24.10.2019 | Svátek má Nina


MOBY DICK: Politici tuponosí

27.7.2013

Panovníkovo slovo, zemanská tlačenka, nejasná a zmatená rozhodnutí, papežská prerstrójka a moudrý ministr.

************************************
Sobota 20. července
"Užíváme se sluníčka" aneb Česko postiženo rekordním suchem. Slabomyslní televizní meteorologové horké počasí předvídali s nepochopitelně nadšenou radostí.

Hrozí požáry na celém území ČR. Ale nejvíc teď hoří ve Francii, kde v noci na neděli chytlo v přípařížském městě Élancourt dvacet aut. Je to odpověď místních musulmanů na protiústavní zákaz zahalování se na veřejnosti.
Žena Moby Dicka: "Třeba by se musulmani měli raději obrátit na Evropský soud?"
Mrtvá Kočka: "Že Francie jejich ženám narušuje posvátnost lidského soukromí."
Návrh Moby Dicka: Za každou zahalenou muslimskou ženu jeden zahalený muslimský muž. Zejména ten její!

Americký ministr zahraničí oznámil "úspěch" svého cestování po středněblízkovýchodním regionu: Izrael a Palestinci obnoví mírová jednání. Je tu jen několik drobných problémů:
1."Hamas odmítá Kerryho oznámení o návratu k jednáním a považuje návrat Palestinské správy k jednáním s okupanty v rozporu s národním konsensem." (Sami Abú Zuhrí, mluvčí Hamásu.)
Žena Moby Dicka: "Što éto takóje palestinský »národní konsensus«?"
Mrtvá Kočka: "Zahnat Židy do moře."
2. "Kdokoliv jedná za lid, kterým není vybrán, jedná jen sám za sebe. Palestinský lid to nepřijme." (Iháb al-Ghassín, mluvčí vlády Hamásu v Gaze.)
Ten "kdokoli" je předseda palestinské samosprávy Mohamed Abbás. Palestinský lid (Hamás) nesouhlasí, aby Abbás vedl ty rozhovory, které Hamás nechce vést. Krom toho nemá Abbás žádnou legitimitu: Jeho volební období vypršelo v roce 2009 a od té doby vládne jen na základě degretu, který si sám vydal.
Mrtvá Kočka: "Nečti, Mlhošu!"
Žena Moby Dicka: "Teroristé pranýřují nedodržování demokracie. To by nevymyslel ani Moby Dick!"
3. Velkým palestinským (abbásovským) ústupkem má být to, že se už nepožaduje zastavení výstavby židovských osad na území předpokládaného palestinského státu. Naopak hranice tohoto území zůstává nezpochybnitelná.
Žena Moby Dicka: "Što éto takóje »území předpokládaného palestinského státu«?"
Mrtvá Kočka: "Je dané vnitřní izraelskou linií příměří z roku 1967."
Žena Moby Dicka: "Na to žádný izraelský politik nepřistoupí. Protože na to nepřistoupí izraelský lid reprezentovaný Knesetem."

Většina izraelských ministrů se jásavě raduje.
Žena Moby Dicka: "Neznají podrobnosti dohody."
Jedna ta drobnost už unikla do médií. Totiž propuštění vězněných teroristů jakožto "gesto dobré vůle".
"Pokud jsou pravdivé zprávy zahraničního tisku o předběžných podmínkách, pak je to závažná chyba." (Uri Ariel z koaliční Bajit Jehudi.) Propuštění teroristů prý ohrozí bezpečnost Izraele.

Agentura AFP tvrdí, že oznámení o obnově jednání vyvolalo "takřka všeobecnou skepsi mezi izraelskými činiteli a v izraelských médiích", ba dokonce, že premiér Netanjahu se na zasedání bezpečnostní rady setkal s "pohrdáním" ze strany některých jeho členů.
Mrtvá Kočka: "Takže se s Hamásem nakonec shodli!"

Neděle 21. července 2013
Prezident republiky Miloš Zeman přijal v neděli dne 21. července 2013 na zámku v Lánech předsedkyni poslaneckého klubu Věci veřejné Kateřinu Klasnovou a následně předsedu vlády ČR Jiřího Rusnoka.

