15.10.2019 | Svátek má Tereza


MOBY DICK: Upřímní křesťané, náckové, estébáci a demokrati

23.4.2007

On to prý nikdo tak nemyslí, když to tak říká. Někdo to tak myslí, někdo to tak nemyslí. Někdo nemyslí, když mluví, někdo si myslí, že je pro něj prospěšné tak mluvit. Někdo si myslí, že tomu rozumí, ale měl by raději mlčet...

******************************************************************

Pondělí 16. dubna 2007

Z Polské Osvětimi do tři kilometry vzdálené Březinky se konal "Pochod živých" na památku milionu lidí, které zde nacisté během války zplynovali. Den vzpomínek na oběti šoa je připomínkou zahájení zoufalého povstání ve Varšavském ghettu. v dubnu 1943.

Úterý 17. dubna 2007

Premiér německé spolkové země Bádensko-Würtenbersko Günter Oettinger (CDU) je kritizován za svůj smuteční text, který pronesl na pohřbu Hanse Filbingera. V něm pravil, že tento ctnostný muž byl "odpůrcem nacistického režimu".
Drobná potíž je v tom, že drahý zesnulý byl nacista a jako soudce posílal za války na smrt zběhy z wehrmachtu. Po skandálu se pan zemský premiér "omluvil" textem:
"Nikdy jsem neměl v úmyslu ranit pozůstalé a oběti. Pokud se tak stalo, je mi to líto. A za to se omlouvám." Oettinger prý nechtěl bagatelizovat hrůznost nacistického režimu. Pan Filbinger byl však "nanejvýš křesťansky založený a konzervativní člověk s prokazatelnou vnitřní distancí od nacistického režimu." No, křesťan - když už mají papeže z Hitlerjugend...
A proč se vlastně Bádeňané-Würtenberďané zlobí pro pár slovíček, když jim nevadilo, že zesnulý nácek byl dříve jejich premiérem?!

Středa 18. dubna 2007

Uplynulo 60 let od popravy válečného zločince a bývalého prezidenta prvního slovenského státu Josefa Tisa. Nesl odpovědnost nejen za protižidovské a protiromské zákonodárství a "odsun" 70.000 (česko)slovenských Židů do Osvětimi, ale i za masakry proti Slovákům v době Slovenského národního povstání. Po válce se skrýval v klášteře v bavorském Altöttingu, odkud ho na světlo Boží vytáhla americká CIC (ne komunisti!). Tiso v bratislavském procesu nic nepřiznal a ničeho nelitoval.
Slovenští nacionalisté Tisovi blahořečí za získání státnosti. Že nepočítají Židy mezi Slováky, nepřekvapuje, že však za Slováky nepovažují ani obyvatele vypáleného Klaku, Ostrého Grúnu a dalších slovenských "Lidic", je poněkud podivné.
„Já si vážím pana prezidenta Tisa a vážím si ho moc, protože si ho pamatuji jako dítě. Byli jsme velmi chudí, ale když byl on, tak jsme byli na úrovni,“ pravil v lednovém rozhovoru pro TA3 arcibiskup Ján Sokol. Tiso byl prý "upřímný křesťan, který bral antisemitská opatření jako "nutné zlo".
Ján Sokol je také upřímný křesťan. A registrovaný agent StB "Svätopluk" (svazky 130007 a 40221).

Stanislav Májek ze Společnosti Andreje Hlinky na Martinském hřbitově u Tisova hrobu odhalil velikánovi pomník, opatřený slovenským znakem. Při té příležitosti vydal text: „Zaslouží si ho za svůj vzorný kněžský život a za všechno dobré, co pro národ vykonal.“

Čtvrtek 19. dubna 2007

Slovenský Ústav pro výzkum veřejného mínění uveřejnil výsledky ankety, podle nichž je nejoblíbenějším (žijícím) slovenským politikem předseda vládní Slovenské národní strany Ján Slota (za duben vzrostl jeho rating o 4,1 % na 15,6 %). Slota před deseti lety o Tisovi pravil: "Lidé, kteří se postavili za to, aby slovenský národ žil v suverénním státě, musí být rehabilitováni, musí se jim dostat úcty, která jim patří. Já skutečně obdivuji prezidenta Tisa a v žádném případě si nemyslím, že to byl válečný zločinec.“
Exilový historik Milan Ďurica, který ve své knize distribuované v 80.000 kusech do slovenských škol o Tisovi prohlašuje, že byl zastánce Židů, jenž „židovskou otázku řešil v souladu s křestanskými mravními zásadami", žádá dokonce pro Tisa "svatořečení"...
Křesťan a fašista Tiso to však říkával trošku jinak: „Udělali jsme tak podle příkazu Božího: Slováku zbav se svého škůdce!“

