4.7.2022 | Svátek má Prokop


MOBY DICK: Dakota v plamenech

18.3.2017

Nemilosrdná podpora, zajímavá sousloví, strašné rozhodnutí, arabský apartheid a hluboké znepokojení

Sobota 11. března 2017

Vědci z NASA Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně našli u Měsíce indickou družici Chandrayaan-1, která se odmlčela už v srpnu 2009 a od té doby byla nezvěstná. Krychle o hraně pouhého 1,5 metru stále ještě obíhá po polární měsíční dráze.
„Dneska už nikde nic neschováš.“ (Mrtvá Kočka)

Kde schová moudrý muž informace? Mezi informacemi. Tak jdeme nějaké další vyorat.

*

Agitátoři tureckého sultána mají zaracha pro Německo i nadále. Německý ústavní soud totiž usoudil, že platná ústava ani mezinárodní právo nedávají zahraničním státníkům nárok jezdit do Německa a vykonávat tam své úřední funkce. Takže jim to může být zákonně znemožněno. Osmanští agenti se proto obrátili na sudetoturecké menšiny v Nizozemí. Avšak narazili i zde. Letadlo ministra tureckého zahraničí Mevlíta Çavuşoglua nedostalo povolení k přistání v Rotterdamu. Do země pak vnikla díky schöngenskému bezhraničí alespoň turecká ministryně pro záležitosti rodiny Fatma Betel Sajan Kaya, která dorazila automobilem z Německa. Nizozemští policajti ji prý však nepustili na turecký konzulát. Načež byla vyhoštěna.
„Hajzlové.“ (Rozhořčení nizozemští Turkové)
„Přístup na nizozemskou ambasádu a konzulát uzavřeli sami Turkové, a to z bezpečnostních důvodů.“ (Agentura Muška na Zdi)

A proč že nepustili Nizozemci pana ministra na přistávací dráhu?
„Protože jste fašisté a nacisté.“ (Sultán Recept Erdůjan)
„Protože jsme nechtěli mít virvál ve městě, a tak jsem to už včera zakázal.“ (Syn marockého imáma Ahmed Aboutaleb, držitel marockého a nizozemského pasu, muslim a sociální demokrat, takto rotterdamský starosta)
„Protože nešlo o státní návštěvu, ale jednostrannou agitaci.“ (Syrská Želva) Navíc turecký zahraničář Mevlítek ještě před odletem drze vyhrožoval »tvrdými sankcemi«, pokud ho Nizozemci nevpustí.
„Protože tyto výhrůžky znemožnily snahu o rozumné východisko.“ (Nizozemský premiér Mark Rutte)
„Protože v Nizozemsku budou volby.“ (Muška na Zdi)

„Od Erdůjana je to skvělý dárek pro vládní konzervativní liberály.“ (Žena Moby Dicka)

Çavuşoglu tedy nechal změnit kurs na Francii do města Mety.
„A miráže nevzlétly včas.“ (Mrtvá Kočka)
*

Obchodní středisko v německém Essenu, které v sobotu navštěvuje běžně 60 tisíc lidí, bylo na celý den uzavřeno, a to kvůli připravovanému teroristickému útoku. Podomácku vyrobené bomby měly být odpoledne vneseny v batozích na zádech sebevraždených útočníků a odpáleny v různých částech obchodního střediska. Policie uzavřela i přilehlé stanice metra.
„Musíme zjistit, kdo tady mohl mít něco v plánu.“ (Policejní mluvicí vovčáček)
„Zas ta trapná nejistota!“ (Žena Moby Dicka)

Neděle 12. března 2017

„Určitě za to zaplatí a také dostanou lekci z diplomacie. Naučíme je mezinárodní diplomacii.“ (Sultán Erdůjan v projevu k lidu v Istanbulu)
*

Turecký zahraničář Mevlítek se uchytil alespoň v Metách.
„Vzhledem k absenci průkazného ohrožení veřejného pořádku nebyl důvod setkání zakázat.“ (Francouzské ministerstvo zahraničí)
„Nejste solidární. Nizozemsko bylo tureckými vůdci veřejně uraženo nevyslovitelným způsobem.“ (François Fillon)

