31.7.2021 | Svátek má Ignác


Zmatení po volbách

13.10.2014

V neděli se komentátoři pokoušeli vnést do obrazu nějaký řád, ale byla to práce připomínající úklid v hospodě po nějakém flámu. Převládá podiv nad potížemi tradičních stran, i nářek nad tím nastal. Ten je pochopitelný, avšak je to jev přechodný, jako je přechodný současný stav, kdy se může stát, že moravská metropole volí do svého čela spolek recesistů.

Exekutiva na všech úrovních, od místní úrovně po celostátní, má mezi hlavními úkoly utrácení veřejných peněz a zvolená reprezentace má peníze utratit rozumně a k veřejnému prospěchu. Lidé jsou od přirozenosti zlodějská pakáž, a je tudíž třeba nastavit taková pravidla, která by kradení minimalizovala. Tradičním stranám se to nepodařilo, netradičním uspokojením se to zatím podařit nemohlo a pokud se jim to nepodaří, taky půjdou do zapomnění a vznikne nějaké nové řešení. Je to vývoj a nemá smysl nad tím naříkat. K situaci nezbývá než zopakovat to, co jsme tu psali čerstvě po volbách.

Ve výsledcích komunálních a senátních voleb lze rozeznat určité vůdčí tendence. Vládní koalice neztratila důvěru, ANO mírně posílila, jak kde, ČSSD mírně oslabila, jak kde, lidovci se drží. TOP 09 a zejména ODS prožívají údobí poklesu.

Specifické místo zaujaly pražské volby. Do 65členného zastupitelstva dostalo ANO 17 svých lidí, TOP 09 jich tam bude mít 16, takže síly jsou vyrovnané. Subjektů je zde celkem sedm, takže rozmanitých koalic lze navymýšlet hodně. Za zmínku stojí nástup České pirátské strany, která překonala pětiprocentní hranici a získala 4 mandáty. Je to strana výrazně protestní, zaměřená na mladé lidi. A jak léta běží, mladí se stávají méně mladými a získávají volební právo a Piráti mohou připravit ještě nejedno překvapení. V Praze možná získají onu pozici jazýčku na váhách. Takových jazýčků jsme viděli v parlamentu už víc - a kde je dnes jazýčkům konec. Pirátům bych přál lepší osud. Relativně nejvíce si polepšilo hnutí ANO, protože poprvé vstupuje i do lokální politiky. Politolog Josef Mlejnek správně poukazuje, že nyní se ANO stává skutečnou stranou, protože její majitel už nebude mít přímý vliv na celou její strukturu. Teď půjde o to, jaké vybuduje ochranné mechanismy. Samozřejmě, že i na ANO se nabalí korupční příživníci, kteří zničili ODS, škodí ČSSD (i na vraždy došlo), neubránila se jim TOP 09. To je pro ANO principiální otázka. Zatím mohlo z billboardů tvrdit, že „to prostě zařídíme“, nicméně právě toto „zařízení“ nebude zdaleka snadné.

Tento týden se odehraje druhé kolo senátních voleb. Nadpoloviční většinu nezískal žádný kandidát. Zatím jsou nejúspěšnější sociální demokraté, ale to ještě mnoho neznamená. Zda se nějak změní tvář horní komory parlamentu, budeme vědět v sobotu.

Aston Ondřej Neff


Pronájem bytu 4+kk, 103 m2, Krnov, ul. Revoluční
Pronájem bytu 4+kk, 103 m2, Krnov, ul. Revoluční

Revoluční, Krnov - Pod Bezručovým vrchem, okres Bruntál
16 000 Kč/měsíc


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.