18.2.2020 | Svátek má GizelaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


LIDICE: Říšská nacistická orlice tu má „na růžích ustláno“Výpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 24, poslední: 22.11.2018 9:52, přehled diskusí

Jestli tomu dobře rozumím, :
Autor: M. Zima Datum: 17.11.2018 10:23

jde o umělecké vyjádření osudu Lidic. Proto by snad nebylo nevhodné pohovořit s umělcem a s komisí, která to schválila.

A k tomu Heydrichovi: Autor je postižen více méně náhodou a jeho pocity chápu, ale z jakého popudu zastává de facto stanovisko, že Češi mělii právo zavraždit ho beztrestně. Skutečnost je taková, že se k té zbytečné vraždě nikdo nehlásí, nejméně Beneš sám. A autor to akceptuje. Mě tam chybí otázka "Proč, muselo to být a co to přineslo ?"

Re: Jestli tomu dobře rozumím, :
Autor: M. Jandáková Datum: 17.11.2018 10:30

Jde o pseudouměleckou (po)urážku pozůstalých, po vyvražděném obyvatelstvu obce Lidice a její obyvatelé mají ("z hlediska vyššího principu mravního") právo ji odstranit.

Jistě, :
Autor: M. Zima Datum: 17.11.2018 10:46

ale to tam přeci někdo neplácl jenom tak, s tím musel být někdo, nějaká instituce včetně zástupců obyvatel srozuměn.

Re: Jistě, :
Autor: M. Jandáková Datum: 17.11.2018 13:30

Snad. Ale "ODHALENÍ" toho dílka to změnilo.

Re: Jestli tomu dobře rozumím, :
Autor: P. Han Datum: 17.11.2018 10:52

Beneš tu popravu, nikoliv vraždu, nařídil. A zbytečná nebyla. Ta vaše otázka už byla zodpovězena tolikrát, že se nebudu unavovat vám to citovat. Však vy to dobře víte. Že se s tím vaše říšskoněmecké smýšlení nedokáže poprat, to je váš boj.

Povídáte nesmysly, patrně vědomě:
Autor: M. Zima Datum: 17.11.2018 12:52

Beneš se k té vraždě nikdy jako iniciátor nepřihlásil. Naléhal na Moravce, aby to vzal na sebe, protože se sám považoval za příliš důležitého. (Ostatně : Nemohlo Vám ujít, jak hloupě se pokoušeli "historici", jako Stehlík, .. vymyslet akci důstojnéků a pod. ...)

BTW : Ta akce neměla vojenský význam a skončila zbytečnými nevinnými obětmi a fiaskem.

Re: Povídáte nesmysly, patrně vědomě:
Autor: P. Han Datum: 17.11.2018 14:05

Měla obrovský význam politický.

"Atentát na Heydricha byl považován za nejvýznamnější odbojový čin v okupované Evropě a měl takový ohlas, že Británie a Francie odvolaly své podpisy pod Mnichovským diktátem, který v roce 1938 připravil Československo o více jak třetinu jeho území. V celé historii druhé světové války šlo o zcela ojedinělý případ, kdy se úspěšně podařilo násilně zlikvidovat některého z vysokých nacistických pohlavárů, v tomto ohledu šlo o zcela unikátní akci."

Až na to, že to tak nebylo,:
Autor: M. Zima Datum: 17.11.2018 14:33

jste dával pozor, když to vyprávěli v ČT.

Ojedinělé to bylo nezodpovědností a špatnou připraveností, až diletantstvím. Mnichov porušil Adolf zřízením Protektorátu, potom už neexistoval.

Podařená akce v tom stylu byl únos generála velícího na Krétě. Ale nechat provést vraždu s doporučením ujet na Slovensko na ukradeném kole, právě solidní přípravu neprozrazuje.

Po Atentátu skočil Beneš v Londýně v pravidelné statistice protiokupačních obětí z posledního na první místo. Víc to nepřineslo.

