15.7.2020 | Svátek má Jindřich


MOBY DICK: Jiné zprávy

8.6.2013

Modernizace islámu, česká paterčata, spravedlivé vyrovnání, rodinná diktatura a chemická Sýrie
***********************************************************
Tento týden vynecháme české povodně a pražský magistrát. O tom mnozí mnohde. I tak toho bude dost.

Sobota 1. června
60. výročí vítězství pracujícího lidu, který uštědřil další úder skomírající buržoazii. V roce 1953 proběhla v Československu "měnová reforma“.


Střední Evropu zaplavuje voda. V Hannoveru (Dolní Sasko, SRN) se snažila cyklistka projet proudem, tekoucím přes vozovku, ačkoliv byla silnice uzavřená. Kolemjdoucí kláda ji však srazila z kola. Hasiči ji vytáhli. Zemřela až později v nemocnici.

Ve švýcarské Basileji jsou uzavřeny cesty kolem Rýna, jsou podemleté a mohly by se zřítit.

Nad Oklahomou se opět prohánějí sloupy tornád. Oklahoma City zasáhl bouřkový útvar hned s pěti tornády o rychlosti až 145 km/hod. Je hlášeno nejméně patnáct mrtvých. Lidé většinou nehynuli větrem, ale při automobilových nehodách na zaplavených silnicích, když ujížděli do bezpečí…

Několik set lidí, kteří se včera večer shromáždili v parku Gezi v evropské části Istanbulu, aby protestovali proti vykácení stromů (které mají být likvidovány ve jménu modernizace Turecka), rozehnala za použití vodních děl a pepřového spreje policie.
Mrtvá Kočka: "Pepřový sprej? Kdy přijde na řadu hořčičný plyn?"
Žena Moby Dicka: "Výstavba nákupního střediska a mešity – to je ta modernizace?"
Recep Tayyip Erdogan (premiér, Turecko): "Vyvážená modernizace. Musíme vychovat novou generaci zbožných muslimů."
Mrtvá Kočka: "Zbožných spotřebitelů."

Několik tisíc lidí, kteří se dnes shromáždili v na náměstí Taksim v centru Istanbulu, aby protestovali proti brutálnímu potlačení včerejší demonstrace, rozehnala brutálně turecká policie.
Celkem se v Turecku konalo 90 protestních shromáždění v 48 provinciích, kterých se účastnily desítky tisíc lidí. Zadrženo bylo 939 bezbožníků, 1000 lidí bylo raněno.

2000 bojovníků proti kapitalismu, zbuntovaných hnutím Blockupy, včera na tři hodiny zablokovalo banku ECB ve Frankfurtu nad Mohanem. Dnešních antikapitalistických protestů proti škrtům v rozpočtech se zúčastnilo již 7000 lidí. Protest byl převážně poklidný, policejní zábrany se dle policejního mluvčího pokusili překonat "jen někteří", ale neúspěšně. Protože jim byl poskytnut slzný plyn…

OSN vyzvala syrskou vládu i ozbrojené disidenty, aby se domluvili na otevření humanitárního koridoru pro civilisty města Kusajr, o které se už se už druhý týden bojuje.
"Někteří z raněných určitě zemřou, jestliže nebudou urychleně ošetřeni. Měli by se dohodnout na přerušení bojů, nechat civilisty a raněné odjet a pustit do města alespoň nějakou pomoc. Civilisté tam potřebují potraviny a vodu… Svět to sleduje a armáda a povstalci budou povoláni k odpovědnosti, jestliže budou civilisté vystaveni krutostem." (Rupert Colville, mluvčí Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva.)
Žena Moby Dicka: "Svět to sleduje třetím rokem."
Mrtvá Kočka: "A pak se místo »70 000« napíše »80 000« obětí – a je to!"

Rusko a USA "usilují" o mezinárodní konferenci o Sýrii v Ženevě.
Rusko chce, aby Asad dokončil svoje prezidentství a mohl se účastnit i dalších prezidentských voleb.
Syrská protivládní koalice se zúčastní, jen pokud získá záruku, že Asad odstoupí.
Asad je mírotvůrce. Proto do Ženevy přijede.
Žena Moby Dicka: "Kdopak mu to poradil?
Mrtvá Kočka: "Přítel car."

V Libanonu je 470 tisíc až 700 tisíc syrských uprchlíků. Mnozí z nich pracují za nechutně nízké mzdy, čímž berou práci Libanoncům. Těch je jenom 4 miliony, a už jsou docela naštvaní. Na uprchlíky, ne na Asada.
Zemi navštěvuje stále méně neohrožených turistů. Vloni minus 17 % oproti předloni, předloni o 24 % méně oproti předpředloni.

V květnu bylo při meziislámských útocích v Iráku zabito 1000 lidí. To je špatná zpráva. A teď ta dobrá:
Írácká policie zabásla jednu z místních frančíz Al-Kejdy, která vyráběla sarin a hořčičný plyn. Tyto chemické zbraně chtěla použít nejen v Iráku, ale i v USA a Evropě.
Mrtvá Kočka: "To je dobrá zpráva? Děsivá!"

Zde je možný zdroj použitého sarinu v Sýrii. Použitého tou špatnou částí protivládních povstalců.

Neděle 2. června 2013
60. výročí korunovace královny Alžběty II. panovnicí Velké Británie atd.

