19.5.2022 | Svátek má Ivo


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Slavek Valašsko 4.6.2008 6:57

Neříkáš všechno

Zapoměls nám   na okraj sdělit jak se to stalo, že  to všechno tak  dobře pamatuješ, když ses narodil až asi o deset let později. Ale Ty máš prazvláštní nadání. Ano měnová reforma byla, ale kdo  nám ji vnutil, opravdu Ti  komunisté jak to vysvětluješ. nebo to byl jen důsledek odpovědnosti  vlády , která tenkrát vláda a na druhé straně jen jeden z marných pokusů anglo-amaerických spojenců, jak se pokusit likvidovat ekonomiku rodícího se lidově demokratického státu. A spojencům to ani tentokrát nevyšlo.Proto dnes ty tvoje emeoce,vztek a žádná objektivita,při hodnocení jistě velmi závažné události, která postihla občany zde žijící. To byly podmínky za  kterých  měnová breforma přišla. Příčiny- žádní komunisté a jejich vláda, ale obrana ekonomických zájmů suveréniho státu v politickém bloku pod vlivem Sovětského svazu. Bohužel ta  samá  tlupa, která hned v  roce 1945  zlikvidovala koncern BAŤA  a j.A. Baťu poslali  před národní soud , prohlásili zrádcem  národa !na základě jimi dodaných důkazů a  hanebně odsoudili. Ten smard se táhne dodnes  nad Českou kotlinou.Tedy jim to vyšlo, později mnohokrát ne.  A důvod angloamaerické ekonomické zájmy, které nevyšly po roce  1945 bohužel až v roce 1989 . I to jsou   dějiny této země. Když problém  vysvětlovat-proč ne, ale ze všech úhlů  pohledu a ne úzce propagandisticky. I  příjezd  tanků v roce 1968 má svá   vysvětlení. Ale buďte prosím trochu Čechem. 

Gregory 4.6.2008 10:18

Re: Neříkáš všechno

Je jisté , že slávek je totální blázen . A co víc komunista , a to ho zcela jednoznačně vyřazuje ze společnosti všech slušných lidí . I opakovaný recidivista a nebo vrah malých dětí může být svým způsobem slušný člověk , ale komunista nikdy !

Slávek-Valašsko 6.6.2008 15:51

Re: Re: Neříkáš všechno

Odpověď Gregorymu. Moc ti děkuji.Udělalo mně to dobře ,že jsi mě pochválil. NeznámTě ale o to úpřimněj děkuju. Jsem opravdu stalinský komunista,estebák atd. a tak. Tak si přede mnou plivni a nejlépa každý večer před modlitbou Ahojky. Přijeď se za námi povait někdy  třeba na 1 máj na Letnou.

Jozka 29.5.2008 0:33

jo tenkrát

Jo tenkrát,když jsem po půlnoci přijel vlakem do Prahy,klidně jsem prošel park před nádražím a pak Riegrákem k domovu na Žižkově.Teď bych se to neodvážil  po setmění ani zvečera.V lednu mne  v  7 hodin večer v Přemyslovské ulici ze zadu napadl chlapíka snažil se vytrhnout mi aktovku.3krát mi ukradli peněženku.Že by lidé k sobě byli laskavější jsem také nezaznamenal.Když koukán na televizi a vidím tam na každém kanálu střílení,vraždy a nebo za  uši tahající kvílení,rad si vzpomenu třeba jen na pondělky,kdy byly vysílány krásné slovenské pořady a nebo třeba jiné hodnotné pořady.Nevím nevím,ale zdá se mi,že jsme za toho totáče žili kulturněji.A zjišťuji ,že  čím dál tím víc lidí dochází ke stejnému názoru.

Gregory 29.5.2008 5:29

Re: jo tenkrát

Jo , za totáče , to byl život . Smrádek , ale teploučko . Kdo se ničemu nedivil , držel hubu a krok . Spokojil se s tím co mu strana a vláda poskytla . A měl dost silný žaludek . Tak toho soudruzi nechali aby na ně v klidu makal . Pracující přece potřebují klid na práci .

