1.7.2022 | Svátek má Jaroslava


MOBY DICK: Krásné větičky

11.11.2017

Tvůrčí způsob, vypouštění balonků, strach chvostoskoků a hlasité mlčení

Prezident Mlhoš Zeman ve čtvrtek 2.11. na TV Barrandov citoval „takovou krásnou“ větu, která je v Ústavě ČR a týká se „jisté konkrétní situace, kdy by neprošel ani třetí pokus“ o vyslovení důvěry vládě a zní:

„Prezident může rozpustit sněmovnu a vyhlásit předčasné volby. Pozor, může, nikoliv musí.“

Dále se pochválil: „Já jsem člověk, který ústavu používá tvůrčím způsobem.“

A postrašil: „Vláda bez důvěry může teoreticky vládnout až čtyři roky, právě proto, že ústava nestanoví žádný termín. Václav Klaus nechal Topolánkův kabinet také vládnout několik měsíců, než získal důvěru. Nechci strašit, věřím, že vše proběhne za daleko kratší období.“

A skutečně se mu podařilo vystrašit úplně všechny. Nejdříve předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, kterého na Barrandově zmínil, neb se prý nezávisle na panu prezidentovi podobně vyjádřil v Hospodských novinách: „On (Rychetský) dokonce říká doslova, že v takovém případě, pokud by tedy prezident nerozpustil Sněmovnu, by vláda bez důvěry mohla vládnout celé své funkční období. Tak když to říká i předseda Ústavního soudu ve veřejně publikovaném rozhovoru, proč bych to neříkal i já jako právní laik.“

Rychetský se skutečně vylekal a obratem upřesnil svoje citované technicistní vyjádření: „Není možné – bez jakéhokoli časového omezení nebo dokonce na čtyři roky – se smířit s existencí vlády bez důvěry, která podala demisi a která je jenom pověřená.“

Nemá smysl citovat ošklivé větičky o ohýbání a zneužívání Ústavy, překračování hrany ústavnosti a podobně, které vypustili představitelé všech stran.
„Krom ANO.“ (Žena Moby Dicka)

Zajímavé byly prakticky shodné výroky, které vynesli
a) Milan Chovance (ČSSD), který pravil, že si prezident uvědomuje nereálnost takových kroků: „Zeman vypustil pouze balónek.“
b) Radek Vondráček (za ANO nominovaný na předsedu Sněmovny): „Je to takové pošťouchnutí ze strany pana prezidenta…Určitě si to nikdo nepřeje a nestane se to.“

Teď jde totiž o volbu předsedy sněmovny. Ten má jmenovat premiéra při třetím pokusu. Výsledkem pošťuchujícího balonku překvapivě je, že dvě partaje Vondráčka podpoří.

„Šovinistická SPD.“ (Žena Moby Dicka)
„A komunistická KSČM.“ (Mrtvá Kočka)

Jak to Piráti, kteří zatím jako jediní neagropartaj Vondráčka podporovali, uslyšeli, hned otočili kormidlem: „My s nesystémovými stranami hlasovat nebudeme.“
„A proč, když bude Vondráček nejspíš stejně zvolenej?“ (Moby Dick)
„Abychom vypadali zásadoví.“ (Nejmenovaný Pirát pro agenturu MnZ)

Zajímavější byla reakce místopředsedy (právě!) SPD Radima Fialy: „Nechci pana Babiše vůbec obhajovat, uvědomuju si to riziko, ale může se stát, že klidně hned první vláda dostane v Poslanecké sněmovně důvěru.“
„No vida! A ani jsem nemusela sedět na zdi.“ (Muška na Zdi)
„Proč se stále spekuluje o třech pokusech? Možná to uděláme na první pokus.“ (Ve středu se shodně ozvala i hlavní figura, Andrej B. Babiš v rozhovoru pro MfD, tiskovinu svěřenou do nezávislého rodinného fondu)

Podpora pro Vondráčka se může přetavit i v podporu pro Babiše. Takže nás čeká menšinová vláda Andreje B. Babiše s tichou podporou Tokia Omamury a Vojtěcha F. Filipa. Partaje si totiž nepřejí opakování voleb. Jednak na ně většina už nemá peníze, a jednak by se do Sněmovny minimálně tři chvostoskoci už ani nemuseli dostat. Proto se hlasitě mlčí, že se Sněmovna může 120 hlasy rozpustit sama.
*

