29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

COVID: Miliardy za procento

Současná vlna mohutného testování ve firmách vykazuje necelé jedno procento pozitivních výsledků testů. Testy jsou ale údajně „nespolehlivé“ a měly by být nahrazeny PCR testy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 31.3.2021 21:35

Ještě nikdo veřejně neřeší další škodlivý aspekt toho, že politici nutí lidí nosit roušky a respirátory. Obojí je vyrobeno z materiálů, které nepodléhají biodegradaci a v obrovském objemu, v jakém se celosvětově už rok používají, představují velký zdroj znečištění životního prostředí. A budou tady strašit ještě pár století.

S. Kubů 31.3.2021 12:31

Ještě tohle, tuším, nezaznělo:

Proč se konfirmují jenom pozitivní výsledky Ag testů a nikoliv všechny ? Kdo je pro svoje okolí event. nebezpečný: Člověk falešně pozitivní nebo falešně negativní ?

A za druhé: Proč jsou z povinnosti testování (a karantény) vyjmuti lidé očkovaní proti covid-19 (a ti, kteří tuto nemoc prodělali před méně než 90ti dny). Protože sterilní ve vztahu k SARS-CoV-2 podle stávajícího stavu poznání (skoro jistě) nejsou a někoho dalšího nakazit mohou (dokonce se mohou nakazit sami) - a že si to myslí i "odpovědné osoby", o tom jasně svědčí to, že nejsou vyjmuti z povinnosti "náhubků" nebo omezení pohybu a dalších. Když pominu, že je v tuto chvíli nejasné, jak dlouho získaná imunita proti covid-19 vydrží - a že z tohoto "opatření" to vypadá, že po očkování je "napořád" a po prodělání nemoci jenom 90 dní... Přitom skoro určitě po prodělání choroby je imunita stejná, spíše však lepší nežli po očkování. Odkud se těch "90 dní" pořád opisuje...?

Z. Lapil 31.3.2021 14:10

Jak je to s pravděpodobností? Neboli:

1/ Kolik lidí onemocní po očkování a kolik bez něj?

2/ Jak moc jsou infekční lidé očkovaní, uzdravení a dosud stále negativní?

Aneb nabízím očkování proti smrti při dopravní nehodě. Účinnost 99,9907% (ročně je na silnici mrtvých 400 - zaokrouhleně raději 1000 - lidí z 10 700 000). A to ještě nepočítám, kolik lidí by stejně během příštího roku umřelo na rakovinu/infarkt/jinou jednozančně identifikovatelnou nemoc.

Mmch - jistá doktorka mi tvrdila, že smrt "na rakovinu" je vysloveně raritní záležitost, většinou se jedná o nějaké selhání oslabeného organismu. Pochopil jsem to nějak jako že se taky neumírá "na dopravní nehodu", ale například na vykrvácení z poškozené tepny. V úmrtním listě jsou dokonce tři příčiny smrti: bezprostřední (selhání srdce, například), a pak nějaká nadřazená a ještě nadřazenější. Ona obvoďačka pravila "Já to zaplaťpámbu vyplňuju jednou za několik let, tak se vždycky musím podívat do vyhlášky". Já vím pravděpodobně o jednom případě - předjel ji nějaký motorkář a v příští zatáčce zastavil hlavou o strom, takže byla na místě nehody jako první. Což se opravdu často nestává.

S. Kubů 31.3.2021 15:53

Je nutné pořád opakovat: Očkování chrání proti těžkým průběhům nemoci covid-19, tak byly ty vakcíny vyvíjené. Tato ochrana není špatná, pokud ovšem virus nezmutuje právě v tom místě, proti kterému je tato arteficielní imunita namířena. Ale kolonizace nosohltanu virem SARS-CoV-2 je u těchto lidí možná, i když zřejmě v menší míře než u neočkovaných. U lidí, kteří covid-19 prodělali, je situace podobná, ovšem imunitu mají komplexnější, protože vytvořenou proti celému viru.

Z. Lapil 31.3.2021 22:35

Nejsme ve při. Ptal jsem se na procenta, aspoň nějaký odhad. Tak, jak jste to psal, to vyznělo, jako když očkování/prodělání nemoci nemá na následnou infekčnost vliv.

Přitom i kdyby infekčních zůstalo 50% lidí, tak je to polovina lidí v nemocnicích, polovina mrtvých...

