23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

ŘECKO: Další zklamání

Řekové, kyperští i v „mateřské“ zemi, jsou hlavními viníku rozdělení Kypru a obsazení jeho severní části tureckými vojsky, což posléze vyústilo ve vyhlášení Severokypreské turecké republiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 24.1.2019 10:38

Re: FYROM

Ta sdituace tam je zapeklitá - k poslednímu odstavci vašeho vyjádření. Ti Řekové přijatí v ČSR po válce byli většinou komunističtí uprchlíci, kteří v té době byli silně vděční za přijetí u nás - ale později se ty jejich komunistické geny u některých z nich začaly probouzet a tak proto to pohrdání. Komunistu nepředěláš ani náhodou.

P. Harabaska 24.1.2019 14:32

Re: FYROM

Obzvlášť nevybíravě se vůči Čechům a českému státu, v němž bezpochyby žije, se vyjadřuje na webech muž jména velmi podobného jednomu ze slovanských v

P. Harabaska 24.1.2019 14:37

Re: FYROM

Obzvláště pohrdavě, urážlivě a odmítavě se vůči Čechům a českému státu, kde bezpochyby žije, vyslovuje na webech muž řeckého jména velmi podobného jménu jednoho ze slovanských věrozvěstů (před přejmenováním).

P. Han 24.1.2019 10:21

Re: FYROM

Na konci 19. století žilo v Makedonii (regionu) přes 50% Slovanů.

Nazývejte si je jak chcete, ale Řekové to nebyli. Území Makedonie bylo

rozděleno po tzv. Balkánských válkách mezi Řecko, Srbsko a Bulharsko. V

té době bylo Titovi 20 let a sloužil v rakousko-uherské armádě. Po 2. světové válce, kdy na troskách Království Jugoslávie vznikla republika (pro vás zestručňuji), bylo území republiky rozděleno - víceméně podle etnického klíče. Království byl unitární stát.

O. Prokop 24.1.2019 10:54

Re: FYROM

ano, ale těch 50% Slovanů byli Srbové a Bulhaři, žádní slavomakedonci

P. Han 24.1.2019 11:00

Re: FYROM

Byly tam desítky různě se od sebe lišících dialektů, i oficiální srbština a bulharština jsou si hodně podobné. Dialekty se postupně sjednocují do "úředního" jazyka. Chodové jsou také Češi.

P. Harabaska 24.1.2019 14:33

Re: FYROM

Tak holt tedy Makedonci.

O. Prokop 24.1.2019 14:52

Re: FYROM

Makedonie v 19. století žádná slovanská nebyla, byla jenom řecká, tak jako nyní a jako před 2300 roky.

P. Han 24.1.2019 15:06

Re: FYROM

Jasně že jenom řecká. A ti Řekové se jmenovali Osmani.

P. Harabaska 24.1.2019 15:10

Re: FYROM

Takže tam žádní lidé mluvící nějakým slovanským jazykem nebyli?

O. Prokop 24.1.2019 9:04

Autor nezná dějiny a kecá

1. Pokud nevíte, tak na Kypru jsou národnostně Řekové. Hymna Kypru je stejná jako řecká. mají společné dějiny, řeč a taky zákony. To že byly Řekové 400 let pod tureckou okupací se projevilo, že na Kypru jich zůstalo nejvíc a chyba byla že po rozpadu osmanské říše a následnou smlouvou z Lausanne 1923 ten princip, že kdo byl jakého náboženství, tak musel opustit ( Turci Řecko a Řekové Turecko), se vlivem mocností neuplatnil i na Kypru, protože Britové tam chtěli mít pořád vliv.

To by mohl pan autor, který zná dobře izraelské dějiny pochopit a nelhat.

M. Prokop 24.1.2019 9:51

Re: Autor nezná dějiny a kecá

Na Kypru nejsou jenom Řekové. Jsou tam i Turci, celkem dost. Že je to výsledek Turecké výbojnosti a že řecká byla dlouhou dobu i Malá Asie, to je taky fakt, vysvětlující vzájemnou nenávist obou národů. Smlouva z Lausanne je jen následek toho, že se Řekové snažili využít poválečné Turecké slabosti a znovu si Malou Asii vojensky obsadit. Což se jim nepodařilo, byli poraženi a až potom došlo k výměně obyvatelstva, tedy hlavně k vyhnání Řeků, žijících v Turecku.

