Neviditelný pes

Zvláštní to volby

30.6.2021

Letošní volby budou mít svoje špecifikum. Obvykle se politické strany snaží vysvětlit voličům, co jsou, a pak je přesvědčit, že právě pro to, co jsou, je mají voliči volit. Tak kupříkladu ODS přesvědčovala voliče, že stojí vpravo a hájí svobodu občana proti rozpínavosti státu. 

Sociální demokracie tvrdila voličům, že hájí zájmy dolních deseti miliónů. Lidovci prosazovali křesťanské hodnoty a tradiční rodinu, jakož i zájmy zemědělců.

Letos je to jinak.

ANO se snaží vyvolat dojem, že není sociální demokracií s jiným názvem, která se v případě vítězství postará o to, abychom všichni dostali přidáno. Piráti vyvíjejí značné úsilí, aby přesvědčili obecenstvo, že nejsou ultralevičáci posedlí progresivismem a zeleným náboženstvím. STAN se snaží vzbudit dojem, že je to samostatný politický subjekt, veskrze solidní, který nasedl do vězeňského autobusu Pirátů na sedadlo konduktéra a s blázněním s polyamorními rodinami a zabavováním nadměrných metrů nemá nic společného. ODS vytrvale přesvědčuje voliče, že nesmysl zvaný Spolu, který vznikl jako předvolební trik za účelem získání křesel navíc jako bonus, má smysl a že je od ODS ohromně chytré, že táhne na zádech dvě partaje s pochybnou nadějí ke vstupu do sněmovny jako samostatný subjekt. TOP 09 tvrdí, že je pravicová strana, a na předsedkyni Pekarové nevidíme, zda se při té lži červená, protože jsme ji už dlouho neviděli bez roušky na obličeji. Lidovci se tváří, že je všechno v pořádku a normální a tak to má být. SPD předstírá, že nemá nic společného s nacisty, a komunisté, že je všechno na dobré cestě a že už brzy to u nás bude v pořádku, což znamená jako v Severní Koreji. No a Přísaha předstírá, že není béčko Babišova hnutí ANO.

Jak se v tom má volič vyznat? Podle čeho se bude rozhodovat, zdali podle toho, která partaj fiksluje dovedněji svoji skutečnou podobu? Uvidíme. Nakonec asi rozhodne Nehoráznost Posledního Dne, tedy ta největší nechutnost a nejšpinavější podraz, se kterým někdo přijde na ty druhé. Hezky si v tomto směru počínají Piráti, kteří předstírají, že opoblok je monolit a že půjdou se Spolu do vlády, až bude Ivan Bartoš premiérem, a postavili svoji předvolební propagandu na výčtu historických gauneřin, ve kterých figuruje hlavně ODS, o níž předstírají, že je jejich přirozený spojenec. Přišli s tím ale brzy. V kolotoči veder a bouřek si toho málo kdo všímá. Zajímavé to začne být na přelomu srpna a září, až zase začnou dramaticky stoupat čísla a ve stínu lockdownu se rvačka rozpoutá naplno.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek