29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

VOLBY: Švýcarský systém s katalánskou chybou

Outsourcing je ve světě IT nesmírně „in“, protože umožňuje citelné úspory. Na druhou stranu také komplikuje komunikaci mezi týmy hovořícími jinými jazyky a vzdálenými stovky kilometrů. Důsledkem bývají chyby.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Dlouhý 21.3.2019 11:30

kontrola voleb

Klasický systém voleb (papírem do urny) tak jak ho máme zde v ČR se dá docela dobře zkontrolovat, zda se někde nedějí případné chyby či podfuky.Komise odevzdávají výsledky sčítání svých okrsků. Kdyby chtěl někdo dělat podfuky tam, muselo by jít o spiknutí velkého množství lidí, těžko to zorganizovat tak, aby se to neprovalilo.

Členové komise posílají výsledky svého okrsku. Každý si z nich je může opsat (vyfotit mobilem) a pak doma zkontrolovat s tím, co je pro jeho okrsek na stránce volby.cz.

Tuším piráti v nějakých parlamentních volbách nabízeli lidem, aby za jejich stranu šli do volebních komisí (tam si něco vydělali) a chtěli za to aby jim pak členové poslali fotky výsledků z daného okrsku. Pro namátkovou kontrolu netřeba mít výsledků moc, sebemenší odchylka by byla skandál.

Pak už jen stačí napsat program, co prokliká stránku volby.cz a sečte výsledky jednotlivých okrsků s porovná je s výsledky celkovými. Dělal jsem to dvakrát a sedělo to na hlas.

Pokud by do toho přišlo hlasování poštou nebo přes Internet, tak to zkontrolovat nelze. Nemáte tam tu volební komisi co se jí musíte prokázat občankou a kde můžete hlasovat za plentou kde musíte být sám.

J. Pospíšil 21.3.2019 13:52

Re: kontrola voleb

V našem volebním systému musíte za plentu, ne že můžete za plentu a je stanoveno, kdy si za plentu můžete vzít někoho sebou.

Z. Lapil 21.3.2019 13:59

Re: kontrola voleb

Přesně tak. Ona bezpečnost a spolehlivost něco stojí a jednodušší není vždycky lepší.

Připomínám: v minulých parlamentních(?) volbách se nějaké komisi povedlo volební lístky NEotáčet a přehlídnout nějaké křížkování. Poté, co náhodou nějakému voliči přišlo divné, že dotyčný kandidát nemá jediný preferenční hlas, přestože ON ho zakřížkoval, se na to přišlo a opravdu nakonec na příslušné židli sedí někdo jiný.

J. Lepka 21.3.2019 10:50

Jo, elektronické hlasování vypadá jako dobrý nápad.

Mohlo by k volbám dostat i jedince, pro něž je cesta do volební místnosti ekvivalentem k cestě na Mars. Ovšem nejen uváděné chyb se mohou ukázat jako fragrantní, vzpomeňte na šalamounské vyhlášení soudu o lhaní Miloše Zemana již při první volbě o tom, že na výsledek voleb to nemělo vliv. Představa, že by se musely volby opakovat, jak by střízlivě uvažující člověk předpokládal by přinesla takové náklady navíc, že by se asi státní rozpočet zhroutil nebo aspoň ministr financí a to si žádný soudce nebyl ochotný lajsnout. Vytvořme tedy hypotetickou situaci, parlament přijme zákon, vytvoří se "Úřad" a vypuknou volby, po kterých se objeví podezření na manipulaci. Vyšetřování bude trvat dlouho, bude do něj zasahovat kdokoliv z možných postižených či preferovaných a ve finále si stejně žádný soudce nedovolí hlasování anulovat.Takže plácnutí do vody.

To si zase ohřeju polívčičku s předáním bankovky vyšší nominální hodnoty spolu s obálkou ve volební místnosti, přičemž platné hlasy budou jen ty, jejichž obálka bude onu bankovku obsahovat. A máme v PS jen opravdu svědomité a odpovědné politiky (no +-) a populisty hlasitě poštěkávající ve svých médiích.

M. Mikulec 21.3.2019 10:36

Vřele doporucuji

knihu M.R.Hall: The Flight. O pádu A380 při letu z Heathrow do NewYorku.

P. Zinga 21.3.2019 8:50

Právo volit není houska na krámě.

Je to tvrdě vybojované právo s velkou přidanou hodnotou, takže by mělo každému stát za to, aby zvedl pr*el a šel k urně.

Už v "demokratickém" starém Řecku se obyvatelé dělili na občany a ostatní: pouze občané měli právo volit. Neobčan=nevolič tak neměl možnost prosazovat své zájmy. Al, vlastně, dnes máme "neziskovky"...

P. Lenc 21.3.2019 8:56

Re: Právo volit není houska na krámě.

Naprosto přesné.

