28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Afghánský Vietnam?

Nejdříve stručný historický přehled: 11. září 2001 zaútočili teroristé na USA. To datum si pamatujeme. 19 příslušníků militantní islamistické organizace al-Káida uneslo čtyři civilní letouny a udělalo z nich řízené střely.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Šimáček 27.6.2021 23:38

pomoc je jednoduchá, plné mezinárodní uznání práva na sebeurčení kurdům a plná podpora vzniku jejich státu

J. Pokoutný 27.6.2021 20:16

R^

P. Hák 27.6.2021 10:25

"Troubo", "lodyho", "kreténský"... teda to je slovník :-/

Lepšolidé hrubnou a ztrácejí zábrany se tak chovat na veřejnosti.

L. Frankel 26.6.2021 19:17

USA podporovaly Rudé Khméry v OSN ještě 10 let, ale kdo by to počítal, že?

P. Hák 27.6.2021 10:30

Nevhodné informace lze z hlavy vytěsnit, případně aspoň nezmiňovat.

Ona i ta reakce západních demokracií na vietnamskou intervenci v Kambodži byla pozoruhodná. Dneska se k tomu nějak nehlásí nebo co... ani nevím, proč.

V. Havelka 26.6.2021 11:47

Inu tak, naši státní žoldnéři odcházejí. Na své mírové misi zastřelili několik místních obyvatel a ,,kulku do palice" dostalo také několik hrdých obránců či šiřitelů demokracie. Vítejte doma hrdí nositelé amerických metálů.

J. Jurax 26.6.2021 21:35

No jo, Vy jste fakt hovado ... ale těm státním žoldnéřům byste to do očí neřekl, že ne?

P. Pepax 26.6.2021 10:39

Afganistán je nešťastná země, hlavní příčina je Islám.

F. Navrátil 26.6.2021 10:22

Angažovanost USA v Afganistánu není žádnou humanitární nebo civilizační záležitostí, ale přímo souvisí se snahou vybudovat plynovod ze Střední Asie (v Turkmenistánu se nalézají obrovské zásoby zemního plynu) do přístavu v Pakistánu. S Talibanem byla již dříve předběžná smlouva uzavřena, ale nedošlo ke shodě na konkrétních podmínkách. Takže přišly na řadu zbraně (je fuk pod jakou záminkou) a do čela státu byl dosazen Karzáj, konzultant americké energetické společnosti. USA odcházejí jednak proto, že Taliban se nenechal odehnat od plynového kšeftu a jednak proto, že Rusko a Čína dokončují plynovod, kterým bude středoasijský plyn proudit do Číny. To je všechno. Až na ty mediální kecy o boji proti terorismu a za nějaké ty hodnoty.

P. Milan 27.6.2021 22:40

Podobné kecy kolují i o Sýrii. Jen plynovod pořád nikde.

D. Polanský 26.6.2021 10:04

Holt svět se neustále mění. Lidé si ve své zemi chtějí vládnout po svém, sami bez dozoru USA či Ruska, potažmo Číny. Vzpomínám, jak se ještě nedávno psalo, že se v Afgh. bude budovat infrastruktura, školy, průmysl, nemocnice. Politici se u toho bušili do prsou. Firmy již slintaly blahem, jak se napakují. Takže jakže? Bylo dosaženo alespoň nějakého dílčího cíle, nebo jenom vyházeny stovky miliard ven oknem?

J. Jurax 26.6.2021 21:36

Vyházely se oknem.

P. Milan 27.6.2021 22:41

Snaha byla, viz články pana Zrna. Na rozdíl od vás tam byl.

P. Nešvara 26.6.2021 9:25

Hezký rozbor, ale trošičku jednostranný. Takže si dovolím doplnit.

"Vůdcem teroristů byl Usáma bin Ládin". Toto tvrzení je minimálně neprokazatelné, pokud ne zcela lživé. Spojení 11 září s Bin Ládinem nikdy nikdo neprokázal a neexistuje pro to ani sebemenší důkaz. Po 11 září začali v televizi říkat, že za tím útokem je pravděpodobně Bin Ládín a za pár dnů už vypustili slovo pravděpodobně. Takže tomu všichni (včetně Šamana) uvěřili. Po dobytí jeskyní v Afghánistánu, kde sídlil Bin Ládín našli nějaká videa s jeho projevy, urychleně (a špatně) přeložili z arabštiny a jásavě je předložili jako důkaz, že konečně se Ládin k 11 září přiznal. Pak se k videím dostal někdo, kdo arabsky uměl a ten jim vysvětlil, že to vůbec není pravda a že ten první překlad byl špatně. Takže opět začala televizní mantra "za dvojčaty byl Ládín" ve smyslu Goebbelsova "100 x opakovaná lež se stává pravdou". Když nějaký novinář si dal tu námahu, aby se podíval na oficiální US seznam hledaných teroristů, tak Bin Ládín tam byl hledán v souvislosti s výbuchem US Ambasády v Chartůmu a útoku na USS Coole (píšu po paměti, tak omlouvám jestli zde není dobrá transkripce) a nikoli v souvislosti s 11. zářím, protože na to prostě (potichu) žádné důkazy nebyly. Proto musel být Ládín zabit a ne zajat, protože kdyby jej předvedli před amerického soudce tak by se patrně ukázalo, že žádné důkazy nejsou a soud by jej musel propustit. Umíte si to představit?

