25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

GLOSA: Velcí záměrně ničí malé

Scénář jako přes kopírák. Velcí nadnárodní giganti si usmyslí, že pod pláštěm ochrany zdraví svých nenasytných a zřejmě již nesvéprávných zákazníků prosadí, že každá potravina bude muset na svém obalu mít „semafory“ s cukry, tuky či kaloriemi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kyselková 12.5.2018 16:38

Re: stavební analfabetka Kyselová

Pane Skřivane - od nálepek o testování použitých surovin na potravinách - dle autora článku - se nechci nořit do betonu, sorry.

P. Skřivan 12.5.2018 17:07

Re: stavební analfabetka Kyselová

Chápu. Nehodí se funkční příklad z jiného oboru. :-)

L. Novák 13.5.2018 11:49

Re: stavební analfabetka Kyselová

To není funkční příklad. Beton (vzorek) se naleje do kostky, předepsaným způsobem se nechá tvrdnout 28 dní, a pak se testuje na lisu jeho pevnost na tlak. U potravin tohle není, sledují se všelijaké nedůležité složky, jejichž obsah znát nepotřebuji a s kvalitou to zase tolik nesouvisí... :-P Část těchto "sledovaných" složek podléhá různým módním vlivům a se skutečnou kvalitou, jak ji hodnotí ten, kdo potraviny konzumuje, vlastně ani nesouvisí... ;-)

J. Kyselková 12.5.2018 16:28

Re: stavební analfabetka Kyselová

No no ! Že jste stavební inženýr jste oznámil sám. Já jsem jen projevila uznání, že jste se s rodinou dožili dnešních dnů požíraje neotestované potraviny.

Betonu nerozumím, zvláště ne tomu ve Vaší nesnášenlivé hlavě.

J. Kyselková 12.5.2018 16:46

Re: stavební analfabetka Kyselová

Bylo mířeno k panu Šejnovi.

J. Svoboda 12.5.2018 16:46

Re: stavební analfabetka Kyselová

Pane Šejno, zdá se, že jste poněkud zaostalý. Jen tak mimochodem, ČSN bylo v mnoha a mnoha případech bohužel nahrazeno EN. Důležitější však je, že ne všichni živnostníci vyrábějí beton. Jsou i mnozí živnostníci, kteří vyrábějí potraviny podle starých rodinných receptur. Potom jde o dvoustranný vztah mezi nimi a jejich zákazníky a proč by jim do toho měl někdo, např. EU, kecat? A navíc je buzerovat s nějakým EET? Já bych si rozhodně raději koupil čerstvě nadojené mléko od malozemědělce, než jakýsi pochybný výrobek se složitou etiketou a s názvem Čerstvé mléko a s poznámkou, že bylo vyrobeno z mléka. Nezdá se vám podezřelé, že se mléko vyrábí z mléka?

J. Jurax 13.5.2018 12:20

No, ujištěni, že ta bílá kapalina co piju z tetrapacku se vyrábí opravdu z mléka mne vždy uklidní. Protože podle chuti si nejsem jist ...

J. Svoboda 12.5.2018 16:50

Re: stavební analfabetka Kyselová

Je svatá pravda, že mnozí "Šejnové" asi nemají úplně dutou palici. Zbývá však otázka, čím ji mají vyplněnou. A není-li ta výplň horší, než nic.

P. Skřivan 12.5.2018 17:07

Re: stavební analfabetka Kyselová

No nic proti výplni Vaší. :-)))

J. Lepka 12.5.2018 17:13

Re: stavební analfabetka Kyselová

No, že paní Kyselová nemusí znát druhy betonu včetně jejich ČSN celkem chápu, stejně jako fakt, že to je její barák a pokud někomu spadne na hlavu, tak jí. Horší ovšem je, že dle vašeho satirického šlehu to neví ani ty stavební firmy, co budují tak drahé silnice a dálnice. Nebo že by to bylo jinak ? Pak snad pochopíte i vy, že v tom případě je jakýkoliv štítek popisující složení jednak sci-fi a druhak zbytečný!