LV 28.5.2008 21:58

trochu se bojím, už dlouho

Ano, dost se obávám. Čeká nás totiž, časem, přechod na euro. A při té příležitosti... Nu, třeba se špinavými penězi by se šlo vyrovnat, milionářům zatnout, a taky deficit financí srovnat, že soudruzi (sorry, dnes přátelé)??

Bál jsem se už tehdy, když jistý ničema veřejně prohlásil, že dluhy se neplatí. A vzpomněl jsem si na rok 1953.

Standa 28.5.2008 17:13

Hlouposti,

protože politici nás okrádají neustále, ať je to Petr nebo Pavel. A ti dnešní nás okradli,okrádají a okradou o stamiliardy pro spřátelené firmy a instituce. Takže nechat na hlavě, neb se to hodí i dnešní stav.

Pametnik starejch dob 28.5.2008 19:50

Žádný politik není ideální ALE komunismus už ze své

podstaty ožebračoval lidi daleko více, než soudobé režimy v západní Evropě. A samozřejmě, SSSR měl v tomto primát, "omezení spotřeby až na hranici hladu" byla politika, která byla bolševiky oficiálně hlásána v 30 letech. Realita ovšem daleko překonala teorii...

obyčejný student 28.5.2008 23:57

Re: Hlouposti,

Vám asi hodně chybí obchod pod rukou s ruskými vojáky, že?

BOHDAN 28.5.2008 15:07

LOUPEŽ.

Co to je proti té loupeživé bandě Modrého ptáka, která tuneluje zdravotnictví a ožebračuje náš lid poplatky u lékaře. Ať žije strana KSČSSD a Odbory. Vzhůru do stávky!

Gregory 28.5.2008 15:15

Re: LOUPEŽ.

Nevím jestli to myslíte vážně nebo ne . Jestli ano , tak Vás lituji . Poplatky u lékaře , Vašem případě psychiatra musí opravdu dělat pěkný balík . Ale nezoufejte , v ústavu budete sice platit , ale najdete tam spoustu spřízněných duší .

BOHDAN 28.5.2008 15:39

Re: Re: LOUPEŽ.

Až dostaneš rozum, ty si pohovíš.Do té doby patrně nepochopíš nic.

Gregory 28.5.2008 16:04

Re: Re: Re: LOUPEŽ.

Obávám se , že se Vám to v hlavě dost plete . Ale , co naděláme .

emersonskej 30.5.2008 22:57

Re: LOUPEŽ.

Teda Vy jste buď provokatér, nebo vás maminka v dětství nechala spadnout na hlavičku... a nejspíš nikoli jenom jednou...:-/

čtenář zdrojů 28.5.2008 15:04

pane Kovanici

hezky napsáno. I ta mírná nadsázka se mi líbí. Škoda, že jste nepopsal, jak to dopadlo s těmi "buržoázními živly", kteří nespořili, ale naopak žili na dluh a měli půjčené peníze od státních bank. Také se jim dluh směnil ve stejném poměru? Pokud ano, tak nechápu mé prapředky, že si nepůjčili před reformou pořádný balík peněz. Ale možná, že se najde někdo ze čtenářů Psa, který ví, jak se tehdy směnily dluhy občanů.

Pametnik starejch dob 28.5.2008 19:17

Jak patrně víte, dluhy ZŮSTALY ve stejné výši, resp. přepočítávaly

se 1:5 (normální občan si v tomto poměru mohl vyměnit 300 starých za 60 nových) a ne 1:50, jako ostatní peníze. V tomto směru byla "měnová reforma" horší než inflace. Mimochodem, pokud měl někdo staré poštovní známky, také se přepočítávaly 1:50.

gerontusinza 28.5.2008 13:20

Hezké pane Kovanici.....

