12.7.2020 | Svátek má Bořek


MOBY DICK: Hrdinská flexibilita

28.9.2013

Amina v Nairobi, čínské úspěchy, Anděla na chcíplém koni, krachující DPP, Mlhoš Zeman Jánošíkem a íránská perestrojka.

************************************
Sobota 21. září

V Dole Paskov se bude těžit nejméně do roku 2016. Zachrání to práci pro 1400 horníků a další tisíce v návazných profesích. Shodli se na tom v zámku v Lánech prezident republiky Mlhoš Zeman se svými poradci: Předsedou Svazu průmyslu a dopravy Jaroslavem Hanákem, zemanovskou ministryní spravedlnosti v demisi Marií Benešovou, bývalým předsedou JZD Slušovice zemanovcem Františkem Čubou, místopředsedou SPOZemanovců Martinem Lukoilem Nejedlým, jimž předsedal zemanovec Vratislav Mynář, shodou okolností též prezidentův kancléř. Schůzky se zúčastnil i premiér zemanovské vlády bez důvěry v demisi Jiří Rusnok. Všichni přítomní se rovněž shodli, že se stát na udržování této sociální těžby nebude podílet a nechá ji s důvěrou zcela na ekonomice firmy OKD.
Drobná poznámka k minulotýdennímu váhání menažerie mezi levým, pravým či lidským náhledem na OKD se týká pohledu geologického. Smutná pravda totiž je, že v dole Paskov není uhlí!!!
"No a? My máme benzin a naftu!" (Martin Lukoil Nejedlý)

Vnucuje se neodbytná otázka, proč tak razantní řešení nenašel nikdo po krachu českých skláren, který jednorázově vyprodukoval podobnou hromadu nezaměstnaných?
Mrtvá Kočka: "Protože nebylo před volbami."

Expremiér Petr Nečas a exvrchní ředitelka jeho úřadu Jana Nagyová si řekli sladké "Ano". Snoubenci se dohodli na společném příjmení Nečas/Nečasová.

Andrej Babiš (Agrofert, MAFRA, ANO) zůstane v čele Agrofertu i Mafry, i když se dostane do parlamentu. ledaže by se stal ministrem, To by pak svůj Agrofert nechal řídit někomu jinému.

První čínská letadlová loď* Liao-ning se dopoledne vrátila ze zkušební plavby do mateřského přístavu Čching-tao. Během plavby byly testovány všechny druhy palubních letounů včetně čínských stíhaček** J-15.

* Přestavěná sovětská letadlová loď Varjag. V roce 1998 si ji v aukci koupili od Ukrajiny Číňané, kteří tvrdili, že její trup přeměnění v zábavní park. Stal se z ní však mustr, podle kterého hodlají Číňané stavět své letadlové lodě.
** "Bezlicenční" (pirátská) kopie ruského letounu Suchoj Su-33. Většina technologií byla obšlehnuta ze sovětského prototypu, který Číňané koupili v roce 2001– kde jinde než na Ukrajině.


ČLR si kupuje zemědělskou půdu v cizině. Nejdříve 100 000 ha, postupně až 3 miliony ha. To je 30 tisíc kilometrů čtvercových.
Žena Moby Dicka: "To je asi 40 % rozlohy ČR!"
Mrtvá Kočka: "A kdeže si tu půdu kupujou?"
Kde jinde – než na Ukrajině…

Nu – němečtí nacisté si vozili z Ukrajiny černozem, čínští komunisté si budou na Ukrajinu vozit Číňany…

78 lidí zabito a 130 zraněno při pumovém útoku dvou sebevražedných atentátníků z místní fančízy Talibánu před kostelem v Péšávaru (Pákistán). Zabito bylo i 34 žen a sedm dětí. Jde o největší masakr, kterého se musulmani zatím dopustili proti místním křesťanům.

Do obchodního centra Westgate v keňském hlavním městě Nairobi vtrhlo komando milice Aš-Šabáb vyzbrojené granáty a kalašnikovy. Musulmanští teroristé ze súdánské franšízy Al-Kejdy zabili 68 a zranili více než 200 lidí. Mezi mrtvými jsou i 78letý ghanský básník Kofi Awoonor, který přijel do Nairobi na literární festival, nebo australský architekt Ross Langdon, jenž pracoval v Africe na řadě udržitelných projektů, včetně zdravotnického zařízení pro nemocné AIDS. Vrahové si pro svou akci vybrali den, kdy se v nákupním centru konal dětský den…
Armáda a policie mají situaci pod kontrolou.
Mrtvá Kočka: "Ale dovnitř nepůjdou ani za zlaté prase."
Žena Moby Dicka: "Takže raněné zachraňují a vynášejí ven dobrovolníci."
Zase – jako před dvěma lety v Norsku.