A i Řekové do těch končin přišli stejně jako později Turci, jen o hodně staletí dříve.

Nelze tedy Kypr ani jiná území zjednodušit na "jsou tam Řekové a mají hymnu.

K té Makedonii. Tahanice, zda jsou Makedonci Bulhary, Srby nebo kým vlastně jsou typicky balkánské a nevyhýbají se ani Řekům. Pokud by někdo vojensky nezvítězil a nevnutil tak okolí své pojetí (což se přes všechny snahy nikomu nepodařilo (a bylo těch snah dost), tak je nutné kompromisní řešení. Zdá se, že momentálně k němu Makedonie i Řecko směřují, nezdá se mi tedy rozumným propagovat nekompromisní extrém kterékoliv strany sporu.

O. Prokop 24.1.2019 11:03

Re: Autor nezná dějiny a kecá

Souhlasím pane kolego, ale že by Řekové po 1. světové válce chtěli obsadit Malou Asii? Měly bychom se poučit od Ŕeků, jak koexistovat s islámem a možná jednou dojde i na variantů Laussanské smlouvy na celou Evropu.

P. Han 24.1.2019 11:12

Re: Autor nezná dějiny a kecá

To se vám povedlo. Cizinec není našinec. Takže opět striktně národnostní státy, kde si každý národ bude hýčkat traumata z minulosti a územní nároky na okolní státy.

M. Prokop 24.1.2019 12:00

Re: Autor nezná dějiny a kecá

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98ecko-tureck%C3%A1_v%C3%A1lka

P. Han 24.1.2019 9:54

Re: Autor nezná dějiny a kecá

Pokud nevíte, tak na Kypru jsou národnostně Řekové a Turci. Vaše formulace je nejen podivná, ale i lživá. S většinovými Řeky Kypr obývaly i další národy. Řecku jako takovému Kypr nikdy nepatřil - už proto, že v době prvotního osídlování byl "Řecko" pouze geografický pojem, na jehož území bylo několik městských států, většinou spolu válčících. Kypr postupně patřil nejrůznějším říším a dynastiím. Nakonec k říši osmanské, ovšem nikoliv až do jejího rozpadu. Lausannská smlouva Kypr vůbec neřešila, protože od r. 1878 byl Kypr pod britskou správou, od r. 1914 pak přímo britským územím. Kyperští Řekové a Turci se mezi sebou začali řezat od udělení nezavislosti v r. 1960, kdy řečtí nacionalisté požadovali připojení k Řecku, zatímco turečtí k Turecku. Až do řeckého puče z r. 1974 byl Kypr jednotným státem, byť národnostně rozděleným.

J. Pokoutný 24.1.2019 10:49

Re: Autor nezná dějiny a kecá

Inu, nejdéle patřil Kypr pod Římskou (později Východořímskou čili Byzancí) říši (1.stol.BC - cca 1200 AD). Dobytí Richardem Lví srdce, aby sloužil jako zázemí Jeruzalémského království, posloužilo od 13.stol. ke vzniku Kyperského království pod vládou Lusignanů, na konci 15.stol. dobyt Turky. Za Byzance Řeky pochopitelně nikdo nevyháněl, za Lusignanů rovněž ne (tvořili 90% obyvatel). A kam Turek vkročí, tam to pos.re - Malá Asie byla kdysi úrodnou zemí - a podívejte se dnes. Trosek antických a středovkých byzantských měst je nejspíše víc, než tureckých vesnic, až na to, že na původní, několik tisíc let platná jména, nejsou připomínána.

P. Han 24.1.2019 11:07

Re: Autor nezná dějiny a kecá

Ano, to máte jistě pravdu. Já jsem to zestručnil. Ta historie je barvitá a těžko říct, kdo má na Kypr největší "nárok". Podle mě sami Kypřané, ať mají etnické kořeny tam či tam. Problém je v tom, že se spolu neshodnou. Ale určitě ne pouze jedni s tím, že by vyhnali ty druhé, jak se tu se sebejistotou absolventa VUMLu snaží tvrdit O. Prokop.