V. Novák 21.3.2019 9:46

Re: Právo volit není houska na krámě.

A ti, kteří se o politické záležitosti nestarali, ač měli právo, se nazývali "idiotes"...

J. Kavalír 21.3.2019 9:47

Re: Právo volit není houska na krámě.

Nebyl bych ani proti tomu, aby se k té urně musel dostavit povinně. Co by pak dělal za plentou a vhodil do urny už je jiná věc.

P. Štěpánek 21.3.2019 7:27

Několik desítek řádků, perla ;)

Internetové routery obsahují 1milion řádků kódu, boing v letadle má 10 milionů, je vám jasné, že bez nějakého obslužného programu neodjete s autem a doktor neprovede operaci? Co pak? Náhodou ten případ swiss post mi přijde ve všem pozitivní a je třeba se poučit.

A. Stárek 21.3.2019 7:41

Re: Několik desítek řádků, perla ;)

Pointa je jinde. Nepůjde dokázat, že elektronická volba nebyla zfalšována, protože je možné, že existuje metoda, jak dnes používané šifrování prolomit - ale ten, kdo ji zná, si ji nechal pro sebe. A nemusí to být jen RSA, může být někde bota v logice, v implementaci (těch je obecně hodně) čehokoliv.

I. Polák 21.3.2019 6:56

Pochvala panu Kechlibarovi

Něco podobného jako tohle jsem chtěl napsat hned po vypuknutí aféry Huawei.

Ještě, že jsem se do toho nepustil, takhle dobře bych to nenapsal.

Ale o RSA si myslím přesně totéž.

BTW, když já jsem začínal programovat, učili jsme se ve škole co všechno nejde naprogramovat - třeba problém obchodního cestujícího v teorii grafů.

Ten dnes (de facto) řeší každá, sebehloupější, navigace.

A. Stárek 21.3.2019 7:36

Re: Pochvala panu Kechlibarovi

To, co řeší každá navigace, není problém obchodního cestujícího. Ani de facto ;-)

J. Strakoš 21.3.2019 5:39

Důvody pro elektronické hlasování

Jedním z důvodů je cena - ta by umožňovala volby pořádat častěji, hlasovat i o méně významných věcech apod.

Druhou věcí je provedení a možná kontrola - současné provedení skoro jakékoliv IT aplikace pro státní správu považuji za tristní (např. datové schránky a el. podpisy) - zkuste schálně porovnat se systémy soukromých společností (např. eshopů).

A nakonec jedna kacířská úvaha - v podstatě jediná kontrola je zveřejnit hlasování s tím, kdo hlasoval - lidé by si mohli ověřit své hlasy a popřípadě počítat - čili nikoliv software jako takový (který může být nasazen v jiné verzi) ale přímo hlasování. To by znamenalo zrušení tajného hlasování, což by byl velký skok, ale třeba jsme už na něj civilizačně připraveni.

J. Anděl 21.3.2019 6:22

Re: Důvody pro elektronické hlasování

Klady to jistě má. Nemyslím ale, že na veřejné hlasování jsme civilizačně připraveni. V určitých kruzích asi třeba v USA není populární přiznat se k volbě Trumpa. Je to pro ně horší, než poslouchat M. Jacksona.

Z. Lapil 21.3.2019 13:45

Re: Důvody pro elektronické hlasování

Nevím, je-li kdo civilizačně připraven, ale opravdu si nepřeju, aby voliči Zemana věděli, koho jsem volil prezidentem. Jistě - naprosté většině by to bylo jedno, naprostá většina dalších by mě prohlásila za blba a tím by to skončilo, ale jste si NAPROSTO jist, že by se nenašel někdo, komu by to nestálo za výlet a dát mi pár facek?

Upozorňuji, že voliči Zemanovi mají právo na analogickou úvahu. Za sebe ručím, ale za všechny ostatní?

J. Poláček 21.3.2019 14:50

Re: Důvody pro elektronické hlasování

Existence tajného hlasování je prevencí proti šikaně. Nicméně již nebožtík Josif Vissarionovič říkal, že není podstatné kdo jak hlasuje alo kdo sčítá hlasy....

J. Skála 21.3.2019 2:28

Ani náš volební systém není úplně robustní.

Před několika lety jsem se o volbách náhodou stěhoval a napadl mne způsob, jak toho využít a zkusit volit dvakrát. Povedlo se, ale těsně před vhozením lístku do urny jsem se přiznal předsedovi okrskové komise, že jsem se právě pokusil o volební podvod. Byl z toho trochu poprask a nejdřív na mne chtěli zavolat policii, ale pak jsme sepsali protokol a skutečně to poslali "vejš". Po čase jsem dostal od Úřadu neslaný nemastný dopis, že se to řeší, ale jestli se to skutečně vyřešilo, už jsem nepátral.

Tenkrát šlo o prkotinu, pomocí které by asi masově ovlivnit volby nešlo, ale co kdyby ...

