19.3.2024 | Svátek má Josef


ŠAMANOVO DOUPĚ: 839!

6.1.2021

To je skoro jako loňských 900 Kč, které důchodcům přidala měsíčně vláda Andreje Babiše

„Důchody chceme nadále navyšovat tak, jak to děláme od doby menšinové vlády ANO. V rozpočtu na rok 2021 rozhodně počítáme s významným navýšením.“ Tak pravil premiér vlády, Andrej Babiš, který si oblibuje důchodce, ano nejvíce ze všech politiků. Ani ČSSD, která je ze všech stran nejštědřejší k sociálně slabým, nezaváhala. Předseda jejího poslaneckého klubu Jan Chvojka by na letošek vrznul důchodcům navíc ideálně rovnou tisícovku, aby se to dobře počítalo. Taky socdemácká ministryně práce a sociálních věcí Jana Venezuela Maláčová vidí tu tisícovku navíc jako ideální sumu. Tito tři koaliční politici se takto vzácně shodli vloni v únoru, kdy o této jejich lidové představě, kterou inzerovali v České televizi, informoval web iDnes pod titulkem „Důchody zřejmě za rok porostou víc než podle zákona.“

V té době důchodová kalkulačka vyplivla dle tehdejších odhadů průměrné navýšení průměrného důchodu o plus 750 Kč. (Valorizace podle zákona činí nejméně inflaci - dle spotřebního koše důchodců nebo podle inflace obecné, přičemž se počítá vyšší hodnota plus polovinu růstu reálných mezd. Což vede k rozevírání nůžek mezi platy a důchody. A to i kvůli tomu, že se zvýšená inflace objeví na výplatách důchodů až s půlročním zpožděním.)

Už loni v lednu přitom hodný pan premiér slíbil, že „růst důchodů bude pokračovat nezávisle na ekonomické situaci země“. (Hm, tak kdo je tady Venezuela?) Odhadoval tehdy, že průměrný důchod bude i vyšší než 15.000 korun. Což později vláda i rukoudáním, tedy na tiskové konferenci slíbila. Když se totiž k tehdejšímu průměrnému důchodu asi 14,5 tisíc přičetla kalkulačkou předpovězená suma 750 Kč, pak to mohla slíbit směle (a pak se kasat, kolik přidala). Vláda vlastně slíbila - že dodrží zákon...

Tady mírná odbočka k výrazu „průměrný důchod“: Zatímco průměrného a vyššího platu dosáhne jen třetina pracujících, tak více než průměrný důchod pobírá téměř polovina důchodců. Vložená otázka: Proč se všude uvádí „průměrný plat“ a ne „medián“ (hodnota, která se nalézá uprostřed seznamu lidí na výplatnici, čímž se eliminují řádově vyšší platy několika manažerů či oligarchů)? Když se kvůli tomu dvě třetiny lidí, kteří „průměru“ nikdy nedosáhnou, jenom nasejří? Možná odpověď, která je i otázkou: Snad proto, že se platy ústavních činitelů odvozují právě od průměrné mzdy v nepodnikatelské (aneb státní) sféře??? Zpět k zlepšení života starobních důchodců (je vlastně korektní v dnešní době říkat o nás, starých lidech, že pobíráme „starobní“ důchod? Neměli bychom, my, kmeti a kmetky, pobírat třeba důchody „kmetí“?):

Korona trhla oponou, a náhle je vše jinak. Díky (či spíše vinou) masivnímu přidávání platů v minulých letech a vinou (nebo díky?) koro-nákaze je vše posunuto. Platy se zvýšily - a inflace taky Nikoli díky nebo vinou, ale prostě kvůli tomu náhle důchodová kalkulačka ukázala zákonné zvýšení procentní výměry o 7,1 % (plus šest desetikorun na základě). Vloni to bylo 5,2 % plus 220 Kč. Teda ještě plus jedno procento, tedy sto padesát jednu korunu měsíčně, kterou vláda věnovala z kapes poplatníků - aby se celý rok mohla před národem vytahovat, že „dala“ starobákům 900 Kč. Ó nikoli, bylo to dle zákona 749 korunek a té 151 koruny navíc (v přestupném roce necelých pět kaček denně) jsme si tedy užili. (Více v mém psím článku ze září 2019, nazvaném podobně jako tento „900!“)

A tak tedy průměrní kmetodůchodci vplouvají do nového roku s průměrným kmetodůchodem 15.336 Kč. Miliardář Babiš může být spokojen, protože on osobně téměř ze svého státu přidal důchodcům báječných 839 Kč měsíčně. (Oproti únorovým výpočtům je to ještě o 89 korun více. Jenže to tedy rozhodně není nějaké „významné navýšení“ - a „zřejmě“ oproti únorovým slibům důchody rostly jen přesně podle zákona.)

Zato premiér Babiš by měl být znepokojen, protože růst důchodů pouze podle zákona signalizuje potenciál k roztáčení inflační spirály. Zatímco začátkem roku 2020 celková roční inflace v EU klesala, v Česku v březnu a dubnu narostla meziročně o více než 3 %. Pak začala úřadovat korona - ale do téhle situace jsme vplouvali už s dírou pod čarou ponoru. Kterou se snažila vláda zatmelit vyluxováním různých rezervních fondů.

Byl tak například „znárodněn“ (do běžných výdajů přesunut) i dost už pohublý Národní fond, v němž se držely peníze z privatizace, které měly (taky) sloužit k rozjezdu důchodové reformy...

I poslední loňský kvartál viděl reálně ta tři procenta, ačkoliv celková inflace „na horizontu měnové politiky ČNB“ se usmívala na báječných 2,2 procentech (a inflační cíl trvá na 2 %).

No, důchodci mohli navíc ještě získat dalších 417 kaček měsíčně, ale moudrá vláda s podporou všech zbývajících moudrých parlamentních stran prosadila jednorázové „rouškovné“, které bylo vyplacené nejpozději do 15. prosince 2020, i když byl termín výplaty důchodu později. Společně s otevřenými krámy to vedlo k tomu, že tento peníz nebyl použit na roušky, ale na vánoční nákupy v otevřených obchodech. (Otevřených, ačkoli jsme byli 14 předvánočních dní fakticky v 5. PESím stupni. Takže se ty peníze v rámci podpory vánočních slev rozfrcaly na medvídky pro vnoučata a šampus pro sebe a vylepšily tím příjmová čísla na daních. A zhoršily koronakrizi.)

Ta pětitisícovka bodla. Platila se ještě z loňského rozpočtu - vlastně z jeho schodku, který ministryně financí Alena Schillerová (nestranice za ANO) nastřelila baj voko na půl bilionu. Načež jsme skončili s báječným schodkem pouze 367,4 mld. Nu, dobře je, že se to nezaseklo jako mandatorní výdaj - jako ta loňská 151 koruna česká. Ale díky za ni! A za další benefity (tenhle následný se ale týká i mládeže!):

Vždycky, když jedu někam společně s mlaďochy a mlaďoškami na single tour, tam jim děkuju, jak mám tu cestu vlakem a autobusem levnou - za jejich peníze. Usmívají se na mne a přejí mi to.

Akorát nevím, kdo bude vydělávat na jejich (vaše) důchody. Třeba v době, kdy budou možná i statisícové - a chleba bude stát tisícovku. Pokud bude.

Venezuela, náš vzor!

Psáno v Praze na Lužinách v úterý 5. ledna 2021

P.S. Důchodovou kalkulačku jsem si vynašel na stránce, kde se vyskytuje reklama na levné zájezdy na Maltu nebo na o něco dražší Maledivy. Zanzibar už „od“ 31.090!

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.