Pětiletý Antonio Kiňa z Milovic chtěl po mamince Alexandře sestřičku. Tak ji má, a k tomu ještě čtyři brášky. První česká paterčata se narodila v porodnici v Podolí. Díky souhře pěti různými barvami označených týmů to trvalo pět minut. A byli to Deniel (modrý), Michael (žlutý), Alex (červený), Terezka (růžová) a Martin (zelený). Šťastný otec Antonín Kroščen, který nakonec porod stihl, to zapil pěti panáky. Plánovaný křest bude spojen se svatbou.
Všichni mají ohromnou radost, rodiče, příbuzní, porodníci, prostý lid i média
Rodině poskytla obec k užívání byt 3+1 o rozloze 110 m2, místo 1+1, kde dosud bydlela. Byt má tři balkony, ale je v přízemí, takže případné přepadnutí nebude nebezpečné.
Obec dále zajistí ke (státní) chůvě ještě druhou, obecní chůvu, a to na tři roky.
Rodičovský příspěvek byl spočítán na 220 tisíc Kč.
Ministerstvo práce a sociálních podpor zaslalo mimořádnou dávku v sociální nouzi 51 150 korun.
Premiér Petr Nečas zaslal blahopřejný dopis.
Kolínský obchod s dětským zbožím Daniela daruje jeden kočárek pro tři pasažéry a jeden kočárek pro dva pasažéry.
Krom pochvalných hlasů se dárcům ozvaly i závistivé a nenávistné odezvy typu "Proč jim dáváte a ne mně, čekám taky dítě (děti) a taky chci kočárek zdarma…"
Ozvaly se i přitroublé hlasy poukazující, že ta různobarevná holátka mají jednu barvu – černou. Kvůli nim web Lidovky.cz zrušil diskusi pod příslušnými články.

Rodiče jsou totiž Romové. Ale čeští Romové, tedy Češi.
Žena Moby Dicka: "Nenechejme si vzít první česká paterčata!"

Exprezident Václav Klaus sdělil televizi Prima a její famílii své mínění, že je nutné "razantní řešení", aby lidé začali věřit pravici. ODS nemůže pokračovat bez změny svého předsedy (což je shodou okolností i premiér jménem Petr Nečas). Ale i současné levicové strany jsou slabota.

Nad velkými parlamentními stranami se sklánějí stíny. LEV Paroubek představil svou budoucí vládu. Stínícím premiérem je, jak jinak, Jiří Paroubek. Stínící ministr financí je ekonom Filip Drapák. Protože ve vládě má být i poslanec a exhokejista Jiří Šlégr, stane se "ministrem pro sport".
Mrtvá Kočka: "Konečně bude možno zrušit ministerstvo školství."

Německý Pasov, ležící na hranicích s Rakouskem, se ocitá pod Dunajem. Ten zde má má hloubku (či výšku) 8,51 m, což je asi dvakrát víc než normál (4,5 m). V roce 2002 voda v Pasově vyšplhala na rysku 10,81, roku 1954 12,22 a roku 1501 to bylo zatím rekordních 13,2 m.
"Mohli bychom mít povodeň, jaká tu doposud nebyla." (Horst Seehofer, premiér, Bavorsko.)
Na rakouské straně hranic se rozvodnila řeka Salzach. Je nařízena evakuace městečka Ettenau.

Ve Frankfurtu již neprší, takže bojovníci proti kapitalismu vyrazili do ulic v hojném počtu. (Podle Haló novin se jich očekávalo až 15 000.) Na akci byli občané zváni "obsahově kvalitními letáky" nejen v SRN, ale i v Rakousku. Obsah letáků byl zjevně kvalitní: "Kapitalismus je systém, který z peněz zase jen dělá více peněz, a to bez ohledu na přírodu a člověka; je to systém, který prohlubuje stres, konkurenci, existenční strach až lidské vyhoření; je to systém, který v každém všedním dni přináší zvyšování nájmů a cen a naopak snižování platů a důchodů; systém, který nemůže nikdy zajistit lepší život pro všechny!"

Žena Moby Dicka: "Kdežto v reálném socialismu je tomu naopak."
Mrtvá Kočka: "Jak se může každý přesvědčit třeba v Čínské lidové republice."

Je hlášeno 21 raněných policajtů a 45 zadržených. Je citována informace neznámého informátora o 200 zraněných aktivistech, z nichž mnozí museli vyhledat ošetření kvůli alergii na pepřový sprej na kůži a v očích…

Pepřový sprej je nesmrtící chemická zbraň. Podle Úmluvy o chemických zbraních nesmí být používán ve válce, neboť se jedná o látku používanou k potlačování nepokojů.

EU a USA vyjádřily znepokojení nad brutalitou turecké policie vůči demonstrantům. Premiér Erdogan se tureckému lidu omluvil. Stavební plány Istanbulu se však nemění. Kácet se bude dál.

Mahmúd Ahmadíneřád (Írán, končící prezident) a skupina vládních úředníků spadli s vrtulníkem v provincii Mazandaran na severu země, kam pospíchali slavnostně otevřít největší provinční tunel. Pád byl zjevně pozvolný, neb havárie dobře dopadla a nikomu se nic nestalo.
Mrtvá Kočka: "Havárie tedy – s ohledem na obsah vrtulníku – dobře nedopadla."
Pro nedostatek důvěryhodných vrtulníků se pan prezident vrátil do Teheránu autem.

Kdo má zájem o další dny tohoto týdne, může si je přečíst na autorově blogu Šamanova hospůdka U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickSOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.