P. Dvořák 21.3.2019 3:12

Re: Ani náš volební systém není úplně robustní.

Kdyby co?

Především nerozumím tomu, že jste byl ve dvou volebních seznamech. To jako již měsíce před vašim "náhodným stěhováním" jste byl přihlášen k pobytu na staré adrese i na nové adrese?

Dobrá, dejme tomu, že byl. I potom je víc než nepravděpodobné, že by toho využili volební manipulátoři a ke stejnému "náhodnému stěhování", resp. k záhadnému přihlášení na dvou adresách, by byly navedeny takové davy voličů, že by to mohlo ovlivnit výsledek voleb.

J. Skála 21.3.2019 10:35

Re: Ani náš volební systém není úplně robustní.

1. Kdyby co? Kdyby tam někdo našel botu větší, použitelnější.

2. Vysvětlím. Na původním bydlišti jsem byl v regulérním seznamu a odvolit jsem mohl na pas. A jako vlastníka občanského průkazu už se zapsaným novým bydlištěm MNE PŘIPSALI do seznamu v novém bydlišti. Vše podle předpisů.

3. V malé obci by to problém být mohl.

J. Strakoš 21.3.2019 5:32

Re: Ani náš volební systém není úplně robustní.

Nejste sám, vím minimálně o dvou případech, kdy volič mohl hlasovag ve dvou obvodech. Přitom bylo zajímavé zjištění, že seznam voličů pro daný obvod není až tak lehce získat, takže prověření mohl udělat až soud.

Nejedná se o nějakou masovost, ale na malých městech stačí ke změně výsledku jen troška.

V. Novák 21.3.2019 9:52

Re: Ani náš volební systém není úplně robustní.

Není problém nechat prověřit volební seznamy na duplicity. Poprvé to dělal Statistický úřad v 90. roce před prvními pluralitními volbami. Přišli na dost nejen duplicit, ale i stejných rodných čísel přidělených více lidem.

Při cca 8M oprávněných voličů žádný problém.

Jestli se to už nedělá, TO je problém.

J. Jurax 21.3.2019 0:50

"Jakmile přesáhne délka nějakého programu pár desítek řádků, začnou se v něm skrývat těžko odhalitelné chyby."

No, nevím, jsem programátor už v důchodu, ale pravím, že tohle by se dalo úspěšně rozporovat. Ono sice záleží, v jakém jazyce těch pár desítek řádků píšete a taky co píšete a o kolik má délka programu těch pár desítek řádků přesáhnout, ale vpašovat do pouhých o trošku víc než pár desítek řádků těžko odhalitelnou chybu se zas tak často nezadaří.

Ledaže těch pár desítek je skryto v pár stovkách či tisících řádků kódu které píšete ... a stejně nevíte, kterých pár desítek to je, pakliže je chyba těžko odhalitelná ... :-)

I když jediný zaručeně bezchybný program je ten, jenž neobsahuje žádnou instrukcí. Pravda, nedělá nic, ale činí tak zaručeně bezchybně.

I. Polák 21.3.2019 6:51

Re:

Proboha vy neznáte to pravidlo:

1. v každém programu je chyba,

2. když jí opravíte, platí stále pravidlo 1

A proč myslíte, že nejslavnější SW firma na světě updatuje Vokna i obden??????

J. Jurax 21.3.2019 10:08

V každém programu je nejméně jedna chyba.

Jakákoliv oprava jakékoliv chyby, a to i neúspěšná, vnese do programu nejméně jednu další chybu.

Jakýkoliv pokus o vylepšení programu vnese rovněž nejméně jednu další chybu.

Program přesto bezchybně funguje tak dlouho, dokud jej neprohlásíte za odladěný.

Některé programy bezchybně fungují i potom. Jev dosud není teoreticky vysvětlen.

J. Hejna 21.3.2019 10:36

Re:

"V každém programu je nejméně jedna chyba."

To je pouze výmluva lajdáků u programů (programových systémů)šitých horkou jehlou.

J. Jurax 21.3.2019 12:38

Pán neráčí být programátor, že ne?

Ti bývají dost inteligentní a mívají vesměs smysl pro srandu.

P. Han 21.3.2019 16:53

Re:

Axiom 1: V každém programu je nejméně jeden řádek chybný.

Axiom 2: Každý program se dá nejméně o jeden řádek zkrátit.

Z toho vyplývá, že každý program se dá zkrátit na jediný řádek a ten je chybný.

J. Jurax 21.3.2019 17:11

A dál z toho plyne, že zkrátíte-li program i o ten poslední řádek, nebude obsahovat žádný chybný řádek a bude tudíž zcela bezchybný.

J. Hejna 21.3.2019 17:03

Re:

Mnozí "programátoři" to ovšem myslí vážně.

A o moji inteligenci si nedělejte, inteligentní pane Juraxi, starosti.