že to dá ale práci vyhrabávat starý a zetlelý hnůj a přitom odhrnovat ten současný a dělat že neexistuje.......;-D;-D Víte, kdyby kolem nebylo tolik špíny současné, asi bych vám i fandil, ale takhle.......?:-/

Gregory 28.5.2008 13:34

Re: Hezké pane Kovanici.....

Kdyby nebylo toho starého zetlelého hnoje , nebyl by ani ten současný . Ten nový hnůj je proto že jsme ten starý , uleželý a zapáchající včas nevyhrabali . Taky jsme měli vyhnat ten dobytek který ten starý hnůj nadělal . Dobytek zůstal , a na ten starý dělá čerstvý .

Severin 28.5.2008 14:38

Re: Re: Hezké pane Kovanici.....

R^R^R^R^R^

Jara 28.5.2008 14:26

Re: Hezké pane Kovanici.....

Jste k politování,pokud chcete srovnávat teror komunistů s dnešním stavem.A i na Vás zřejmě platí komunista zůstane komunistou..

Hnyk 28.5.2008 13:00

V roce 1953 zlí Sudeťáci

Pokud našli v Německu práci, tak například v elektroprůmyslu vydělávali průměrně 309 DM měsíčně, tedy 925 nových Kčs podle oficiálního přepočtu. V ČSR uvědomnělé masy pochodovaly ke světlým zítřkům započatým znárodněním klíčového průmyslu v roce 1945 a dalšími velkolepými nápady E. Beneše.  

Pamětník starejch dob 28.5.2008 13:38

V KTERÉM Německu???

V tom "Demokratickém" rozháněly krátce poté německé dělníky, kteří se bouřili z velice podobných důvodů (pokles mezd), jako ti naši sovětské tanky. Byli tam mrtví a dokonce popravení.

Hnyk 28.5.2008 20:00

Re: V KTERÉM Německu???

V Německu, ne v "zóně";-). A pro upřesnění, to povstání nebylo kvůli snížení mezd, ale kvůli drastickému zvýšení norem (což v konečném výsledku bylo to samé).

Tino 28.5.2008 12:22

Milovníci starých časů...

...já vám vidím až do žaludku. Nezažil jsem měnu, to jsem se narodil. Zato móc dobře vím na co většina se steskem vzpomíná. Kde jsou ty časy, že se nemuselo ani pořádně máknout a sypalo to na přesčasech a různých výhodičkách, že se dalo ukrást ve fabrice nebo družstvu vše možné, jinak těžce sehnatelné ve kšeftě. Kradlo se jak na běžicím pásu. Matky, šroubky, hřebíky, dráty vercajk, stavební matroš, oleje, barvy, traverzy...na co si vzpomeneš. Kdo byl v JZD, měl garáže plné uzeného a vuřtů, při žních nasypané metráky obilí přímo z kombajnů, pašíka ve chlívku a barák postavený z nakradeného a v pracovní době. Potřeboval jsi volno anebo se ti nechtělo makat, šel jsi k doktorovi a hodil se marod. Byl jsi po opici? Tak si řekl soudruhu vedoucímu, že mu to volno nějak oplatíš a on tě pak použil na fušku na své stavbě. A na fušky se chodilo všeobecně v sobotu a neděli. A v pondělí se to na šichtě jaksi odfláklo. Nebo se to odfláklo i celý týden.

Nádherné časy pro ty co se dokázali ohnout, nikdy neremcali soudruhu vedoucímu a spolupracovali na kdejaké zlodějně spolu se soudruhy. Nemusel být člověk ani v KSČ, stačilo mít známosti a všechno šlo. Úplně všechno! Postavily se baráky na nenávratné půjčky se státními dotacemi z nakradeného materiálu v pracovní době a po dostavení zůstaly ve spořitelně statisícové úspory. JOJ! To byly časy! Plno volna, rekreací ROH, po šichtách plno chlastu, samé podnikové akce s pitím i ženskými a žrádlem. Místo šichet sedat na schůzích a poslušně zvedat packu kdykoliv soudruzi řekli.