Pátek 20. dubna 2007

Ředitel lidického památníku Milouš Červencl v souvislosti s pornografickou stránkou www.lidice.eu ("Chceš vidět, jak lidické ženy trpěly? Klikni! Lidické ženy trpěly opravdu hodně. Ale žena na těchhle stránkách netrpí! Užívá si to!!!") o této skandální záležitosti prohlásil, že "žádná hmotná škoda nám nevznikla a lidické ženy nad tím mávly rukou".
Jenže nemávly. Červencl jim leží v žaludku už od minulého podzimu, kdy zavlekl lidický památník do internetové "hry"/reklamy "Vypal Lidice - zabij si Čecha". Tenkrát se lidickým rovněž omluvil: Všem, "koho se tato kampaň mohla dotknout, zejména pozůstalým po obětech lidické tragédie. "
Neetickou reklamu nechal stáhnout z netu, v anglické verzi však běžela dál. A ceny za reklamu od německé reklamní společnosti s radostí převzal .

Sobota 21. dubna 2007

Tento týden vedla své mimořádné jednání česká Rada vlády pro záležitosti romské komunity složená ze zástupců ministerstev a Romů, aby projednala jisté výroky předsedy lidovců Jiřího Čunka a koncepci romské politiky. O koncepci nevíme ničeho, ale předsedkyně Rady Džamila Stehlíková nehodlá tlačit na Čunkův odchod. Jiří Čunek prý "přiznal chybu a jako už několikrát se za svůj výrok omluvil... Podal vyčerpávající vysvětlení."
Před třemi týdny tento křesťan a demokrat odpověděl na dotaz čtenáře deníku Blesk "zda se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové" toto:
"To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve politici zastanou a řeknou: On je chudák."
Čunek se neustále omlouvá, dále tvrdí, že to nebylo míněno na Romy a svou obhajobu korunuje textem:
"Ta slova nebyla určena pro širokou veřejnost, ale pro konkrétního čtenáře."

To jenom zlovolný Blesk tento čistě soukromý názor vyslovený v jím pořádané besedě čistě soukromou osobou, tedy místopředsedou české vlády a šéfem křesťanských demokratů, uveřejnil!
Ale nic rasistického v tom nebylo. Alespoň tak si to myslí 92 % z 10.000 diváků televize Prima. A těch zbylých osm procent?

Ale prosímvás - to jsou jenom zbuntovaní Cikáni!

Neděle 22. dubna 2007

Francie prožila den prvního kola prezidentských voleb. Jedním z kandidátů byl i Jean-Marie Le Pen, který horuje pro Evropu národů (hlavně těch velkých), vystoupení Francie ze "schengenského prostoru" i NATO, a je pro své xenofobní výroky považován za ultranacionalistu. Do druhého kola se však s 11,5 % hlasy nedostal.

Jiný prezident jiného evropského státu před časem prohlásil v rozhovoru pro Lidové noviny o romském koncentračním táboře v Letech mj. toto:
"Není to opravdu koncentrační tábor v tom slova smyslu, jak každý z nás podvědomě rozumí slovu koncentrační tábor a vidí Osvětim, Buchenwald a tyto věci. Samozřejmě se tam odehrála celá řada tragických věcí. Rozumím-li ale tomu, tak oběti toho tábora byly primárně spojené s epidemií skvrnitého tyfu, a nikoli s tím, co bývá tradičně chápáno jako oběť koncentračního tábora. Aspoň v tom, co se každé dítě učí ve škole."
Nerozumíte, pane prezidente! Některé školní děti, zejména ty, které navštívily Terezínské muzeum ghetta, tomu rozumějí lépe. Stejně jako Terezín se totiž i Lety staly shromaždištěm do Osvětimi, ve které pak byli čeští Romové vyvražděni.

Ale on to Klaus nemyslel zle...

********************************************************

Co si zapsal Moby Dick
minulý týden: Apartní byt
předminulý týden: Kdo je tady rasista?

*******************************************************

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Archiv deníčku od dubna 2000 do konce roku 2002
Leden 2003
Únor 2003
Kdo je kdo v Českých Textárnách - verze z dubna 2003
Anebo si kupte knížku "MOBY DICK: Deníček," v níž jsou sebrány denní poznámky z Českých Textáren od dubna 2000 do dubna 2003. Ale kde ji prodávají, nevím. Stojí 199,- Kc.
Avšak můžete si knížku objednat přímo u nakladatele na konvoj@konvoj.cz, pak ješte doplatíte za poštovné.

Dva předcházející týdny viz v horních odkazech. Odkazy na články od 29. října 2005 do současnosti naleznete v rubrice Šamanovo doupě, část od března 2003 do 29. 10. 2005 je možno nalistovat v předcházejícím archivu.

Podněty, připomínky a výkřiky ctenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz . Předem děkuji!

Případně si poslužte komentářem.
>>:))

**************************************************
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.