnula se záclonka v jednom z oken v prvním patře Strakovky, otevřelo se okno a Bibi nám zamával.

Také jsem mu zamával, takže nemám žádné kvalitní foto.

Ještě k tomu našemu hlasování v OSN. Už jsem slyšel názory typu: "Jak mohla Česká republika jako jediná evropská země hlasovat proti?" Jak mohla? No, mohla, a tak hlasovala. Tomu se říká demokracie, soudruzi z ČSSD, KSČM, OSN a EU.

Viz i fotogalerii z akce.

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.