Re: Až na to, že to tak nebylo,:
Autor: P. Han Datum: 17.11.2018 14:53

Představte si, že jsem to na ČT neviděl. A o tom Mnichovu si snad něco přečtěte, abyste neplácal lži. Případně i o tom svém idolu. Protože české zdroje pokládáte za vylhané, zkuste to třeba tady, pokud ovšem zvládnete angličtinu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Reinhard_Heydrich

České zdroje jsou mnohdy důvěryhodné jak Beneš,:
Autor: M. Zima Datum: 17.11.2018 16:14

Ostatně tu Wiki už taky zasáhlo komunisticko-zemanovské "nepřepisování dějin". (Neargumentujete férově, ale to je v Česku normální.)

BTW : Podívejte se na filmy o Atentátu, které k tomu v Česku vznikly, jak se ta story modifikovala. Vy jste patrně zústal u 50/60 let, kdy bylo temporérně českými historiky objeveno, že to vlastně udělali komunisté. Tuto versi ale, jak zmíněno, opět opustili.

:
Autor: P. Papež Datum: 17.11.2018 17:24

Hlavně že vy argumentujete. Placate hlouposti jako za bolsevika, protože akce byla vymyšlené v Anglii a ne v CCCP.

Zase jeden typicky český zásah,:
Autor: M. Zima Datum: 17.11.2018 20:11

hlavičkou na skobičku.

Re: České zdroje jsou mnohdy důvěryhodné jak Beneš,:
Autor: P. Han Datum: 17.11.2018 18:59

Aha, tak vám ani nedošlo, že jsem dal odkaz na anglickou wiki, kterou těžko přepisují komunisti nebo Zeman. Patrně jste se ani nepodíval, k čemu také? Máte jasný názor a nenecháte si ho narušit fakty.

50. léta si nepamatuji, ale v 60. se vědělo velmi dobře, kdo ten atentát provedl. (Ono se to vědělo už od těch 40. let, že?) Filmů o Atentátu jsem zas tolik neviděl, ale nemám pocit, že se něco nějak moc modifikovalo. Kromě toho tuším posledního, kde parašutisté šukali jak o závod. Ale to je spíš úlitba těm, kdo by film bez pořádné šukačky ani nedokoukali.

Když si přečtete jednu oslavnou ódu:
Autor: M. Zima Datum: 17.11.2018 20:48

nejasného původu, neznamená to, že znáte fakta (i když jste tím výmyslem nadšen). Na to, přijít faktům blíž se musíte víc zajímat.

BTW : Zkuste se vžít do situace příbuzných těch popravených. Pochopitelně by chtěli alespoň, aby ti jejich blízcí nezemřeli nadarmo. Ale ono to tak Bohu žel bylo.

Re: Když si přečtete jednu oslavnou ódu:
Autor: P. Han Datum: 17.11.2018 23:08

Nezemřeli nadarmo. Zemřeli proto, že se vládnoucí moc mstila za popravu jednoho z architektů holocaustu a hlavního architekta genocidy slovanských národů. Bohudíky, už tu genocidu nemohl dotáhnout do konce. Nejen český národ může být za tuto operaci vděčný. Uznání nám vyjádřili i Angličané, je to v tom odkazu, co neumíte přečíst.

Jo, uznání vyjádřili, protože :
Autor: M. Zima Datum: 18.11.2018 8:38

to nic nestojí. Ale ten šrot, kterým ty kluky vybavili, si nechali zaplatit.

BTW : Vycházíte z toho, že byl Heydrich jedinečný a že by ty zločiny bez něho neběžely. To je nesmysl zcela odporující skutečnosti. (Rasové zákony také nepřednesl on)

Re: Jo, uznání vyjádřili, protože :
Autor: Š. Hašek Datum: 18.11.2018 20:22

Pane Zimo,

cizí nájezdník, okupant, vrah, protektor s krví na rukou se nevraždí. Ten se popravuje, chcete-li, podřeže v boji. Jest to jedno. A šmytec.