Také ve Francii budou volby. Prezidentské. Všichni tři vedoucí kandidáti mají problémy s vyšetřováním svých čachrů s penězi.
„Kdo vyhraje, ten ostatní amnestuje.“ (Mrtvá Kočka)
„A sebe ne?“ (Moby Dick)
„Prezident je nestíhatelný. I ve Francii.“ Žena Moby Dicka)
*

Parlamentem dočasně odvolaná jihokorejská prezidentska Pak Kun-hje byla v pátek suspendována ústavním soudem natrvalo. Kvůli obvinění z „podílu na korupci“, které se dopustila její soukromá přítelkyně. Dnes se Pak stěhuje z prezidentského paláce. Domů si veze věci soukromé potřeby: Televizor, pračku a postel.
„To Václav Havel si při odchodu z Hradu vzal víc věcí.“ (Václav Klaus pro agenturu Muška na Zdi)
„Já myslím že je pod úroveň se k tomu vyjadřovat, ale opravdu. Já bych k tomu chtěla říct jediné. Můj manžel žádná vzácná pera opravdu ale opravdu neukradl.“ (Dagmar Havlová pro televizi Nova)

Klaus svého času kritizoval Havla za odvezení knihovny z prezidentské ouřadovny. Než byla knihovna odvezena, byla necitlivě vytrhána ze zdi, což způsobilo devastaci místnosti.
„A proto jsem asi tři měsíce seděl o deset kanceláří vedle v malé kanceláři.“ (Václav Klaus)
„Byl to osobní dar přítele Šípka.“ (Dáša)
„Za státní peníze.“ (Mrtvá Kočka)

Pondělí 13. března 2017

„Německo nemilosrdně podporuje terorismus.“ (Sultán Erdůjan v pokračující nemilosrdné protievropské kampani)
*

Sešla se koaliční rada, která se zabývala Babišovými korunovými dluhopisy. Třeba by se ani nezabývala, kdyby sám Bureš před začátkem jednání nerozdal svůj dopis.
„Velmi motivační dopis.“ (Moby Dick)
„Spíš emoční dopis.“ (Žena Moby Dicka)
„Na zasedání se ozývala velmi protichůdná stanoviska. Takže to muselo být divoké.“ (Parlamentní zdroj pro Mušku na Zdi)

Nešlo prý o „spor“, avšak o „vyjasňování si určitých věcí“.
„Padla zajímavá sousloví, která nepatří na veřejnost.“ (Pavel Bělobrádek, klidný silák, místopředseda vlády za KDU-ČSL)
*

„Příští týden požádám skotský parlament, aby mi povolil dohodnout se s britskou vládou na procesu, který umožní skotskému parlamentu posoudit referendum o nezávislosti.“ (Skotská první ministryně Nicola Sturgeon) Re-referendum by se mělo konat někdy v zimní sezóně 2018/19, až bude jasné, jak bude vypadat brexit.
„Što éto takóje »první ministryně«?“ (Žena Moby Dicka)
„Předsedkyně vlády, ministerská předsedkyně, premiérka.“ (Výkladový slovník)
„Politika není hra!“ (Theresa May, britská první ministryně)

Úterý 14. března 2017

Evropský parlament schválil ve Štrasburku návrh nové směrnice regulující zbraně.
„Bez rozpravy.“ (Mrtvá Kočka)
„Jak to – bez rozpravy???“ (Moby Dick)
„Nejsme demokratická žvanírna.“ (Antonio Tajani, předseda Evropského parlamentu (Forza Italia))

Takto: Na konci loňského roku schválil EP nový jednací řád, který umožňuje nehlasovat o pozměňovacích návrzích. Podle nového pravidla 59(3) a 69(f)(4) má dohoda z interinstitucionální jednání přednost před všemi pozměňovacími návrhy a pokud projde, nejsou žádné další pozměňovací návrhy přípustné.
„Što éto takóje »interinstitucionální jednání«? V žádné evropské smlouvě není definováno!“ (Žena Moby Dicka)

Interinstitucionální jednání, aneb „trialog“: Setkání zástupců ze všech tří legislativních institucí: Evropské komise, Evropského parlamentu a Rady Evropské unie. Co se tam dojedná, to už je prakticky schváleno. Vymysleli eurokrati, prý proto, aby se Evropa států vůbec mohla na něčem dohodnout.

