Neviditelný Pes

MOBY DICK: Osobní a důvěrné vztahy

4.5.2013

Výstřely a exploze, nedostatek vnitrostranické kázně, hladoví ministři, limonádová daň a smršť kostlivců

*****************************************************
Sobota 27. dubna
V Česku proběhlo krátké léto včetně tropických nocí a konečně nastalo jaro.

"Tato vozidla se pohybují i v centru města ve večerních hodinách. Stává se nám, že veselí turisté se chtějí povozit a hrozí tak úraz." (Julián Záhorovský, Pražská správa služeb, mluvčí.) "Vozidly" se myslí popelářská auta, kterým se kvůli ochraně bezpečnosti neohrožených turistů zamykají stupátka. Popeláři jsou naštvaní, že musí za auty běhat pěšky.
Mrtvá Kočka: "Popelář by nikdy neřekl, že je »naštvaný«."
Žena Moby Dicka: "Ještě není 22:00."
Julián Záhorovský: "Nic není definitivní, je to jen pokus." Zatím jde jen o plynem poháněné vozy, které brousí hlavně po centru Prahy.
Žena Moby Dicka: "Možná by PSS měla zvážit zbourání pražských soch. Na ně rovněž někdy neohrožení turisté lezou, a občas se i zraní."

K "veselí" neohrožených turistů podotýkáme, že hlavní město Praha ne tak dávno lákalo do Prahy cizozemské turisty na "noc bez spánku", levný alkohol a s ním spojené bujaré veselí. Letošní akce cestovek, spojené s chlastačkami mladistvých Dánů, na to jen navazují.

Včera byl zadržen prezident, který společně s dalšími čtyři lidmi bral úplatky za udílení milostí. Byla na něj uvalena zatím jednoměsíční vazba. Zadržení Živko Budimira, prezidenta Federace Bosny a Hercegoviny, nařídil bosenský soud.

Konzervativní Strana nezávislosti a liberální Pokroková strana vyhrály pracku v pacce volby do Althingu. Jejich 26,7 % + 24,4 % hlasů dávají 19+19 křesel v jednokomorovém parlamentu, což znamená pohodlnou osmatřicítku z 63 křesel. Island tak bude po jednom volebním období, kdy ostrovu vládla sociální demokracie a levicoví zelení, opět vést stejné spřežení, které neuhlídalo finančnictví země. V parlamentu jsou také dvě strany První pirátské internacionály: partaj s matoucím názvem "Světlá budoucnost" a ničím se nepřikrašlující "Piráti".

Při havárii letadla v jižním Afghánistánu zahynuli čtyři členové mezinárodní koalice. Příčina havárie se vyšetřuje.

Ruský Vojensko-mořský flot a Japonské síly sebeobrany vyjádřily "připravenost uzavřít dohodu" ve sféře námořní bezpečnosti v Severním ledovém oceánu, kde obě země mohou spolupracovat v oblasti záchranářských prací. Očekává se rovněž možné rozšíření smlouvy o oblast Ochotského moře. Oblast Špičatých ostrovů zatím nebyla zmíněna.

Neděle 28. dubna 2013

Tak ano. Itálie má vládu. Ne tedy v pátek, jak sliboval její nový předseda Enrico Letta, ale i tak je to úspěch. Vůdcové tří koaličních stran v ní chybí, aby se zbytečně na jednom smetišti nesvářili čtyři kohouti.
Žena Moby Dicka: "Ale každý z nich do vlády najmenoval své největší opory."
7 z 21 ministrů jsou ministryně.
Mrtvá Kočka: "I slepice se dovedou svářit."
Italská vláda národní sebezáchrany má před sebou pět hlavních úkolů:
1) Reformu volebního zákona.
Žena Moby Dicka: "Současná povolební krize byla totiž způsobena právě tímto zákonem."
Mrtvá Kočka: "Kdežto nový zákon zaviní nové krize."
2) Zrušení financování politických stran státem. Levicové strany se obávají, že si nebudou moci dovolit financovat nákladnou volební kampaň.
Žena Moby Dicka: "Proč jsou levicové strany chudé?"
Mrtvá Kočka: "Všechny strany jsou chudé. Bohatí jsou jen jejich politici."
3) Zmírnění lidožravé Montiho daně z nemovitostí (ve vlastním bydlí 85 % rodin). Tato daň potrestala "odpovědné", kteří si pořídili vlastní bydlení. To půjde jednoduše. Složitější bude vybrané daně vrátit.
"Pochybuji, že bude možné vybrané peníze vrátit všem." (Enrico Letta, premiér, Itálie.)
Menažerie rovněž pochybuje. Z čeho vracet? Z utraceného rozpočtu?
4) Zabezpečit, aby stát platil faktury. On je tedy platí, ale nikoli včas. 270 dní splatnosti položilo již mnohé malé a střední firmy. Drobná maličkost: bude potřeba někde vyšťárat 100 miliard € na faktury, které už jsou po splatnosti.
"Zaplacení alespoň 40 miliard letos je prioritou. (Maurizio Saccomani, ministr financí.)
Mrtvá Kočka: "To jsou tak dva dluhy Kypru."
Žena Moby Dicka: "A to se ještě neuplatňují nesmylné úroky z opožděných plateb, případně penále, státe!"
5) Přesvědčit Brusel, aby dovolil nezadluženým obcím užívat svých peněz k investování. Itálie má mamutí veřejný dluh, proto mají i ty obce, které hospodaří vyrovnaně, zablokované účty!!! Což je evidentní kravina.
Mrtvá Kočka: "Zkuste v Bruseli orodovat za zrušení dalších evidentních kravin: letního času, povinných »ekopaliv« a zákazu žárovek."