Moskva nabízí k prodeji akcie státní zbrojovky, kde se mj. vyrábějí kalašnikovy.

Neděle 22. září 2013

Anděla Merkel vyhrála s 41,5 % drtivě německé volby. Spolu s ní i její konzervová koalice CDU/CDU. Anděla dokázala získat nové voliče i přesto, že už kanceláří po dvě volební období.
Na tomto vítězství má velký podíl Andělina výzva: Dejte nám oba hlasy! (V Němcích se jeden hlas dává konkrétnímu kandidátovi, druhý oblíbené partaji.) Tedy: Nepomáhejte koaliční FDP. A skutečně: FDP neprošla o tři desetiny procenta do Bundestagu.
Žena Moby Dicka: "Takže Merkel nesestaví koalici. Leda velkou."
Mrtvá Kočka: "Tomu se říká vítězství?!"

Čínský "Rudý princ" Po Si-laj, exčlen ÚV a politbyra KSČ, presumptivní exprezident ČLR, exgubernátor provincie Liao-ning, exvládce velkoměstečka Čchung-čching, manžel vražedkyně Ku Kchajlaj, kterou ze své funkce kryl, ideový maoista a praktický kapitalista, komunistický papaláš a kmotr, který si díky své pozici v KSČ nahamounil stovky milionů dolarů, byl Středním lidovým soudem ve městě Ťi-nan v provincii Šan-tung odsouzen za zneužití moci, zpronevěru a přijetí úplatku o ráži $3,2 milionu.
Mrtvá Kočka: "Byl odsouzen za zpronevěru úplatku."
Žena Moby Dicka: "Jestli to bylo opravdu v dolarech, tak by se mu to mohli klidně vejít do krabice od vína."

Co je ale pro něj a celou rodinu nejhorší: Jeho veškerý osobní majetek bude zkonfiskován státem.
Po Si-laj, vnuk jednoho z osmi zakladatelů Komunistické strany Číny, nebyl odsouzen k trestu smrti, ale na pouhé doživotí, které nestráví ani v trestném táboře, ani ve věznici, ale v uzavřeném komunistickém hotelu. Tedy: Tento objekt nespravuje je ani spravedlnost, ani vnitro, ale přímo KSČ. Po Si-laj (64) nejspíš po několika měsících či letech těžce ochoří, načež bude z humanitárních důvodů propuštěn.
"Pád Po Si-laje je velkou ztrátou pro čínskou společnost, stejně jako pro komunistickou stranu. Dost možná toho budou komunisté jednou litovat." (Kerry Brown, nebeský klidolog z britského výzkumného ústavu Chatham House, pro BBC.) Smůla, co ale mohli soudruzi dělat, když exsoudruh se svou starou zavaždili britského občana a ono se to nevsáklo, vážení britští experti…
Žena Moby Dicka: "Byl to velice schopný gangster."
Mrtvá Kočka: "KSČ teď povedou jen neschopní gangsteři?
Moby Dick: "Ale myslím, že na volebních výsledcích se to neodrazí."

Musulmanští teroristé v Nairobi drží rukojmí. Propustili jen muslimy, kteří svou náboženskou příslušnost museli doložit tím, že vyřkli jméno Prorokovy matky.
Mrtvá Kočka: "Pro sichr: AMINA."
Žena Moby Dicka: "Ale to nestačí. Musíte se umět i správně modlit."
A správně myslet, správně se klanět správným směrem a správně zabíjet bezvěrce.
Armáda na obchodní centrum zaútočila a má situaci pod kontrolou.

Pondělí 23. září 2013
Před 75 lety byla vyhlášena Všeobecná mobilisace na obranu před hitlerovským Německem.

"Za co, pane Bože, za co?" (Název otevřeného dopisu, jež zaslala prezidentovi zemanovců Zemanovi Dita Portová, místopředsedkyně SPOZ.) "Vážený Miloši, tak jsem se stala vyvrhelem SPOZu. Od předsedy Zdeňka Štengla se přes média dozvídám, že ,čistí‘ SPOZ od lidí spojených s Mirkem Šloufem. SPOZ Ti, dle jeho slov, pomáhal zakládat člověk, kterého přirovnává k Rittigovi, Jurečkovi a dalším odéesáckým kmotrům. Dovolila jsem si Mirkovi Šloufovi poděkovat a byla jsem odsunuta na čtvrté místo kandidátky." Dita se svého čestného předsedy dále ptá, proč byly v rozporu se stranickými stanovami a "způsobem zcela nedemokratickým" provedeny škrty v kandidátkách, a to u skvělých kandidátů, kteří neměli nic společného se Šloufem?
Žena Moby Dicka: "Protože neměli nic společného s Nejedlým."
Mrtvá Kočka: "A Lukoilem."