Co se týče Afghánistánu, tak asi Šamanovi uniklo, že mezi útočníky bylo několik občanů Saudské Arábie, ale žádný Afghánec. Což bylo důvodem dále kamarádit se Saudskou Arábií. Nicméně americký lid žádal, že je potřeba někoho hned začít za 11. září bombardovat a Afghánistán nebyl dost silný aby se mohl bránit a neměl ani mocné spojence. To byl důvod, proč byl bombardován Afghánistán a ne Saudská Arábie. Navíc ze zákazu letů po 11 září byla udělena jediná výjimka - pro vysoce postavenou Saudskou delegaci.

Asi tak

P. Hák 27.6.2021 10:28

Nevhodné informace lze z hlavy vytěsnit, případně aspoň nezmiňovat.

Popravdě od Šamana je to trochu zklamání. Resp. bylo by, někdy před 10 lety.

J. Nevrkla 26.6.2021 8:20

Vzpomínám na více než rok starý seminář na olomoucké univerzitě, kde Klausův tajemník Ladislav Jakl velmi logicky zdůvodňoval, že je třeba vojska NATO z Afghánistánu stáhnout. Po semináři provedli průzkum mezi učiteli a studenty, 90% procent posluchačů s Jaklem nesouhlasilo. Zajímalo by mě, jaký názor na to ti vzdělanci mají dnes.

M. Hoblík 26.6.2021 7:57

USA se měly poučit! Když si neporadili Rusové, neporadí si nikdo! Ani nepomůže zabíjet nevinné...

J. Jurax 26.6.2021 21:38

No, na tom něco je ...

J. Herink 26.6.2021 7:52

Pěkný rozbor až na tu islámskou tureckou demokracii. Ono i komunistické státy se nazývaly LIDOVĚ - demokratické. O sloučení islámu a demokracie fantazírují ve svých vlhkých snech sluníčkáři a Brusel.

T. Kohout 26.6.2021 6:24

Jen bych dodal, že z Vietnamu se posléze stal docela úspěšný stát s kapitalistickou ekonomikou. (Dobrý konec, všechno dobré. V Americe se říkalo: Happy end.) Nedovedu si představit, že v Afghánistánu by to ani po letech dopadlo podobně. škoda.

J. Pokoutný 27.6.2021 20:20

Není na tom přece Jižní Korea, kde Kimové zůstali jen na severu, přece jen "trochu" líp?

R. Vacek 26.6.2021 5:59

Turci se s Afghánci dohodnou zajisté snáze, než všude nenávidění Američané. Nebudou jim vnucovat západní nesmysly o homosexuálech, rovnoprávnosti, demokracii.:-)

P. Hatina 26.6.2021 5:15

Tedy, díky za ten popis poučné historie ve Vietnamu, jistě že to dopadá a dopadne podobně špatně . A že ani v tom Vietnamu nepomohlo Amíkům že " prakticky vyhráli už všechny bitvy" Protože vietnamská ofenziva Tet v roce 1968 jim ukázala, že to bylo naprosto zbytečné. Tehdy severovietnamské jednotky prošly naprosto tajně (se silnou podporou místních obyvatel) americkými liniemi a zaútočily přímo v centrech velkých měst a diplomatických čtvrtích.

Takto se halt klasická válka vedená generály ani vyhrávat nedá...Což zjistil už dávno předtím jistý Maxmilian I Habsburský, když se pokusil pacifikovat a civilizovat Mexiko - nakonec promeškal i tu poslední příležitost, aby sám stačil, sice s ostudou, ale přece jen živý utéct.

J. Pokoutný 27.6.2021 20:23

A neskončila Operace Tet nakonec zase jen těžkým nakopáním severní zadele, takže parta Stýčka Ho zasedla k těm pařížským rozhovorům, které předtím odmítala? Když už řekbnete A, neměl byste mlčet o B.

P. Hatina 28.6.2021 1:12

Právě naopak. Jak sám dobře víte, ta pařížská jednání byla pro strýčka Ho mimořádně výhodná, když už věděl že po jejich dohodě Američané z Vietnamu odejdou, takže je potom ani plnit nemusel.

Čímž se vracíme k ofenzívě Tet - ani ta nebyla určena k tomu Američany porazit, ale řádně jim tam znepříjemnit život a ukázat, že ničehož nedosáhli,.. což se i podařilo. Znovu, ve Vietnamu se nevedla klasická válka, ale partyzánská, a tu američtí generálové vyhrát nemohli, stejně jako ne nyní tu v Afghanistánu

J. Bílek 26.6.2021 3:07

Tak především je třeba si uvědomit, že americká armáda neměla v Afghánistánu (stejně jako kdysi ve Vietnamu) co pohledávat.

Bláboly o ochraně lidských práv, boji proti terorismu, "soudružské" pomoci a exportu "demokracie" můžou baštit jen prosťáčci.

Nejde o nic jiného, než o ryzí imperialismus = rozšiřování sféry vlivu, drancování zdrojů a trestání neposlušných, co se odmítají podřídit diktátu Washingtonu (proto má s Amíky problémy Irán, ale ne Saudská Arábie)

Proto je jen dobře, že umírající impérium opět dostalo přes prsty. Svět potřebuje změnu... a jakékoliv geopolitické uspořádání bude lepší, než Pax Americana R^

M. Grundmann 26.6.2021 0:41

Turecko nemá handicap progresivismu, takže není v Afganistánu bez šancí. S ideologií progresivismu USA prohrají jakoukoliv válku.

T. Kohout 26.6.2021 6:33

Dřív tomu říkali "idealismus". Tedy, že v cizině bojují kvůli svým (vznešeným) ideám. Ale každá taková teorie je jen "narativ", aby se ospravedlnila momentální akce.