29.9.2022 | Svátek má Michal


ŠAMANOVO DOUPĚ: Agenti, vylezte, nic se vám nestane!

15.2.2007

Sedmnáct let po revoluci konečně začínají vylézat na světlo boží šídla z pytlů. Agenti StB, tajní spolupracovníci, členové milicí, kteří dodnes sedí na nikoli nezajímavých pozicích. (Dokonce i stočlenná rota specialistů zabijáků prý existovala v soc. Československu, ale ti zůstanou v tajnosti - aby, až budeme příště nějaké další zabijáky shánět - aby se vůbec nějací přihlásili!).

Proč až tak pozdě? Inu, hned po sametovce se dost dobře nemohlo, aby se nesáhlo do hlubin čtvrtého až osmého odboje (míněni bývalí komunisté z 50. let, kteří se skrývají pod "třetí odboj", obrodníci, osmašedesátníci, chartisté a listopadoví šedí revolucionáři...). Věděli jste, že miláček lidu z roku 1968 Josef Smrkovský byl v únoru 1948 zástupcem štábu Lidových milicí? Ale toto období svůj samet zarylo ještě hlouběji - za premiéra Čálfy byla dokonce rozehnána státní komise pro stíhání válečných zločinců a spousta jejích dokumentů přišla vniveč (naštěstí soudruzi v NDR měli všechno okopírováno). Věděli jste, že otec Jána Čarnogurského byl velitelem štábu Hlinkových gard?

Po nástupu sociální demokracie k moci se dokonce lustráti dostali až na předsednictvo vlády. Míním například památného Zemanova poradce Miroslava Šloufa, mládežnického a bolševického papaláše, později dokonce socialistického senátorského kandidáta! A když si k tomu přičtete to hejno estébáků na vnitru, v Národním bezpečnostním úřadě a v archivech, tak je jasné, proč tady "nebyla vůle".

Veřejnosti bylo podsunuto, že "stejně se všichni nějak podíleli", takže proč hledat nějaké viníky, když vinni jsme byli všichni. Totéž tvrdili esesáci po válce v Německu - a Němci tedy nechtěli stíhat esesáky, protože to přece byli Němci a každý Němec se nějak podílel na nacismu. A každý Čech se "nějak podílel" na komunismu - pokud nechtěl spáchat sebevraždu. Mimochodem, současný průzkum německé veřejné mínky nalezl 45 % občanstva, které říká, že i na tom nacismu bylo něco dobrýho... Myslím si, že v Česku máme podobné skóre vůči komunismu už po sedmnácti letech.

Díky tomu, že nastoupila současná vláda a do čela vnitráckých archivů zasedl Pavel Žáček, se to dnes začalo trochu hýbat. Ministr vnitra Ivan Langer vyhlásil rozjezd projektu Otevřená minulost, v rámci kterého se má zjednodušit přístup k dokumentům bývalé Státní bezpečnosti. Cílem je "umožnit lidem nahlédnout do dalších nezveřejněných materiálů, které popisují praxi totalitního režimu".

Teď trochu zabrzděme. Už v roce 1990 jsem se divil, že jsou uveřejňovány seznamy agentů, psány články o agentech, že jsou agenti hanobeni, že se agenti brání u soudu - a jako svědci tam chodili jejich řídící důstojníci! Přičemž není agent jako agent. Samotný zápis v rejstříku agentů nevypovídá nic víc než to, že tento člověk spolupracoval se Státní bezpečností. Přičemž - co je to za agenta, když se nechá zapsat! Nejhorší byli ti, kteří se zapisovat nemuseli, protože měli fízlování v popisu práce (vysocí státní úředníci) nebo jako podmínku pro vykonávání funkce (všichni funkcionáři Národní fronty od okresního tajemníka výše).

Není agent jako agent, ti nejnevinnější se k tomu přiznají a případně se za to i omluví, ti nejzatrvzelejší se soudí - stejně jako ti nevinní. A ty největší svině to dělají dnes jako místopředseda poslanecké sněmovny komunista Filip, který své dva řídící orgány zaměstnává ve své právnické firmě! Nu, esesáci v Německu taky dost dlouho prosperovali, oni se totiž navzájem podporovali - dokud neumřeli. Dnes však otevřené archvivy vypovídají nejen o tom, kdo byl zapsán, ale i co dělal - nebo nedělal. Ne podle registrace, ale podle jejich skutků suďte je!

Jenže, opakuji, co je nám do agentů komunistické tajné služby? Měli bychom si více všímat těch kreatur, co je řídily. Důstojníků, komunistických funkcionářů a politruků. A toho, co dělají dnes! A zde je možno nabídnout bývalým agentům jistou možnost:

Vypovídejte, jakým nátlakem vás získávali, vypovídejte o vnitřní struktuře totalitní moci, vypovídejte o konkrétních zločincích. Nenechte se zatlačit do pozice obžalovaných, staňte se svědky v historické obžalobě zrůdného a zločinného komunistického systému.

Vylezte ven, nic se vám nestane!

Jo, ale jestli chcete i dnes své dávné tyrany krýt a mlčet o nich - a případně je i zaměstnávat či jim znovu donášet, pak se nedivte, že se dostáváte na lavici obžalovaných spolu s nimi.

999. Šamanovo doupě
Psáno v Praze na Lužinách dne 14. února 2007

K tématu viz i starší Šamanova doupata:
31. ledna 2002 Svědkové obžaloby
14. února 2002 Oběti rudého moru