28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: ...a velký skok pro roboty

Před dlouhými dvaapadesáti lety jsem byl přímým účastníkem přistání lunárního modulu Apolla 11 na povrchu Měsíce. Vlastně divákem. Přesněji posluchačem. Československá televize tenkrát přímými přenosy z historického letu imperialistických Američanů příliš neplýtvala.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Simonek 21.2.2021 21:21

;-)Paradox: byt 20.7.69 v USA a nemit moznost videt primy prenos prvniho pristani na mesici obklopen americany z nichz nekteri ani nevedeli ze existuje neco jako projekt Apollo. To je moje vzpominka z ostrova Wrangell, Aljaska, tenkrat ovsem nebyla Internet a mistni TV vysilala pres VCR po kabelu stare programy nahrane ve state Washington a poslane do Wrangellu dalsi den letecky. Kdyz bylo blbe pocasi a letadlo nemohlo pristat tak se opakoval vcerejsi program znovu a znovu.))))

J. Farda 20.2.2021 18:23

Já to co teenager tenkrát také s nadšením sledoval, a s bráchou jsme se chechtali poznámce jednoho z těch dvou pánů, že v DDR - místo přenosu mise Apola 11 - aktuálně vysílá tamní TV dokument o úspěších sovětské kosmonautiky. ;-)

R. Polášek 20.2.2021 14:32

Na ten přímý přenos v roce 1969 si pamatuji. Bylo mi pár let, ale rodiče mě vzbudili a díval jsem se s nimi.

Mě to trochu nudilo, ale rodiče byli strašně nadšení. Ani se nedivím, oba se narodili krátce po Velké válce a na vesnici, tehdy Marconi měl patent na radiové spojení teprve takových 10 - 12 let a filmy byly němé. A o pár kilometrů dále nějaký Hans Ledwinka dával dohromady první verzi svého páteřového automobilového podvozku, který je základem podnikání Tatra Truck v Kopřivnici i dnes. Když byli děti, tak filmy začínaly být zvukové, objevily se první radia a radiové přijímače a začínalo se experimentovat s přenosem obrazu , ve vysílání britské BBC a z Berlína. Ale na vesnici byl pořád nejnovějším výkřikem techniky obyčejný třífázový rozvod elekrického proudu 3x 220 v a elektrické světlo. A jinak pouze motyka, vidle, pantok, rýč a potom pluh a brány tažené koněm nebo kravami. A když se narodila moje babička z matčiny strany, která tehdy v roce 1969 ještě žila, bylo 19 století, žil ještě Josef Neruda a kdesi v laboratořích se rodily první verze elektronek.

Rodiče pak byli po druhé světové svědky, jak se ta technika rozšířila, stala se běžná a široce použitelná, rozhlas, televize, elektřina, jak se stala i v socialistickém státě běžně dostupná slušná televize atd.

A pak najednou přišlo vysílání z povrchu Měsíce, ze vzdálenosti nějakých 200 - 300 tisíc nebo kolik kilometrů daleko od země, kde do měsíčního prachu a v živém přenosu dělal stopy živý člověk... Museli být nadšení...

Jako by se dnes živý člověk dostal na Saturn nebo Uran nebo Neptun a vyslal odtamtud z procházky na povrchu zbylým pozemšťanům video...

I. Pávek 20.2.2021 12:43

Když jsem před 52 léty sledoval o půl třetí výstup na Měsíc, byl jsem nadšen technikou a ani mě nenapadlo, že jsou i jiné základní atributy života. Dnes, kdy stojím jednou nohou, možná i dvěma na dně lidského vědění jsem taky nadšen jedním z mnoha triumfů lidského ducha a techniky ale vidím a cítím i její stinnou stránku. A taky hranice její možnosti. Měsíc, Mars - proč ne když na to dosáhnem? Někdo si něco uskuteční. Jaký prospěch z toho lidstvo utrhne? Vidím jen těžbu vzácných prvků, kterých máme nedostatek, jestli se to vyplatí. Je to v energetických možnostech současných druhů pohonu, jiné nejsou a ani nebudou k dispozici. Jinak jsou to mrtvé světy, naprosto neobyvatelné pro člověka, který se vyvinul a je ZCELA závislý na podmínkách matičky Země. Jiné podmínky nastartují genetické změny, které přesídlivši buď zabíjí, nebo znemožní návrat na Zemi. Tak to vidím jako civilista, vojáci to třeba vidí jinak. Takže tak na dvorku. Jinak - fyzikální a chemické zákony platí v celém nám známém Vesmíru a to jednoznačně a drtivě, k dispozici jsou jen prvky z Mendělejevovy tabulky. Rychlost světla, jediná možná cestovní rychlost je nepřekročitelná a prozatím nezpochybněna a v makrosvětě energeticky nedosažitelná energiemi kterými disponuje Země. Zbývá blesk lidské myšlenky, ten žádné omezení nemá, okamžitě dosáhne na konec Vesmíru, ale to je tak všechno. No, co na Marsu, na Měsíci budou osadníci dělat? To co na Zemi? Nakonec bojovat mezi sebou o území a přežití jak to známe ze Země? Nebo najdou - sakra co by mohli vyššího najít?

