19.10.2019 | Svátek má Michaela


MOBY DICK: Vzájemné osahávání

2.3.2013

Solární perpetuum, nesvůj lid, prezident elektik, papež emeritus, konstruktivní nedůvěra a zpívající prezidenti
*************************************************************
Sobota 23. února 2013

V Česku stále sněží, jako by se nechumelilo. Únor bílý, pole sílí. Zemedělci pláčí: Už dnes začaly klesat výkupní ceny plodin, které budou sklizeny až na podzim. Sedláci jsou spokojení.

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce ze státního rozpočtu vyšťárat další dvě miliardy kaček (k dosavadním 11,7 mld.). Jedná se o podporu velkým odběratelům elektrické energie, aby měli na splácení podpor pseudOZElené energie. MPO chce platit těm, kteří odebírají více než 20 GWh/rok.
Žena Moby Dicka: "To je vskutku výzva nešetřit!"
Na takto limitovanou státní podporu by zřejmě nedosáhly sklárny a porcelánky, u kterých je odběr elektřiny kruciální. A z čehože by se to mělo platit?
Mrtvá Kočka: "Nejspíš z dividend ČEZ, na jehož zisku se podílejí i podpory, které dostane ČEZ za narychlo nakoupená a zprovozněná solárka."
Žena Moby Dicka: "To je vskutku vynález podporného perpetua mobile!"
Mrtvá Kočka: "Odporného perpetua mobile!"

Na trase B upadl v poledne z perónu do kolejiště metra opilec. Díky nespecifikované reakci ostatních cestujících se mu nic nestalo.
Žena Moby Dicka: "V poledne, a už ožralej!"

Nejmenovaný US prezident vyjádřil obamy ze "zničujících důsledků" paušálních škrtů, které mají vstoupit v platnost 1. března.
Žena Moby Dicka: "A které v létě 2011 prosadil nejmenovaný US prezident."
V prosinci se tomu říkalo "fiskální útes" a na silvestra ho američtí zákonodárci odsunuli o 2 měsíce.
Mrtvá Kočka: "To to letí!"

Novopečený Rus Gerard Depardieu, který bydlí v mordvinské stolici Saransk (kde je trvale hlášen u kamaráda filmaře na adrese Demokratická 1, Leninova čtvrť – aby měl razítko a ruské sociální a zdravotní zabezpečení), byl nadšeně přivítán místními prostými papaláši i lidem obecným: Darovali mu válenky, vyšívanou košili a křeslo – ministra kultury (pokud se uvolí). Potom pro něj uspořádali exkurzi do velkosýrárny, velkoslepičárny a kláštera. Mordvinsko zatím Gérardovi neukázalo svou největší pamětihodnost: síť "pracovních kárných převýchovných táborů". Velký, ba doslova obrovský herec byl i přesto natolik dojat, že ze sebe dokázal dostat jen oslavná zvolání typu "Sláva Rusku! Sláva Mordvinsku!".

Včera dopadly do syrského (kurdského) města Halabu další ruské rakety: 58 mrtvých, z toho 36 dětí. Sláva Rusku!

Ozbrojená syrská protiasadovská opozice uzavřela mír s ozbrojenou kurdskou protisyrskou opozicí. Načež byl v syrskokurdské provincii Halab založen první prapor ozbrojených kurdských žen. Sláva nezávislému Kurdistánu a jeho ženám!

Bezpečnostní analytici si prohlédli záběry na YouTube a došli k názoru: Útočné pušky, granátomety, kulomety, minomety, malé typy rakety, které má k dispozici Džabát al-Nusrá, syrská frančíza Al-Kejdy, "mohou pocházet ze skladů bývalé jugoslávské armády". Zkoumání zbraní syrských teroristických mohamedánistů vyvolal článek chorvatského listu Jutarnji list, podle něhož z letiště Pleso u Zagrebu odlétá náramné množství velkokapacitních Iljušinů 76 společnosti Jordan Internacional Cargo Air. Chorvatské zbraně pak jsou přes jordánské hranice přímo do pracek teroristů.
Chorvatská vláda "kategoricky popřela", že by porušila platné zbrojní embargo vůči Sýrii.
Mrtvá Kočka: "Kdo říká, že ty zbraně prodává chorvatská vláda?"

Těsně před italskými volbami začaly expremiérovi Silviu Berlusconimu růst preference. Proti tomu se ozvaly mnohé známé italské osobnosti.
Mrtvá Kočka: "Hollande a Andělka."