O. Prokop 24.1.2019 14:17

Re: Autor nezná dějiny a kecá

Kypřané mají řecké etnické kořeny. Nemluvím o severním Kypru, který kromě Turecka nikdo neuznává. Turci 400 let okupovali Řecko, ne naopak. Řeckou kulturu vidíte na Kypru na každém kroku. I ten doposud uznávaný ( i když Erdogan ho ignoruje) otec Turků. Mustafa Kemal Atataturk se narodil a vzdělání získal v Řecku - v Thessalonikách. A to opakuji, Kypřané mají taky řeckou hymnu jako svoji vlastní. To vyjadřuje jejich vztah a sounáležitost k Řecku. A do VUMLu jste chodil spíše vy, já ne.

P. Han 24.1.2019 15:37

Re: Autor nezná dějiny a kecá

Kypr je ostrov, Kypřané obyvatelé toho ostrova. Někteří mají řecké kořeny, jiní turecké. Tak tomu bylo po staletí a tak je tomu i dnes. Že došlo k řeckému puči a následně turecké invazi na tom nic nemění. Politické rozdělení Kypru je smutné, ale to nevymazává kyperské Turky ze světa. A k té hymně: To, že si vládnoucí (řecká) strana po vyhlášení nezávislosti v r. 1960 zvolila hymnu jiného státu, bezpochyby k té animozitě hodně přidalo.

Možná jsem vás s tím VUMLem přechválil, začíná to vypadat, že byste na něj také neměl.

O. Prokop 24.1.2019 20:27

Re: Autor nezná dějiny a kecá

Vy mne urazit nemůžete vážený pane Hahn.

J. Pokoutný 25.1.2019 14:25

Re: Autor nezná dějiny a kecá

Nepadlo to tady, ale možná je to nejdůležitější: Kypřané řečtí = pravoslavní křesťané + výrazně méně ateistů; Kypřané turečtí = radikalizující se muslimové (Erdogan), zejména poinvazní náplava z Anatolie, výrazně méně Turků sekulárních. Kypr je modelový vzorek toho, co čeká EU.

V. Petr 24.1.2019 12:27

Řecko ani v Antice NEBYL jen geografický pojem!!!

Ač bylo rozděleno na menší "městské" státy, bylo sjednoceno na jazykovém základě, pojem "barbar" znamenal někoho, kdo nemluví řecky. Měli třeba společné svatyně, např. Delfy, Olympiádu i další hry. Za určitou součást Řecka se považovala i část Sicílie a jižní Itálie, jakož i západní pobřeží Malé Asie, odkud patrně pocházel i Homér.

Doučte se středoškolské dějiny!

V. Braun 24.1.2019 1:00

Souhlas s autorem

V tomto případě má autor můj souhlas a jsem rád, že se v Řecku vláda k tomuto kroku odhodlala, snad to vydrží a Makedonie se se vydá směrem přiblížení k EU a NATO.

P. Dvořák 24.1.2019 4:02

Re: Souhlas s autorem?

To jste napsal moc hezky.

Ono by to také mohlo znamenat, že se Makedonie přimkne k Turecku. Tím by splnila oba vaše skvělé body. Turecko je v NATO a tak nějak ... jaksi ... se možná vydává směrem přiblížení k EU.

Ono už vlastně v EU je. To když jsem před časem viděl ty turecké davy v Německu podporující Erdogana a prohlašující něco v tom smyslu, že "Tady jsme doma."

To je maglajs, co?

:-))

V. Braun 24.1.2019 12:25

Re: Souhlas s autorem?

Tak zae takový velký maglajz to není, i když na Balkáně a okolí čověk nikdy neví. Přeji pěkný den ze služební cesty v Chorvatsku kde jsem shodou okolností s jedním Makedoncem.

O. Prokop 24.1.2019 14:56

Re: Souhlas s autorem?

tak se ho prosím poptejte, ať Vám popovídá o dějinách svého "národa", jestli se dostane i před rok 1945.