J. Šrajer 31.3.2021 10:51

A přitom stačí tak málo: Nejdůležitější je aktivní prevence. Ta spočívá v posilování imunitního systému. Zaměstnanci by dostávali zadarmo vitamín C a D a kromě toho by denně vypili 20ml koloidního stříbra o hustotě 25ppm. Potom by nemoc způsobená koronavirem, či jakýmkoliv virem byla mírná. Jen po 3 dny zvýšená teplota 37 - 38 st.C a bolesti svalů. V nemocnici by nikdo neskončil. Mohu z vlastní zkušenosti potvrdit a to je mi 69 let.

Do budoucna, kdy se to viry bude jen hemžit, to bude jediná možnost, protože vakcíny budou vždy o krok pozadu.

R. Langer 31.3.2021 11:06

Viry se to vždycky hemžilo, hemží a hemžit bude, a to "koloidní stříbro", obzvlášť na viry je pěkná hovadina. Ale jinak souhlas, celý ten humbuk s kovidem je nesmysl.

Z. Lapil 31.3.2021 14:16

Jezte zelí a ryby, přesněji rybí tuk. Ani to nemusí být losos, stačí uzená makrela. Kapr a pstruh nevím.

S. Kubů 31.3.2021 9:26

Pan doktor Smejkal jistě dobře ví, že jak je metoda RT-PCR drahá, tak není vhodná pro plošný screening, neboť je zbytečně citlivá: Podle současného stavu poznání člověk infikovaný virem SARS-CoV-2 vylučuje touto metodou detekovatelné zbytky viru ještě zhruba měsíc poté, co již není infekční. Takže pokud vyšetříme metodou RT-PCR náhodně vybraný vzorek bezpříznakových lidí, z toho počtu, který nám vyjde jako "pozitivní" na přítomnost SARS-CoV-2 je infekčních maximálně 40%. A do hry vstupují i další faktory, které toto % dále snižují. Viz též (např.) https://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/106074/virolozka-zelena-byt-pozitivni-nemusi-nic-znamenat-uz-vubec-ne-nemoc-testovani-nedava-smysl.html

B. Rudolf 31.3.2021 9:17

Jsem jednoznačně pro rozumné masové nasazení neinvazivních PCR-testů. Neinvazivní zde znamená, že se vzorky odebírají buďto ze slin nebo z přední části nosu. Při masovém nasazení by jejich cena mohla podle odhadů klesnou až na 100 korun.

Podstatné ale je to, že mají efektivitu mezi 92 % až 96 %. To znamená, že 2 až 3 průchody ČR tímto testováním by znamenaly identifikaci v podstatě všech nakažených a následnou záchranu stovek ale spíš tisíců lidských životů a především možnost téměř úplného otevření ekonomiky.

100 x 10 000 000 Kč = miliarda Kč. To bychom řádově za jeden průchod ČR tímto testováním zaplatili. Ale mohli bychom otevřít ekonomiku a žít jako lidé! A ty stovky až tisíce zachráněných lidských životů by snad mohly mít aspoň nějakou váhu.

S. Kubů 31.3.2021 9:31

Možná bychom se měli vrátit k otázce, jaký cíl sledujeme. Pokud se budeme snažit zachovat u co nejvyššího podílu populace panenskou imunitu vůči SARS-CoV-2, nechystáme náhodou substrát pro "další vlny" ? Na současných příkladech okresu Cheb na straně jedné a Německa na straně druhé je to dobře vidět: "První budou poslední a poslední budou první."

R. Langer 31.3.2021 11:08

Jaké stovky a tisíce zachráněných životů? Které že to jako jsou? Myslíte ty v mrazácích? 8-o :-P

B. Rudolf 31.3.2021 13:04

Myslíte, že už to skončilo? Kéž by.

R. Langer 31.3.2021 13:48

A co by jako mělo skončit? Chřipka? Ta ale neskončí NIKDY. To si laskavě uvědomte, a už se na tu habaďůru s kovidem vykašlete! ;-€

Z. Lapil 31.3.2021 12:24

1/ Řekl bych, že si pletete kupní cenu testu a cenu výsledku, neboli že zanedbáváte práci s odběrem vzorku, jeho umístěním do testeru, příslušnou administrativu, čas a dojíždění testovaných...

2/ I kdyby jedno testovací kolo stálo miliardu, tak při testování jednou týdně je to 50 miliard ročně.

Nebo jinak: 100,- Kč za jeden test, tj. 5300,- Kč ročně na osobu. Kolik že platíte zdravotní pojištění? Máte-li průměrnou mzdu, tak - včetně příspěvku zaměstnavatele, na který mu ovšem taky musíte vydělat - něco kolem 5000,- Kč. Neboli: chcete, aby se vám to pojištění zvedlo zhruba o 10%?