Mínění menažerie Moby Dicka: Nejpozději od praktického vzniku „trialogu“ jsou všechna rozhodnutí Evropského parlamentu nezákonná.
Mínění Evropského parlamentu: Směrnice jsou závazné pro všechny členské státy bez ohledu na to, jak se k nim dospělo. Do vnitřního zákonodárství musí být začleněny v implementační lhůtě. Poté vstupují v platnost, i kdyby nebyly začleněny. (Podle konstatování Evropského soudního dvora z r. 1974. I v českých podmínkách platí, že mezinárodní smlouva má přednost před vnitřním právem.)

Současná směrnice se dosti odlišuje od původní zrůdné varianty, podle které by například se zbraněmi skončili sběratelé a muzea. Však také trialogový výbor přijal 62 stran pozměňovacích návrhů!!!
(Více ve psím článku kolegy Martina Pánka, ze kterého jsme čerpali.)
*

Škodaže se podobná péče nevěnovala jinému dokumentu, prováděcímu nařízení EK (EU) 2016/1141 o prevenci a regulaci zavlékání či vysazování a šíření invazních nepůvodních druhů. K němu byl vyroben i seznam který vyjmenovává rostliny, jež je třeba vymýtit, a zvířata, která je nutno vykynožit. Z rostlin je to například rdesno, druh Persicaria perfoliata, který třeba zamořuje staré hřbitovy. Ze zvířat jmenujme například vránu domácí. Ta je tedy „domácí“ v Asii, do Evropy se dostala roku 1998. Od té doby úspěšně hnízdí v Nizozemsku. Chápeme snahu o ochranu domácí fauny a flóry, nechápeme však, proč se zákaz týká i zoologických zahrad! Nemají tedy být mývalové severní přímo vyvražděni, jen je třeba jim znemožnit se rozmnožovat. Totéž platí i pro ibisy posvátné. Není jasné, proč tam nejsou jeleni sika. Nebo nutrie.

„Protože to jsou evropská zvířata.“ (Žena Moby Dicka)
„Dnes už.“ (Mrtvá Kočka)

Druhy se rozšiřují miliardy let, v souvislosti s vývojem druhů a změnami životních podmínek. Tak třeba v padesátých letech minulého století se do českých zahrad nastěhovala hrdlička balkánská, a od té doby je to hrdlička zahradní. Není jasné, jak ono nařízení zabrání šíření druhů. A vůbec není jasné, proč mají být postižena i muzea, pardon, botanické zahrady!
„Protože pozměňovacích návrhů bylo jen na 61 stran.“ (Mrtvá Kočka)

(Seznam zakázaných připrchlíků například zde.)

„Ještěže nejsem nádherná! To by mě vykastrovali., a to by se mi nelíbilo.“ (Syrská želva)
No, želvy nádherné přivezl do Evropy už James Cook...

Středa 15. března 2017

Dolní komora českého parlamentu projednávala „Babišovy čachry“, tedy možné daňové úniky ministra financí. Naschvál v době, kdy on otevíral další metry dálnice. Bureš se však kaje, a vytvořil nový zákon, který by zpětně zdanil jak jeho korunové dluhopisy, tak i ty státní, které si pořídili drobní investoři. No ale ten zákon nakonec poslancové zamítli. On to totiž nebyl zákon o zdanění korunových dluhopisů, avšak přílipek k zákonu, který měl zvyšovat daňové odpočty dárců krve a krevní dřeně... Takže dárcové si musí počkat.

Opakujeme, že v Burešově případě nešlo jen o optimalizaci daní. Andrej B. Babiš

a) jako faktický majitel společnosti vydal dluhopisy bez nějakého jiného důvodu, než toho
b) aby si je jako občan koupil a nemusel danit příjem z těchto dluhopisů;
c) přičemž ony dluhopisy nesou nestandardně vysoký úrok,
d) kterýžto úrok si jako majitel společnosti odečetl z daňového základu,
e) a jako majitel společnosti si na nákup svých dluhopisů sám sobě poskytl miliardovou půjčku se směšným úrokem...