P. Papež 12.5.2018 22:15

Netušil jsem, že ve stavebnictví jsou takoví sprosťaci a hulvati. Jestli si myslite, že všechny vyrobené a použité betony odpovídají ČSN, jste dost naivní.

P. Dvořák 13.5.2018 4:52

Latentní vševzdělanec Šejna

potřebuje na pytlích s cementem semafory, jinak by nevěděl, že čtyřstovka funguje jinak, než dvoustovka.

Pokud se týká toho, že "že betonárky vyrábějí různé druhy betonů", tak by mě zajímalo, zda semafor bude jenom na betonárce, zda budou semaforky i v převážené směsi nebo jenom na "domíchávači" - tím myslím vozidlo.

Ale hlavně bych rád věděl, zda každý, kdo si nechá postavit dům (bazén, chodník, sokl pod plůtek) musí znát značení betonu (nejen) podle semaforů a tím pádem složení směsi, kterou mu dovezou.

Také mě překvapilo, že dnes když někdo kupuje beton, tak vejde do betonárky, kde si v regálu s různými druhy betonu vybere ten "svůj". Jinak nechápu, jak souvisí výběr a značení na obalu potravin s různými druhy betonových směsí.

P. Rada 13.5.2018 6:23

Re: Latentní vzdělání - nebo problém paměti?

Pane Dvořáku zkuste v součastnosti nahlédnout alespon do maloobchodu se stavebninami a podívat se na šíři sortimentu. Typuji, že bez podrobného popisu o složení, vlastnostech a zpracování jednotlivých směsí by Vám znalosti jen základních složek pojivých směsí byly takřka k ničemu.

Analogie s nárůstem typů potravin mi i takto přijde nabíledni. Zároven ale platí, že kdo nechce pochopit - jde mu třeba spíš o potlachání až konfrontaci - ten stejně může dál předvádět nepochopení.

Konfrontaci (zviditenění se?) tedy může navodit kdokoli a třeba i v reakci na zprvu dobře míněný záměr o označování obsahu potavin. Tuto možnost zvolil a předvádí i pan senátor.

K Vaší poslední větě. Nechápete to možná proto, že jse se po jídle ještě nikdy necítil jak "zabetonovaný". Spíše ale proto, že jste na takovouto zkušenost pozapoměl a pamatuje te si spíše "průsery".

P. Dvořák 13.5.2018 9:42

Re: Latentní vzdělání - nebo problém paměti?

Reagujete si po svém.

Vyhnul jste se semaforům, neodpověděl na moje otázky z druhého a třetího odstavce, ale hlavně! se mně snažíte namluvit, že cement (beton) nakupuje každý stejným systémem, jako chleba, sušenky, mléko, rybí konzervy nebo maso. Což je základní nedorozumění. Stavebniny kupuji podle různého účelu, tedy nejen cement (dovezený hotový beton) ale i hurdisky, střešní krytinu nebo obrubníky. Kdežto jídlo kupuji za jediným účelem - abych se nasytil a přidaná hodnota je, abych si při tom pochutnal.

Takže při nákupu stavebnin se většina lidí neřídí zkušenostmi a hlavně ne momentální chutí si něco koupit, protože nikdo, kdo není v oboru profesionál, nestaví tak často, jako jí. Totéž platí pro momentální sortiment, který je k mání. Tedy když není krytina, nekoupím plot, ale když není květák, klidně si koupím třeba papriku, utopence nebo tvaroh. Pokud jsem celiak nebo cukrovkář, vím i bez semaforku co si můžu koupit a co ne.

ZÁVĚR: Od samého počátku se mi jedná o to, že přirovnávat nákup stavebnin s nákupem potravin je pitomost. Semaforky na obalu už je europitomost, jako stovky jiných. Leda by už počítali s nenažranými cukrovkáři a celiaky z řad desítek (stovek?) milionů připrchlíků, kteří se nikdy nehodlají naučit žádnou místní řeč.