B. Rudolf 31.3.2021 13:03

Je to jinak. Nejdříve k ceně testů. V březnu minulého roku nabízel pan Žďárský vládě metodu neinvazivního PCR-testování - vláda odmítla. Nedávno pan Žďárský poskytl rozhovor, ve kterém tvrdí, že jeho PCR-testování stojí při malém počtu vzorků 400 Kč a že je přesvědčen, že při masovém testování by to kleslo až na 100 Kč. Vyhodnocení vzorků při PCR-testování se dnes dělá v civilizovaném světě roboticky. Samozřejmě, že ty roboty je potřeba buď vyrobit nebo koupit.

Šokující slova českého vědce: Naše vláda už rok odmítá pomoc v boji s pandemií, tu teď využijí v USA - YouTube

Masové testování by se sice na začátku mělo provést opakovaně (psal jsem, že celkem 2 x až 3x), ale důsledkem by byla identifikace téměř všech nakažených a při správné reakci státu zastavení epidemie. Pak by nastoupily ty tzv. chytré metody.

A pak už by nebyl důvod masově testovat každý týden. Vymyslet vhodný scénář PCR-testování po zkrocení pandemie není snadné a nebudu ho tady prezentovat, ale určitě by to nebylo masové testování každý týden.

Z. Lapil 31.3.2021 13:52

Jo, to dává smysl.

K levným novým technologiím jsem ale skeptický a jak Babišovi nefandím, tak chápu i jeho (vládní) skepsi ve vesmíru, ve kterém je kdokoliv schopný tahat ho po soudech jen proto, že něco koupil o korunu dráž, než někdo jiný někomu jinému slíbil.

A úplně souhlasím s tím, že trasování a následná karanténa je (jediná?) spolehlivá možnost, jak udržet epidemii pod kontrolou a neshnít ve skleníku, přičemž už někdy během září naběhlo takové množství nakažených, že jakékoliv rozumné trasování nestíhá; možná nějaká povinná e-rouška by mohla, ale není.

Což je, tvrdím, zásadní Babišova/vládní chyba: kdyby před odletem na Krétu řekl nějakému poskokovi něco jako "až se vrátím, chci mít telefony a lidi schopné na pokyn do 24 hodin začít trasovat nějakých 10 000 lidí denně", tak nemusel v době prudce narůstajících počtů pozitivních řešit, že to všech 10(???) hygieniků v každém kraji nestíhá ani při přesčasech.

A nechci sem tahat politiku, tyhle podmínky by byly stejné pro Gottwalda i Reagana.

M. Valenta 31.3.2021 9:16

Že jde Babiš po Blatném není vůbec zajímavé, ale logické. Jednak si to přeje v rámci své hlavní pracovní náplně, což je msta, Váš oblíbenec z Lánské obory a jednak člověk s vlastní hlavou nemá ve vládě Agrofertu dlouhodobě co pohledávat. So geht das.

L. Písařík 31.3.2021 11:42

Paní učitelka mně učila: Es geht so.

M. Valenta 31.3.2021 13:27

Asi měla raději tuto variantu.

D. Šimáček 31.3.2021 9:05

proč by akvizice smejkala babišem byla divná, stačí si ověřit kdo vládne testovacímu byznysu a komu by prospělo zvýšit útratu (tunel) z jednotek na desítky miliard

L. Hančar 31.3.2021 8:30

Do této doby 6 diskuzních příspěvků a 100% shoda. Statistika je neúprosná. Ať děláme, co děláme, nejsou mrtvoly! Kvůli prkotině jsme skoro zastavili svět! A kdo za tím stojí: no přece ti, co na tom vydělali. A ti, co se podvolili, nebo nepochopili.Stále platí: po ovoci poznáte je!

Z. Lapil 31.3.2021 12:28

Mrtvoly jsou a časově souvisí s pozitivitou na covid. Odkaz na ČSÚ mám v jiném počítači, stačí, když natento příspěvek odpovíte "pošlete" nebo něco podobně pochopitelného, a večer ho sem dám.

R. Langer 31.3.2021 13:50

Kde že jsou ty mrtvoly? V mrazácích v ulicích? :-P

Z. Lapil 31.3.2021 14:28

V hrobech. Doufám.

Tedy většinou, jednou z výjimek je Reginald Půlbotka: "Známý zombie, jenž se zviditelnil jako neúnavný bojovník za práva nemrtvých v Ankh-Morporku a předeseda Klubu nového začátku. Aby posílil vliv nemrtvých ve městě, tak vstoupil i do řad Měské hlídky. Tam se uplatnily jak jeho schopnosti vyjednávát s nemrtvými, tak zejména jeho umění sešívat rány."