JEN VŮL makal a nešel soudruhům na ruku!! Kdo měl trochu filipa, ten pomohl soudruhovi a soudruh zase jemu. Pak už jen držet hubu a krok. Po tomhle se vám stýská!!! Po plném korytu, bez práce a ještě se naparovat před těmi kdo ač měli schopnosti dané intelektem a pracovitostí, neměli lautr ho-no. Dobře jim tak! Někdo na vás přece musel makat a přeci jen bylo třeba občas ukázat těm nahoře nějaké ty tuny navíc a splnění plánu na stodvacet procent.

DNES UŽ JE TO V ...!

ne dr.Poklop 28.5.2008 12:34

Re: Milovníci starých časů...

To jsou kecy.Člověk vzpomíná na své mládí a na to špatné zapomene.To je samé,když se chlapi bavili o vojně a nevoják si musel myslet,že je tam samá sranda.Jestli si někdo myslí,že jsme jenom mysleli na nějakého bolševika,tak je na omylu.Měli jsem své osobní problémy a na nějakou poltiku jsme kašlali.Mysleli jsme si -ať nám bolševici políbí pr.. a jeli jsme si po svém.

Tino 28.5.2008 12:49

Re: Re: Milovníci starých časů...

 Jasně! Kašlalo se na bolševika a držela se huba, když se někomu děla nespravedlnost. Kdysi se říkalo - modli se, pomalu přikrádej a pán Bůh ti požehná! Změna za komárů byla v tom, že se modlení vyměnilo za kejvání na všechno, co bolševik řekl.

 Že byl člověk mladý a přeci jen si ukradl svou maličkou svobodičku, to nepovažuju za přednost doby. Ukradli našemu mládí co se jen dalo. Znechutili cokoliv, co jen trošku zavánělo svobodou. V mém případě jsme si hráli na svobodu pomocí čundrování po horách. I tam nás občas esenbáci naháněli jako škodnou. Hudbu nám chtěli diktovat, na tanečních zábavách nás drželi u huby i nařízeným oblečením, nic se neuskutečnilo bez povolení a "záštity" SSM. A ta vojna, to by vydalo na romány hnusu!!!

ne dr.Poklop 28.5.2008 12:56

Re: Re: Re: Milovníci starých časů...

Jistě,že nebyla svoboda,ale rád na své mládí vzpomínám a nestěžuji si.Možná ,že jsme si užili víc než dnešní mládež.

Tino 28.5.2008 13:08

Re: Re: Re: Re: Milovníci starých časů...

 To už je spíš problém, jak kdo se svou svobodou dokáže naložit. Znám mladé zotročené drogou a znám i mladé, kterým patří svět a to doslova. Kdo chce, může si svou svobodu užít a ne potajmu Kdybych si chtěl stěžovat, tak stejně není komu. Já jen stejskalům po starých zlatých časech připomínám to socialistické zlato. Ne že by dnes nebyla zlodějna, ale člověk se může svobodně rozhodnout a bez následků jestli ohne hřbet.

Pamětník starejch dob 28.5.2008 13:35

Re: Milovníci starých časů...

Právě proto, že jste to nezažil, nemůžete to chápat. Pamětníci to bez vyjímky považovali za pohromu. Nejen že komunisté ukradli lidem úspory, ale současně zvedli ceny, takže lidé měli problém jak uživit rodiny.

A komunisté navíc zavedli do kádrových dotazníků rubriku "Chování při měnové reformě."

Anton 28.5.2008 21:52

Re: Milovníci starých časů...

Tino, máš bohužel pravdu, já to zažil a souhlasím s tebou. V práci jeden hlídal druhého, jestli za stejné peníze nepracuje ještě méně než on. Fungoval výměnný obchod, kdo neměl co směnit, měl prostě smůlu. Pracovalo se od 8 do 13, v pátek a pondělí skoro nic, vše placené.

Dělal jsem na vrtech, týden práce, dva týdny doma, vše placené plus diety, hrabali jsme písek s jílem a psali skálu, aby se vydělalo. Jó, to byly časy.