10.7.2020 | Svátek má Libuše, Amálie


MOBY DICK: Bytostní demokraté

22.6.2013

Konec Petra Nečase, progresivní konzervativci, jaderný drift, dar-nedar, korupční trafiky a ohrožení demokracie
************************************
Sobota 15. června
71. výročí vyhlazení obce Lidice

Pietního aktu v Lidicích se účastnil i prezident republiky Miloš Zeman.

Po politicích se i většina nezávislých mudrlantů diví, že se policie a státní zástupci utrhli ze řetězu, když stíhají zažitou politickou praxi, podle které se rozdávají koryta za plnění stranické kázně.

Mrtvá Kočka: "Soudruzi stále ještě nepochopili rozdíl mezi státem a stranou."
Žena Moby Dicka: "A mezi svým a obecným."

Zběsilá policie přesvědčila soudce, a ti zavazbili většinu podezřelých činovníků. Krom generála Kovandy, který se přiznal.
Hlasy v médiích: "Čestný to muž!"
Žena Moby Dicka: "Přiznal se ke zločinu zneužití vojenské výzvědné služby, ne? Tedy je to zločinec."
Hlasy v médiích: "Pravý to voják, vědomý si své povinnosti!"
Žena Moby Dicka: "Čestný to voják by už sám odstoupil z vedení tajné služby."
Mrtvá Kočka: "Když se už rovnou nezastřelil…"

Do Istanbulu nakráčelo 1000 lidových milicionářů, pardon, policajtů, z odlehlých tureckých provincií. Recep Tayyip Erdogan (premiér, Turecko) slíbil sice demonstrantům, že je vyžene až v neděli, ale protože se to šiklo, zakročili policajti už dnes. Lid se naštval a v noci už bylo v ulicích desetitisíce lidí, z nichž někteří čilejší stavěli barikády a zapalovali policejní bagry. Došlo k použití mírných donucovacích prostředků (slzný plyn a vodní děla). Bylo zatčeno asi 500 lidí. Park Gezi byl vyklizen i s přilehlým okolím. Slzák se pak rozléhal na kilometry daleko.
"Věřím, že na to vše můžeme zapomenout jako na nějaký zlý sen." (Hüseyin Çelik, místopředseda turecké vlády, druhý muž vládnoucí Strany (islámské) spravedlnosti a (tureckého) rozvoje.)
No, politici by jistě chtěli zapomenout. Aby jim to šlo lépe, připravuje turecká vláda zásah armády.

Američané jsou na jednání "otevření", ale nejdříve chtějí "vidět činy". Taková je odpověď na velkomyslnou nabídku KLDR k rozhovorům na "vysoké úrovni", které by měly zmírnit napětí a dosáhnout míru a bezpečnosti na Korejském poloostrově.
Mrtvá Kočka: "A dalších dodávek luxusních vozů, drahého chlastu, Playboye a další nezbytné humanitární pomoci hladovému revolučnímu lidu Severní Koreje."

Už v prvním kole íránských prezidentských voleb zvítězil ten nejprogresivnější konzervativec ze všech pěti kandidátů, duchovní Hasan Rouhání, "umírněný klerik". K volbám přišlo 72 % voličů a Rouhání získal 50,68 % hlasů. Druhé kolo se tedy konat nebude.
"Moudrost a umírněnost zvítězily nad extremismem a záští." Ano, to je Rouhání. Slibuje "učinit přítrž" policejní atmosféře ve veřejném životě. Morální policie, která buzeruje lidi na ulici kontrolami účesů, make-upu a oblečení "by se měla" stáhnout.
Žena Moby Dicka: "Trochu problém je, že morální policii řídí konzervativní extremističtí duchovní."
Stejně tak "by měli být" propuštěni političtí vězni a zrušena cenzura. A rovněž obnoveny rozhovory se Západem o íránském jaderném programu, ve kterých Rouhání dřív působil jako vyjednavač. Dnes říká, že je třeba "projevit větší otevřenost v íránském jaderném programu". Avšak země se "nevzdá obohacování uranu".
Žena Moby Dicka: "To je, panečku, pokrok!"
Mrtvá Kočka: "Spíše drift…"

Rouhání kandidoval jako člen politického subjektu "Uskupení bojujících duchovních" (dříve "Islámská republikánská strana"). Inu, reformista.
Žena Moby Dicka: "Jako Jan Hus?"
Mrtvá Kočka: "To uvidíme, až jestli ho upálí."

"Rozhodli jsme se dnes zcela přerušit vztahy se Sýrií a se současným syrským režimem. Stavíme se proti Hizballáhu při jeho agresi vůči syrskému lidu. Hizballáh musí opustit Sýrii – to jsou vážně míněná slova. Neexistuje žádný prostor nebo místo pro Hizballáh v Sýrii." (Mohamed Mursí, prezident, Egypt, na setkání se svými fanoušky a sunnitskými duchovními na káhirském fotbalovém stadionu.) Pan prezident rovněž vyzval světové mocnosti, aby "neváhaly" se zavedením bezletové zóny nad Sýrií. Egyptský chargé d'affaires jest ze Sýrie definitivně odvolán.
Žena Moby Dicka: "Jordánský Hizballáh v Sýriii Egypťany opravdu naštval."
Sýrie obvinila Egypt z "nezodpovědnosti".

