20.3.2023 | Svátek má Světlana


Zoufalé volání

18.7.2009

Kanadský velvyslanec v Praze to dokazuje denně. Zavést vízovou povinnost a nezřídit konzulát, tak se opravdu zachází jen se zemí "entého" řádu. Že je ten stát členem Evropské unie? Tady se ukáže, jak to s tou Evropskou unií je. Opatrný Barroso prohlásil, že přezkoumá, zdali jsou kanadské motivy oprávněné. Tedy, zdali Kanada oprávněně uvaluje na Česko diskriminační opatření. Nesnažme se rozklíčovat Barrosovy úmysly, úvahy a rozhodnutí, on a celá EU má čas do září, pak se uvidí, jak to s evropskou solidaritou je. A pokud je jen na papíře, pak bude nastolena otázka, zda to všechno má smysl.

Zatím je to tak, že Kanada bere na sebe diskriminační opatření. Aby její krok měl smysl, aby zabránil Romům v žádostech o azyl, bude muset kanadský stát filtrovat žádosti o vízum. Takže? Jsi Rom, nemáš nárok. Už se těším, jak se budou investigativní novináři se jménem Lakatoš stavět ve Vídni na chodbu vedle záchodu s petflaškou u nohy do mnohahodinové fronty, aby se dali vyhodit na chodník ušlechtilým kanadským konzulárním úředníkem. Pokud se do toho aktivističtí novináři pustí. Ono je snazší se pustit do českého státu, nejlépe pak do českého ministerstva zahraničí. Je to efektivnější a zábavnější, což pochopil i ministr Kocáb a rád se této taškařice zúčastnil. On, člen vlády, je čelným vládním kritikem.

V této atmosféře přichází otevřený dopis intelektuálů a bývalých politiků východní a střední Evropy americkému prezidentovi Baracku Obamovi. V dopise ho vyzývají, aby se nepodřizoval ruské politice a aby nepřipustil, aby se část střední Evropy vrátila do sféry vlivu ruského impéria. Dopis podepsal i Václav Havel a je třeba dodat, že on se vždy v těchto otázkách stavěl tvrdě na prozápadní pozici, ještě jako prezident. On si nemá co vyčítat a je třeba mu poděkovat, že takříkajíc na penzi dělá to, co by měli mít naši takzvaní politici v popisu práce.

Ale oni se raději nechávají fotografovat s obnaženými pyji v Itálii a poté se paktují v rámci EU s provařenými figurami, zatímco jiní zase strkají hlavy dohromady s Vladimírem Putinem.