Docela se nám to, čecháčkům - jak říká jistý Schw. a Halík - povedlo. Takové zvíře nebylo za války popraveno/odpraveno snad nikde.

Re: Jestli tomu dobře rozumím, :
Autor: J. Farda Datum: 17.11.2018 18:33

Češi neměli právo zavraždit svého katana beztrestně, notabene bylo to zbytečné? Voni Zima, voni jsou ale vopravdu eklovní pitomec, abych zůstal jen u umírněného hodnocení ... :-P

Re: Jestli tomu dobře rozumím, :
Autor: J. Farda Datum: 17.11.2018 18:40

Oprava - pochopitelně odpravit, jako vraždu to hodnotili náckové a s nimi hodnotí židožroutské čuně Zima ... :-P

Patříte zřejmě k inteligenci,-- tak o právu nebyla řeč,:
Autor: M. Zima Datum: 17.11.2018 20:35

šlo o to, že to byla nezodpovědná, špatně připravená a nepromyšlená hloupost, která stála životy spoustu nevinných lidí.

Co jste vy chytráku očekával jako odpověď od režimu, který si dělal nárok na pokračovatele Říma, který už předtím ukázal, čeho je schopen a který byl ve válce? Že se bude v českém stylu diskutovat páté přes deváté?

BTW : V té době provedli Tomis takových hovadin víc. V Tunisu chtěli vyřídit Rommela a on tam vůbec nebyl, ve Francii chtěli vyhodit do vzduchu přístav a agenti vyburcovali ze spánku obyvatele domu s okupační komandatůrou. Když chtěli dobýt zpět ostrovy v Kanále, tak výsadek nechala starostka pochytat a vzkázala Churchillovi, ať si tu válku vyhraje jinde, atd., ...

Re: Patříte zřejmě k inteligenci,-- tak o právu nebyla řeč,:
Autor: J. Farda Datum: 17.11.2018 21:35

Odpravení nazi hlavouna č. 3, kterého se i nazi bonzové báli, likvidátora Obrany Národa hloupost? No, dle Vašeho hodnocení jako vraždy mám pocit, že se Váš dědeček jmenoval Emanuel Moravec. Z Vašich hodnocení Židů a Izraele zase, že prastýček byl Rozsévač-Rys. A hovadiny Tomis za WWII? Slyšel jste něco o comandos a likvidaci suchého doku v Saint Nazaire, odborníku? Dobrá, tak na podporu Vaší strategické erudice cituji klasika: Kadete Bieglere, je velice hezké od vás, že jste se za tak krátkou dobu v řádách vojska snažil vniknout do strategie, jenže to u vás dopadlo, jako když si kluci hrajou na vojáky a dávají si titul generálů."! :-P

Jak vidno, :
Autor: M. Zima Datum: 18.11.2018 9:17

ovlivňují Váš úsudek v obzvlášť silné míře pocity o dědečcích, nejspíš proto je ta Vaše úvaha k ničemu. Hledáte pořád potvrzení o správnosti akcí, které byly mnohdy problematické, nebo dokonce nesmyslné. Připomínáte tu velkou Stranu, ta taky nikdy nechybovala, nikdy se nemýlila.

BTW : Bez větší souvislosti jste vytáhl The Greatest Raid of All, bitvu stovek vojáků, s velkými britskými ztrátami a nad tím propadáte euforii. Otázku : Mohou říct Tomis, něco jiného, nežli "obrovský úspěch"?, nejste schopen si položit.

Re: Jak vidno, :
Autor: J. Jurax Datum: 18.11.2018 18:55

Zima, Vy jste opravdu velký vůl. Jiný způsob argumentace mi u Vás přijde kontraproduktivní ...

Re: Jak vidno, :
Autor: Š. Hašek Datum: 18.11.2018 20:23

Zcela jistě.