Bezdomovec vrátil diamantový prsten, jenž mu omylem v hrsti drobných poskytla jistá soucitná duše. Za svou poctivost obdržel onen muž, bydlící pod mostem, $100 000. Stalo se v Kansas City a Billy Ray má štěstí, že nepozorná Sarah Darlington projevila účinný soucit: Zřídila internetovou sbírku a uvedená sumička se na ní sešla za pouhý týden. Sbírka poběží ještě dva týdny.
Žena Moby Dicka: "Tomu říkám splněný americký sen!"
Mrtvá Kočka: "Hmmm…"

Před třemi týdny přepadla v mexickém Acapulcu skupina maskovaných mužů plážový domek, kde znásilnila všech šest přítomných španělských turistek.
Dnes se v Acapulcu neohrožený belgický turista postavil na odpor dvěma ozbrojeným lupičům, kteří mu hodlali uzmout kabriolet Mercedes Benz. Turista byl patrně špatně informován cestovkou, pročež byl na místě zastřelen.
Žena Moby Dicka: "Cestovky pravděpodobně neinformují evropské neohrožené turisty, že Acapulco není jen vyhlášeným místem zábavy, ale dnes spíše zločinu."
Mrtvá Kočka: "Oni by možná evropští turisté byli méně neohrožení a přestali by tam jezdit…

Neděle 24. února 2013
V Česku začíná přecházet sníh v déšť. Konec zimy se blíží.

Na trase C upadl z perónu do kolejiště metra opilec. Díky nespecifikované reakci ostatních cestujících se mu nic nestalo. Stalo se hned po ránu.
Žena Moby Dicka: "Ráno, a už ožralej!"
Mrtvá Kočka: "Ještě."
Dva opilci v kolejišti metra během jednoho víkendu, to je skutečně souhra náhod. Obvykle se tak děje jenom jednou za tři dny.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek doufá, že mafiánský soudce Ondřej Havlín se "sám vzdá své funkce".
Mrtvá Kočka: "Doufej. Když se svých funkcí nevzdali poslanci…"
Ani soudce není nedotknutelný, pakliže páše zločiny, i takový nekalý soudce může být zavřený – pravil Moby Dick už před dvaceti lety, když ještě ani nebyl Moby Dickem.
Žena Moby Dicka: "Aleže to trvalo! Co se změnilo?"
Mrtvá Kočka: "Vrchní pražský zástupce."
Připomeňme, že O.H. je zatím pouze podezřelý, přesto už byl za svoje pletichy vloni "pokáraný". Stíhání čelí krom něj i jeden státní zástupce, jeden advokát, jeden advokátní koncipient a další dva lidé, "kteří stojí mimo justici".
Mrtvá Kočka: "Mimo justici a mimo zákon."
Robert Šlachta, ředitel ÚOOZ: "Za naše detektivy mohu říci, že se jednalo o naprosto ojedinělý případ v tom, že tam fungoval klientelistický systém. Způsob komunikace, vzájemné vazby byly tak silné, že nás to velmi zarazilo."
Mrtvá Kočka: "Jenom aby vás to vono nezarazilo!"

"Ta věc má být vyvážená… Je na místě, pokud se premiér vůbec setkává a jedná se zástupci sudetoněmeckého landsmanšaftu, tak by měl chtít omluvu vůči Československé republice a občanům, kteří byli poškozeni tím, co se dělo na podzim a v létě 1938." (Michal Hašek, 1. místopředseda (ČSSD), k čtvrtečnímu projevu premiéra Nečase (ODS) v bavorském parlamentu.)
Žena Moby Dicka: "Ale Nečas se nesetal a nemluvil se zástupci sudeťáků, jen s bavorskými politiky!"
Mrtvá Kočka: "To je rozdíl?"

"Chceme změnu, nechceme trpět!" "Mafie!" "Všechny vlády před soud!" "Zloději pryč z vlády!" (Hesla na bulharských demonstracích proti vládě.)
Žena Moby Dicka: "Otázkou není, kdo nemá být ve vládě, ale kdo v ní být má. Vláda podala demisi už ve středu."
Policie v Sofii střeží vládní objekty, demošky jsou zatím sametové. S jedinou výjimkou, kterou bylo zuřivé pískání, když se prezident Rosen Plevnelijev hodlal připojit a promluvit k (ne)svému lidu.
"Třiadvacet let jsme mlčeli, teď ke třeba, aby nás bylo co nejvíce, aby nás byly miliony." (Nejmenovaný organizátor bulharských protestů proti drahotě, který si tím vysloužil mohutný potlesk.)
Zatím ne miliony, ale až 200 000 lidí se očekává na shromážděních nejen v Sofii, ale i v Plovdivu, Pazardžiku, Blagoevgradu a rovněž v cizině. Bulhaři se houfují ve Vídni, Mnichově, Londýně nebo Aténách.
Nesvůj lid požaduje zrušení faktur za elektřinu, počínaje minulým prosincem a exemplární potrestání členů energetického regulačního úřadu. Zároveň by ve všech regulačních orgánech měla být zastoupena polovina občanů.
Mrtvá Kočka: "A kdo určí, kdo je občan a kdo neobčan?"
V bulharském energetickém regulačním úřadu je právě teď volno: Podle agentury Muška na Stěně bylo včera tajně odvoláno všech jeho sedm členů.