Projednávání ve Sněmovně podnítila koaliční klidná síla se silnou podporou ČSSD. Takže vládní strany společně s opozicí prohlasovaly usnesení, podle kterého bude muset pan financministr podat ke svým aktivitám „důvěryhodné vysvětlení“.
„Jebem Sněmovňu.“ (Andrej. B. Babiš podle MnZ)

Pokud Babiš ono vysvětlení nepodá, měl by ho premiér odvolat. To by ale znamenalo konec koalice a zbytková vláda by si správně (nikoli právně) měla jít do Sněmovny znovu pro důvěru. Anebo rovnou podat demisi. A buď by dovládla – nebo by pan prezident jmenoval další svou oblíbenou úřednickou vládu, která by mohla vést zemi ještě dlouhé měsíce po volbách...
*

„Izrael zavedl režim apartheidu, který vládne palestinskému lidu jako celku.“ (Zpráva Hospodářské a sociální komise OSN pro západní Asii (ESCWA))
„Tato zpráva je první svého druhu od orgánu OSN, jenž jasně a přímo dochází k závěru, že Izrael je rasistický stát, který zavedl systém apartheidu, jenž pronásleduje palestinský lid“. (Výkonná tajemnice ESCWA a náměstkyně generálního tajemníka OSN Rima Khalaf)

ESCWA tedy není samostatným orgánem OSN, jen jednou z 5 regionálních komisí Ekonomické a sociální rady OSN. Na tomto prohlášení je kuriózní to, že ho vydal orgán, který sám praktikuje apartheid. Tato komise totiž sdružuje 18 zemí v západní Asii – a to pouze arabské země.
„A ani jeden Izrael.“ (Mrtvá Kočka)

Jde o státy, které důsledně aplikují apartheid i vůči křesťanům.

Komise svou zprávu vypracovala prý „na žádost členských zemí“. Autory dokumentu jsou – dva Američané! Jeden profesor práva a bývalý zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva a jedna univerzitní politoložka.
„Já jsem se nezúčastnil!“ (Láďa Hruška)
„Já taky ne!“ (Generální tajemník OSN António Guterres)

Čtvrtek 16. března 2017

Stádní prezident Mlhoš Zeman dnes přijal na Pražském hradě místopředsedu vlády a ministra financí Andreje B. Babiše. Andrej informoval Mlhoše o „organizovaném spiknutí“, jež se proti němu zdvihá ze všech stran. Mlhoš ho vyzval, aby neblbnul, že ho za premiéra chce jmenovat až po volbách. Když tedy ANO (A.B.B.) nebude do prezidentských voleb stavět svého kandidáta. (Podle MnZ)
„Nějebem Sněmovňu.“ (Andrej. B. Babiš pro MnZ)
„Dal jsem vysvětlení jedenáckrát, dám ho i podvanácté.“ (Andrej. B. Babiš pro ČT)
„Dal jsem vysvětlení patnáckrát, dám ho pošestnácté.“ (Andrej. B. Babiš pro Novu)
„Stačilo by jediné.“ (Moby Dick)
„Ale kdyby bylo důvěryhodné...“ (Žena Moby Dicka)
„...tak bych musel hledat azýl v Rusku.“ (Andrej. B. Babiš pro MnZ)

„Vy byste si přál žít v Rusku?“ (Dotaz MnZ pro Andreje B. Babiše)
„Pokud mám ty věci racionálně posuzovat, nemohu vycházet z toho, co bych si přál, ale z toho, jaký je stav věcí.“ (Dřívější komentář Andrej B. Babiše pro Parlamentní listy k ruské okupaci Krymu)
*

„Evropa chce rozpoutat boj proti muslimům.“ (Sultán Recept Erdůjan)
„Dlouho poté, co muslimové vyhlásili boj Evropě.“ (Mrtvá Kočka)

Turecko vrací úder Nizozemsku a Německu. Ruší klíčový článek strategické smlouvy s Evropou. Zastavuje zpětné přijímání připrchlíků z Řecka!!!
„No, ono to bylo 80 lidí za měsíc. Kdežto z Turecka stále ještě chodí 80 lidí – za den...“ (Moby Dick)
„Přičemž za všechny vrácené ilegály měla Evropa přijímat stejný počet legálů...“ (Žena Moby Dicka)
*

Za účasti rekordních 80 % voličů proběhly v Nizozemsku volby. Předseda vítězné konzervativně-liberální Lidové strany pro svobodu a demokracii premiér Mark Rutte děkuje příteli Erdůjanovi za to, že se mohl tvrdě vymezit proti islámu. Takže jeho největší soupeř Kapitán Peroxid, alias Geert Wilders, vůdce národně-konzervativní Strany pro svobodu, zůstal na druhém místě a nebude sestavovat vládu.