Přeji příjemný den.

L. Novák 13.5.2018 11:54

Re: Latentní vzdělání - nebo problém paměti?

Souhlas. Použili naprosto nesmyslný příklad.

M. Šejna 12.5.2018 10:47

pan Valenta opět "perlí"

každý živnostník nebo malopodnikatel, který podniká v potravinářství, by měl vědět, že sdělovat informace o jeho produktech patří k podnikatelské etice. Je dost šokující, že tuhle etiku musí nakonec EU nařizovat nějakou směrnicí. To jsou ti chudáčkové podnikatelé, které tu Valenta tak hrdinně hájí, taková podnikatelská hovada, že nutriční údaje o svých výrobcích neuvádějí?

Já jezdím s manželkou každý rok na jižní Moravu osobně vybírat tamní vína od vinařů-soukromníků. S vinařem, který by neuvedl, z čeho se jeho víno skládá, na jakém místě bylo pěstováno, kolik má zbytkového cukru, kolik kyselin a kolik alkoholu, bychom se vůbec nebavili. Valenta nejspíš ano.

Manželka nesmí jíst potraviny obsahující lepek, takže zásadně kupuje jen potraviny s informací "bez lepku" nebo "gluten free". Pokud tato informace na potravině chybí, manželka to nekupuje. Já zas nekupují výrobky, kde chybí informace o obsahu cukru a sacharidů. Pokud chce výrobce na mě šetřit a informaci na etiketě neuvádí, přichází o mě jako o zákazníka - směrnice nesměrnice.

V. Kotas 12.5.2018 12:09

Re: pan Valenta opět "perlí"

Není to náhodou o překotném zrušení ČSN a to nejen na potraviny ? Je ! Kdyby platily dodnes, tak si může EU akorát tak ztěžovat na lampárně. Protože mnoho to šmejdu/blivajzu, by se nesmělo vůbec dovážet, případně zde vyrábět.

M. Šejna 12.5.2018 12:51

opravdu, pane Kotasi?

to je pro mě novinka, že se mají zrušit ČSN. Pro mě stavebního inženýra by to byl šok, že bychom neměli ČSN například na výrobu betonových směsí. Pokud i tuhle normu zruší, očekávejme, že nám budou padat nejen mosty, ale i stropy v budovách. Není-li norma na beton, může vám výrobce dodat sr@čku, která nebude mít požadovanou únosnost.

V. Kotas 12.5.2018 16:45

Re: opravdu, pane Kotasi?

Na betonové směsi zřejmě ne, ale co není, může být.

P. Skřivan 12.5.2018 17:08

Re: opravdu, pane Kotasi?

Měli bychom třeba levnější dálnice a mosty. Třeba by vydrželi i den po otevření ! :-)

J. Lepka 12.5.2018 17:21

Re: opravdu, pane Kotasi?

Víte Šejno, přispěju vám jednou vzpomínkou, jak můj spolužák stavěl koncem let sedmdesátých rodinný dům. Dodavatel jim měl vytvořit základy na které by vzápětí oni sami svépomocí vztyčili dům. No a beton ne a ne ztvrdnout, jak by také mohl, když ho BSP ( brigáda socialistické práce - pro šťastné nepamětníky) z betonárky namíchala z cukru! ČSN sem, ČSN tam, hlavně když byl splněn socialistický závazek. Zřejmě se vám po tom stýská.

F. Navrátil 12.5.2018 18:25

Re: opravdu, pane Kotasi?

Tento námět byl jim mnohokrát zpracován našimi i zahraničními humoristy. Oni to ovšem uváděli věrohodněji.

