9.7.2020 | Svátek má Drahoslava


Ztýrané myši

28.6.2019

Vládní krize je pojem jiného obsahu, než krize vlády. Vládní krize má - jako pojem – jasné kontury definované především ústavou. Krize vlády, to je vyjádření neschopnosti vykonávat vládní povinnosti nejen v souladem s ústavou, ale i z hlediska praktického. 

Tato situace zjevně nastává. Prezident Zeman ve čtvrtek veřejně odmítl akceptovat návrh premiéra Babiše a jeho koaličního partnera sociální demokracie odvolat ministra Staňka. Shodou mnoha okolností se na úplném dně hlubiny důstojnosti ocitla sociální demokracie jako politická síla. Je zřejmé, že za stávajícího rozložení karet nemá vůbec žádnou váhu a na jejím názoru naprosto nezáleží.

Nezávislému pozorovateli nezbývá než sledovat dynamiku vývoje. Ta se zjevně sune v neprospěch tandemu Babiš – Zeman. V politice je možné a leckdy i zábavné si vytvářet nepřátele, ale nemělo by jich být příliš mnoho. Jejich počet, zdá se, brzy dosáhne kritického množství.

I ztýraná myš – a v té pozici se sociální demokracie pod vedením Jana Hamáčka momentálně ocitla – dovede bolestně, ba smrtelně kousnout. Jak by to kousnutí mělo vypadat?

Vraťme se k dynamice toho procesu. Pokud se sociální demokracie vzmuží a pokračujícímu výprasku se postaví a řekne, že to nemá zapotřebí, a odejde do opozice, Babišovu ANO nezbude než se plně opřít o komunisty a okamurovce. V tom okamžiku nastane ta dynamika. Dokud protesty řídí nějaký pan Minář, zběhlý student, kterého nikdo nezná, a nějaká organizace Milión chvilek, je to pěkné počtení v novinách. Ale vládní tandem komunistů s partají, která na sebe navalila pověst extremismu, to je příliš silné kafe i na dosud více méně lhostejnou většinu. Pak se opravdu začnou dít věci.

Ještě je tu možnost, že by Andrej Babiš tu kompetentní žalobu na Miloše Zemana podal. Tím by ovšem ten guláš zamíchal ve směru nečekaném. Jenže to by Andrej Babiš musel být politik, jímž se nestal ani za sedm let v politice. Což je při jeho schopnostech ku podivu.

Ono by stačilo si přečíst učebnici historie pro gymnázia, tam je to napsané. Jakmile se na špici ocitnou dva, jeden se musí druhého zbavit. Tou ztýranou myší se zvolna stává také sám Andrej Babiš, to je též součást té dynamiky. K likvidaci protivníka má víc prostředků než jeho protějšek, tedy soupeř.SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.