Jordánsko, v jehož vládě je "politická sekce" Hizballáhu, je v případě "eskalace občanské války v Sýrii" (za účasti "vojenské sekce" Hizzballáhu) "připraveno se bránit".
Mrtvá Kočka: "Na svém území před Hizballáhem."

Kosmický prostor: Nákladní loď ATV-4 Albert Einstein (ESA) zadokovala u ISS, kam dopravila 7 tun zásob.

Neděle 16. června 2013

Všechny české řeky se už uklidnily. I v Ústí u Labe byl zrušen první povodňový stupeň.

Martin Kuba (ODS, první místopředseda a ministr průmyslu&obchodu) je prý "připraven" nahradit předsedu strany Petra Nečase – pokud ho k tomu ODS "vyzve".
Mrtvá Kočka: "Vždy připraven!"
Žena Moby Dicka: "Už od doby, kdy se stal místopředsedou."

Uklidněný Petr Nečas oznamuje rezignaci na místo předsedy strany i premiéra. Už ji má napsanou, zejtra s ní půjde za prezidentem.

Je nutné uspořádat nové parlamentní volby. Rozhodl o tom kuvajtský Nejvyšší soud, když zrušil výsledky těch prosincových, které bojkotovala opozice. Aby ale nové volby dopadly sichr tak, jak je potřeba k udržení demokratické moci v prackách vládnoucího klanu Sabahů, byl zároveň patřičně změněn volební zákon.
Žena Moby Dicka: "Aby se Sabahové nažrali a demokracie zůstala celá."
Mrtvá Kočka: "Klanová demokracie."

Masivní blackout postihl po zemětřesení 6. stupně Mexico City.

Blackout veřejnoprávního řeckého rozhlasu a televize ERT v minulém týdnu byl způsoben rozhodnutím vlády, vlastně jejího premiéra, jak to tak vypadá. Krom stávky médií se totiž ozvaly i rozhořčené koaliční partaje. Toto uzavření stanic bylo "součástí reformních závazků" Řecka, jak pravil Antonis Samaras, řecký premiér a zarputilý konzervativec. Ušetřily se tak platy 2.700 státně veřejnoprávních zaměstnanců. Pochyby vzbuzuje, že tato reforma proběhla tak revolučně – z hodiny na hodinu.
Mrtvá Kočka: "Někdo ho tam asi naštval."

Evropská vysílací unie (EBU) se už ozvala: Evropská dohoda z roku 2007 (Amsterdamský protokol) i prohlášení Evropského parlamentu z r. 2011 uznávají veřejnoprávní vysílací organizace jako "zásadní součást demokratické společnosti" a podporují existenci komerčního a veřejnoprávního vysílání (duální systém). Přerušení veřejnoprávního vysílání může ohrozit základní lidská práva na svobodu a právo na informace.

Odpoledne se konzerva Antonis Samaras (Nová demokracie) setkal na pracovní a přátelské schůzce s koaličními partnery. Evangelos Venizelos (socialista z PASOK) i Fotis Kuvelis (komunista z Demokratické levice DIMAR) požadovali "okamžité a plné" obnovení provozu ERT.
Večer rozhodl řecký Nejvyšší správní soud, na který se obrátily odbory, že ERT může vysílat do doby, než bude případ "definitivně vyřešen". Než se vypne, musí se najít nějaký vysílatel, který převezme veřejnoprávní povinnosti ERT, teprve pak může být její vysílání zastaveno.

"Tyto dlouhé přenosy mají jistě finanční důvod, a ten bude odhalen. Mezinárodní stanice jako BBC a CNN nikdy nevysílají bez reklam. Někdo to celé tedy musí financovat." (Egemen Bagis, neotřesitelný logik a ministr pro vstup do EU, Turecko).
Žena Moby Dicka: "Ale ano, CNN má v podobných přenosech jistou tradici."
Mrtvá Kočka: "Vysílá tak při každé revoluci a válce."

Ve vyklizeném Istanbulu se odpoledne konala demonstrace vládní strany na podporu vládní strany a premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.

Vešlo ve známost, že duchovní vůdcové Íránu ještě před prezidentskými volbami rozhodli o vyslání 4000 příslušníků Sboru strážců islámské revoluce do Sýrie. Mají pomoci soudruhovi Bašárovi Asadovi. Jde prý pouze o první kontingent.
Žena Moby Dicka: "Teď se uvidí, jestli budou v Teheránu vládnout konzervativní duchovní nebo pokrokový prezident."
Mrtvá Kočka: "Konzervativní duchovní s požehnáním pokrokového klerika."

Ze sportu: Majitel amerického fotbalového klubu New England Patriots Robert Kraft si vzpomněl, že mu jistý prezident v roce 2005 ukradl diamantový prsten s nominální cenou $25 000, přičemž šlo o prsten pro vítěze Super Bowlu. Tehdy Patriots vyhrálo svůj třetí Super Bowl za dobu Kraftova vlastnictví. Incident se odehrál během obchodní cesty do Petrohradu. Kraft byl členem delegace, a neuváženě se prstenem panu prezidentovi pochlubil:
"Vytáhl jsem prsten a ukázal mu ho. On si ho navlékl a řekl: »Mohl bych s tím prstenem někoho zabít«... pak si ho dal do kapsy, obklopili ho tři muži z KGB a odešli." Postěžoval si Robert listu New York Post na večírku v Carnegie Hall.
Podle agentury Muška na Zdi se předmětný předmět nachází v depozitáři kremelské knihovny.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickTrpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.