J. Lukavsky 20.2.2021 19:22

"Jaký prospěch z toho lidstvo utrhne?" nové techniky, AI, nové materiály.Vlastně dnešní počítače jsou dítětem A bomby a projektu Apollo. Bez nich by prostě nebyla nutnost vydumat něco takového, počítalo by se na logáru a točilo kličkou u Nisy. Obé pamatuji. J.L. end

R. Polášek 21.2.2021 6:37

To je právě ten problém, že dnes jsou snadno vidět alternativy k onomu obrovskému impulzu pro výzkumy a vývoje nových věcí.

Můžeme podlehnout zelenému šílenství, začít si myslet, že cestou k záchraně je kvůli jakémusi snižování emisí CO2 omezit všechen průmysl, takže až na zelené věci bychom se spokojili s výrobou a průmyslovou produkcí, jaká tady byla před 50, 100 lety, omezit dopravu, aby lidi museli sedět doma, nic jiného než místní "díru" nepoznali a doma museli ručně a těžce vyrábět to, co jinde někdo jiný udělá za chvilku a za pár šupů, omezit příjmy a majetky lidí, aby lidi nemohli utrácet za věci emitující CO2, ale taky aby nemohli získávat lepší vzdělání a vůbec zaplatit za všelijaké znalosti a dovednosti, které by potom využili ke kutilství, ke zkoušení, k hledání nových objevů a vyvíjení nových věcí a variant a aby museli jen tvrdě dřít, aby neumřeli hlady.

Můžeme podlehnout třeba náboženskému šílenství, kdy necháme převládnout třeba islám, který nábožensky zase podváže většinu výzkumu a vývoje nových věcí a nechá o všem poroučet imány, kteří neznají nic jiného než zpaměti našprtaný korán. Totéž ale platí třeba pro ortodoxní židy, pro ortodoxní směry křesťanství, možná i pro nějaké ortodoxní směry v budhismu a dalších světových náboženství , včetně třeba komunismu atd...

Takovými směry se klidně náš globální vývoj může zvrhnout a potom byl ten impulz těch sond vyslaných na Mars úplně k ničemu.

J. Nevrkla 20.2.2021 10:40

Mně to tedy jako Velký skok rozhodně nepřipadá. Sond i pohyblivých už přistála spousta, vypravit lidi na Mars považuji za nesmysl, vzorky nějaké zásadní poznání nepřinesou. Napadá mě spíše trochu to peliskovske: tolik práce to dalo a přitom taková blbost.

L. Písařík 20.2.2021 12:07

Zkuste to třeba tak, že vzorky budou představovat etalon nulového mikrobiálního zamoření Marsu, než tam lidé přinesou pozemské organismy. A obdivuji perfektní činnost AI, která řídila přistání a očekávám, že taková AI bude používána i na Zemi, třeba k řízení dopravních prostředků.

J. Nevrkla 20.2.2021 12:25

Ano, to bude krásný nový svět, až se budou auta řídit sama a dovezou nás jenom tam, kam to někdo uzná za pro nás vhodné.

I. Novák 20.2.2021 14:27

Mě zase ta právě probíhající robotomarsovská hysterie s velkým skokem pro lidstvo, silně připomíná aktuální hysterii Covidovskou. Jako se nejedná o první průkopnické přistání na Marsu, ale pouze o další s podobným průběhem a výsledkem, stejně tak každoročně probíhají srovnatelné vlny onemocnění s "chřipkovým" průběhem. Jen ta současná si nějak zasloužila mediální a bohužel i devastující politickou hysterii.