L. Novák 12.5.2018 12:53

Re: pan Valenta opět "perlí"

No vidíte, Šejno, a mě zase obsah cukrů a sacharidů vůbec nezajímá, protože když si třeba koupím v obchodě kompot nebo zeleninovou směs nebo marmeládu či džem, zajímá mě chuť a cena. Cukrem všichni šetří, protože tím snižují náklady, sacharidy jsou přirozenou součástí potravin zvl. rostlinného původu a hodnotit takový parametr pro mě nemá smysl. Mě zajímá, nakolik byl např. ovocný obsah naředěn vodou s přidanými "zahušťovadly", a jak se chuťově liší od doma vyrobeného. A po zkušenostech se s*ačkami certifikovanými EU hygienou a potravinářskými inspekcemi raději dám peníze známým, co mají za domem velkou zahradu a za částku, kterou jim dám předem, mi rádi vyrobí nefalšované domácí džemy, šťávy a marmelády a žádné údaje o chemickém složení k tomu nepotřebuji. EU se svými "semafory a certifikáty" může jít do pr*ele a já neplýtvám zbytečně penězi na výdaje, které jsou s takovou mašinérií spojeny a účtovány v ceně. Protože to všechno samozřejmě zákazník zaplatí i s chlupama.

M. Šejna 12.5.2018 16:04

No vidíte Nováku ...

... a mě zas narozdíl o vás zajímá, co žeru. Narozdíl od vás nepatřím k českým sockám a křupanům, které nezajímá co žerou, ale zajímá je, zda jim uměle vyrobená a laciná sr@čka chutná.

Předpokládám, že maso kupujete z výseku, protože i když odporuje hygienickým normám, tak vám to chutná. Předpokládám, si v supermarketu radši koupíte eidam z umělé hmoty, protože 10 deka stojí jen 12 Kč, než abyste si koupil 10 deka kvalitního sýra za 35 kč.

Na lidskou blbost nikdy žádná EU norma nebude, takže českého socku křupana znormovat nelze.

L. Novák 13.5.2018 12:01

Re: No vidíte Nováku ...

Šejno, vy jste na NP už dlouhá léta certifikovaný blb, a na to vlastně ani žádný předpis EU nepotřebujete. Všichni to poznají po vašem písemném projevu, pravopisných chybách a nesmyslech v něm obsažených. Že jste ještě k tomu demagog, to je vaše profesionální deformace z agitace pro ČSSD. Takže máte alespoň jedno plus, které můžete v politice považovat za své know-how, které někdo dokáže ocenit. Pro mě je to ale how-no. :-P

J. Svoboda 12.5.2018 17:09

Re: pan Valenta opět "perlí"

Musím se pane Šejno těch jak vy píšete hovad zastat. Každé jak vy píšete podnikatelské hovado se nemůže chovat jako velkovýrobce Babišova typu. Nebo jako vy, jenž poctivé lidi sprostě dehonestuje. Babiš tam možná má všechno, co vy považujete za důležité napsáno, ale přesto správně vyhlásil řezník z Klatov: najdete-li u mne cokoliv od Babiše, máte to zadarmo.

Přijít o vás jako zákazníka asi zas není tak fatální událost.

L. Novák 13.5.2018 19:25

Re: pan Valenta opět "perlí"

:-)

P. Lenc 12.5.2018 9:42

Článek

rozumný, jenom mám obavu, že česká byrokracie se jako již mnohokrá zachová dle tradice .Poturčenec horší Turka.

K. Janyška 12.5.2018 9:16

EU je socialismus a ti co ji podporují jsou socialisté a

živnostníci jsou jejich prvními nepřáteli.

Nedivte se tak hloupě, senátore. A studujte kompozitivní teorii... Dzp.

J. Plíva 12.5.2018 8:38

údaje na obalech by neměly být povinné!!!

Proč se to snaží zavádět jako povinnost? Když si to nějaký výrobce chce dát na obal, ať si to tam dá nebo ne. Nechť je to na jeho vůli. To chce zase EU myslet a rozhodovat místo zákazníka. Ano, je to další škodlivá regulace, která vyhovuje jen někomu a ničí jiné - jak ukázal už před 150 lety F. Bastiat