Spokojeni jsou všichni: Rutte, že vyhrál. (I když ztratil křesla. Má jen 33 křesel ze 150.)
Wilders, že je poprvé druhý. (Má 20 křese.l)
Zelení komunisté, že místo 4, mají teď 14 křesel.
Nizozemští Turci: Že mají poprvé zastoupení v parlamentu. Jejich nová partaj DENK má 3 křesla.

Velká úleva zavládla ve Francii a Německu. Rutte přijímá blahopřání od všech eurofilů za to, že obrátil trend po brexitu a Trumpovi.
„Jeden bod na grafu nedělá trend.“ (Žena Moby Dicka)
„Dělá!“ (Burzovní makléři) Euro stoupá.

Nadšen je i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), přestože jeho sesterská Strana práce (PvdA) utrpěla děsivý debakl. Místo 38 křesel jí zbylo jen devět mandátů pro pláč.
„Zlá předtucha by měla české socany jímat.“ (Moby Dick)
„Já vidím podzim dobře.“ (Milan Chovanec, statutární místopředseda ČSSD)
„Nojo, budoucí druhý muž první strany, či spíše první muž druhé strany.“ (Moby Dick)
„Proč myslíš, že ČSSD bude aspoň druhá?“ (Mrtvá Kočka)

Ruttemu teď už jen stačí sestavit vládu. Bude do ní muset přizvat další nejméně tři až čtyři strany. Možná se nakonec bude hodit i pět mandátů od Strany za práva zvířat...
*

US prezident K. Donald Trump předložil Kongresu svůj první rozpočet. Masivně se v něm škrtá, zejména počty ouředníků na ministerstvech. Ministerstvo zahraničí dostane o 28 % méně financí.
„Klesne na úroveň před nástupem Obavovy administrativy.“ (Žena Moby Dicka)

Ušetří se zejména za mezinárodní pomoci a rozvojových programech.
„My pomáhali jiným. A oni nám za to nadávali.“ (Kačer Donald pro MnZ)

Národní nadace pro umění (NEA) dostane $0. Slovy nic.
„My jim dávali peníze. A oni proti mě vedli nepoctivou kampaň.“ (Kačer Donald pro MnZ)

Americký Národní ústav zdraví (NIH) přijde o 20 % rozpočtu. Agentura na ochranu životního bude zkrouhnuta o 30 (Obavových) procent. Bydlení a vzdělávání také přijde o peníze.
„Inu – pravicový prezident.“ (Žena Moby Dicka)
„Pravičácký.“ (Levičácká média)
„Sociální! Dám peníze veteránům.“ (K.D. Trump)

To jsou hlavně vnitřní americké věci. Menažerii však mrzí, že o něco přijde i NASA. Jen o jedno procento, ale kde jsou ty předvolební sliby z Houstonu a mysu Canaveral?
„Mě to nemrzí.“ (Elon Musk)

Předvolební slib o postavení antimexické zdi však už má rozpočet. Bude stát $1,5 miliardy letos a $2,6 miliard příští fiskální rok. No a zbrojení se posune o 10 % výše na úroveň z dob Ronalda Reagana.
„Bez bezpečnosti nemůže být žádná prosperita.“ (K.D. Trump)
Vzteklý Pes, US ministr obrany přesto není nadšen: „Budu potřebovat víc munice.“ (James Mattis)

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti dostane také více. Aby mohlo deportovat přistěhovalce bez dokladů. Je jich asi 5 milionů. Prezident Obama jim dal šanci zůstat v zemi.
„»Prezidentským dekretem.« Ale také právě on s deportacemi ilegálů začal!“ (Mrtvá Kočka)
„Pět milionů ani náhodou. Budeme deportovat jen kriminálníky, příživníky na našem sociálním systému a pochybné existence. A těch jsou jen dva miliony.“ (US prezident Kačer Donald Trump pro MnZ.)
*