M. Rohovský 20.2.2021 9:46

Pane Meišnere. Zavolejte prosím do NASA a vysvětlete jim, že je zbytečné plánovat v blízké budoucnosti odeslání vzorků sebraných Perseverance na Zemi. Jim tam totiž zřejmě chybí trocha vzdělání v mnoha směrech a naivně o tom sní. Popřípadě se rovnou nabídněte, že byste jim dělal hlavního inženýra či přímo ředitele, aby se zbytečně nezabývali věcmi, o kterých Vy víte ( ale oni evidentně ne) že nejsou možné.

L. Novák 20.2.2021 11:45

Copak o to, možné to je, ale je to tak drahé, že na to nikdo nedá peníze. Jaký smysl má tahat vesmírným prostorem šutry z Marsu na Zemi, když se tam dají prozkoumat s dostatečnou přesností a výsledky poslat "bezdrátově" :-P do NASA? Ale možná někoho napadne, že rozumnější, než kupovat 200násobně předražené akcie fy TESLA, bude investovat peníze na dovoz šutrů z Marsu, jejichž nákladová cena bude mnohonásobně přesahovat cenu zlata těženého na Zemi. To bude kšeft! Otázkou je, na co ty šutry pak komu budou, že? S těmi elektromobily to vyjde nastejno... ;-D

R. Meišner 20.2.2021 8:45

autore chtělo by to trochu více vzdělání v mnoha směrech. na Mars lidé nepoletí hodně dlouho, a nejen to--ani žádná další sonda vzorky nesebere a nedopraví zpět na Zemi. zkrátka a dobře proto, že neumíme vyrobit raketu, která by z Marsu znovu odstartovala. Mars není Měsíc. na takovou akci je potřeba nesmírná energie. každý kilogram váhy v sondě navíc vyžaduje 1450 kg paliva navíc. počítat snad umíte. takže se velice rychle dostáváme do bodu, kdy celou raketu musí tvořit samotné palivo. ---ovšem snění se meze nekladou--na rozdíl od přírodních zákonů-takže v tom klidně pokračujte. zdar a sílu.

V. Červinka 20.2.2021 9:36

Mýlíte se, opravdu je tento rover první částí programu na návrat vzorků z Marsu. Zkuste se podívat třeba na kosmonautix.cz , tam najdete podrobnosti o celém programu.

P. Hatina 20.2.2021 9:38

Co si pamatuju, tak Musk před pár lety navrhoval one way ticket, tedy že sice dopraví kosmonauty na Mars, ale pak je tam nechá. Ještě pořád je o to zájem?

P. Pepax 20.2.2021 10:59

Myslím že p. Meišner má pravdu, pilotovaný let na Mars je Muskův blábol, život na Marsu bude ale existovat těch pár minut, než kosmonauti, kteří tam nakonec dorazí zemřou.

L. Novák 20.2.2021 11:47

Jestli tam vůbec doletí živí... :-)

I. Polák 20.2.2021 8:21

No, mně to automatické přistání a celý projekt spíš připadaly jako důkaz, že, alespoň v současné době, je hloupost posílat na mars lidi ve skafandru.

L. Novák 20.2.2021 11:59

To je základní princip, na němž je popsaný výzkum založen. Cokoliv hmotného dopravovat zpět na Zemi z Marsu je tak šíleně drahé, že se na to sotva někomu podaří sehnat peníze. Otázkou je, kde vzít na Marsu palivo na cestu zpět. Kromě mnoha dalších důležitých "zanedbatelných maličkostí"... ;-)

I. Polák 20.2.2021 13:20

Jen tak pro obveselení mne napadají důležité maličkosti: kadibudky :-)

L. Písařík 20.2.2021 8:16

K přistání Apolo 11. Mám pocit, že nějaká televize, snad OR 1, vysílala výstup Armstronga z modulu a první krok na půdě Měsíce, bylo to hodně po půlnoci, snad až v půl druhé. Tady v Brně jsme rakušáky chytali.