Zatímco lodice ANOfertu jede pevně po zvolené linii Time Manadementu, začínají se vrkočit děje kol nastávající volby prezidenta republiky. Termín pro podání přihlášky kandidátů vypršel právě v úterý, ke stoletému výročí VŘSR (která nebyla ani Velká, ani Říjnová, zpočátku dokonce ani Socialistická, a už vůbec ne Revoluce). Mnozí kandidáti vyčkali do posledních chvil, spoléhajíce se na podpisy deseti senátorů či dvaceti poslanců. Takže krom tří kandidátů, kteří představili podpisové archy občanů (Jiří Drahoš se chlubí číslem přes 115.000, Mlhoš Zeman avizuje 113.038 kusů, Horáček přes 80.000) je tu i peleton dalších. Nakonec se zřejmě přihlásilo 18 uchazečů, z nichž avšak 11 nedisponovalo potřebným počtem hlasů ani ničím jiným, než kusem papíru, že hodlají býti jmenováni prezidenty ČR… Krom tří jmenovaných uchazečů se zbytek spokojil s několika podpisy senátorů či odcházejích a nových poslanců. (Přičemž u některých nových poslanců se ještě neví, jestli jsou vůbec poslanci.)

No ale volně dle Mlhošových slov: Má vůbec význam hlásit se o hlasy milionů voličů, když si nejste schopni schrastit alespoň 50 tisíc podpisů?

Nejposlednější z posledních se v pondělí nečekaně zapojil expremiér Mirek Topolánek (exODS). Také jsme si všimli té náhodné časové shody, ale nechme promluvit pana Mlhoše Zemana ve čtvrtečním Týdnu Barrandova s prezidentem, kde na dotaz ředitele moderátora ke kandidatuře této „jedné z velmi kontroverzních postav politiky posledních dejme tomu patnácti let“ odvětil:

„Zcela bez souvislosti s touto kandidaturou konstatuji, že před několika málo dny nastoupil do vězení Marek Dalík, stačí?“ (Mlhoš Zeman)
„No, on nastoupil právě to pondělí.“ (Muška na Zdi)

Kdo by nevěděl: Marek byl osobním přítelem Mirka a zařizoval pro něj různé špinavé i svinské záležitosti.
„Ovšemže pouze ze svého osobního popudu.“ (Marek Dalík pro agenturu Muška na Zdi)

Dokonce mu i domluvil pěkný byt v pěkném místě. Byli vlastně sousedé.
„Bydleli na stejném patře.“ (Žena MOby Dicka)
„Možná ještě budou.“ (Mrtvá Kočka)
*

Zcela bez souvislosti s kandidaturou prezidenta Zemana konstatujeme, že trestní stíhání pánů Babiše a Faltýnka (ANOfert) bylo přerušeno kvůli obnovení jejich poslanecké imunity, nežeby se vyvrátila temná podezření o odklonění evropských dotací pro malé podniky do Babišova impéria.

Mimochodem, rovněž je zajímavé, jak ohledně trestního stíhání imperialisty Babiše a jeho dalšího „vydání“ všechny partaje velice hlasitě mlčí.

Může se stát, že všelidový pan prezident ještě před prezidentskou volbou udělí svému oblíbenému panu premiérovi abolici. Prezident republiky je totiž oprávněnou osobou. Z toho titulu může nařídit, aby se trestní stíhání pro určitý trestný čin nezahajovalo, a pokud již zahájeno bylo, ale nebylo doposud pravomocně skončeno, aby bylo zastaveno.

„Jenže jde o evropský prachy a EU to tak nenechá.“ (Moby Dick)
„Nenechá. Ale nebude se soudit s nejmenovaným premiérem, jenom si stáhne vyplacené peníze zpátky.“ (Žena Moby Dicka)
„Případně ještě vysolí pokutu.“ (Mrtvá Kočka)

Povolební resumé: Menažerie Moby Dicka se děsí, že hlasitých mlčení bude za chvíli už tolik, že si jich přestaneme všímat.
„Dokud do toho nešlápneme.“ (Žena Moby Dicka)
„Anebo do toho hovna nespadneme po čuni.“ (Mrtvá Kočka)
*

Na závěr něco veselého:
Je možné, že soud zruší Topolánkovu kandidaturu. A to proto, že někteří senátoři podepisovali různé kandidátky, liberální Štětina prý tři. Dříve se to podle příslušného zákona a ministerstva vnitra smělo, dnes se to podle stejného zákona, avšak jiného ministerstva vnitra nesmí.

Pokud bude Mirkova kandidatura uznána, čeká ho jiný zádrhel: Protože ho nejmenovaní zlobbisté přemluvili na poslední chvíli, nemá, a technicky ani ještě nějakou dobu nemůže mít „transparentní účet“. Takže by mohl platit pokutu 500 tisíc Kč.
„Půl mega. To je jedno kolo od Panduru.“ (Nejmenovaný zlobbista v péči nenápravného zařízení pro MnZ)
***

*******************************************************

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby Dick