„Informace, které máme k dispozici, nenaznačují, že by byla Trump Tower předmětem sledování ze strany jakékoli agentury vlády Spojených států před volebním dnem nebo po něm. Do slyšení plánovaného na 20. března pošlete odpověď, jinak vám zašleme obsílku.“ (Výbor pro zpravodajské služby amerického Senátu pro ministerstvo US spravedlnosti.)
„Ale ano, v příštích dnech přineseme překvapivé důkazy, to budete koukat. Hluboce mne znepokojuje, že jsem byl odposloucháván!“ (Kačer Donald T. pro nezachycenou americkou televizi.)
*

Americký obvodní soud ve Washingtonu D.C. rozhodl o dostavbě ropovodu Dakota. Přestože vede přes posvátná území Indiánů v Standing Rock, Cannon Ball v Severní Dakotě. Přestože Indiáni teď nebudou mít co pít, protože ropovody, jak známo, znečišťují vodní toky. Přestože se proti němu postavili domorodí Siouxové, které podpořilo tisíce ekologických aktivistů a stovky hollywoodských herců a neznámých celebrit. Hollywoodskou herečku Shailene Woodley dokonce zatkli policisté!
„Protože neoprávněně vnikla na cizí pozemek.“ (MnZ)

Společnost Energy Transfer Partners tak může dokončit ropovod téměř 1.900 kilometrů dlouhý, jehož výstavba stála $3,8 miliardy. A protože se ropovod otevírá už příští týden, tak se už nebude nic „dostavovat“, protože je hotovo. Proběhnou jen nezbytné revize, než dojde k otočení kohoutků. Otevření ropovodu Dakota těsně před svým odchodem z funkce pozastavil naschválníček Barak Obava. Donald Trump tentokrát svým exekutivním příkazem, kterým exekutivní příkaz minulého prezidenta zrušil, u soudu uspěl!

K novinářským zprávám ještě agentura Muška na Zdi upřesňuje:
a) Ropovod nevede přes posvátná území ani přes území indiánské rezervace, leží jen „v jejich blízkosti“, a to nikoli bezprostřední.
b) Nejbližší povrchová voda je od rezervace vzdálena 100 km.
c) Tu řeku, kterou Dakota podchází, podlézá už 8 jiných ropovodů, které „nevadí“.
d) Přičemž tunel pro Dakotu byl vyražen nejhlouběji.
e) Doprava ropy produktovodem je nejekologičtější ze všech druhů doprav.

Proč tedy Indiáni protestovali?
„Aby dostali nějaké odškodné.“ (Mrtvá Kočka)
„A proč je Barak Husejn Obama podpořil ještě na svém odchodu?“ (Moby Dick)
„Protože svoje znalosti o ropovodech čerpá z filmu Aljaška v plamenech.“ (Mrtvá Kočka)

„Protože tento ropovod rozhodne o energetické soběstačnosti USA!“ (Íránský ajatolláh Sajjid Alí Chameneí)

Pátek 17. března 2017

Obec Libavá na Olomoucku pije vodu, obohacenou arsenem a uranem. Zjistili to experti Zdravotního ústavu Ostrava.
„A že tak najednou?“ (Moby Dick)
„Po nedávném vyčlenění obce z vojenského prostoru.“ (Žena Moby Dicka)

Arsen by mohl pocházet z nedalekého zrušeného břidlicového dolu. A uran?
„Ze zrušených sovětských jaderných hlavic.“ (Mrtvá Kočka)
*

A na závěr něco veselého: Česko ukrývá usvědčeného teroristu Vladimira Luzgina. Ten byl v Rusku odsouzen podle nových mimořádných zákonů proti extremismu k pokutě 200 tisíc rublů, kterou nehodlá platit. Odsouzen byl za sdílení článku (!!!), podle kterého druhou světovou válku rozpoutalo vpádem do Polska v září 1939 nacistické Německo společně se stalinským Ruskem.
„Ale vždyť je to pravda, ne?“ (Moby Dick)
„No právě.“ (Mrtvá Kočka)

Veselé to nebude, až začnou podobné protiextremistické zákony platit v Česku.

*******************************************************

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby Dick