18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

ANALÝZA: Brutální chemický útok v Chán Šajchúnu

V článku ovšem chybí řada důležitých informací. Především je známo, že se obyvatelé Chán Šaj­chúnu neotrávili jen organofosfátem, ale došlo tam i k otravám chlorem. Zde je pak třeba ještě zdů­raznit širší veřejnosti málo známý fakt, že se islamisté z Fronty an-Nusrá v prosinci 2012 zmocnili che­mické továrny syrsko-saúdské společnosti SYSACCO, která se nachází 29 kilometrů východně od Alepa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Dvořák 30.10.2017 10:28

Re: Jestli to správně čtu

Domnívám se, že jsem se ve svém příspěvku v 9:10 vyjádřil zcela jasně.

V. Novák 30.10.2017 11:09

Re: Jestli to správně čtu

Já taky netvrdím, že polemizujete. Ptal jste se, k čemu autorův článek je. Je k tomu, co jsem napsal.

O. Dvořák 30.10.2017 11:13

Re: Jestli to správně čtu

Nevím jestli nereagujete na podstatu mého sdělení úmyslně nebo neúmyslně.

Já taky netvrdím, že autor někomu fandí.

M. Rubáš 30.10.2017 8:57

USA v Sýrii jenom škodí

USA by se měli stáhnout z ze Sýrie. Jenom tam napáchali škody a podpořili radikální islám. Intervence USA poškodili křesťany na blízkém východně a pomohli islamistům. V Iráku už křesťané nejsou. Podle nedávné zprávy USA dodaly zbraně do Sýrie v hodnotě dvou miliard dolarů. Většina z těchto zbraní skončila v rukou ISIS přímo nebo nepřímo prostřednictvím "umírněných", kteří si sebou vzali zbraně, když se přidali k ISIS nebo al-Káidě. Kdyby vyhráli takzvaní "umírnění" (ve skutečnosti ISIS) v Syrii, tak by tam křesťané taky nebyli.

http://www.epshark.cz/clanek/152/ceho-dosahli-usa-v-syrii

O. Dvořák 30.10.2017 9:23

Re: USA v Sýrii jenom škodí

Opravdu mám číst článek, který má už v titulku pravopisnou chybu? :)

V. Novák 30.10.2017 9:43

Re: USA v Sýrii jenom škodí

Kde je v titulku "ANALÝZA: Brutální chemický útok v Chán Šajchúnu" gramatická chyba?

O. Dvořák 30.10.2017 9:50

Re: USA v Sýrii jenom škodí

Tento článek jsem poměrně důkladně přečetl. Mluvím o článku, na který odkazuje uživatel "Senil".

J. Fridrich 30.10.2017 7:06

Mám hádanku - pročpak asi Rusko vetuje důkladné

Mám hádanku - pročpak asi Rusko vetuje důkladné vyšetření kdo tam několikrát chemické zbraně použil - a to na civilisty ??

L. Bystrý 30.10.2017 7:51

Mám vyluštění té prajednoduché hádanky

Veliké Rusko zjistilo, vlastním ZCELA NEZÁVISLÝM pátráním, že za brutálními chemickými útoky proti syrským tzv. civilistům stojí – kdo jiný než odvěcí nepřátelé míru, pokroku a socialismu: CIA a Mossad.

Čímž pátrání skončilo. Prostě: Moskva locuta, causa finita.

Mupy mup!

K. Wágner 30.10.2017 12:00

Re: Mám vyluštění té prajednoduché hádanky

Moskva locuta, causa finita...

Írán­ská islámská republika a Ruská federace požádaly o vyslání inspekce OSN na syrskou leteckou zá­kladnu Šajrát, ze které vzlétly stíhací bombardéry útočící na cíle v Chán Šajchúnu, neboť podle Bí­lého domu se na této základně měl na­cházet sklad munice se sarinem, na který 7. dubna byly nasměrovány americké střely Toma­hawk. Načež rusko-íránská žádost byla v OSN za­mítnuta.

V. Novák 30.10.2017 16:32

Re: Mám vyluštění té prajednoduché hádanky

Ano - docela by mě zajímalo, kde se schovaly ty zbytky sarinu nebo jiné chemiclké munice, které pece usely být bmbardováním uvolněny do okolí. Jak to, že nejsou žádné oběti v Šajrátu, jak to, že nikdo nezjistil ani stopy po sarinu nebo jeho prekurzorech.