(c) Terry Pratchett

R. Langer 31.3.2021 15:21

Toho znám! ;-D

L. Florner 31.3.2021 7:23

Za pokus by PCR testy stály, třeba jen v 1% náhodně vybraných firmem střední velikosti (ve větším měřítku je to stejně logisticky neuskutečnitelné - vzorek pro PCR test si nejspíš nikdo sám neodebere a zdravotníků je celkem málo). Dalo by se pak zjistit, jestli antigenní testy k něčemu jsou a nebo nejsou. S cenou PCR testu se dají taky dělat "zázraky". Třeba jí stáhnout na půlku, čtvrtku, desetinu...stačí využít pooling. Nějakých 20 tisíc testů navíc v průběhu jednoho týdne by laborky kapacitně ani nepoznaly, ale odpovědi by byly neskutečně cenné. A jináč, mimo Jihoafrické straší taky Brazilská mutace a čím víc se bude covid přenášet, tím víc takových strašáků bude...

F. De Winter 31.3.2021 7:12

Data z Českého statistického ústavu postrádají jakýkoli rozměr paniky. Však se o tom taky prakticky nemluví, protože je to celkem trapný výsledek na nejhorší apokalypsu světa.

Za rok 2020 zemřelo 129 289 lidí. Pětiletý průměr je 111 130. V roce 2018 zemřelo kupř. 112 920 lidí. S pozitivním PCR testem (nikoli s covidem, neb to nevystihuje pravdu) zemřelo 11 941 lidí v průměrném věku cca 78 let, což je u nás také tzv. naděje dožití. Když žijete déle, můžete si olíznout všech deset, že přesluhujete.

Nad průměr umřelo 18 159. To znamená, že „navíc“ (zjednodušeno! – žádný rok neumře přesný průměr) zemřelo 6 218 lidí, ze kterých se ten kousek RNA nepodařilo PCR testem vydolovat. Kdo jsou a proč zemřeli, to je asi fuk.

K září 2020 žilo v ČR 10 707 839 lidí. Navíc tedy zemřelo 0, 16% populace. S pozitivním testem pak pouhých 0, 11% populace. Když to přepočteme na 1000 obyvatel, zemřelo 12, 7 lidí. V roce 1980 byla tato míra úmrtnosti dokonce 13,1 v roce 1990 12,4. Byla tehdy nějaká šílená opatření? Zahodila se budoucnost všech ve jménu ochrany naprosté, ale naprosté menšiny obyvatel?

F. De Winter 31.3.2021 7:24

Dnes už je nad slunce jasnější, že nejúspěšnější strategii pro řešení covidové epidemie zvolil Lukašenko. Přistoupil k tomu jako ke každé jiné chřipkové epidemii a Bělorusko je z toho dnes venku. Žádné hromady mrtvol se nekonaly a kolaps zdravotnictví také ne. Bělorusové chodí nejen do restaurací, ale i do kin, divadel nebo na diskotéky. Prostě normální život. Dokonce tam měli výrazně nižší ztráty na životech než my. O ekonomice raději nemluvme. A není to jen Bělorusko. Švédsko podobně. Rusko podobně. Málokdo si povšiml, že v polovině států USA není povinnost ani nosit roušku. Přesto Kalifornie (lockdown) a Florida (žádná omezení) mají stejné ztráty na životech, přestože se na Floridu stěhují důchodci z celých USA. O zemích jako Šrí Lanka ani mluvit nebudu, tam covid neexistuje, resp. nikoho nezajímá.

Je čas vzít si svou svobodu zpět. Zatím to je ještě možné u voleb. Ale pozor, ne všichni nabízejí změnu. ODS, KDU-ČSL, TOP09, STAN a Piráti jsou sice opozice, ale změnu nenabízejí. Oni říkají, že budou dělat to samé, jen lépe. Jedinou stranou, která nabízí změnu přístupu, je SPD.

J. Vorlický 31.3.2021 12:06

Ano, pomoci nemocným - jak jsem konečně dělali nebo se snažili, a jinak žít normálně.

Je skutečně zoufalé jak málo lidí je stejného názoru, byť názorů a článků, které takový přístup vysvětlují i z profesního hlediska, přibývá. Až to bude prostě neudržitelné a budeme se zmítat pod další a další vlnou, vzpomeneme si, že je třeba umět plavat.