Jistý zoufalý muž v době slavnostní přísahy vlády začal před jejím sídlem střílet, aby potrestal politiky. Teď je ještě zoufalejší:
Postřelil dva policajty, z nichž jednoho těžce, a jednu těhotnou ženu, i když jen lehce. K zoufalství jistě přispěje i to, až mu sdělí, že vláda skládala slib – v prezidentském paláci, který je asi kilometr daleko. Nejzoufalejší je pak to, že neuměl počítat. Když na konec své střelby chtěl spáchat sebevraždu, zjistil – že mu došly náboje.
Mrtvá Kočka: "Ubozí italští zoufalci nemají dost prostředků ani na to, aby si koupili dostatek nábojů."

Na parlamentní volby, které proběhnou už 11. května, se připravuje i Pákistán. Tady ale náboje místní frančíze Tálibánu nechybějí: Při útocích bylo zabito celkem již padesát lidí, včetně jednoho kandidáta, přičemž jen za tento víkend je hlášeno 25 mrtvých. Má to alespoň jeden kladný vedlejší efekt: Náramně se snížila délka politických proslovů!

Strůjci náboženského násilí, kvůli kterému minulý týden vypukly v několika iráckých provinciích tvrdé střety mezi vládními šíitskými vojsky a sunnity, jež měly na svědomí více než 200 mrtvých, jsou odhaleni! Jsou jimi televizní stanice, které šíří náboženskou nesnášenlivost a vyzývají k násilí! Bdělé irácké úřady proto odebraly licenci hned deseti stanicím (postižena byla i panarabská Al-Džazíra), takže vysílat mohou prakticky jen ty státní.
Žena Moby Dicka: "Sleduji sice jenom anglickou mutaci Al-Džazíry, ale nějakou náboženskou propagandu tam nevidím vůbec!"
Mrtvá Kočka: "Což dokazuje nenávist stanice k pravé víře."
Poslední jednotky USA odešly ze země v prosinci 2011. Ale už r. 2006 byl ve zdemogratizovaném Iráku schválen zákon zakazující kritizování veřejných činitelů.
Žena Moby Dicka: "Jedním z největších místních problémů je korupce, zejména rozkrádání mezinárodní pomoci vládními politiky a jejich příbuznými."
Moby Dick: "Jak je vidět, problémem není korupce, ale kritika korupce."
Mrtvá Kočka: "Z hlediska veřejných činitelů jistě!"

Současné skóre spadlé barabizny na předměstí bangladéšské Dháky: 360 mrtvých, 900 pohřešovaných, 2500 zachráněných a jeden nově narozený.
Záchranáři házejí do děr v sutinách, odkud stále znějí hlasy zavalených, pití a potraviny.

"Během návštěvy chci navázat osobní a důvěrné vztahy." (Šinzó Abe, premiér, Japonsko, před odletem do Moskvy, kam nějaký japonský premiér přilétá poprvé po deseti letech.) Jak moc "důvěrné" vztahy to mají být? S ruskými politiky se budou líbat zástupci firem Mitsubishi, Toshiba či Sumimota.
"Japonci investovali do výstavby první ruské továrny na výrobu LNG $10 miliard a my doufáme, že v tom budou pokračovat." (Viktor Išajev, ministr pro rozvoj Dálného východu, RF.)
Japonští investoři staví v Rusku automobilky, farmaceutické továrny a zdravotnická centra pro petrohradské boháče. Stavějí si ropné a plynárenské podniky, které budou vyvážet/dovážet hlavně do Japonska.
V primorském kraji chtějí pěstovat rýži a sóju. "Ruská strana vážně zvažuje, že poskytne půdu pro tento projekt." (Alexandr Panov, ruský exvelvyslanec v Tokiu.)
"Chci se domluvit na restartu jednání a na uzavření mírové smlouvy." (Šinzó Abe.)

Kdo má zájem o další dny tohoto týdne, může si je přečíst na autorově blogu Šamanova hospůdka U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby Dickzpět na článek