K. Wágner 30.10.2017 21:01

Re: Mám vyluštění té prajednoduché hádanky

Kolem dopadu řízených střel s plochou dráhou letu na leteckou základnu Chán Šajchún se již vyrojila celá řada spekulací. Při dnešních možnostech monitorování by bylo naivní se domnívat, že Američané nebo Rusové neví, kolik že raket základnu opravdu zasáhlo. Překvapením tak bylo prohlášení tiskového mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova, který oznámil: „Sedmého dubna v periodě od 03.42 do 3.56 moskevského času byl proveden masivní útok z vod Středozemního moře z oblasti ostrova Kréta. Ze dvou torpédoborců námořnictva USA (Ross a Porter), bylo vypáleno 59 okřídlených raket Tomahawk na syrskou leteckou základnu Šajrát. Podle informací ruských prostředků objektivní kontroly doletělo do syrské letecké základny celkem 23 raket. Místo pádu 36 okřídlených raket není známo." Syrská státní tisková agentura SANA uvedla, že americký útok měl za následek smrt devíti civilistů v zasažené vesnici poblíž letecké základny, přičemž mezi mrtvými byly i čtyři děti. Proti deklarovanému rozhodnutí Donalda Trumpa se ihned ozvaly nesouhlasné hlasy z Kongresu. Kongresmanům vadilo především to, že si od nich Trump nevyžádal souhlas s vojenským úderem. Demokratka Nancy Pelosiová dokonce napsala dopis předsedovi Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paulu Ryanovi, v němž říká: "Kongres musí dostát své ústavní odpovědnosti tím, že projedná použití vojenských sil vůči suverénnímu státu." K čemuž ještě dodala: "Krizi v Sýrii neukončí jedno noční ostřelování."

K. Wágner 30.10.2017 8:04

Re: Mám hádanku - pročpak asi Rusko vetuje důkladné

Tak třeba v září 2015 naše sdělovací prostředky informovaly o tom, že „Použití chemie v Sýrii bude vyšetřovat OSN: Ve čtvrtek dala Rada bezpečnosti OSN souhlas s mezinárodním vyšetřováním, které má zjistit, kdo je zodpovědný za chemické útoky v Sýrii. Nový vyšetřovací orgán je výsledkem jinak neobvyklé spolupráce mezi Spojenými státy a Ruskem v otázce syrského konfliktu. Chemické útoky v Sýrii budou společně vyšetřovat OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).„ Tedy o nějakém vetu zde nebyla řeč.

Zrovna tak nebylo vetováno rozhodnutí OSN, na základě kterého byli inspektoři vysláni do Sýrie počátkem srpna 2013. Směřovali tehdy i do míst, kde se střetávali „rebelové“ s vládním vojskem. Vyjma dřívějších útoků tak pracovali na posledním hlášeném útoku chemickými zbraněmi poblíž Damašku. Spojené státy a Francie ve svých prohlášeních tehdy nepochybovaly o tom, že „odpovědnost za útok nese režim syrského prezidenta Bašára Asada“. Inspekční tým pak v oblasti Ghúta pracoval od pondělí 26. srpna (tedy 5 dní po nasazení otravné látky) do pátku 30. srpna, aby objasnil útok na civilisty, při kterém 21. srpna na otravu sarinem zemřelo několik stovek lidí, podle některých zdrojů až 1 700 osob – porovnejte tento údaj s počtem sarinem usmrcených osob v Chán Šajchúnu. Přičemž v Ghútě podle Bílého domu mělo paradoxně Asadovo vojsko útočit sarinem v době, kdy v Sýrii již působili inspektoři. Vyšetřovací tým OSN vedený Brazilcem Paulem Sérgiem Pinheirem pak opravdu prokázal, že v Ghútě byly použity chemické zbraně, konkrétně že šlo o útok sarinem. Nikdy však neurčil, což nebylo v jeho kompetenci, konkrétního viníka. A tak nebyl viník dodnes potrestán. Pokud chcete znát alespoň některá zásadní, v našem tisku nepublikovaná fakta, vztahující se k vůbec nejhoršímu útoku sarinem v době občanské války, přečtěte si alespoň tuto analýzu, kterou publikoval Ray McGovern, bývalý analytik CIA:

https://consortiumnews.com/2016/12/11/the-syrian-sarin-false-flag-lesson/

K. Wágner 30.10.2017 8:06

Re: Mám hádanku - pročpak asi Rusko vetuje důkladné

Napadení civilistů sarinem je jeden z nejohavnějších válečných zločinů. Viník by měl být postaven před mezinárodní soud, a to padni komu padni. Tento zločin nelze omlouvat žádnou ideologií, vyššími zájmy, nebo politickou korektností. Zde memento mori, publikované 31. 8. 2013 - Syria Chemical Attack Victims and its mostly affected in kids and teenage:

https://www.youtube.com/watch?v=5VTGhCEwnHE

L. Bystrý 30.10.2017 10:20

Váleční štváči budou potrestáni, o tom žádná!