Končí víkend, který v ČR přinesl rekordní úrodu zabitých účastníků silničního dění: Dvanáct. Prý za to může horko. A v zimě zase náledí.

Obvyklá víkendová úroda je hlášena i z Iráku, kde zuří náboženská válka mezi různými odnožemi machometánů. Noční bombové útoky zvýšily skóre na 70 mrtvých.

Belgie má nového panovníka. Král Philippe složil přísahu před parlamentem. Ve své inaugurační řeči slíbil, že bude usilovat o zachování "vnitrostátní jednoty". Zatím asi jedinou složkou nejednotného belgického lidu, která mu v tom chce pomoci je – devět městeček Německojazyčného společenství…

Japonsko má starého císaře Akihita i starého premiéra Abeho. Předseda vládní Liberálně demokratické strany Šinzó Abe však právě vyhrál volby do Sněmovny rádců, což je horní komora místního parlamentu. Protože už dříve měl většinu v Poslanecké sněmovně, otevírá se mu cesta k uplatnění svého vůdcovství i razantnějších změn:
a) Může pokračovat v "podpoře růstu mezd a investic", tedy v tištění peněz, podobně jak to už činí i USA a EU.
Mrtvá Kočka: "Má tak šanci zvýšit světový rekord ve výši státního dluhu."
Žena Moby Dicka: "Který je zatím 230 % HDP."
b) Projde mu zdvojnásobení spotřební daně.
Žena Moby Dicka: "Nepřeháněj! Zvýší se jen z pěti procent na deset."
c) Zaměstnanci už nebudou zaměstnáváni doživotně.
d) Zvýší se odchod do důchodu na 70 let. (Při průměrné délce dožití u mužů 77,73 let a žen 84,64 let.)
e) No a změní se ústava, aby Japonsko mohlo mít místo národních sil sebeobrany normální armádu. Tedy, aby mohlo ústavně preventivně zaútočit na vojenské objekty země, která může Japonsko "bezprostředně ohrozit". To společně s body
f), kterým má být posílení japonského národního cítění (nacionalismu) a
g), jímž se vytvoří spešl jednotky k obraně Špičatých ostrovů (nezpochybnitelné historické právo na ně krom Japonska uplatňují i Tchaj-wan a lidová Čína)
může ještě vést k zajímavému vývoji.
Žena Moby Dicka: "Do bodu Zet. Či Omega."
Mrtvá Kočka: "Jaká jsou poslední písmena čínské a japonské abecedy?"

Katar má nového mladistvého (33) emíra. Je jím Tamín bin Hamad Ál Sání, který má britské vzdělání, samozřejmě, ale jinak je to konzerva. Poznal úklady demokracie, proto zpřísňuje cenzuru, která fungovala i za jeho pokrokového otce Hamada bin Chalífy Ál Sáního.
Žena Moby Dicka: "Tak buďto jsi emír, nebo demokrat."
Mrtvá Kočka: "Protože jako demokrat bys mohl přestat být emírem."
Moby Dick: "Což netušil Miško Gorbačev, když rozjížděl perestrójku."

Tamín Hamadovič "demokratizuje" zemi: Absolutní monarchie se má změnit na konstituční, proto budou do konce roku uspořádány parlamentní volby.
Žena Moby Dicka: "A bude pak Tamín parlament poslouchat?"
Mrtvá Kočka: "Panovníkovo slovo platí. Je to emír a ne nějakej zeman!"

Ze sportu: Vítězem Tour de France se stal Christopher Froome ze stáje Sky, z týmů zvítězila stáj Saxo-Tinkoff, jejíž kapitán Alberto Contador byl až čtvrtý. Úspěchem je páté místo pro jeho nosiče vody Romana Kreuzigera, které prý – dle médií – "vybojoval pro Českou republiku".
Žena Moby Dicka: "Velký úspěch českého závodníka. Romanovi blahopřejeme!"
Mrtvá Kočka: "Ale to své historické páté místo samozřejmě vybojoval – pro stáj Saxo-Tinkoff."
Moby Dick: "A pro sebe."

Kdo má zájem o další dny tohoto týdne, může si je přečíst na autorově blogu Šamanova hospůdka U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby Dick
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.