Hamíd Karzáí (prezident, Afghánistán) vyzval USA, aby stáhly z provincií Vardak a Lógar své speciální jednotky. Kvůli nim je prý v oblasti "nestabilita" a "vznikají tam nelegálně vyzbrojené skupiny, které ochromují bezpečnost". Pan prezident nejspíš myslí jednotky Tálibů.
Mrtvá Kočka: "Ale ti jsou legálně ozbrojení. Když je vyzbrojil pan prezident."
Žena Moby Dicka: "Nepřeháněj! Jenom jim dal na zbraně peníze."
Mrtvá Kočka: "Které dostal od Američanů."

"Ozbrojené skupiny na severu Mali jsou stejně dobře vyzbrojené jako pravidelná armáda." (Laurent Mariko, plukovník nejmenované armády.)
Mrtvá Kočka: "Taky mají klacky a kameny?"
Ne, jsou na tom trochu líp: Při odraženém útoku na Gao zanechal místní frančíza Al-Kejdy na místě: americké útočné pušky M-16, pušky české výroby pro elitní odstřelovače, několik ruských raket pro odpalování z vrtulníků, raketomety, granáty ráže 155 milimetrů, výbušniny s odpalovacím zařízením a taky uniformy několika jednotek malijské armády.

Papež Šestnáctka opět vyprodal při svém posledním nedělním šou Svatopetrské náměstí. Slíbil 100 000 diváků, že je "neopustí".
Žena Moby Dicka: "Hlavně aby věřící neopustili Benedikta, až přestane být papežem."

První den italských parlamentních voleb odvolil v Miláně i zvrhlík Silvio Berlusconi. Před volební místností se na něj vrhly tři revoluční Ukrajinky z občanského sdružení Femen. Ačkoliv sněžilo, byly oděny ve stylu "ober ohne" (busenfrei, barbusig, topless, holoprsa). Femenky ho nemají rády kvůli jeho zločinům na ženách. Vyvrcholením Berlusconiho hříchů je dle agentury ČTK "obvinění ze styku s nezletilou prostitutkou".
Žena Moby Dicka: "Obvinění je vždy největší hřích."
Mrtvá Kočka: "Hned po antievropském nacionalismu."

"Bylo by chybou podnikat opatření, která by se stala další brzdou spotřeby a investic. Letos žádné další úsporné kroky nejsou zapotřebí. Od daňových poplatníků jsme už žádali hodně." (François Hollande, prezident, Francie, na pařížské Zemi živitelce.) Vloni se zvyšovaly daně, příští rok se sníží výdaje. Pro letošek stačilo, že se deficit veřejných financí snížil s předloňských z 5,2 % HDP na loňské 4,5 %. "Připouštím, že to nebudou tři procenta, ale jdeme správným směrem." Evropská komis to vidí na 3,7 %. A kde jsou tedy ta tři nutná procenta k udržení eura???
Žena Moby Dicka: "Velkým evropským zemím nevadí, že nedostanou evropské dotace, které jsou podmíněné 3 % schodku."
Mrtvá Kočka: "Velké evropské země je stejně dostanou."
Moby Dick: "Hele, a tohle není »antievropský nacionalismus«?"
Mrtvá Kočka: "Ne, to je evropský nacionalismus."

Na slavnostním večeru byly v Holywoodu vyhlášeny výsledky letošních Oscarů. (Více jiní jinde.)
Zmiňme jen vyjádření íránského ministra kultury Mohameda Hosejního, jenž pravil, že vítězný snímek Argo si ty Oscary "nezaslouží po technické, ale ani po umělecké stránce". Írán pravdu o oněch událostech (při kterých byli zatčeni američtí špioni, tvářící se jako diplomaté) natočí vlastní film, jenž ony děje, udavší se před 33 lety uvede na pravou míru. Tak, jak ty skutečnosti vidí sami Íránci.
Drobnou ukázku svého pohledu Íránci již nabídli – na snímcích, určených očím íránského lidu, zamalovali první americké dámě Michelle O. dekolt a hříšně nahá ramena.
Ostatně – proč vůbec Michelle vystupovala (i když jen prostřednictvím telemostu) na slavnostním večeru? Vyvolává to oprávněnou otázku:
"Proč se manželka amerického prezidenta objevila právě tehdy, když je oceněn protiíránský film"?
Žena Moby Dicka: "To neřeš. Manželky v normálním světě konají různé normální činnosti, které mohamedán nepochopí."

Rovněž byly neslavnostně vyhlášeny Zlaté maliny. Nejhorší film roku 2012 Twiligh sága: Rozbřesk 2 získal celkem 7 Malin v kategoriích nejhorší herečka (Stewart Kristen), nejhorší režie (Bill Condon), nejhorší vedlejší mužská role (Taylor Lautner), nejhorší celkové obsazení, nejhorší remake a nejhorší pokračování. Celý upírský seriál už vydělal nepochopitelných 16 miliard Kč (v přepočtu).

Kdo má zájem o další dny tohoto týdne, může si je přečíst na autorově blogu Šamanova hospůdka U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.