L. Novák 20.2.2021 9:18

Jo, ale ta kvalita byla příšerná... Jenom takové fleky na obraze, a ještě černobílém.:-)

L. Písařík 20.2.2021 11:26

Vím, ale signál se dost vylepšil, když jste bydlel ve vyšší poloze a na západním okraji Brna. Ještě jedna perlička, přijel před lety náš generální z Prahy a pravil, že Kojál je v havarijním stavu, musí být nahražen, jinak by byla jižní Morava vystavena vysílání štvavých rakouských TV. Vida, a Kojál stojí od té doby dalších 50 let.

L. Novák 20.2.2021 11:55

Myslel jsem to tak, že televizní signál z Měsíce byl v tak špatné kvalitě, že detailů na něm mnoho vidět nebylo. Při tehdejší úrovni analogové videotechniky a vzdálenosti vysílače na Měsíci od přijímače na Zemi, nízkém odstupu užitečného signálu od šumu, to ani jinak dopadnout nemohlo. Kvalitní záběry poskytly až dovezené filmové materiály nebo videozáznam (?) na záznamovém médiu. Nějaké filmy i s kamerou dokonce zapomněli naložit, takže leží na povrchu Měsíce dodnes a nejspíš už budou zničené kosmickým zářením.

L. Písařík 20.2.2021 12:01

Máte pravdu, dokonce tam nechali i kvalitní foťák od fy. Hasselblat, bolelo mě srdce, protože pro mně byl finančně nedostupný.

R. Dubravský 20.2.2021 20:10

Foťák tam (úmyslně) nechali, ale nafocený film přivezli.

R. Dubravský 20.2.2021 20:15

BTW a ten Hasselblad by vám byl na Zemi k ničemu, byl speciálně upravený pro tento účel. Neměl zaostřování, používal speciální film, zvětšené ovládací prvky aby se s ním dalo pracovat v rukavicích atd.

V. Červinka 20.2.2021 9:38

Dávala to i čst, byl jsem v té době na pionýrském táboře a dokonce nás na to v noci vzbudili.

R. Polášek 20.2.2021 14:40

Dávala, já jsem to tehdy sledoval v ČST.

Před pár roky jsem o tom četl vzpomínky toho komentátora, dnes už je po smrti a tam podle něho bylo to vysílání z Měsíce zorganizováno tak narychlo a tak překvapivě, že žádného komunistického politika či cenzora nestihli informovat , aby to případně mohl zakázat. Či aby se to v ČT natočilo, prostříhaly vadné záběry a potom vysílalo ze záznamu.

L. Novák 20.2.2021 2:50

Zpoždění signálu je dnes dáno především změnou technologie přenosu dat oproti analogové éře. Používají se různé vyrovnávací paměti a mezipaměti, na nichž dochází ke krátkodobému hromadění dat, než jsou odeslána (po případné kontrole neporušenosti či opravě chyb) po lince dál. V analogové éře bylo zpoždění relativně malé, protože se signál musel pouštět průběžně po lince a nebylo jej kde "skladovat". Leda způsobem, jak to dělala komunistická cenzura při živém vysílání, kde se video nebo zvuk nahrávaly na dlouhou smyčku z magnetofonového pásu a zpoždění tak získané umožňovalo cenzorovi vyhodnocení obsahu a v případě závadného obsahu reagovat zastavením dalšího přenosu. :-) Zpoždění při digitalizovaných datových přenosech je přirozené a je třeba s ním počítat.

S největším zpožděním přímého přenosu se setkáte u LIVE vysílání provozovaného sázkovými společnostmi, které kromě běžného technologického zpoždění (např. přepočítávání obrazu ve vysokém rozlišení na malý formát) zavádějí další, podstatně větší zpoždění v desítkách sekund (někdy i minutách), aby bookmakeři v roli "cenzorů výstupu" mohli s předstihem vyhodnocovat průběh sportovního zápasu a včas zablokovali možnost vsadit si třeba v době probíhající gólové situace nebo změn v průběhu utkání, které zásadním způsobem mění šance hráčů na výhru. Zablokují sázení a po vyhodnocení a případné změně kurzů (ve prospěch sázkové společnosti) zase upravené menu s kurzy zobrazí. Sázkař samozřejmě kouká, proč mu sázková společnost menu zablokovala a o události, která k tomu dala podnět, se dozvídá až jistou dobu po ní. :-P

Jsou různé světy a v každém z nich vládnou jiné motivace k zacházení se zpožděním přenášených dat. ;-)