Agentura pro tvorbu veřejného mínění STEM zveřejnila výsledky své práce:
80 % Čechů je pro přímou volbu prezidenta
90 % chce, aby byl "důsledně nadstranický".
60 % lidí požaduje, aby měl "rozsáhlé výkonné pravomoci".

Mrtvá Kočka: "Tyto výsledky byly dosaženy bezesporu pod úchvatným dojmem z kvalit současného pana prezidenta republiky Mlhoše Zemanovce."
Žena Moby Dicka: "Prosímtě, to není průzkum agentury, ale její plánované cíle!"
Moby Dick: "Anebo jsou už Češi dementní…"
A ne snad? Vždyť si ho zvolili, ne?

Jana Nečasová odmítla na policii vypovídat. Prý si ještě musí ujasnit, co jim tam nakecala jistá Jana Nagyová. Tak aby se neodchylovala od její výpovědi.
Žena Moby Dicka: "Pravda je jen jedna."
Mrtvá Kočka: "Zato lží milion."

Nejvyšší kontrolní úřad proklepl plánované úspory, které mělo Ministerstvo vnitra vytvořit po zavedení datových schránek. Na ty od r. 2009 vyplázlo ministerstvo 2,9 miliardy kaček. Vloni přišlo zaslání jedné zprávy skrz tento zázrak na 17 Kč. Což je prý bezkonkurenční cena.
Mrtvá Kočka: "Jasněže bezkonkurenční. Když ten kšeft získala státní Česká pošta bez připuštění konkurence."
Synek Moby Dicka: "Dejte mi milion a pět študáků, a za dva měsíce máte systém, který bude doručovat zprávy za 1,70."
V současnosti je systém oproti zasílání písemných zpráv úsporný.
Žena Moby Dicka: "Ale jen proto, že pošta zvedla ceny poštovného."
Mrtvá Kočka: "Tak proto je zvedla!"

Z kultury: Česká filmová + televizní akademie poslala do nominací v oskarové kategorii Nejlepší cizojazyčný film drama Hořící keř polské režisérky Agnieszky Hollandové a českého scénáristy Štěpány Hulíka. Film o Janu Palachovi vznikl v produkci HBO Europe a Nutprodukce.
Menažerie má za to, že je to asi opravdu jeden z nejlepších loňských českých filmů. Vedle dílka Aš do města Aš, což je hraný debut slovenské dokumentaristky Ivety Grófové a filmu Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka konečně českého režiséra Jana Prušinovského, které by ale asi v Oskarovi neobstály…

Ještě z kultury: Nikoli ministerstvo kultury, ale Praha 10 našla peníze na odkup poloviny dvojvily bratří Čapků, té půlky, která původně patřila Karlovi. Karel Scheinpflug ji nabízel přes realitní kancelář za 49 milionů. Poté, co vypršela autorská práva na díla Karla Čapka, z jejichž výnosů bez pomoci státu udržoval ten barák – a jeho interiér! – v původním stavu, na to prostě už neměl. Protože prodej nebyl vyvolán chtivostí, ale nutností, přistoupil pan Scheinpflug na odhadní cenu 43,891 milionů kaček. V domě jsou ještě neprobádané archivy, které mohou přinést objevy, které se nedají vyvážit penězi. A na stole dosud leží nedoluštěná křížovka…
Mrtvá Kočka: "Snad ji nějaký dement nedoluští!"

Čínský komunistický expapaláš Po Si-laj se odvolal proti včerejšímu rozsudku.
Mrtvá Kočka: "Žádá pro sebe trest smrti?"

Čínská státní televize odvysílala rozhovor s Bašárem Asadem (tyranský prezident, Sýrie.) Podle něj syrská vláda povolí mezinárodním inspektorům lézt do skladišť chemických zbraní. Nemůže však zabránit, aby někdo nezabránil vlézt inspektorům úplně všude. Pokud toto někdo provede, jsou to povstalci.

Keňské úřady ohlásily úplné ovládnutí nákupního centra v Nairobi. Zevnitř se sice ještě ozývá střelba, ale armáda má situaci pod kontrolou.

Kdo má zájem o další dny tohoto týdne, může si je přečíst na autorově blogu Šamanova hospůdka U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickSOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.