My roduvěrní Češi a Rusové jsme NIKDY nepochybovali o vinících masakrů v Sýrii, Libyi, Libanonu, Vietnamu, Koreji atd.: Jsou to imperialisti a sionisti, nejreakčnější kruhy amerického vojensko-průmyslového komplexu. Důkazů je habaděj – pravidelně je uveřejňuje např. Sputnik Česká republika, a další důvěryhodné zdroje.

Ani o spravedlivém trestu pro válečné štváče a zločince nepochybujeme, my komunisti a putinisti: Po osvobození Euroameriky nepřemožitelnou Armádou Ruské federace (resp. nepřemožitelnou Slovanskou osvoboditelskou armádou) přeživší neomarxistické vrahy z Wall Streetu a Bilderbergu dopadneme, a postavíme před mezinárodní tribunál.

Jejich popel použijeme – tradičně slovansky humánně + ekologicky – na zimní posyp vozovek. Ano, aspoň po smrti budou ti váleční štváči užiteční, poprvé a naposled.

Mimochodem: MOC A MOC děkuji za leninsky pravdivý článek, drahý s.s. Wágnere.

Na shledanou v lepších časech!

K. Wágner 30.10.2017 10:29

Re: Váleční štváči budou potrestáni, o tom žádná!

Pláčete na špatném hrobě, když za leninský přístup a rudou ideologii kritizujete autory článků a analýz ze Spojených států amerických.

J. Pospíšil 30.10.2017 0:58

Takto si představuji

novinářskou práci. Argumenty, citace pramenů, chytré rozbory.

V. Kolacik 30.10.2017 3:53

Re: Takto si představuji

Stopro souhlas.

P. Lenc 30.10.2017 7:27

Re: Takto si představuji

Ano a dík.

J. Plíva 30.10.2017 8:57

Re: Takto si představuji

Také to oceňuji.

O. Dvořák 30.10.2017 9:15

Re: Takto si představuji

Hodnotíte pouze formu. A co obsah?

V. Novák 30.10.2017 9:41

Re: Takto si představuji

Máte něco proti obsahu?

Sem s tím!

Pokud možno stejně vyargumentovaně a s patřičnými citacemi.

O. Dvořák 30.10.2017 9:46

Re: Takto si představuji

Neřekl jsem, že mám něco proti obsahu. Pouze by mě zajímalo, co si o něm myslí pan J. Pospíšil.

J. Pospíšil 30.10.2017 22:40

Re: Takto si představuji

Sleduji situaci v Sýrii hodně dlouho a jako důchodce o tamní situaci čtu kdeco, zdroje ze všech směrů. V zásahu "bílých přileb" bylo mnoho toho, co svědčilo pro jejich nevěrohodnost. Od sahání na kontaminoané lidi holýma rukama, přes starce obět, který nechtěl ukázat tvář a pak, když ji necitlivý kameraman natočil, se ukázalo, že tento muž byl na několika dalších videích z různých míst jako obět, prostě komparsista. Zacházení s "krásným miminkem" a injekcí do srdce, se kterou zacházel zdravotník tak, že pokud dítě (ne miminko) nebylo už mrtvé, tak ho zdravotník těmi manipulacemi se zaraženou jehlou zabil při natáčení. Všichni zdravotníci si počínali tak, jakoby sarin a možná chlor nebyly vůbec jedovaté. Pak ta díra uprostřed křižovatky, vydávaná za kráter po bombardování s pohozenou rozbitou trubkou napříč, kterou odborníci jako kráter z bombardování důsledně odmítli a domnívali se, že ta trubka byla nálož spíš donesená na místo a tam odpálená, než jako následek bombardování.

No otázka v čí prospěch. Nenapadá mě důvod, proč by to dělali Syřani a jejich spojenci Rusové a jaký prospěch by z toho mohli mít.

Jiní mohli mít velký prospěch z toho, že budou Syřani označeni za válečné zločince používající chemické zbraně. Že to zafungovalo, o tom svědčí jak reakce prezidenta Trumpa a jím nařízeného bombardování letiště tomahawky, tak masivní reakce pokrokového tisku na celém světě. "Nádherná miminka" se stala značkou. Akce se zdařila, měla úspěch a skončila. Nebyla následována žádnou další odvetou ze strany Američanů a jejich koalice. Celá koalice už nic v této věci nepodnikla, jakoby byla ráda, že je to pryč.

Takže já si v souhrnu myslím, že akci neprovedla syrská armáda, nejsou pro to důkazy a neexistuje důvod, proč by to dělala. Šlo buď o připravednou provokaci k vyvolání mezinárodního odsouzení syřanů (což skutečně zabralo) anebo opravdu bomba syrského letectva zasáhla sklad munice a chemických látek. K takovému závěru musíme připustit možnost, že Rusové nelžou vždy.